Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hangsugárzó építés, javítás - miértek, hogyanok
Lapozás: OK   696 / 727
(#) Fidel válasza tothbela hozzászólására (») Aug 6, 2022 /
 
És minek kell ennek membránnak lennie, nem lenne elég egyszerűen egy nagy felületű gumi lap, ami engedné mozogni a levegőt!?
Ez az egész megoldás a reflex csővel, meg a passzív membránnal, tulajdonképpen arról szól, hogy a dobozban az előre beállított légrugó ereje minél állandóbb legyen minden frekvencián!?
(#) dB_Thunder válasza segítő hozzászólására (») Aug 6, 2022 /
 
Idézet:
„Vicces. A zárt doboz a 12 db/oktávval esik f3 alatt, a reflex 24 dB/oktávval.”


Szerintem is!
Kezd nekem is az a véleményem lenni, hogy nem sok dobozt építettél, és mértél meg! ..de mindegy is...

Idézet:
„Tehát szó sincs akusztikai rövidzárról,”

De van, mert azt írtam! A meredekebb esés pont ezért alakul ki.

Ez a 12 meg 24 dB sem igaz, pontosabb megfogalmazásban másodrendű vagy negyed rendű! Pontos dB amivel esik a görbe,az a kész doboz jóságától függ!! Ha az 0,7 akkor kb. igazad lesz. De ha a jóság magasabb a görbe is pár dB-lel meredekebben esik, és fordítva meg kevésbé meredeken!

Én most léptem innen, mert Fidelnek gyakorlatilag tök mind1 mit írok, akár a szélbe kiáltottam volna, a többiek kötözködéseire meg nem vagyok kíváncsi!
(#) Fidel válasza Ge Lee hozzászólására (») Aug 6, 2022 /
 
Mindjárt elolvasom!
Nem tudom, másnál van e ilyen, de nekem sok dolgot újra fel kell fognom, mert csak üres szavaknak tűnnek!
A torzítás is ilyen, ez gyakorlatilag a bevitt jel és a kijövő jel különbsége, mennyit romlott az eredetihez képest. Ezt adja meg a jóság paraméter %-os érték ként, amit így érteni vélek, hogy a 0,6 miért rossz, de miért nem jó, ha 0,7 felett van?
(#) Ge Lee válasza Fidel hozzászólására (») Aug 6, 2022 /
 
Nem. Van a mechanikus jóság (Qms) és az elektromos jóság (Qes), ezek viszonyából számolódik a teljes jóság (Qts), ez határozza meg hogy az adott hangszóró zárt vagy inkább reflex dobozban fog-e jobban viselkedni. A torzításhoz ezeknek nem sok köze van, az inkább kivezérlés (hangnyomás) függő. Találsz magyar nyelvű oldalakat is ahol töviről hegyire el van magyarázva az egész doboz méretezés, hangszóró paraméterek mérésének mikéntje stb.
(#) Fidel válasza dB_Thunder hozzászólására (») Aug 6, 2022 /
 
Azért, hogy vissza tudjam olvasni többször!

Jó az az elképzelés akkor, hogy a nagy jóságú hangszóró túl rugalmasan viselkedik, és ettől magas lesz az FS?
Tehát a hangszóró jósága itt pont olyan paraméter, ami legyen inkább rossz, hogy hamarabb csillapodjon benne a rezgés?
Gyorsan alakuljon hőveszteséggé a hangszóró mechanikai és elektromos részén az energia?
Gyakorlatilag a hangszórónak úgy kell viselkednie, mint egy lengéscsillapatónak?
Legyen képes nagy kitérésre, de gyorsan fékeződjön is le a membrán lengése?
Ezért kell ez az alacsony Qts érték?
(#) segítő hozzászólása Aug 6, 2022 /
 
Idézet:
„Nem volt szó állóhullámokról. Arról volt szó, hogy a megfelelő csillapítóanyaggal lazán kitömött doboz virtuális térfogata nő. Nem tudom hány százalékkal, mert nem foglalkozom hangsugárzó építéssel. Erről a hullámhossz növekedésről olvashatsz "Dr Tarnóczy Tamás: Fizikai akusztika" című könyvében.

Az lehet, hogy Te nem tudod csillapítani az állóhullámokat, viszont én ismerek olyat aki igen.
De ebbe a témába tényleg nem szeretnék belemerülni.”

Idézet:
„mert nem foglalkozom hangsugárzó építéssel.

Innentől lehetsz szakértő..)
(#) segítő hozzászólása Aug 6, 2022 /
 
Idézet:
„de gyorsan fékeződjön is le a membrán lengése?”

Érdekes a hozzászólás.
A hozzászólás módosítva: Aug 6, 2022
(#) Fidel válasza segítő hozzászólására (») Aug 7, 2022 /
 
Miért érdekes?
(#) Fidel hozzászólása Aug 7, 2022 /
 
Tegnap néztem mérésekről videókat, ahol különböző töltőanyagokkal töltötték meg a dobozokat!
Arra jutottak, hogy a vatelin, és a szivacs kis mértékben tompítja a nagy kilengéseket, az üvegszálas paplan pedig az ásványgyapotal megegyező mértékben sokkal jelentősebb mértékben tompítja ezeket a kiugrásokat.

Volt az ásványgyapotból laza paplan is, meg tömörebb táblás kivitel, az eredményen ez jelentősen már nem változtatott.
Azt mondta a figura, hogy a tömeggel lehet magyarázni ezt a különbséget az egyes töltőanyagok közt.
Az oldallapok rezgését is csökkentette gumi alátétekkel, meg belső merevítőkkel, aminek szintén nagy hatása volt a kiugrásokra.
(#) segítő hozzászólása Aug 7, 2022 /
 
Néztél videókat. OK. Ezek alapján építs egy hangsugárzót. Hallgasd meg, és számolj be a tapasztalataidról. Nem dumálni, csinálni kell, tapasztalni.
(#) segítő válasza dB_Thunder hozzászólására (») Aug 7, 2022 /
 
Idézet:
„Kezd nekem is az a véleményem lenni, hogy nem sok dobozt építettél, és mértél meg! ..de mindegy is...

Idézet:
„Tehát szó sincs akusztikai rövidzárról,”

De van, mert azt írtam! A meredekebb esés pont ezért alakul ki.”


Valóban nem sok dobozt építettem, csak párat. Egyik sem PA volt szimpla házi zenehallgatás.
A teljesség igénye nélkül:

Első hangszóróm: 13 cm- ovál Tesla, Losoncon vettem, 1975-ben, 14 évesen. Jól szólt! Utána:

- VT DC 2002. Gyári. Gyatra hangzás, kár, mert nagyon jó magas volt benne.
- ORION HS 200-Gyári
- ORION HS 200/2 - HS280 méllyel, papír dómmal-szerintem kísérleti széria volt
- ORION HS280, kék membrános, gyári, tele gyermek betegségekkel.
- Orosz mély+ Orion MD40 fázislemez levágva. SAJÁT ÉPÍTÉS. Zeneértők szerint jól szólt.
- VT HA 13/13K+ HD25 6l-es, nem párhuzamos oldalfalú zárt dobozban. SAJÁT ÉPÍTÉS
- 2x150 mm ARN Tesla 150 mélyközép + VIFA magas, 80 l-es reflexben előadva. Ötszögletű doboz, SAJÁT ÉPÍTÉS
- ARN 150-es TESLA+ TESLA magas (egész jól szólt) Ötszögletű, 10 l-es reflex dobozban. SAJÁT ÉPÍTÉS
Ezeken kívül számos modifikált hangsugárzó. Én egy VT SAPHIR1-et használok, módosított váltóval, minőségi magassal.
Remélem elég. Nem vagyok iparos, néha csinálok egy dobozt.
(#) segítő hozzászólása Aug 8, 2022 /
 
Bocs. Nem írtam le egy fontos dolgot. Ez elvileg egy műszaki fórum.
Idézet:
„„Tehát szó sincs akusztikai rövidzárról,”
De van, mert azt írtam!”

Hiszti. A középső fiam érvelt így vagy 15 éve.
(#) veroka válasza Fidel hozzászólására (») Aug 8, 2022 / 1
 
Ezt a videot felejtsd el, de gyorsan. Sem ásványgyapottal, sem üvegszállal nem töltünk hangdobozt, hacsak nem akarsz direkt tüdőrákban meghalni.
Az oldallapok rezgését pedig a minnél merevebb anyagok (pl. akár beton is!) fogják csillapítani, nem a rugalmas gumi.
(#) Dióda válasza veroka hozzászólására (») Aug 8, 2022 /
 
Így van ahogy mondod. Nemrégiben egy dobozzal jártunk úgy hogy nagyon rezonált de a tömítőanyaggal nem sikerült csillapítani. Köszönhető a mostani anyagspórolt világnak vékony volt az oldalfal. A megoldása az lett hogy a doboz belső oldalára merev mdf lap lett bevágva és beragasztva és csavarozva. Így nagyságrendekkel másabb lett a rezonancia. Persze így a doboz belmérete is szűkebb lett de hálistennek túlméretes volt a doboz. Az mdf tetejére meg kapott egy vékonyka kis vatelint és így (mondjukrá) jó lett. Nem egy profi jó megoldás de ezt lehetett kihozni belőle. Bár manapság már hangdobozt építeni sem nagyon érdemes mert ami anyag jó hozzá az horror áron van és azt még meg is kell csinálni. Jelenleg a használtpiacon fellelet jószágok felújítása és rendbetétele ami még megérheti úgyahogy.
(#) dB_Thunder válasza segítő hozzászólására (») Aug 8, 2022 /
 
Idézet:
„Hiszti. A középső fiam érvelt így vagy 15 éve.”

Könyveld aminek csak szeretnéd!
Pont az érvelést, kisebb esszék megírását akartam elkerülni, mert gyakorlatilag semmi értelme!

Idézet:
„Remélem elég. Nem vagyok iparos, néha csinálok egy dobozt.”

Nem bántásból, és legfőképp nem hisztiből, de gyakorlatilag nem építettél reflex mélyládát!
Ezekkel a dimenziókkal jól lehet hifizni a panel 7.-en, talán a szomszéd se öl le érte...
0,45 Qts-el reflexben... hagyjuk.
Mint ahogy írtam, nálam a mélynyomó 30 centitől kezdődik, de 20 centitől már lehet nevezni erre a címre! Szerezz egy olyan hangszórót ami 0,35 vagy ez alatti Qts-el rendelkezik, építsd meg jól, lődd meg egészséges 100wattával, hallgasd, mérd meg, és akkor érteni fogod amit írtam!!

Eszembe juttatad azt az apukát aki megtalált mikor egy Skyline GTR-t sétáltattam a városban! Elköhintette, hogy 170ig tartaná magát a szuzukiával... aha! kb 100 ló a mért 670 ellen, nem érette az istenért sem, hogy nagyon nem egy a súlycsoport!!

További f@rokméregetést (is) mellőzném!

Ha egyszer odajutok, hogy az itthon lévő 9db HS xxx doboz garnitúrámat tuningolnám, hozzád fordulok tanácsért! Mert hifiben, és hangváltóban biztos megeszel a tudásoddal
(#) Fidel válasza veroka hozzászólására (») Aug 8, 2022 /
 
A mérés része a lényeges, meg az okfejtés.
Eszembe nem jutna ezeket a kiporzó szarokat beletenni egy huppogó dobozba, hogy telenyomja a lakást, ha valahol kicsit szuszog kifelé.

Viszont van kerámia paplan is ami mg alapanyagú, és vízben feloldódik, így elvileg nem rákkeltő, mint a többi, de ezt sem hiszem el 100%-ra.
(#) Fidel válasza Fidel hozzászólására (») Aug 8, 2022 /
 
Az oldallap rezgését meg azért csökkenti, mert eleve nem tud átadódni rá a rezgés a rugalmas anyag miatt.
De én ebben nem foglalnék állást, mert kit érdekel, hogy én mit gondolok, mérni meg nem tudom!
A figura viszont megmérte, azon lehet agyqlni, hogy az úgy jó mérés e, vagy sem!

Bővebben: Link
(#) veroka válasza Fidel hozzászólására (») Aug 8, 2022 /
 
Nem igazán jó a mérés, mert a dobozra ragasztott mikrofonnal mérte. Ráadásul ha megnézed a vízesés diagramokat, a dobozra kívülről ragasztott gumitól 500 és 600 Hz között még egy 15dB-es kiemelése (rezonanciája) is keletkezett. Nem néztem végig az egész videót, szóval nem tudom milyen következtetései voltak a figurának, és a mi esetünkben ez nem is lényeg. Nem az ő hangdobozait reszeljük. A REW egyébként elég jó program, én is használtam.
(#) Fidel válasza veroka hozzászólására (») Aug 8, 2022 /
 
Nem mikrofont használt, hanem gyorsulásmérőt, mondjuk nem tudom, mennyit számít!

Én azért elgondolkodtam azon, hogy van e értelme ennek fényében a szintetikus vattának!?
(#) segítő válasza dB_Thunder hozzászólására (») Aug 8, 2022 /
 
Bocs, kifelejtettem a felsorolásból.
2 db 80 l-es zárt állódoboz 1986/88-ban építve. 20 mm-es rétegelt lemezből, belső merevítéssel. A mélyek 25 cm-es VT- k voltak. Mivel a paramétereik nem voltak igazán jók (Qts, hatásfok) a rendelkezésre álló 2mm-légrésbe!! 4 soros lengőcséve került. Saját kezűleg átalakítva, tekerve. Közép leválasztott légterű VT minimax 13 centis, magas VT DIADÉM-ből. A mély légmagos tekercse közel 1 kg volt. Úgyhogy hallottam már dinamikát és jó hangminőséget együtt.
Régebben is volt, ma is van 0,35 alatti Qts-el rendelkező hangszóróm. Anno volt első szériás ORION HS 500 30 cm-es mélyem, az alu serleges, ALNICO mágneskörös (ritka) annak is 0,3 körül volt a Qts. Kár hogy a Vas sokszáz liter volt
Amúgy nem csak 0,35 Qts alatti hangszóróval lehet építeni reflex dobozt. vannak harmad (QB3), negyedrendű relflexek. (Sőt még felfele is, de ezekhez már szűrő kell-nem gazdaságos.) Rengeteg variáció van, olvasni kell szakirodalmat.
Nem pöcsméregetés, hanem tapasztalat.
A hozzászólás módosítva: Aug 8, 2022
(#) dB_Thunder válasza segítő hozzászólására (») Aug 8, 2022 /
 
Idézet:
„vannak harmad (QB3), negyedrendű relflexek. (Sőt még felfele is, de ezekhez már szűrő kell-nem gazdaságos.) Rengeteg variáció van, olvasni kell szakirodalmat.”


Akkor pontosítok!
28 jelleggörbe szerint működhet egy reflex láda! Ebből párat szeretünk használni, mert azok még lineáris frekvencia átvitellel rendelkeznek. A többihez szükség van valamilyen típusú vezérlő jel manipulációra, hogy lineáris legyen a végső átvitel!
Mai DSP-kel ez már megvalósítható.
Én is olvastam azt az irodalmat x 10 éve...

Idézet:
„nem csak 0,35 Qts alatti hangszóróval lehet építeni reflex dobozt”

Ez így van! De azoknál jelentkezik leginkább az a jelenség a törésponti frekvencia alatt amiről "szó sincs"

Jó dolgok ezek a hangszóró szét- összeszerelések, átalakítások! Volt szerencsém nekem is hozzá, mélyhez is meg magashoz is. Ma már nem látom, probléma letudva!
Vár is otthon egy 15"-os, hogy összerakjam, de majd a gyerek...
(#) segítő válasza Ge Lee hozzászólására (») Aug 8, 2022 /
 
Idézet:
„Nálam van 8db 25 centis mély úgy 360 liter össztérfogatban, és nem kell 100W ahhoz hogy remegjen alattam az ágy, 5W is elég. És nem torzít, nem kopog, nem hupog, nincs dobozhangja, a membránok alig mozdulnak meg.”

Párhuzamos vagy soros kapcsolt mélyekkel szerelt hangsugárzó hatásfoka is növekszik, a membránfelület kisebb kitérése már csak hab a tortán.
(#) deebo válasza Fidel hozzászólására (») Aug 9, 2022 /
 
Lelőném a poént konyhanyelven, hátha úgy átmegy. A doboz falát merevíteni érdemes, a mikéntjére van százféle mód. De ettől még amikor belehuhókálsz a lukba, ilyen fürdőszobaszerű furcsa visszhangja lesz. Ha beleraksz a közepére egy lazára húzott vatelindarabot, ez a jelenség megszűnik és szinte süketszoba lesz az üreshez képest. Ennyi a funkciója, a többi elmélet/lényegtelen/marhaság és ne foglalkozz vele. Folyamat filozofálsz mindenen miközben még a hangszóró alapvető működését sem sikerült meglértened és ennek így rohadtul semmi értelme.
(#) deebo válasza segítő hozzászólására (») Aug 9, 2022 /
 
Igen, a frekvenciamenete pedig borzalmas lesz, mivel a hangszórók távolsága miatt bizonyos frekvenciákon kiemel, bizonyos frekvenciákon pedig csillapít, ezért engedtem el. 100Hz - 4KHz nyíl egyenes frekvenciamenetű hangszókból sikerült egy 500Hz-mél tetőző púpos szörnyűséget csinálni. Az övé kb. olyan lehet, a múltkor felrakott mérési eredménye alapján (amiről azt mondta, hogy az nem az övé..), hogy jól kiemeli a mélyet, mert a Qtc problémás, középtartomány semmi, a magas szintén jól kiemelve.
(#) Ge Lee válasza deebo hozzászólására (») Aug 9, 2022 /
 
Az, hogy az enyém milyen lehet arról neked lövésed sincsen. Az meg hogy valamihez nem értesz megint csak nem más problémája.
Idézet:
„100Hz - 4KHz nyíl egyenes frekvenciamenetű”
Ez az a "nyíl egyenes" amit múltkor mutattál? Ha nem lehetne 4 hangszórót belerakni egy dobozba akkor gyártók sem csinálnák, de érdekes módon nekik is sikerül, ráadásul púpos szörnyűség nélkül. Nem mellesleg nekem nem 2 hanem 4 dobozba van rakva a 8 hangszóró és úgy vannak vegyes kapcsolásban.
Végezetül csak halkan súgom meg azt is, hogy a legtöbb otthon végzett fehérzajos mérés kb. a vak vezet világtalant kategória, mert a fehér meg a rózsazaj szépen elmossa a valódi hibákat. Aztán ha sweepelve van mérve akkor mindjárt előjönnek, mint ennél a csoda gyári videoton doboznál is. Kár hogy le van vágva a kép aljáról a skála, de az így is látszik, hogy nem egy olyan freki van a spektrumban ahol a doboz konkrétan nem szól! Ennyit erről...

vidi.jpg
    
(#) Ge Lee válasza segítő hozzászólására (») Aug 9, 2022 /
 
Az igazi hatásfok növelő az a tölcsér, csak hát az meg beszűkíti a sávot. Ilyen szobát meg nem tudok és nem is akarok csinálni itthon. Meg ahhoz is kicsi a helyiség hogy így rendezzem be mint a második képen.
(#) deebo válasza Ge Lee hozzászólására (») Aug 9, 2022 /
 
Hogynel lenne, szerencsétlenségedre jól ismerem a magadfajtát, a sok mélynyomóval meg csöves erősítővel.
Az, hogy továbbra is azzal érvelsz, hogy én nem értek hozzá, kezd már unalmas lenni és nyílvánvaló, hogy rám vetíted a totális inkompetenciádat, amit te nagyon sokszor bizonyítottál már.

Szokás szerint az átviteli görbét teljesen értelmezhetetlen, a videotonokról meg én biztos nem mondtam, hogy jók....
(#) Ge Lee válasza deebo hozzászólására (») Aug 9, 2022 /
 
Inkompetenciád az még mindig neked van. Komolyan mondom, ha nem halt volna meg 2 éve a csövek királya, írnék neki egy levelet, hogy kár volt neki japánban a Luxmannál tervezőként tevékenykedni és csúcskategóriájú készülékeket gyártásba vinni, Angliában céget alapítani stb., megtervezni és árulni 6000 fontért olyan világszerte híres csöves erősítőt amit magam is lekoppintottam és megelégedéssel használok azóta is (a tiédet ki is tervezte???), hiszen vannak itt a HE-n néhányan akik sokkal jobban értenek ehhez (is).
Ami igazán kezd unalmas lenni az a 12 éves gyerekes stílusod, amivel azon kívül hogy mindenkibe beleállsz semmit nem teszel hozzá a fórumhoz.
(#) Fidel válasza deebo hozzászólására (») Aug 9, 2022 /
 
Mint említettem, a dodozom tojástartós szivaccsal már ki van bélelve, ezért nem víszhangzik, további vatelit tömködésnek így akkor nem látom sok értelmét.

A merev oldalfalak teljesen rendben vannak, ez nem kérdéses, hogy ne rezonáljanak.
De nem vagyok meggyőződve arról hogy az oldalfalak elszigetelése teljesen értelmetlen, sokkal kevésbé adódik át a rezgés egy rugalmas anyagon keresztül.
Ez a lényege a rezgéscsillapításnak.
Biztos van, aki úgy jön a világra, hogy az akusztika minden csínját-bínját ismeri, és genetikai hangszóró ismeretekkel rendelkezik, nekem ilyen nincs, ezért foglalkozok a vattával!
Majd szépen tisztulnak a dolgok, amúgy meg nem fogok több hangfalat építeni, mert nem szeretném, magam többet ennek a tortúrának kitenni!
(#) Karesz 50 válasza Ge Lee hozzászólására (») Aug 10, 2022 /
 
Én is bármikor eladom neked 6000 fontért az erősítőm, de akár 12 000-ért is ha ezzel szeretnél dicskedni
És még azt is tudom ki tervezte
De gondolom nem rám céloztál zárójelben
Következő: »»   696 / 727
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem