Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3487 / 3940
(#) pucuka válasza Bakman hozzászólására (») Aug 2, 2020 /
 
Passzív átjátszó problémája.
(#) Firefighter1 hozzászólása Aug 3, 2020 /
 
Sziasztok!
Had kérdezzem... egy ilyen motor amin nem csak a tekercsek 3 vezetéke van hanem jeladók is ki vannak vezetve, elindul "sima" ESC vel? Vagy mindenképpen olyan szabályzó kell hozzá ami használja a jeladókat?

Én ugy gondolom ( és remélem) hogy elvileg üzemel sima ESC vel is...
(#) Kovidivi válasza Firefighter1 hozzászólására (») Aug 3, 2020 /
 
Üzemel simával is, de induláskor remegni fog a motor, amíg fel nem ismeri az esc, hogyan áll a forgórész. Ez egy ember súlyával együtt, lehet, hogy gondot fog okozni!
(#) hintalo68 hozzászólása Aug 3, 2020 /
 
Sziasztok !

Egy régi erősítőben kiéget pár 8V os izzó. Nekem csak 6V os van, és nem is nagyon találtam 8V ot.
Hogy lehetne 6V-os izzóval helyettesíteni z eredetieket ?
Köszi
zoltán
(#) Gafly válasza hintalo68 hozzászólására (») Aug 3, 2020 /
 
Neve/tipusa van?
(#) CHZ válasza hintalo68 hozzászólására (») Aug 3, 2020 /
 
Szia!
Soros 22-33 Ohm ellenállással csökkentheted a rájutó feszültséget, de a 6V os elviseli..
(#) hintalo68 válasza Gafly hozzászólására (») Aug 3, 2020 /
 
már minek ? az erősítőnek ?
NAD 200
(#) hintalo68 válasza CHZ hozzászólására (») Aug 3, 2020 /
 
köszi !
(#) pipi válasza hintalo68 hozzászólására (») Aug 3, 2020 /
 
Tegyél be 2 sorbakötött ledet előtétellenállással, esetleg több ilyen csoportot
(#) bitmixer válasza Firefighter1 hozzászólására (») Aug 3, 2020 /
 
ESC sokféle van. Egyet tudok biztosan: pontosan ilyen motorral dolgozom most; egy Flipsky V4.20 Mini ESC-vel hajtom és hibátlanul megy. Próbáltam bekötött Hallokkal is, de úgy sem finomabb a járása. A vezérlőt és a motort is Ali-ról vettem.
(#) Firefighter1 válasza bitmixer hozzászólására (») Aug 3, 2020 /
 
Szabad kérdeznem hogy mire használod? Csak az ereje miatt, hogy mire számíthatok!?
Akkor mondjuk a szenzorokat fel tudom külön használni... Nálam az ESC -et egy NodeMCU vezérelné.. de akkor a szenzorból a jelet tudnám adni a Node-nak fordulatszám miatt...
Jól tippelem?
A hozzászólás módosítva: Aug 3, 2020
(#) Jonni válasza Bakman hozzászólására (») Aug 3, 2020 /
 
Pont ezt csinálnám én is..... és szinte biztos hogy müködik
(#) Kovidivi válasza Firefighter1 hozzászólására (») Aug 3, 2020 / 1
 
A szenzor az induláskor számít legjobban. Ha az esc nem tudja a motort legalább negyed/fél fordulatban elfordítani, nem fogja tudni, hogy áll a forgórész, nem fogja tudni a motort megforgatni, és csak leég. Ha lábbal segítesz a járműnek, amit építeni akarsz, akkor már az esc is be tud gond nélkül kapcsolódni, mert forog a motor.
(#) Firefighter1 válasza Kovidivi hozzászólására (») Aug 3, 2020 /
 
Azért gondoltam, hogy szenzor nélkül is mennie kellene, hiszen a modellmotorok is 99 százaléka jeladó nélküli.
Azt hiszem akkor ezt egy picit jobban körbe kell járjam!
Köszönöm
(#) nedudgi válasza martin66789 hozzászólására (») Aug 3, 2020 /
 
A legegyszerűbb megoldással kellene kezdeni. Egy infra fototranzisztor, és egy infra LED, közötte némi elektronika. Akármilyen frekvenciájú a az infra, az erősítő vevője csak kiszűri a felesleget, zajokat.
Az infravevőről nem találtam adatokat, így csak ez maradt megoldásnak, a próbálkozás mellett.
A hozzászólás módosítva: Aug 3, 2020
(#) Kovidivi válasza Firefighter1 hozzászólására (») Aug 4, 2020 / 1
 
Menni fog, de vagy meglököd a járgányt induláskor picit, vagy szerencséd lesz, és az esc tudni fogja érzékelni a forgórész állását, néhány motor rezzenés után.
Ugyanez az esemény lejátszódik, ha valaki a lehető leglassabban próbál egy brushless autóval menni. A motor "remegve" megy előre és elég hangos is.
(#) enree hozzászólása Aug 4, 2020 /
 
Sziasztok!
Segítsetek kicsit, most ez a kondi 440, vagy 250V-os?

kond.jpg
    
(#) Epu2 válasza enree hozzászólására (») Aug 4, 2020 /
 
Igen. Vagy. Attól függően, hogy X1, vagy Y2 a típusa.
(#) bitmixer válasza Firefighter1 hozzászólására (») Aug 4, 2020 /
 
Nem pont ezt a motort fogom használni a projektben, hanem 3 db kistestvérét (6374-es típust).
Egy (agárpályán) sínen fognak vinni egy kb. 20 kg tömegű kocsit, amihez a csali van rögzítve. Számításaim szerint a 3 motor együtt éppen elég lesz arra, hogy 2 mp alatt 72 kmph-ra gyorsítson. Egy motorra ebből 2/3 kW jut. (Az akku 10s6p.) Ez a számítás jól kvadrál azzal, amit egy orosz oldalon találtam. Ott egy pasas számolt be arról, hogy a 8-9 éves lurkójának gyártott egy 10-12 kg-os triciklit. 4S?p akkupackkal, 1 db 6374 motorral állítólag 3 mp alatt ért el 35 kmph sebességet. Ezt átszámolva szintén 4-500 W jön ki a motorra. Hogy ezt tartósan bírják-e, az kérdés, de az én agaras projektemben ez szerencsére nem gond, mert egyrészt a 40-50 mp-es futamok között percek telek el, másrészt a felgyorsulás után már közel sem kell akkora teljesítmény.
Szóval a 6374-ről ennyit tudok mondani. A 6384 nyilván még többet tudhat.
Egyébként milyen ESC-t használsz? Nagyon tudnám ajánlani azt, amiről írtam. Iszonyú jól lehet paraméterezni, és egy ekkora motorhoz jól illik. Próbálkoztam egyszerűbbel, de a motorok kinyírták. Ha a szenzorok-NodeMCU-ESC-motor lánc alatt zárt hurkú fordszám-szabályozásra gondolsz, az működhet.
(#) Gafly válasza bitmixer hozzászólására (») Aug 4, 2020 /
 
Idézet:
„hogy 2 mp alatt 72 kmph-ra gyorsítson”

Ez most állatkinzás, vagy kihivás?
(#) bitmixer válasza Gafly hozzászólására (») Aug 4, 2020 / 1
 
Ez inkább motor- és akkukínzás . Hogy az agárverseny állatkínzás-e, ahhoz nem tudok hozzászólni. Nekem nincs agaram. Mindenesetre legális egyesületek léteznek szerte a világban...
Egyébként egy versenyagár az első 80 métert kb. 4,5-5 mp alatt teszi meg - saját jószántából. Számolj utána, ez ugyanúgy komoly gyorsulás, mint amit a kocsira írtam. A kocsinak márpedig szöknie kell az agár elől, különben az elkapja a nyuszit (óóóóóóóóóó, szegény (mű)nyuszi)
(#) enree válasza Epu2 hozzászólására (») Aug 4, 2020 /
 
Épp ez az, mindkettő adat szerepel az alkatrészen...
(#) Firefighter1 válasza Kovidivi hozzászólására (») Aug 4, 2020 /
 
Ez igaz.. nálam a repülőknél is igy van... ha minimál gázzal akarok menni akkor sokkal hangosabb a mi t ha mondjuk 10 százalékon.
(#) Firefighter1 válasza bitmixer hozzászólására (») Aug 4, 2020 /
 
Első körben még nem "zárom be a hurkot" annyira nem értek még hozzá!
Első körbe az a terv hogy a Node adja az 1 és 2 ms közötti jelet az ESC- nek, ez alapján az ESC hajtja a motorot, a motorba lévő szenzor adja a jelet a Node-nak, a Node meg fordulatot számol, a fordulatból az áttételből meg a "kerékatmérőből pedig sebességet

Ha ez működik akkor lessz a fejlesztés, a #kettőpontnulla..miszerint a NodeMCU a jelet nem egy poti alapján adja hanem a szenzor jele alapján kiszámolt furdulatszámhoz igazítja. De ez már másik topik témája esetleg ha átnézel majd oda
(#) majkimester válasza enree hozzászólására (») Aug 4, 2020 / 2
 
Mindkettő, attól függően hogy hol használod.

A X és Y biztonsági osztályú kondenzátorokat hálózati rádiófrekvenciás zavarszűrésre készítik, és szigorú előirásokat kell teljesíteniük, mert ki vannak téve a hálózati túlfeszültségeknek például egy villámláskor, és így nagy a meghibásodás veszélye. Meghibásodáskor nem okozhatnak tüzet, és Y esetén zárlatot sem.

A fázis-nulla vagy fázis-fázis között X biztonsági besorolású kondenzátort kell használni. Ott az X-nél megadott érték a 440Vac az érvényes, így mehet 2 fázis közé is, azt is elviseli.

A fázis és védőföld közé Y biztonsági besorolású kondenzátort kell használni, ami meghibásodás esetén elméletileg nem okozhat zárlatot sem. Ugyanaz a kondenzátor ezt úgy teljesíti, hogy max. 250Vac amit elvisel itt.

Bővebben: Link
(#) enree válasza majkimester hozzászólására (») Aug 4, 2020 /
 
Nagyon szépen köszönöm! Így már világos!
(#) Firefighter1 hozzászólása Aug 4, 2020 /
 
Ha már motor, akkor had kérdezzek még valamit.
Rendeltem először ezt a motort.. azt irja hogy 12 volt mellett 14fordulat per percel megy ( az áttétek miatt) kicsit gyors volt és erőtlen.... ugyhogy rendeltem utánna ezt, ez 24 volt mellett tud 7 fordulat per percet!

Na ez egy kicsit "ágyuval verébre" szitu lett mert lassú is és a teljesítménye is böven elég, de végső soron a célnak megfelel!

Viszont amit nem tudok hogy mekkora az áramfelvételük, illetve hoyg mekkora áramerősséget kell a 12 illetve a 24 volt "mögé raknom"? Nekem nem teljesen egyértelmű az "adatlap"... hogy tudom úgy kideríteni, hogy mi a maximális feszültség és áramerőség, hogy a motorokba ne tegyek kárt?

Még egy "érdekesség" a két motor csontra ugyan az... csak az áttétfogaskereke a mások ugyhogy nem tudom hogy a betáp miért tér el...

Köszönöm előre is
A hozzászólás módosítva: Aug 4, 2020
(#) Bakman válasza Firefighter1 hozzászólására (») Aug 4, 2020 / 1
 
Attól, mert a két motor látszólag egyforma, lehetnek másként tekercselve. Esetleg mindkettő 24 V-os de már 12 V-on is adnak értkelhető fordulatot/nyomatékot. Az ilyen "adatlapoknak" nem szabad hinni, egyszerűen le kell mérni az áramfelvételt üresen és terhelve is.
(#) Firefighter1 válasza Bakman hozzászólására (») Aug 4, 2020 /
 
Nem csak a kinezet hanem a tipusszam és minden más azonos, ezért gondoltam.
Elvileg akkor labortápot 24V 5A ra aztan had szóljon... és megnézni mit vesz ki az 5A -ból ugye?
Akkor már tudni fogom a h hidat méretezni!
Köszönöm!
(#) Bakman válasza Firefighter1 hozzászólására (») Aug 4, 2020 /
 
Igen, jól gondolod.
Következő: »»   3487 / 3940
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem