Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   2104 / 2488
(#) black1989 válasza reloop hozzászólására (») Szept 10, 2018 /
 
Szia! Megépítettem amit terveztem végfokot , nem dicsérni akarom , de sem gerjedés , sem más egyéb hallható probléma nincs , ráadásul a hangja is nagyon tiszta ! Nem tudom , hogy a multisimben mért kimenő teljesítménynek mennyire lehet hinni mert mintha több lenne 14 wattnál , 2 nagy topládát kötöttem rá 8ohmosak 150watt/db , és dübörög rendesen !

saját.JPG
    
(#) tothbela válasza black1989 hozzászólására (») Szept 10, 2018 /
 
Gondolom alacsony hangerőn sem zavaró a hangja. Akár a végén cikk is lehetne belőle, mert sokunk szeretne valami könnyen után építhető jó hangú erősítőt. Főleg ha megtervezett nyák is van hozzá.
(#) reloop válasza black1989 hozzászólására (») Szept 10, 2018 /
 
Szia! A Multisimben meg tudod nézni a torzítást és a frekvenciaátvitelt?
Ez egy B-osztályú erősítő és erősen vágja a mély hangokat is, ennek mutatkozni kéne egy szimulátorban.
Ha összeraknál egy Texas-t, bizonyára felfedeznél pár különbséget, bár az sem egy nagy gurítás.
(#) black1989 válasza reloop hozzászólására (») Szept 10, 2018 /
 
Éppen ez az , hogy már nagyon sok végfokot építettem , tudok egy jópár nyáktervet mellékelni, mind elsőre sikerült ! A texast nem építettem még meg , azt nem tudom milyen , csak azt , hogy ez eléggé minimális alkatrészből áll , és
teljesen elfogadhatónak találom. Szeretném ha valaki ,aki nálam jobban hozzáértő személy összerakná , egy próbát megér szerintem , mert addig csak szubjektív vélemény lesz róla!
(#) black1989 válasza tothbela hozzászólására (») Szept 10, 2018 /
 
Szia!

Nem zavaró a hangja alacsony hangerőn sem! Azt meg főleg nem gondoltam volna , hogy ekkorát fog szólni , nem hittem a fülemnek , eléggé meghajtja a 150wattos 8ohm-os hangfalaimat. Szerintem hallható torzítás nincs. Melegedése is teljesen elfogadható 50C fok felé nem megy nagy hangerőn sem , pedig nem túl nagy a borda. A borda méretei 57x180x4mm .
(#) Edem631 hozzászólása Szept 10, 2018 /
 
Sziasztok.Telefont akarnék csatlakoztatni hogy kihangositsa a zenei müsorokat.A hifim két hangfalas aux bemenetére csináltam stereo jack csatlakozóval (négy drótos,bal jobb csatorna) RCA kábel csatlakozót tettem a jack kábel csatornáira,aminek a gnd drótjai összefut a jack dugaljban.Valami nem stimmel mert halk nyomott hangon szól.Mi lehet a baj?
(#) black1989 válasza reloop hozzászólására (») Szept 10, 2018 /
 
Szia! Annyira nem értek ehhez a torzításméréshez , de próbáltam valamit kihozni a mérésből!
(#) reloop válasza black1989 hozzászólására (») Szept 10, 2018 /
 
Sajnos nekem a csak a Tina áll a kezemre.
Adtam a bemenetre 10 mV, 10 kHz jelet. Fourier analízis szerint ez 10 % torzítás.
(#) reloop válasza black1989 hozzászólására (») Szept 10, 2018 / 1
 
Találtam az elmentett fájlok között egy Texas-t, csatolom mit hoz ki ugyan abból a bemenő jelből.
A számított torzítás 0,3 %.
Megjegyezve, hogy ez az erősítő egyáltalán nem tekinthető etalonnak.
(#) reloop válasza black1989 hozzászólására (») Szept 10, 2018 /
 
Ezt a rajzot gépeltem be. Jelezd, ha nem stimmel!
(#) black1989 válasza reloop hozzászólására (») Szept 10, 2018 /
 
Értem , ez nálam multisimben miért nem ennyi?
(#) black1989 válasza reloop hozzászólására (») Szept 10, 2018 /
 
Természetesen jó a rajz, vagyis ez lenne az!
A hozzászólás módosítva: Szept 10, 2018
(#) reloop válasza black1989 hozzászólására (») Szept 10, 2018 /
 
A bemenő jelet állítsd 10 mV, 10 kHz-re!
(#) reloop válasza black1989 hozzászólására (») Szept 10, 2018 /
 
Az arányok érzékeltetéséhez: ugyan abból bemenő jelből 0,08 % torzítás mellett a csatolt jelalakot állítja elő egy mindössze 4 tranyót számláló A-osztályú erősítő.
(#) black1989 válasza reloop hozzászólására (») Szept 10, 2018 /
 
Azt hogyan?
(#) reloop válasza black1989 hozzászólására (») Szept 10, 2018 /
 
Sajnos nem tudom hogyan kezeli a MultiSim ezeket a kunsztokat.
Annak érdekében, hogy pontosabb képet kapj az áramköröd keresztezési torzításáról, készítettem egy nagyobb amplitúdójú szimulációt és a műveleti erősítő kimenetén is elhelyeztem egy mérési pontot.
(#) Mackrim hozzászólása Szept 11, 2018 /
 
Sziasztok!

Vettem egy hibás Technics SU-V660 erősítőt. Az erősítő bekapcsol, szól, de csak halk hangerőn, ha feljebbtekerem a hangerőt, akkor már torzan szól! Tápfeszültségek, előerősítő rendben. Mi lehet vele a gond? SVI 3205 végfok van benne. Lehet a meghajtása ment el?
(#) tothbela válasza reloop hozzászólására (») Szept 11, 2018 /
 
Nem etalon, viszont jól kivezérelhető. Alacsony tápnál ez nem utolsó. Nem értem viszont, hogy mit keres benne az R12/R13.
(#) tothbela válasza reloop hozzászólására (») Szept 11, 2018 /
 
Yamaha, QSC zenekari PA erősítőkben is gyakorta nem számít hogy nincsenek kinyitva a végtranzisztorok. 30MHz-es félvezetőkkel, meg jó gyors műveleti erősítővel a többnyire maximális kivezérlés közelében nem zavarja a jónépet a keresztezési torzítás. Ha meg sávkorlátozott (szub) a bemenő jel, úgy se hallja senki. Nem egy elegáns megoldás, de ezt főleg a lassú félvezetőhöz szokott agyam nem tudja jónak látni.

Szimulátorban ideális műveleti erősítővel, valamint ideális tranzisztorokkal nincs torzítás. Modern félvezetőkkel nem nagyon rossz. Lassú régi tranzisztorral meg uA741-el már borzalmas.
(#) black1989 hozzászólása Szept 11, 2018 /
 
Azt viszont nem értem , hogy ha ekkora torzítási tényezőt mér a program , akkor az miért nem érzékelhető ? Nem vagyok süket !
(#) Karesz 50 válasza reloop hozzászólására (») Szept 12, 2018 / 1
 
Bepötyögtem a MultiSim-be brahiból. hogy mit mutat a Tinához képest.
13.8% a THD 1.3Vpp-nél 10 kHz-en.
Az AC analízist nem tudja megcsinálni a "B" osztály miatt (pontosabban hülyeséget mutat).
(#) black1989 válasza Karesz 50 hozzászólására (») Szept 12, 2018 /
 
Valószínűleg hallható lenne ekkora torzítás! Vagy nem? Egyébként hiányzik a rajzról az 1k ellenállás , ráadásul a tl071 az ajánlott tápfesz felett üzemel. Az lenne az igazi , hogy megfelelő műszerezettséggel rendelkező személy összerakja egy próbanyákon , és tudna "méricskélni" akkor pontosabban be lehetne határolni a kapcsolás esetleges hibáit, gyenge pontjait .
(#) pucuka válasza black1989 hozzászólására (») Szept 12, 2018 /
 
Idézet:
„kapcsolás esetleges hibáit, gyenge pontjait”

Ha összehasonlítod a TL071 végfokozatával, mindjárt rájöhetsz, hogy mi hiányzik.
(#) Karesz 50 válasza black1989 hozzászólására (») Szept 13, 2018 /
 
Igazándiból nem értem miért nem hallod, hogy torzít.
Az az 1k-os ellenállás tulajdonképpen mi célt szolgál azonkívül, hogy félrebillenti a TL071 kimenetét? Ettől még "B" osztályú marad a beállítás.
A kimenetet elfelejtetted leterhelni 8 Ohm-mal.
Most jól szimulálja a dolgokat a Multisim. Felesleges megépíteni a kapcsolást, mert ugyanezt fogom látni a szkópon is.
De itt laksz a szomszédban, nyugodtan áthozhatod - ha kedved van - és megmérem neked.
(#) pucuka válasza Karesz 50 hozzászólására (») Szept 13, 2018 /
 
Szerintem felesleges addíg méricskélni, míg a kapcsolásban elvi hibák, hiányosságok vannak.
Még csak állítási lehetőség sincs a végtranzisztorok munkapontját illetően.
A szimulátor csak a sok számolástól mentesít, nem helyettesíti egy áramkör működőképességét. Attól még tisztában kéne lenni az egyes fokozatok működésével, pláne úgy, hogy magában a kapcsolásban (az IC kapcsolásában) példa van rá. Ugyanazt a végfokozatot kell megépíteni, csak nagyobb teljesítményre.
(#) black1989 válasza Karesz 50 hozzászólására (») Szept 13, 2018 /
 
Gyakorlatban nem hallatszik torzítás!! Nem csak én hallgattam , akkor legalább más meghallotta volna , de nem így van ! Meg kell építeni , én megépítettem , és nem hallok torz hangot kijönni belőle , csak ha full hangerőre teszem, full hangerőn pedig minden végfok torzít ha nem megfelelő hangfalakat hajt meg a végfokkal , sőt az audió jel amit kap
az is kapásból torz, de javíts ha tévedek.Egy zene pl az oszcilloszkópon nagyon csúnyán jelentkezik ,nem úgy mint egy szinusz 50-100Hz-es jel.
(#) black1989 hozzászólása Szept 13, 2018 /
 
Ezen dolgozom egy ideje, ez már ígéretesebb szerintem.

Várom a kritikákat, észrevételeket , véleményeket ,és persze azt hogy ezt érdemes e megépíteni?
(#) Kovidivi válasza black1989 hozzászólására (») Szept 13, 2018 /
 
Amelyik erősítőben nincs rövidzárlat védelem, azt nem érdemes megépíteni.
(#) black1989 válasza Kovidivi hozzászólására (») Szept 13, 2018 /
 
Szia!

Nagyon sok erősítőben nincs . Akkor arra várok ötleteket. Köszi!
(#) Kovidivi válasza black1989 hozzászólására (») Szept 13, 2018 /
 
Én olyat nem használnék. Ilyen egyszerű.
Ha pedig te tervezed a kapcsolását, akkor rakj bele rövidzárlat védelmet.
Következő: »»   2104 / 2488
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem