Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3632 / 3949
(#) SzilCsong válasza laacika hozzászólására (») Aug 1, 2021 /
 
Ezeknek graetz hidas bemenetük van, tehát mindegy, hogy kötöd be. Legalábbis az enyémnél így van.
(#) gyulank hozzászólása Aug 2, 2021 /
 
Nem találtam jobb címet ahol megkérdezhetném. Emlékszem, hogy volt valami hangprocesszoros is, de nem találom, pedig írtam is bele, de azt se találom. Találtam valami hangprocesszorost, de az se az. Na szóval, van egy LG HT202SF DVD lejátszóm, ami már a Tesco-ban azt a hibát csinálta, amit az idő során egyre többször, de már ott nem cserélték ki kifizetés után rögtön a pultnál. Szóval, hogy bekapcsolás után néha néma volt. Ez mostmár úgy van, hogy ha van is hang, akkor is, ha váltogatok a hangeffektek közt, mondjuk rámegyek a Prologicra ami vagy a 8., akkor is elnémul. De már kép sincs, meg eltűnik, lefagy a kép, eltorzul. Esetleg benne van a rádió zúgása, de az lehet, hogy scarton jön, már nem vagyok biztos benne, bár az se jó. De már nagyon régóta erősítőnek használom, és szeretném megtartani ezt a szokásom. Szóval, ha megjavítani nem is lehet, elsődlegesen az érdekelne, hogy megoldható-e, hogy kikerülöm a vezérlést, és 5.1 erősítőt csinálok belőle, és hogy? Később nem tudom, ha esetleg mondjuk egy ESP modullal meg lehetne oldani a vezérlést, mondjuk hangerő, rádió, bemenet, hangszóró hangerő, és fázistolás, kijelző, távirányító, az se lenne rossz. De ugye a rajzán van egy olyan, hogy PS9830. Ennek nem találtam a lábkiosztását, csak azt láttam, hogy nagyon sok nem tudom mi megy rá, de erre rá lehetne vezetni a gépről a digitális kimenetet?
(#) Gafly válasza gyulank hozzászólására (») Aug 2, 2021 /
 
Idézet:
„De ugye a rajzán van egy olyan”

Meg tudod velünk osztani, vagy mindenki keresse meg magának, ha segiteni akar?
(#) gyulank válasza Gafly hozzászólására (») Aug 2, 2021 /
 
A blokk rajzon 601, a NYÁK rajzon szerintem a 701, mert 601-et nem találtam.
(#) Gafly válasza gyulank hozzászólására (») Aug 2, 2021 /
 
Ezt nehezen fogod szóra birni mint 5.1 önálló erősitő ha agyhalott a cucc, mert full digitális az egész...
(#) bandyvp hozzászólása Aug 4, 2021 /
 
Kedves Csoporttagok,

A segítségeteket szeretném kérni.

Elkészítettem a cikkben szereplő kapcsolás alapján a NYÁK -omat.

https://www.hobbielektronika.hu/cikkek/power_over_ethernet_hazilag....l?pg=2

A vásárolt alkatrészek a következőek:

LM2576T-5.0 https://www.hestore.hu/prod_10036478.html

47 pF / 50V https://www.hestore.hu/prod_10027905.html

1N5820 https://www.hestore.hu/prod_10039718.html

330 pF / 500V https://www.hestore.hu/prod_10025575.html

100uH / 1A / 240mR https://www.hestore.hu/prod_10039306.html

Az összeállítás után a bemeneti feszültség 12.1 Volt a kimeneti feszültségem 6.6 Volt lett!

A step down feszültség szabályozó doksija itt található :
https://www.hestore.hu/prod_getfile.php?id=8484

Ebben megtalálható ugyanez a kapcsolási rajz az első oldalon mint példa, de más alkatrész értékekkel a kapacitoroknál. Ez okozhatja hogy nem jött ki az 5 Volt?

Vagy rossz alkatrészeket válogattam össze?

Egy Raspberry PI 3B -t szeretnék vele meghajtani de nem merem rádugni a 6.6 Volt -ot nem ismerem a feszültség toleranciáját.

Aki esetleg tud valaki működő DC/DC 12->5 V konverter kapcsolási rajzot alkatrészlistával, az is segítség lenne.

Köszönöm.

András
(#) gyulank válasza bandyvp hozzászólására (») Aug 4, 2021 /
 
Én 100µF-ot látok azon a rajzon, egyébként a 11. oldalon van a fix kimenetű rajz, de van hozzá számoló is. calc Ja jó. Nyilván nem írnak hülyeséget az adatlapján. Az alkatrészeknek van tűrése, nem pont egyforma értékeik vannak, gondolom a FB-re menő kondenzátor és tekercs befolyásolja főként.
A hozzászólás módosítva: Aug 4, 2021
(#) gyulank válasza bandyvp hozzászólására (») Aug 4, 2021 /
 
De az ő rejzán is mikro van nem piko.47uF És a rajzon is polarizált van, nem kerámia.
A hozzászólás módosítva: Aug 4, 2021
(#) majkimester válasza bandyvp hozzászólására (») Aug 4, 2021 /
 
C1 és C2 helyére nem pF-os hanem µF-os low ESR elektrolit kondenzátort kell használnod. Például:
https://www.hestore.hu/prod_10038281.html
https://www.hestore.hu/prod_10035873.html
A cikk szerzője tantált kondenzátort használt a képek alapján, de azt nem ajánlom.

Egyébként az LM2576 elég régi darab, már sokkal modernebb, nagyobb frekvencián üzemelő DC/DC konverterek vannak, és akár modulként is megveheted, ha nem akarsz vele barkácsolni. Pl:
https://www.hestore.hu/prod_10038725.html
(#) david10 hozzászólása Aug 4, 2021 /
 
Sziasztok,
Ráterveztem az MT3608-as tápegység IC-t (adatlap) egy alaplapra ami 3.2v-tól 5.5v-ig terjedő feszültségből 3.3V-ot kellene előállítson, azonban az a gond hogy mindig a bemenő tápfeszültség jön ki a C2-n (tehát a kimeneten).
Csatoltam 2 rajzot, a bal oldalom lévő rajz lett a nyáklapra rátervezve, a jobb oldali a gyártó által ajánlott rajz.
Az R1 és R2 ellenállások aránya biztos hogy jó mert egy kínai modulra átettem az ellenállásokat és 3.3V jött ki a kimeneten.
Zárlatot ellenőríztem, az sehol sincs.
Mit tervezhettem rosszul?
A választ előre is köszönöm.
A hozzászólás módosítva: Aug 4, 2021

mt3608.png
    
(#) killbill válasza david10 hozzászólására (») Aug 4, 2021 / 1
 
Ez az IC nem tud kevesebbet csinálni, mint a bemenő feszültség. Illetve a diódán eső feszültséget levonhatod a bemenetből, az lesz a kimenő minimum. Ha az IC-k kihagyod, csak a tekercs marad meg a dióda, akkor is átmegy rajta a betáp.
(#) kadarist válasza david10 hozzászólására (») Aug 4, 2021 / 1
 
"Step Up Converter", tehát felfelé tud konvertálni feszültséget.
(#) Peet19 hozzászólása Aug 4, 2021 /
 
Sziasztok!

Az exponenciális növekedés (mint pl: a kondenzátor töltési ideje), az matematikailag a 2 hatványozása lenne?
Lehet félreértek valamit matekból, de ezt úgy értelmezem ahogy a biteket számolom 1.2.4.8.16.32.....1024....stb.
(#) granpa válasza Peet19 hozzászólására (») Aug 4, 2021 / 1
 
Ez az "e" alapú (2.718281...) ln függvényre értendő, de általánosan a bármilyen kitevőjűre is értik.
Tehát bármely kitevőtől függő hatványértékek sorára. (függvény)
A hozzászólás módosítva: Aug 4, 2021
(#) pucuka válasza Peet19 hozzászólására (») Aug 4, 2021 / 1
 
Idézet:
„de ezt úgy értelmezem ahogy a biteket számolom”

Van közük egymáshoz, de nem úgy ahogy gondolod.
Exponenciális görbe, ugyanaz, mint logaritmikus görbe, egymásnak inverzei.
Ha 2 -es alapú (2n) logaritmikus görbére gondolsz, akkor igazad van, de van tizes alapú (10n), és e alapú (en) is, lényegében hatványozás.
(#) Régi motoros válasza david10 hozzászólására (») Aug 4, 2021 / 1
 
Egyébként nem sok változás lesz, de a gyári rajz szerint, testre kell kötni az "EN" 4 -es lábat,
akkor működik az IC. Ha tápra kötöd, akkor tiltva van, legalább is én úgy vettem ki...
De ha letesteled, akkor sem lesz step down...
(#) david10 válasza david10 hozzászólására (») Aug 4, 2021 /
 
Köszönöm a válaszokat. Sikerült megoldani úgy hogy előbb 5v-ra felkonvertálom a feszültséget majd onnan vissza konvertálom 3.3v-ra. Lévén hogy ez egy prototípus ennyi belefér. A második változatban már cél IC lesz, az Analog Devices-nak vannak kész megoldásai erre a problémára.
(#) Bolhabusz1990 hozzászólása Aug 4, 2021 /
 
Sziasztok!

Csatoltam egy képet.

Szerintetek az baj, hogy a képen bekarikázott alkatrész (nem tudom mi a neve) melegszik mocskos módon?
Elvileg 500mA-es fogyasztót lehet ráakasztani max viszont én csak 400mA-t kötöttem rá. (egy mobil hotspotot). A másik aljzaton egy 200mA-t felvevő cucc van azzal semmi baj.

Ne foglalkozzak azzal hogy tűz forró ? Esetleg kókányoljak a tetejére egy hűtőbordát ?

Köszönöm, hogy elolvastátok!
A hozzászólás módosítva: Aug 4, 2021
(#) killbill válasza Régi motoros hozzászólására (») Aug 4, 2021 / 1
 
Az adatlap egyértelműen azt írja, hogy tápra kötve engedélyezi a tápegységet. Ha nem használod, akkor tápra kell kötni.
(#) pipi válasza Bolhabusz1990 hozzászólására (») Aug 4, 2021 /
 
Hali!
Csak tippelek ez egy li-ion akksi->5V adapter?
Ha Kínából jött, akkor a tinta mindent elbír alapon jóval kevesebbet bír...Én úgy szoktam kalkulálni hogy min. dupla ígért áramú legyen a cucc...
Biztos az a tekercs melegszik, és nem a LED melletti IC vagy ha van a túloldalon lévő IC?
Érdemes megnézni van-e adatlapja a rajta lévő IC-nek, arra milyen speckó van megadva, milyen hűtéssel, alkatrészigénnyel....
Az IC-t érdemes hűteni... A tekercset nem érdemes, inkább cserélni kellene nagyobb áramúra/adatlapban biztos van javaslat áram/induktivitás értékre.
Ahol meleg van oda nem igazán való a melegragasztó (ha jól látom).
A hozzászólás módosítva: Aug 4, 2021
(#) Bolhabusz1990 válasza pipi hozzászólására (») Aug 5, 2021 /
 
Igen az. Erre 0.9-5v-ig tudod megtáplálni. Mivel nekem egy powerbank a tápom és csak 5 volttal tudom megtáplálni ahogy néztem más ilyen usb converter nem nagyon van. Amit találtam és 1A-el lehet terhelni ahhoz minimum 6voltas tápfesz kell.
Ezer százalék hogy a tekercs melegszik mert csak az sütötte meg az ujjam.
A hozzászólás módosítva: Aug 5, 2021
(#) Peet19 válasza pucuka hozzászólására (») Aug 5, 2021 /
 
Értem már, köszönöm.
A dióda karakterisztikáját lehet exponenciálisnak tekinteni?
Már csak azért, mert a törésponti feszültségnél exponenciálisan növekszik az áramerősség, de csak egy rövid ideig. Utána már lineáris. Meg persze a törésponti feszültség előtt is.
(#) Bolhabusz1990 válasza pipi hozzászólására (») Aug 5, 2021 /
 
Most nézem hogy csak addig meleg még töltődik is. Szóval kb 2 óra alatt feltötltődik addig meg had melegedjen. Mikor már feltöltődött az üzemeléskor már semmi baja nem melegszik. szóval minden ok szerintem.
(#) bandyvp válasza majkimester hozzászólására (») Aug 5, 2021 /
 
Nagyon köszönöm a választ,

A DC/DC átalakító csak egy része a teljes NYÁK tervnek így mindenképp használom az LM2576 -ot.

Akkor kiforrasztom a kondikat és megy bele µF -os. Elég blőd hiba, de ez életem 2. NYÁK -ja amit csinálok...
Most már fogom tudni
(#) Régi motoros válasza killbill hozzászólására (») Aug 5, 2021 /
 
Rendben, én csak a mellékelt rajzból indultam ki, az adatlapot nem is láttam...
(#) pucuka válasza Peet19 hozzászólására (») Aug 5, 2021 / 1
 
Nem. Inkább négyzetes, de ha pontosan szeretnéd, akkor valamilyen tört kitevőjű hatványozással írható le.
A dióda karakterisztikájának nincs egyenes szakasza, mint ahogy egy logaritmikus, vagy exponenciális görbének se, csak úgy mondjuk, hogy egy elegendően rövid szakaszát helyettesíthetjük lineáris szakasszal.
(#) Peet19 válasza pucuka hozzászólására (») Aug 5, 2021 /
 
Rendben, értem, köszi.
(#) Udvari Zsombor hozzászólása Aug 7, 2021 /
 
Az összeállás a következő: laptop, "sztereo jack → 2× mono aljzat" adapter, mikrofonok, csatlakoztatott töltő (mert laptop akku lekapcsolt).
Az a jelenség, hogy pár centis kábellel mikrofon jó, de ha ~10 centinél hosszabb kábellel csatlakozik, akkor csak búg és nem hall.
Lehetséges-e az, hogy a csatlakoztatott töltő miatt búg hosszú kábeles mikrofonnal? ~1 éve egyszer már próbálkoztam ezzel, és akkor működött, most nem akart.
(#) Udvari Zsombor válasza Bolhabusz1990 hozzászólására (») Aug 7, 2021 /
 
Ez nem olyan HEstoreban is kapható "step-up" USB kimenetű modul? Nálam a bemenet 2× AA ceruzaelem, kimenetre pedig egy kis sport kamerát szoktam dugni, hogy töltse. Nálam teljesen melegedés mentes a működése, meglepően sokáig bírja, ha jó töltöttek az elemek. A melegedés az nem valami jó jel egy ilyen kis valaminél...
(#) szs válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Aug 8, 2021 /
 
Nem is tudom -el szoktad olvasni te a hozzászólásodra adott válaszokat? Mek-elek erről beszélt neked, érdemes lett volna elolvasnod.
https://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_post_2445254.html#2445254
Még tanácsot is adott volna (szerintem), ha visszakérdeztél volna.
Következő: »»   3632 / 3949
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem