Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Fordulatszám szabályozás (220V-os venti)
Lapozás: OK   1 / 9
(#) Resident hozzászólása Jan 31, 2006 /
 
Szevasztok! Hogy lehetne szabályozni egy 220V-os ventillátort? ennyi a kérdésem
(#) deguss válasza Resident hozzászólására (») Jan 31, 2006 /
 
Milyen teljesítményűt?

Ha komoly cucchoz kell, frekvenciaátalakító kell neked.

Írd le, kicsit bővebben mihez kell.

Üdv.

u.i. ITT egy egyfázisú többpólusos asszinkron motor fordulat számát szabályozzák, de talán lehet belőle okosodni.
(#) Resident válasza deguss hozzászólására (») Jan 31, 2006 /
 
szóval ez egy NMB ventillátor típus : 4715MS-23T-B5A, 230V 50/60Hz. 1PHASE 15/14 W
12cm, alumínum ház, elég hangos, és ezmiatt szeretném kicsit csillapítani
ADATLAP : http://www.nmb-europe.com/pdfs/airmovers/4715MS.PDF#search="NMB%204715MS23TB5A"
(#) deguss válasza Resident hozzászólására (») Jan 31, 2006 /
 
Hát. Én nem vagyok profi. Erről meg nem mondom milyen motor van benn. Frekvenciaátalakítóval tutira menne, de az szerintem "ágyúval verébbe" eset.

Viszont 14W nem sok, TALÁN elképzelhető, hogy meg lehetne oldani így, de nem tudom garantálni, hogy nem teszi-e tönkre, ill. hogy működni fog-e egyátalán.
(#) vicsys válasza deguss hozzászólására (») Jan 31, 2006 /
 
Igen, ez pontosan jó! Ezt építettem meg a szobai ventinek, hogy nyáron tudjak aludni. Olyan halk volt, hogy lehetett a hőségben is aludni. Ha tutira akarsz menni, tegyél hűtőbordát a triacra!
(#) Sebi válasza Resident hozzászólására (») Jan 31, 2006 /
 
Én 1 hangfrekis végfok IC-vel meghajtanék 1 230/9V-os trafót (szekunderről) és 1 Wien-hidas oszcival vezérelném. Anno a Magyar Rádióban a stúdiómagnók capstan motorját csöves erősítőről hajtották (100V) mert a hálózati freki annyira mászott, hogy észrevehető nyávogást okozott.
(#) _JANI_ válasza Resident hozzászólására (») Feb 1, 2006 /
 
Szerintem a neked egy fázishasításos teljesítmény szabályzó kell.
Fázishasításos teljesítményszabályzó.
Roppant egyszerű és ezért könyű megépíteni.
A triaccal paralelkötött RC tag, a triac gyújtása és az RF zavarok kialtása miatt kell. Ha nem kell a teljesítmény nullára leszabályozni, a potival párhuzamosan kell kötni egy trimmetr és ezzelfogod a minimum feszültség értékét beállítani.
(#) dbase válasza _JANI_ hozzászólására (») Feb 1, 2006 /
 
Én az erősítőmbe egy ugyan ilyen ventillátort tettem, s két fokozatot építek neki.Első fokozat a halk a hideg hütőbordás,s egy soros 250V AC-s !!! kondenzátor tettem az egyik ágába.Leszalattam megnézni a típusát:
Remix 250V 50HZ 470n ,fekete,sárga tetejü.
Bár majdnem lassu, csak ugy lassan legyez.A második fokozat meg a csuma ,mikor már meleg a borda, egy relével átkötöm a kondit, rövidre zárom.
Amugy próbáltam soros diódával, de nem indult el.
(#) _JANI_ válasza dbase hozzászólására (») Feb 2, 2006 /
 
Egyszerü és olcsó. :worship:
(#) luigi hozzászólása Nov 19, 2007 /
 
Sziasztok!
Nekem is van egy 230V-os ventillátorom, kondival indul, és szeretném a fordulatát csökkenteni.
Azt már megtudtam a fórumon olvasgatva, hogy ezeket frekvenciaszabályzással lehet korrekten szabályozni.
Nos, nekem elég lenne ha mondjuk felére, vagy negyedére csökkenne a fordulatszám, ha így egyszerübb megoldani. Ezért arra gondoltam, hogy lehetne-e olyat csinálni, hogy csak minden második szinusz jelet kapja meg, és ezáltal változtatni, és ha igen hogyan?
Köszi.
(#) aflmor válasza luigi hozzászólására (») Nov 19, 2007 /
 
Ugye csak viccből kérdezted?
(#) luigi válasza aflmor hozzászólására (») Nov 19, 2007 /
 
Köszönöm segítő szándékú hozzászólásodat.

Egyébként nem viccből kérdeztem, miért, olyan nagy baromság? Ha igen megmondhatnád miért...

Valaki tudna segíteni is?
(#) frank tibor válasza luigi hozzászólására (») Nov 19, 2007 /
 
Helló
Ilyen kapcsolással találkoztam szellőztető- ventilátorokhoz. Megépítettem többféle készülékhez, működik. A motornak üzemikondenzátorosnak kell lennie!

dimmer.jpg
    
(#) _JANI_ válasza luigi hozzászólására (») Nov 20, 2007 /
 
Szia!

Elvileg S gyakorlatiag is megvalósítható az általad elgondolt szabályzás.
(Bár szerintem, inkább OHM-os fogyasztókhoz lenne jó...)
Csak egy nullátmenetkapcsolású szilárdtestrelé és egy vezérlőáramkör kell, ami a póluspárokat számolgatja és vezérli az SSR-t.

-
Azza vigyázni kell, h. az induktív fogyasztó (Kivéve az UNI. sorosmotort) nem kaphat egyenáramú összetevőt! PLD: trartós vagy részleges pozitív vagy negytív hullámokat... mert az leégetheti a tekercseket.
-

Szerintem egy "PICI" PIC (PIC12F508, PIC12F509) jó lenne erre a célra. Mert az a kevés láb elég lehet a feladatnak... Kettő tápfesz. Egy hálózati szinkron bemenet. Egy (esetleg kettő) kimenet az SSR-(ek)-nek. S három nyomógomb bemenet, PL: FEL - LE, STOP funkciók, vagy egyéb vezérlési megoldás.
(S néhány kapsolási rajzon a PIC "közvetlen" vezéli a triakot. Igy az mégjobban egyszerűsödik. Itt csak a megfelelő gyújtásszögről kell gondoskodni a program időzítéseiben.)

Remélem tudtam egy kis ötletet adni.

Hagyományos logikai kapukkal - áramkörökkel is megoldható lenne a feladat.
De az nem lenne enyire egyszerű és elegáns. :no:

A gyújtásszőgvezérelt teljesítmény-(feszültség)-szabályzóval azért sokkal egyszerűbb.
Legfeljebb nem potival hanem választókapcsolóval és trimmerrel állítod be a kimenő teljesítményt.
(#) _JANI_ válasza luigi hozzászólására (») Nov 20, 2007 /
 
A motorról egy kicsit több infót, ha lehetne!
(#) luigi válasza _JANI_ hozzászólására (») Nov 20, 2007 /
 
Ez egy beépíthető ventillátor 220V-os.
A motorból 3 vezeték jön ki, és oda kell egy kondit rakni, hogy működjön.
Pontos infókat nem tudok adni, mert jelenleg nincs nálam, de hétvégén megnézhetem.

Az a kapcsolás amit írt (#144533) frank tibor , azt megépítettem már régebben, de a triac állandóan meghal benne.

PIC nem jó, mert nem értek hozzá, és nincs is égetőm, meg ennyire nem akarom bonyolítani.
(mármint számomra bonyolult lenne)

Közben találtam egy könyvet, amiben van valami a témáról, csak beszerezhetetlen IC-k vannak benne.
Mellékelek egy képet a könyvből, valami ilyesmire gondoltam.

30.gif
    
(#) PiperR hozzászólása Jún 25, 2008 /
 
Szevasztok
Egy 220V AC-ról működő ventilátor fordulatszámszabályzását kéne megoldanom. A motorja 35 W teljesítményű. Csatoltam egy rajzot hogy hogyan néz ki a motor felépítése. A forgórészről viszont nem tudok semmit, mert az egy olyan tömör fémhenger, látszik rajta hogy öntéssel készült. Valami triakos megoldásra gondoltam, PIC-vel kíméljetek mert ahoz szellentésem sincs. HELP

Venti.jpg
    
(#) Imi65 válasza PiperR hozzászólására (») Jún 25, 2008 /
 
A rövidre záró réz gyűrűkről megfelejtkeztél. De látjuk, miről van szó. Én úgy oldanám meg, hogy valami(ke)t sorbakötnék vele. Pl izzó, ellenállás, kondi. Hogy mekkorát? Mérd meg az áramfelvételét, és ahhoz méretezd. Aztán próba.
Egyébként a forgórész nem öntött, hanem lemezelt, és "kalitka" van benne aluból. Csak jól beöntötték műgyantával, vagy lakkal.
(#) zsoltee0001 válasza PiperR hozzászólására (») Jún 25, 2008 /
 
Hali
Én a PWM szabályozással oldanám meg (nem a legegyszerűbb, de a leggazdaságosabb)
pwm

Kicsit át kell alakítanod mert ez így egy 12Vos egyenáramú motornak jó.
A Fet helyére beteszel egy optotriacot, ami egy triacot kapcsolgat megfelelő ütembe, így akár 1-2kW-os motort is szabályozhatsz.
Üdv
(#) PiperR válasza Imi65 hozzászólására (») Jún 25, 2008 /
 
Hali, igen van benne réz gyűrű is, bocsi kifelejtettem . Én potival szeretném megoldani a szabályzást, csatoltam rajzot talán jólehet hozzá, ezzel a transzformátor lehet szabályozni, én ennek a helyére gondolom a venti motorját, mert végülis azon is egy trafó van.
(#) PiperR válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Jún 25, 2008 /
 
Helló, jólenne ez a PWM amit küldtél, csak sajna a 220V van jelen, azért meg külön trafót nemfogok beletenni, hogy működjön ez az áramkör, mert sajna nemsok hely van a tartójába ahol elhelyezhetném.
(#) lorika91 hozzászólása Márc 18, 2009 /
 
Sziasztok!
Vizsgadolgozatra készülök és nem kapok semmi infot a váltóáramú (220v-0v) Fordulatszám szabályzoról
És nekem mindegy volna hogy motorhoz vagy vilagításhoz vagy ventilátorhoz kapcsolodna az az adott info csak tudnék már valamit írni rolla!
Aki tudna valami infot adni annak nagyon szépen megköszönném!
(#) vtsoftware hozzászólása Júl 17, 2009 /
 
Sziasztok

Lényegében nekem is egy ventillátor-fordulat-szabályzóra volna szükségem, de nem "keretes" ventihez hanem egy asztali ventillátorhoz.
Sajna tönkrement - madeinjapan - a kapcsolója, amivel ugye lehetett szabályozni, de az már rég nem jó, csak a legnagyobb ford.-on működik ami néha felesleges, elég lenne ha csak lassabban forogna, de nem lehet állítani rajta sajnos...

Ezért gondoltam azt hogy építenék hozzá egy potméteres ford. szabályzót, de nem tudok kapcsolást.
Keresni sem nagyon tudok mert nem tudom milyen kéne hozzá... PWM, fázishasításos, ...555...-ös vagy milyen lenne jó hozzá?

Előre is köszönöm
(#) mex válasza vtsoftware hozzászólására (») Júl 17, 2009 /
 
Kefés motor?
(#) vtsoftware válasza mex hozzászólására (») Júl 17, 2009 /
 
Nem, ha jól tudom mágnesesnek mondják...
(#) mex válasza vtsoftware hozzászólására (») Júl 17, 2009 /
 
Tulajdonképp minden motor "mágneses", én csak azt szeretném tudni, hogy a forgórész keféken keresztül kap-e áramot, vagy aszinkron a motor, és nincs tekercselve a forgórész, hanem kalickás, rövidrezárt tipusú. Az utóbbi esetben, nagyon nehézkes a szabályzás, mig az előbbi kefés kivitelnél, bármelyik fúrógép fordulatszámszabályzó használható.Ez tirisztoros fázishasitású áramkör, majdnem megegyezik a fényerőszabályzókkal.
(#) vtsoftware válasza mex hozzászólására (») Júl 17, 2009 /
 
Idézet:
„Egy kép többet mond ezer szónál

Az alján a matricán az áll 35W... gondoltam elmondom
(#) mex válasza vtsoftware hozzászólására (») Júl 17, 2009 /
 
Igen a legjobb, ha többfokozatú kapcsolót teszel be.
(#) vtsoftware válasza mex hozzászólására (») Júl 17, 2009 /
 
Hát nem tudom hogy áll ez a venti már...
Igen ezt tudom, kisilabizáltam a kapcsolót, mikor még "javítható" volt, de már annyira szét van "javítva" hogy már inkább váltanék potira...
(#) vtsoftware válasza vtsoftware hozzászólására (») Júl 20, 2009 /
 
Sajna még szükségesebbé vált egy potméteres kapcsolás mivel nemrég ment tönkre a kapcsoló.
Egyszer csak leállt, fogalmam sincs hogy miért/mitől...

Átnéztem a dolgokat, megnéztem mindegyik vezetéket, nem szakadt egyik sem, de csak az egyik működik...

Ezért tényleg örülnék egy kapcsrajznak mivel már ki/be kapcsolni sem tudom, csak elosztóval.
Következő: »»   1 / 9
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem