Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Érdekességek
 
Témaindító: Gatery, idő: Szept 5, 2006
Lapozás: OK   354 / 582
(#) Massawa válasza proba hozzászólására (») Júl 9, 2020 /
 
Nem egészem értem, de mindegy. A motorokkal meg nagyon kell vigyázni és sok profi tervezö is oltári hibát vét. Már volt sok olyan profi szerkezet a kezemben, ahol egy 24V motor vedödiodája egy kb 50 V-s dioda volt ( gyakran 1N4000 sorozat legkisebb tagja ). Egy ilyen motor simán még >100V-s impulzusokat is képes okozni.
A minap az egyik még aktiv barátomnak kerestem egy soros kommunikácios chipet - a MAX-k sorba halltak meg az adott applikácioban. A világon eddig egyetlen tipust tudtam felhajtani és az müködik is, de kizárolag csak Kinában érhetö el ( az europai források is amikor megrendeled mind kinai szállitást igazolnak vissza). Ez egy sima RS485 meghajto csak dupla akkor feszültség ellen védett mint a MAX és társai!!! A MAXokat még simán kinyirja még egy 12 V-s motor is, ha hajlamos ilyen nagy tüskék generálására.
(#) GPeti1977 válasza proba hozzászólására (») Júl 10, 2020 / 1
 
Párban kell cserélni, meg az ebay-es félvezetők nagy része gyártási selejt, működik csak a teszteken bukott meg, mint ahogy a fetnél nem érte el a legörési feszültséget. Rendes helyen ezeket meg kellene semmisiteni vagy más tipust ráirni.
(#) _BiG_ válasza Massawa hozzászólására (») Júl 10, 2020 /
 
Nem a dióda zárófeszültsége a gond, mert a motor impulzusa nyitóirányban veszi igénybe, hanem egyfelől az ilyenkor folyó áram nagysága és a nyitási-feléledési idő hossza, illetve a feszültség- és áramváltozás sebessége. Az 1N4xxx dióda oda nagyon lassú, azaz Szalacsisan szólva: "Az ellen nem véd!"...
(#) Massawa válasza _BiG_ hozzászólására (») Júl 10, 2020 /
 
A motorral párhuzamosan kötött ellenkezü polaritásu diodákrol van szo. Azok egyetlen feladata elfojtani a tekercsek impulzusait (BMF) a áramszünet pillanatában. A másik gyakori gond, hogy amig a lineáris DC hajtáskor az 1N4xxx dioda még megfelel ( ha vigyáznak a feszültségre). Ha azonban PWM a hajtás akkor már a dioda nemcsak a rossz zárofeszültség miatt megy tönkre hanem az áram miatt is, hiszen az áram gyakran több nagyságrenddel gyakrabban szünik meg. A kommutátor normális esetben 10-600-szor szakitja meg az áramot másodpercenként a PWM meg akár 0,2-30 kHz-l sokszorozza ezt meg. És ez már komoly gond a védödiodán áram és sebesség szempontbol is.
A hozzászólás módosítva: Júl 10, 2020
(#) kameleon2 válasza tbarath hozzászólására (») Júl 10, 2020 /
 
Szerintem linkeltem már, de legyen. FTDI kontra FTDI klón. Érdemes megnézni az elektronmikroszkópos képeket és utána ítélkezni. Ebben az esetben az FTDI a jóhiszemű felhasználókkal tolt ki, akik egereket, billentyűzeteket, stb vettek és brickelték a driver frissítés után. Mindig eszembe jut az az eset, amikor egy sváb ismerősöm zengte tele a füleimet, hogy "csak a német" termék az igazi! Majd hozta a Loewe tévéjét, hogy meghibásodott.. Leszedtem a hátulját, ahol a panelen ott virított a "Made in China" felirat és a Belinea logo. Ugyanígy jártam HP monitorral - szintén Belinea logo. A "Flame" egy mobiltelefon oprendszer. Sokkal kezesebb, használhatóbb lett, mint az Android. Ha jobban boldogulsz a kanjikkal - több ciket találsz a kínai nagy fal túloldalán.
(#) GPeti1977 válasza Massawa hozzászólására (») Júl 10, 2020 /
 
Igaz , most javítottunk akkus fúrót abban a dióda ment zárlatba ami tönkretette a FET-et, a dióda vagy 3A es a FET vagy 60A -es, mikor a FET en átfolyó áram megszakad akkor a motor árama a diódán folyik tovább, így gondolom akkora dióda kellene mint a FET amennyi áramot elbír. A diódát két darab gyors 3A esre lett kicserélve mert csak az fért el, amúgy jó lett volna egy ugyanolyan FET et berakni rövidrezárt G-S lábbal csak nem fért el, amúgy így olcsóbb mint egy gyors nagy áramú dióda meg a kis feszültségű FET ek (parazita) diódája még elég jó paraméterű, meg fékezni is lehetne, egyébként van benne fék, a kapcsolóban rövidzárral van megoldva.
A hozzászólás módosítva: Júl 10, 2020
(#) Massawa válasza GPeti1977 hozzászólására (») Júl 10, 2020 /
 
Igy van. Szerencsére a BMF impulzusok nagyon rövid ideig tartanak, igy nem kell okvetlenül 60 A-s dioda, de egy ilyen motorhoz a 3A-s Shottky már egy kicsit kevés lehet. De ezzel még sokan küzdenek, többek között az ipar is, mert nem igen van az alapkinálatban gyors ( supressor) dioda 5-10-20A-s verzioban és kis méretben. Épp most javitok egy fünyiro robotot ott is extra párhuzamos diodákkal "javitották" fel az eredeti konstrukciot ( már a gyárban).
(#) tbarath válasza kameleon2 hozzászólására (») Júl 10, 2020 / 2
 
Nem szoktam chipek elektronmikroszkópos képeit nézni, most se fogom elkezdeni. Mert mindez lényegtelen, a lényeg az, hogy ugyanúgy működik-e, mint az a chip, aminek a nevét rászitázták. Ha nem, márpedig nem, akkor tök mindegy, hogy milyen node-on készült, a cucc szemét.
Amúgy meg nem az FTDI babrált ki a jóhiszemű felhasználókkal, hanem az a csaló, aki ezeket a fake chip-eket elkövette.
Ezt a témát itt befejeztem.
(#) vargham válasza tbarath hozzászólására (») Júl 10, 2020 /
 
Pontosan. Nem azzal van a baj, hogy készítettek egy protokoll kompatibilis változatot, hanem azzal, hogy ráírták: FTDI
(#) _BiG_ válasza Massawa hozzászólására (») Júl 10, 2020 /
 
Tudom, hogy működik a párhuzamos védődióda. Pont ezt írtam én is, mint te: a motor induktív impulzusa nyitja. De ha lassú, átüti és kuka.
(#) kameleon2 válasza tbarath hozzászólására (») Júl 12, 2020 / 1
 
Akkor válaszolok, ha már befejezted. Én is most értem egy több mint 2 éves per végére. Az én termékemet is, a brandet is hamisították. Ráadásul ebben nem az fájt, hogy megtették, mert valahol ez várható. Hanem az, hogy silány minőségű terméknek nevezett bóvlit sóztak rá emberekre az én nevemben. Ráadásul egyazon logóval és kicsit megváltoztatott névvel. Mindezt úgy, hogy még EU-s pénzt is kaptak rá , míg én egy eredeti megoldásra - nem. Ma már bírósági határozatom van a dologról. Be is hajtom az adósságot. De az FTDI-nél meglepett a sokkal precízebb kivitelezés. Az a gondosság, amivel újraalkották a chipet. Amivel gyakorlatilag jobbat csináltak. Ezt szemétnek semmiképpen nem titulálnám. Az valóban más kérdés, hogy miért nem adtak neki legalább más nevet. Talán háború sem lett volna belőle. De ez egy örök téma lehetne.
(#) Epu2 válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Júl 15, 2020 /
 
Vicc. 5 %-ért még gatyát sem választok másikat, mint a megszokottat. Ha a memória kevés a gépben, nem böngészőt kell cserélni, hanem memória kártyát.
(#) bbatka válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Júl 15, 2020 /
 
Nálam Win10 alatt érdekes dolgot művel időnként a Chrome. Mikor bezárom a programot, a monitor elszürkül, a hangkimenet búg. Mindig arra számítok, hogy összeomlik a Windows. Azonban ez nem minden esetben van így. Nem tudom mire vélni a dolgot.
(#) Bakman válasza bbatka hozzászólására (») Júl 15, 2020 /
 
Máshol is csinált rendszerszintű hülyeségeket, ott a Cache törlése segített.
(#) Skori válasza Bakman hozzászólására (») Júl 15, 2020 /
 
Mióta a PC-s processzorokban hardveresen támogatott a védett mód (az intel80286 megjelenése óta) semmilyen programnak nem szabadna képesnek lenni az oprendszer összeomlasztására még szándékosan sem. Az, hogy ez alól a mai napig akad kivétel, azt mutatja, hogy az oprendszer gyakorlatilag hibásan van leprogramozva....

Gyakorlatilag a DOS, és a Win9x oprendszerek nem használták ki a védett mód lehetőségeit. A WinNT volt az első M$ féle, a processzorok védett módját használó rendszere. (A Unix-ok, és az OS/2 viszont alpból használta) De javítsatok ki ha rosszul tudom....
A hozzászólás módosítva: Júl 15, 2020
(#) david10 válasza Epu2 hozzászólására (») Júl 15, 2020 /
 
3GB ramon 34 ablak van kinyitva + jó pár egyéb program, nem panaszkodok rá (2-3 havonta van újraindítva a gép), azonban érdekes hogy a nemrég vásárolt gépen 16 giga ramot nagyon hamar eltud fogyasztani 4 egyszerű ablak is.
(#) Bakman válasza Skori hozzászólására (») Júl 15, 2020 /
 
Idézet:
„semmilyen programnak nem szabadna képesnek lenni az oprendszer összeomlasztására még szándékosan sem.”
Ez az elmélet, a gyakorlat mást mutat. Egyértelműen be tudtuk bizonyítani, hogy a Chrome böngésző miatt csúszik ki a rendszer alól a talaj. Mint írtam, a Cache törlése megoldotta a gondot. Ráadásul Unix alapú rendszer, Mac OS.
(#) erbe válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Júl 15, 2020 /
 
A Chrome megjelenése óta többször kipróbáltam és töröltem, mert a Firefox jobb volt. Az IE is lényegesen kevesebb memóriát használt. Mostanában gyakrabban találkoztam vele mások gépein, de megbarátkozni nem tudok vele. Primitívebb a felülete, nehézkesebb a kezelése. Az Edge határozottan veri. Sajnos, az Ubuntuban alapból Chrome van, valami miatt a Firefoxot meg nem tudom feltelepíteni rá. Sajnos, mostanában már a Firefox sem a régi, emiatt gyakrabban indítom a Windowst. Az viszont lassúbb, mint az Ubuntu. Az asszony notebookján Endless rendszeren is Chrome van, de attól még nem tudok megbarátkozni vele. Ő már megszokta.
(#) Frankye válasza Epu2 hozzászólására (») Júl 16, 2020 / 3
 
Idézet:
„Ha a memória kevés a gépben, nem böngészőt kell cserélni, hanem memória kártyát.”

Meg ne sértődj, de én ezzel vitába szállnék.
Ha ugyanis csak és kizárólag a böngésző okoz memória-túltelítést, akkor ott nem a memória-egységgel van a baj.
A másik szempont, hogy anno a programozók abból indultak ki, hogy ennyi memória van, ezzel kell gazdálkodni. Mára ez a trend megfordult, és úgy programoznak, hogy ha kevés a memória, vegyen másikat a felhasználó. (Félre ne értse senki, nem vagyok összeesküvés-elmélet hívő, hogy a szoftver és hardver gyártók szövetkeztek a felhasználók ellen, és azzal is tisztában vagyok, hogy a jobb grafikai megoldások, kényelmi szolgáltatások, extra alkalmazások, stb. értelemszerűen több erőforrást igényelnek, de meggyőződésem, hogy némi odafigyeléssel takarékosabb erőforrás-felhasználást is el lehetne érni. Persze, egy idő után az is kevés volna, és nyilvánvalóan akkor már fejleszteni kellene a hátteret, de ez az idő lényegesen kitolható volna.)
Ez persze csak egy vélemény, egyáltalán nem biztos, hogy az egyedüli igazság, hiszen a bölcsek kövét - sajnos - én sem tartom a zsebemben.
(#) Gafly válasza Frankye hozzászólására (») Júl 16, 2020 / 2
 
Döntse el mindenki magában, hogy ez legenda, vagy nem:
- Diplomamunkának elég csak annyi, hogy feldobjon egy ablakot: "Not enough memory!".
(#) sany válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Júl 16, 2020 / 1
 
Egyik sem jobb a másiknál.
(#) Epu2 válasza Frankye hozzászólására (») Júl 16, 2020 /
 
Üdv! Az összeesküvés elméleted, több mint gyanú. Már értelmes, használható programok futottak, amikor még 1-2 GB memória elég volt. Most? Lassan a 8 is kevés. A Chrome meg nekem soha nem okozott gondot, igaz nem is tartok egyszerre hat ablakot nyitva, max kettőt-hármat, meg még 2-3 mást. Memória keveslése csak akkor volt, ha kikapcsoltam a virtuális memóriát. Akkor is hébe-hóba. A Firefox soha nem volt szimpatikus. Kipróbáltam más böngészőket is, de a Chrome maradt. A 7-ig, ha lehetett az IE-t eltávolítottam. Az Edgé-vel is ezt tenném, ha tudnám hogyan kell.
Egyszer küldött hülyébe a Chrome, amikor valamiért 4-6 példányban futott. Nem tudom miért, nem is érdekelt. Uninstalláltam, töröltem a mappáit, újra telepítettem és jó lett.
A W10 frissítésekkel sincs gondom, pedig fázok az adatvesztéstől, mert már olyant is írtak.
Szerintem a gondok többségét a vas okozza. Ez lehet az fő oka, hogy némelyeknél
hasonló gondok jelentkeznek.
(#) Udvari Zsombor válasza erbe hozzászólására (») Júl 16, 2020 /
 
Idézet:
„Sajnos, mostanában már a Firefox sem a régi, emiatt gyakrabban indítom a Windowst.”
Ezt hogyan érted? Nálam teljesen elég a szokásos napi egy bekapcsolás, utána addig működik míg a gépet le nem állítom, pedig "kismillió" könyvjelzőm van pár darab beépülővel együtt.
Chrome nekem se jön be, pedig anyám gépén is az van, sőt, szinte mindenhol azt látom (suliban is az összes gépen). Én csak azért tartok Chrome-ot is, hogy a FireFox esetleges hibája esetén se legyek gondban, vagy ha esetleg valami nem lenne FireFox kompatibilis, akkor is tudjam még használni (pl. Microsoft Teams nem támogatja a FireFoxot. Érthetetlen.).
(#) Udvari Zsombor válasza sany hozzászólására (») Júl 16, 2020 /
 
Pedig a kezdeti netes kereséseim óta FireFox-ot futtatok, a világért se térnék át másik böngészőre, nekem minden dolgával együtt bevált.
A jó öreg Internet Explorer kizárólag csak azért kellett, mivel már kizárólag csak arra sikerült feltenni a Shockwave Player-t (legalább erre még jó), mivel az már semmi mással sem kompatibilis. Lehet, hogy elavult, de régebbről van pár letöltött .dcr fájlom amik csak így futtathatóak.
(#) Epu2 válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Júl 16, 2020 /
 
Ezek szerint nem a böngészők térnek el, hibásak, csak a megszokás és az ízlés határozza meg, melyiket használjuk. Jellemzően mindenki ragaszkodik a rutinjához.
(#) erbe válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Júl 16, 2020 /
 
Ubuntu Linuxot használok általában. A Chrome-mal gondok vannak, Firefoxot nem tudom rátelepíteni (elindul a telepítő, de nem csinál semmit. Nincs hibaüzenet se.). Így aztán indul a W10 és az Edge. Egyébként a Hobbielektronika fórum használatához éppen a Firefox a legjobb. Sorban megnyitom új lapon azokat a témákat, ami érdekel és friss hozzászólás van benne. Nekilátok olvasgatni és ami "elfogyott" bezárom.
Nappal ritkán ülök a gép elé, általában 10 óra tájban indítom. A mai ritka kivétel.
A hozzászólás módosítva: Júl 16, 2020
(#) tbarath válasza erbe hozzászólására (») Júl 16, 2020 /
 
Ubuntut használok, de szerintem már az alap telepítésnél is fel van telepítve a firefox szerintem (már ha nem server). De ha nincs is, akkor is vagy a csomagkezelőből, vagy parancssorból apt-vel feltenni baromi egyszerű.
A chrome-ot is úgy teszem fel, hogy felveszem a google repóját, aztán apt install google-chrome-stable. Amúgy azzal se tapasztaltam semmilyen problémát, max. 1-2 dolog nem megy, ami windows specifikus dolgot igényelne.
(#) erbe válasza tbarath hozzászólására (») Júl 17, 2020 /
 
Igazad van. Olyan régen nem kapcsoltam be már az Ubuntut, hogy összekevertem a kettőt. Valami miatt a Chrome-ot akartam feltenni. Csak a szoftverkezelőből próbáltam.
(#) tbarath válasza erbe hozzászólására (») Júl 18, 2020 /
 
Repo-ból így kell: Bővebben: Link
Következő: »»   354 / 582
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem