Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   477 / 3947
(#) san398 válasza vtnagy hozzászólására (») Ápr 11, 2009 /
 
Közvetlenül a fúró tápegységre kötötted áram mérésben az árammérőt? Akkor a műszerben lévő sönt zárta rövidre a tápegységet.
(#) vtnagy válasza san398 hozzászólására (») Ápr 11, 2009 /
 
Igen.
Köszi az infot, legközelebb igyekszem jobban figyelni!

Üdv
vtnagy
(#) simpali hozzászólása Ápr 11, 2009 /
 
Köszönöm a válaszokat!
Neked volt igazad proli007. Én meg bamba vagyok, mert ez a fm modulátor müködik 24 volton is. Bocs!
Amúgy megoldodott a probléma, egy mikrókapcsolóval, én akartam túlbonyolitani az egészet. Annyi történt, hogy a szivargyújtó egyik oldalára (már ha van ilyen egy hengernek), felraktam egy mikrókapcsolót, s ez vezérli az izzót, ami a másik oldalán van a szivargyújtónak, s vettem 24 voltos izzót.
Mégegyszer kösz a válaszokat!
(#) gyula1 hozzászólása Ápr 11, 2009 /
 
Sziasztok


Van egy 3 v os feszültség forrásom amely egy db ledet képes ellátni ide kéne egy kapcsolás mejnek segitségével 12 v ot tudok bekapcsolni 12v reléhez kell.

thx

(#) Attila86 hozzászólása Ápr 11, 2009 /
 
Üdv.!
Tudtok nekem frekvenciaosztó IC-ket mondani? Valami jó nagy osztás kellene. (Végeredményben 2880000-es osztást szeretnék, de párat IC-t még egymás után tudok kötni.)
(#) Attila86 válasza Attila86 hozzászólására (») Ápr 11, 2009 /
 
Nem kell pontosan 2880000-es osztás, +-15000 még belefér.
(#) Attila86 válasza Attila86 hozzászólására (») Ápr 11, 2009 /
 
Azt hiszem meg is van:
3db 10 bites számláló kell. Az első kettő 512-ig számol, a harmadik pedig 11-ig. Így 512*512*11= 2883584-es osztót kapok.

A következő kérdésem: A hálózati 50Hz mennyire szokott elmászni?
(#) Apa8 hozzászólása Ápr 11, 2009 /
 
Megépítettem Attila86 kapcsoló üzemű labortápját és a beüzemeléssel van gondom. A maximim feszültségem csak 20 V körül van az 50V helyett. Az áromot és a feszültséget is tudom rendesen szabályozni. Bővebben: labortáp
(#) Tomi20 hozzászólása Ápr 11, 2009 /
 
Üdv.

Szeretnék építeni egy szinusz jelgenerátort első sorban erősítők teszteléséhez. Gugliban találtam ezt a rajzot. Fontos lenne, hogy 1Hz-től lehessen állítani a frekvenciát 20kHz-ig elég finom lépésekben. Ebben a rajzban az tetszett meg, hogy nincsenek frekvencia függő elemek, így az alacsony frekvenciákkal sem lesz gond. Tudom, hogy ehhez még kell egy négyszögjel generátor is, csak kíváncsi lennék a véleményetekre hogy milyen lehet a jelalakja. A részegységek működését értem, de nem áll össze a kép, hogy hogyan csinál ez szinusz jelet. Vagy ha teljesen hülyeség a rajz, akkor valaki linkelhetne egy nem cél IC-s megoldást. A cél IC-vel sincs bajom, tervezem egy komolyabb generátor építését, de addig egy egyszerű is elég lenne.
Köszönöm
(#) bladika válasza Attila86 hozzászólására (») Ápr 11, 2009 /
 
Szia!

Nekem a tanárom azt mondta, hogy régebben volt ezzel gond, hogy elmászott az 50Hz és nem is foglalkozott vele az áramszolgáltató, így kijöhetett, hogy a napi átlag magasabb vagy alacsonyabb volt mint 50Hz.

Mesélte, hogy volt egy órája ami a hálózati frekvenciából számolt és itthon használhatatlan volt, ellenben ugyan olyan óra németben amikor kint volt tökéletesen pontos volt, mert ott is lemászott az 50Hz, de figyeltek a napi átlagra!

Viszont azt mondta, hogy ma már nálunk sincs ilyen probléma!
(#) Attila86 válasza Apa8 hozzászólására (») Ápr 11, 2009 /
 
P3 trimmerrel állítható a maximális kimenő feszültség, ezt kellene eltekergetni. Ha nem segít, akkor ellenőrizd R18, P3, P5 és P4 értékeit. Ha stimmelnek, akkor a referenciával nincs rendben valami, annak úgy emlékszem kb 6,2V-nak kell lennie. Ezt közvetlen a C29-en tudod megmérni. Ha nem kb 6,2V, akkor R15 és R16 értékei valószínűleg nem stimmelnek vagy valami más hiba van az áramkörben.
(#) bladika válasza Tomi20 hozzászólására (») Ápr 11, 2009 /
 
Szia!

Jól gondolom, hogy valamilyen hangfrekvenciás méréshez kéne neked ez? Mert ha ahhoz, akkor szerintem felejtsd el!

Ahogy gondoltam ez a szinusz nem valami sima és a biztonság kedvéért leszimuláltam. Az eredményét a mellékletben látod.

scope.JPG
    
(#) proli007 válasza moltam hozzászólására (») Ápr 11, 2009 /
 
Hello!
- Feszültségosztóval csak olyan készüléknek (áramkörnek) lehet a tápellátását megoldani, aminek az áramfelvétele állandó. Kivételt képez, ha az osztó áram sokszorosa a terhelő áram változásának. De ez elég értelmetlen tápegység lenne.
- Ha valaminek az áramfelvétele kicsi, akkor egy ellenállással és egy zénerrel megoldható a stabilizálás. (már mint, hogy a tápfesz állandó legyen)
- Ha nagyobb, akkor célszerűbb egy háromlábú stabit alkalmazni.
üdv! proli007
(#) proli007 válasza bladika hozzászólására (») Ápr 11, 2009 /
 
Hello!
Idézet:
„hogy elmászott az 50Hz és nem is foglalkozott vele az áramszolgáltató”

Csókoltatom a tanárurat.
- A frekvenciának az áramszolgáltatóhoz vaj mi köze van, mert azt az erőművek szabályozzák. (Az régi ÁSZ, ma E-ON nem az erőmű)
- Az átlagos frekvencia 49,75Hz volt. És nem azért mert nem figyeltek oda, hanem a kelet európai rendszer túlterheléséből adódott. Egyébiránt még nemvolt napi periódus számláló és kompenzáló készülék.
- Ma már mi is az UCTP európai hálózati rendszerére vagyunk kapcsolva, ahol kötelező a három szintű teljesítmény tartalék képzése. (meg is lehet venni más országoktól)

Dr. János Bencze: Feasibility study about the
synchronous connection between IPS/UPS
and UCTP

üdv! proli007
(#) bladika válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 11, 2009 /
 
Bocsánat az áramszolgáltató vs. erőmű tévedés az én pongyola fogalmazásom! És igen pontosan ezt mondta ő is, hogy a túlterhelés miatt esett a frekvencia, csak míg nálunk ha lesett akkor vissza szabályozták 50Hz-re addig külföldön, ha lesett, akkor mondjuk 50Hz nél kevesebb volt 1óráig akkor utána 50Hz-nél több volt 1óráig,persze megfelelően több és így kihozták, napi átlag 50Hz-re, szemben az itthoni kevesebbel.

De én csak azt mondom, amit ő mondott. Energetika tanár, gondolom tudja mit beszél. (vagy nem )
(#) petya100 hozzászólása Ápr 11, 2009 /
 
Sziasztok!
Lenne egy kérdésem! Kéne nekem ilyen trafó 1x12V 2.8VA 230V 0,24A csak azt szeretném megkérdezni hogy ez hány mA-os? És azt hogy kell kíszámítani?
Előre is köszönöm!
(#) petya100 hozzászólása Ápr 11, 2009 /
 
bocsi nem 1x 12v Hanem 2x12V
(#) proli007 válasza petya100 hozzászólására (») Ápr 11, 2009 /
 
Hello!
A 12V*0,24A=2,8VA Tehát ha a két 12V-os teketcset párhuzamosan kötöd, akkor 240mA lehet a terhelő áram. De bárhogy kötöd, nem lehet több a teljesítmény 2,8VA-nál.
üdv! proli007
(#) Apa8 válasza Attila86 hozzászólására (») Ápr 11, 2009 /
 
Valóban a referencia feszültséggel volt a gond.
Kicseréltem a TL431-et és szépen megy a táp.
Köszönöm a segítséget. Terhelni egyenlőre csak 1-2 A-al tudom mert nemigazán megfelelők a hűtőbordák nagysága.
Még 1 kérdésem lenne. Meddig érdemes a kimenő feszültséget P3-all feltekerni. A trafóm 40V-os
(#) Tomi20 válasza bladika hozzászólására (») Ápr 11, 2009 /
 
Köszi a szimulálást, valami ilyesmire gondoltam én is. Akkor valaki nem tud valami épkézláb megoldást arra, hogy 1Hz-től 20kHz-ig tudjak rendes szinusz jelet előállítani? (természetesen nem egy potival szeretném az egész sávot lefedni, van jacksley kapcsolóm egy jópár darab)
(#) Attila86 válasza Apa8 hozzászólására (») Ápr 11, 2009 /
 
A tápegység maximálisan 40V kimenő feszültségre van tervezve, szóval ennyire.

De a 40V-os trafó kicsit sok! Az egyenirányítva 56,4V, a puffer elkó pedig 50V-os.
(#) Apa8 válasza Attila86 hozzászólására (») Ápr 11, 2009 /
 
Hát ilyen trafó kaptam 1 barátomtól.
Akkor 40V-ra állítom. A puffer kondinak 63V-ost tettem bele. Kéne még valami másból is nagyobb érték.
(#) Tomi20 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Ápr 12, 2009 /
 
Köszi, de ezt a topicot (is) átnéztem már, de nincs olyan egyszerű rajz, ami le tudná fedni a teljes hangsávot. Abban bíztam, hogy pár műveleti erősítővel megoldható, de akkor úgy néz ki, nem. Akkor valószínű csak be kell fektetnem egy XR2206-ba. Azért köszönöm a segítséget.
(#) Medve válasza Tomi20 hozzászólására (») Ápr 12, 2009 /
 
Pedig meg lehet oldani egy OPA-val. Plusz a leválasztás. Keress rá a Wien hídra.
(#) Attila86 válasza Apa8 hozzászólására (») Ápr 12, 2009 /
 
Ha a puffer kondi 63V-os, akkor nincs nagy gond. Még a C30 fóliakondi lehet kritikus, mert az is csak 50V-os. De ez szerintem jobban tolerálja a dolgot mint az elkó. Mást nem kell kicserélni az áramkörben.

(Igazából a C25-C26 is csak 50V-os, de ha a kimenő feszültség 40V-ra van behatárolva akkor az előszabályozó nem engedi hogy azon a két elkón durván 41V-nál több legyen.)
(#) watt válasza Tomi20 hozzászólására (») Ápr 12, 2009 /
 
Ezt is megnézheted(csatoltam)
(#) Tomi20 válasza watt hozzászólására (») Ápr 12, 2009 /
 
Köszi, szimpatikus az IC, de sajnos nem kapni a HQVideo-nál (onnan szoktam rendelni). Gugliban találtam ezt a rajzot. Ezzel elő tudnék állítani pár Hz től 20kHz-ig szinuszos jelet amellett, hogy ne változzon az amplitúdó?
(#) zoltanz hozzászólása Ápr 12, 2009 /
 
Hello, volna egy keresem.
PEAVEY XR 696 erositomet kolcson adtam es ahogy szokot tortenni le eget a taro. A legnagyob baj hogy nem talalok semi adatot hogy mijen feszkok vannak a szekunderbe es mijen aram erossegek szuksegesek. Ebben kernek segitseget hogy meg birnam javitani.
(#) Soulskater hozzászólása Ápr 12, 2009 /
 
Sziasztok!
Van nekem egy rc autóm,működik,de nincs hozzá távirányítóm! Szeretném megoldani hogy írányíthassam.27 mhz a frekvencia,és egy pt 8a978P ic van a vezérlő lapon.Az lenne kérdésem hogy hogyan kéne elkészítenem az adóeszközt.
Köszi!
(#) san398 válasza Soulskater hozzászólására (») Ápr 12, 2009 /
 
Szerintem itt érdeklődj Bővebben: Link
Következő: »»   477 / 3947
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem