Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Fordulatszám szabályozás (220V-os venti)
Lapozás: OK   7 / 9
(#) netreg válasza pucuka hozzászólására (») Jan 28, 2012 /
 
Igen tudom, hogy nem ohmosak, mert a multiméter szakadást jelzett Csak azért írtam, hogy működik, mert kínomban kipróbáltam mindent. A fénycső fojtó és az energia tak. is jó volt, de búgással. Tehát azt mondod, hiába működik, inkább ne, mert leéghet a venti? Én azt gondoltam, hogy a kapocsfeszültség csökkenése miatt volt a búgás és nem a reaktív elemek miatt.
(#) netreg válasza bajuszrichard hozzászólására (») Jan 28, 2012 /
 
A társfórumban (http://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_99_8_ASC.html) javasolták ezt a diak-triak megoldást: Ld. link.

Voltak viszont, akik szerint ez szintén nem jó. Nemtom.

Gondoltam megépítem, aztán meglátjuk hogy szalad.))

A frekiváltó bonyolult? Hogy működik?
(#) pucuka válasza netreg hozzászólására (») Jan 28, 2012 /
 
Az assznkron motor fordulatszámát három tényező határozza meg. A pólusszám, a frekvencia, és a szlip. A szlip miatt hívják asszinkron motornak. E három tényező valamelyikének változtatásával lehet a fordulatszámot befolyásolni.
A pólusszám beláthatóan csak egész szám lehet (a pólus párok száma)Így csak kötött fordulatszámok valósíthatók meg.
Mivel a szinkron fordulatszám 3000 50 Hz -nél, (itt a nyomaték nulla) és a szlip kb. 4 - 5 % körül van, a névleges fordulatszám 2400 - 2880 között alakul.
Szlip szabályozásnál ezt a 4 - 5 % -ot lehet megnövelni néhány százalékkal a kapocsfeszültség változtatásával. Ez a diak-triak megoldás. Ez veszélyes, ha a szlip túl nagy, a motor átesik a billenő nyomatékon, és már nem tud elindulni. Ilyenkor megáll, és leég.
Széles fordulatszám tartományban csak frekvencia váltóval lehet szabályozni a fordulatszámot, de itt is ügyelni kell a frekvenciával arányos kapocs feszültségre, hogy a nyomaték állandó maradjon.
Kis teljesítményre, nem bonyolult, de nagy teljesítményre meglehetősen bonyolult is lehet.
5 - 15 W -ra lehet pl. építeni egy kimenőtrafós hangfrekvenciás végfokot, ami a motornak szolgáltatja a megfelelő tápfeszt, és a frekvenciát elő lehet állítani egy 555 áramkörrel. Az erősítő torzítása nem annyira lényeges.
(#) netreg válasza pucuka hozzászólására (») Jan 28, 2012 /
 
Köszi a magyarázatot! Azt nem mondom, hogy mindent értettem belőle, de ez nem a te hibád

Bonyolult összerakni egy kis teljesítményt szabályzó frekiváltót? Tudsz esetleg forrást hozzá?

Találtam a neten egy szabályzót itt. Nem tudom mi van benne, de nem foglal sok helyet, az biztos. Drágállom. A ventim volt vagy 1300 Ft.
(#) netreg válasza netreg hozzászólására (») Jan 28, 2012 /
 
Találtam egy másikat.

Illetve mivel nekem végül is egy keringető ventihez kellene, ezért ez is érdekes, csak nagyon drága.

Mindkettővel kapcsolatban: hogyan működik? Hogyan tudnék ilyet építeni?
(#) andyka hozzászólása Márc 20, 2012 /
 
SEGÍTSÉG !!!

Találtam ezen az oldalon egy teljesítményszabályzót amely ellenpárhuzamos tirisztorokkal dolgozik és elvileg nagyobb áram átadására képes.
Vagyis, az ábra a következő:
Heggesztő trafó primer tekercsének szabályozására szeretném megépíteni, de sajnos halvány gőzöm sincs ahoz a "diak"-hoz, azt sem tudom hogy kell kérjem a boltba (nem találtam meg a neten ezzel az elnevezessel - ST3).
Kérlek segítsetek ki ezzel az ST3 -al kapcsolatba, milyen értéküt kell kérjek az elárusítótól.
(#) kadarist válasza andyka hozzászólására (») Márc 20, 2012 /
 
Szia!
Úgy kell kérni, hogy kérek két diakot, de azonnal Én ezt a típust ajánlom, de más hasonló is jó lesz. Másik.
(#) andyka válasza kadarist hozzászólására (») Márc 20, 2012 /
 
Köszi a gyors vállaszt,
Tehát a 30V körüli értéket kellene betartsam?
(#) kadarist válasza andyka hozzászólására (») Márc 20, 2012 /
 
Az általános forgalomban lévő diakok mind 30V (esetleg 40V) körüli billenési feszültségűek, tehát ilyen szempontból biztosan jó típust fogsz kapni.
(#) andyka válasza kadarist hozzászólására (») Márc 20, 2012 /
 
KÖSZI !!!
(#) pucuka válasza andyka hozzászólására (») Márc 20, 2012 /
 
Az ellenparalell tirisztorral meg ne foglalkozz, az akkor volt divatban, amikor még nem voltak megfelelő nagy teljesítményű triakok. Ma már vannak, és könnyebb az élet.
(#) kadarist válasza pucuka hozzászólására (») Márc 20, 2012 /
 
Csak 20-25A-es triakokat nehezebb jóárasan beszerezni hegesztőhöz, ráadásul a tirisztor könnyebben kommutál induktív terheléssel, mint a triak.
(#) kadarist válasza andyka hozzászólására (») Márc 20, 2012 /
 
Ne felejts el a tirisztorpárral párhuzamosan kapcsolni egy 100nF 630V-os fóliakondenzátort a kommutáció (kikapcsolás) megkönnyítése miatt.
(#) andyka válasza kadarist hozzászólására (») Márc 20, 2012 /
 
"könnyebben kommutál induktív terheléssel" , vagyis ennek kikuszobolesere valo a 100nF kondi ?
... de fontolora veszem a Pucuka javaslatat is.
(#) kadarist válasza andyka hozzászólására (») Márc 20, 2012 /
 
A triakkal meg pláne párhuzamosan kell kötni egy snubber-tagot, mert az még érzékenyebb.
(#) andyka válasza kadarist hozzászólására (») Márc 20, 2012 /
 
Van egy porszivobol kivett szabajzom, ha esetleg kicserelem a triakot egy "kemenyebbre", szerintetek megtenne a feladatot ?, izzoval nagyon jol mukszi, kis modositassal szinte nullarol indul az ego.
(#) andyka válasza kadarist hozzászólására (») Márc 20, 2012 /
 
A C2, R4 es R5 az a "snubber-tag" ?

power.gif
    
(#) kadarist válasza andyka hozzászólására (») Márc 20, 2012 /
 
Igen, az.
(#) ALI hozzászólása Aug 23, 2012 /
 
Üdv mindenkinek.

Én egy hőtárolós kályha ventilátorát szeretném szabályozni fokozat mentesen.
Gyárilag egy nagy ellenállás van rajta így van két fokozat.
Nullától max-ig kéne szabályozni.

Előre is kösz
(#) ALI válasza ALI hozzászólására (») Aug 23, 2012 /
 
Úgy látom nem nagyon aktív ez a téma.
(#) vilmosd válasza ALI hozzászólására (») Aug 23, 2012 /
 
Megis milyen tipusu a motor? Kefes, segedfazisos aszinkron, arnyekolt polusu? Estleg valami fotot csinalhatnal. A kefeseket TRIACos fazishasitos szabalyzoval lehet szabalyozni, a tobbinel ez nem jarhato ut. De ha visszaolvasol, biztos talasz otleteket.
(#) vilmosd válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Aug 23, 2012 /
 
Na akkor frekivalto a jo megoldas. Mas esetekben indian fustjelzeseket szeret adni.
(#) pucuka válasza ALI hozzászólására (») Aug 23, 2012 /
 
Frekvenciaváltóval "egyszerűen" megoldható. De attól tartok többe kerülne a leves, mint a hús. De nem is tudom miért kellene 0 rpm -től szabályozni, Nem vontatómotor ez. A két fokozat bőven elég kell legyen, egy intenzív, és egy csendes.
(#) ALI válasza pucuka hozzászólására (») Aug 23, 2012 /
 
Sima mezei motor se kefe se kondi csak 2 szál vezeték.
(#) ALI válasza pucuka hozzászólására (») Aug 23, 2012 /
 
Levegő mennyiséget akarom beállítani nem a kályhában használom. De kísérletezéssel milyen ellenállás lenne jó sosem érek a végére.
Ezért gondoltam egy elektronikára, hogy potival tudjam szabályozni.
(#) pucuka válasza ALI hozzászólására (») Aug 23, 2012 /
 
Ahogy előttem is írták, árnyékolt pólusú egyfázisú asszinkron motor. Egyszerű, nagyszerű. Ha nem akarod szabályozgatni örök életű (amíg meg nem szorul). Pont ilyen helyre való. Szabályozni viszont elég nehéz, pláne nulla fordulattól. Ha más célra szeretnéd használni, akkor építs hozzá frekvencia váltót, de az nem lesz egyszerű, mert a fordulatszámmal (frekvenciával) a kapocsfeszültséget is változtatni kell, hogy a felvett áram azonos maradjon. Aztán még probléma a saját hűtése is.
Válassz erre a célra más motort, ami jól szabályozható, pl. univerzális soros motort. (kávédarálóból)
(#) pucuka válasza pucuka hozzászólására (») Aug 23, 2012 /
 
Ellenállással csak viszonylag szűk tartományban tugod szabályozni a fordulatot, azt is csak állandó terhelés esetén. Terhelés nélkül a fordulatszám mindíg a szinkron fordulatszám közelében lesz. Az asszinkron motorok, ahogy a nevükből is következik, már csak ilyenek.
(#) marone hozzászólása Szept 8, 2012 /
 
Sziasztok !
Van egy 700W-os kis flexem, és vettem hozzá csiszolópapírt meg felfogatótárcsát, fát csiszolni.
Csak az a baj, hogy olyan nagy a fordulata, hogy néha égeti a fát.
Nem tudna valaki esetleg linkelni egy egyszerű kapcsolást amivel a fordulatszámát tudnám szabályozni ?
Kösz !
(#) Sebi hozzászólása Szept 8, 2012 /
 
12-vel fentebb ott egy rajz...
(#) marone válasza Sebi hozzászólására (») Szept 8, 2012 /
 
Az "L" a fázis az "N" a nulla a "G" a földelés ?
Az a "A1" meg az "A2" a két kimenet ?
Az "Rt"-nek mennyinek kell lennie ?
Hány wattos ellenállások kellenek ide ? És a potinak hány wattosnak kellene lennie ?
Kösz !
Következő: »»   7 / 9
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem