Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Himage DVD5151 kapcsoló üzemű táp feszültség - utánállítása
Lapozás: OK   2 / 3
(#) Feri007 válasza szucsip hozzászólására (») Szept 24, 2008 /
 
Megvetés nincs, elutasitás van
Mivel van visszacsatolás a kapcsolásban, a tápegység, ha terheled, ki fogja kompenzáli a feszültségesést amig birja. (multiméterrrel nem fogod tudni kimérni.)
Ha az 5V-os ágban 5A-es dióda van, az csak az 5V-os rész nagyobb terhelhetőségére jel. Mekkora ténylegesen: nem tudjuk. A tervező tudja, mennyire tervezte, hogy ténylegesen mennyivel TUD többet a tervezettnél, az gyakorlatilag véletlen műve.

Mire tervezték pl. a Megyeri hidat? és mit bir ki?
Szerencsés esetben többet bir, mint amire tervezték.
De a tervező csak tervezett értékekig felelős!!!

... akkor miért is ne birná egyéb terheléssel...
5Vx5A=25W 24Vx2A=48W

Terhelheted, de csak saját feleősségedre!!!



(#) szucsip válasza Feri007 hozzászólására (») Szept 24, 2008 /
 
Ismét köszönöm! Én hülye... :S még össze se szoroztam. Pedig az U×I ből már üvölt, hogy soxoros lenne a túlterhelés. Azt hiszem, hogy össz-vissz 14W-os volt az egész DVD lejátszó teljesítményfelvétele. Hupsz... Akkor asszem sürgősen kéne keresni 2 olyan kimenő feszültséget, aminek a különbsége kb 15V (erről már menne a 12-os stabilizátor IC)

Vagy meg kéne növelni valahogy az elméleti 12V-os (amugy csak 10.5V) kimeneti feszültésget... De hogyan?
Nincs rá valami piszkos trükköd?
(#) Feri007 válasza szucsip hozzászólására (») Szept 24, 2008 /
 
Idézet:
„kéne keresni 2 olyan kimenő feszültséget, aminek a különbsége kb 15V”

A kimenetek biztos, hogy nem potenciálfüggetlenek.
A föld (pontosabban null)potenciál ugyanott kell, hogy legyen -> nem jó.

12V-os kimenet: A visszacsatoló ágat el lehet piszkálni, de akkor vele megy az 5V is, - megnő ott a disszipáció, - meg a többi kimenet feszültsége is. Plussz ellenőrizni kell, hogy a kondenzátorok birják-e a megnövekedett feszt.
Mindezt szigorúan elvileg !!! Saját feleősségre!!!

A 14W fogyasztás lehet, hogy igaz, Te akarod kivenni belőle a 48W-ot!!!

(#) szucsip válasza Feri007 hozzászólására (») Szept 24, 2008 /
 
Ezt a potenciálos dolgot hogy érted? Mert van azon a földhöz képest - tápfesz is. És ha telálnék két olyan pontot aminek a potenciál különbsége 15 volt, akkor ott terhelésre áram is folyik. Nem? Vagy az éredemi áramnak mindenképen a nullán keresztül kéne haladnia?

Természetesen ha a 12V-ot stabkockán keresztül nyerem ki, akkor az 5V ot is, mert különben a két föld között feszültség lenne --> rövidzár a csatlakozó által. Erre én is gondoltam.

Van még 1 kiborító ötletem: mi lenne ha a 12V os feliratú (amugy csak 10.5V) kimenet után sorbakötnék egy alkáli elemet? Lemerülne? Vagy ha ennek a nullpontjától független, egyéb tápot kötnék sorba...?
(#) Feri007 válasza szucsip hozzászólására (») Szept 24, 2008 /
 
Idézet:
„mindenképen a nullán keresztül kéne haladnia?”
Igen
Idézet:
„mi lenne ha a 12V os feliratú (amugy csak 10.5V) kimenet után sorbakötnék egy alkáli elemet?”
Működne. Egy darabig. Miért ne merülne le?

Idézet:
„egyéb tápot kötnék sorba...?”

Miért nem szerzel egyből egy olyan tápot, ami leadja a szükséges 12 és 5V-ot? Pl. egy külső, USB-s wichester doboz tápját?
(#) szucsip válasza Feri007 hozzászólására (») Szept 24, 2008 /
 
A kérdés jogos. Amugy sajna nem olyan jók a forrásaim, és sokat zabál az a hülye CD-ROM.
(#) lapose válasza szucsip hozzászólására (») Szept 24, 2008 /
 
Várj egy kicsit!
Jól mondtam: ez egy Egy IC fly-back táp. Az optocsatolón keresztül stabilizálja a kimenő feszültséget.
Azért van a kimenő oldalon általában egy-két tranzisztor, mert ezekb3n a tápokban van kapcsolható feszültség, ami csak akkor indul amikor bekapcsolod a DVD-t.
Nincs véletlenül olyan benne aminek a vége 431?
(#) lapose válasza szucsip hozzászólására (») Szept 24, 2008 / 4
 
Váá! nem néztem meg a képeidet! Ott van rajta a TL431!
Rajzold vissza a TL431 áramkörét valami hasonlót fogsz kapni.
Az R1-R2 változtatásával lehet változtatni a kimenő feszültséget!

fesz_szab.gif
    
(#) szucsip válasza lapose hozzászólására (») Szept 24, 2008 /
 
Köszi szépen! Ezt nemsoká megnézem, de most megyek enni :smile:
(#) lapose válasza szucsip hozzászólására (») Szept 24, 2008 /
 
Én pont befejeztem!
  1. :-)
(#) szucsip válasza lapose hozzászólására (») Szept 24, 2008 /
 
Valahogy így néz ki. Bocs hogy ilyen lassú voltam, de jó kesze-kusza a nyák, meg az alkatrészket se ismerem.
(#) proli007 válasza szucsip hozzászólására (») Szept 24, 2008 / 4
 
Hello!

Ez a rész 5V-ot szabályozza. Így nem csoda, ha a 12V kisebb. Szinte minden kapcsolós táp a legnagyobb terhelét szabályozza. Csak akkor lesz meg a többi feszültség, ha az 5V is terhelve lesz, a névleges terhelés körül.

üdv! proli007
(#) szucsip válasza proli007 hozzászólására (») Szept 24, 2008 /
 
Bocsi, elfelejtettem odaírni, hogy ez 5V os kimenet. (egyből a tekercs után lehet róla levenni)

Ez azt jelenti, hogy amíg nem akasztok egy kb 10Ohmos ellenállást az 5V és GND közé, addig nem fog előjönni a 12V feszültségem? Ennek allentmond sztem az, hogy a -24 viszont megvolt. (de lehet nem volt pontos, és csak rosszul emléxem)

ÉS ez a cucc miért a tekercs elejét figyeli, miért nem a végét?
(#) lapose válasza szucsip hozzászólására (») Szept 24, 2008 /
 
A C7-C8-on mekkora a feszültség?
Arra figyelni kell, hogy ha a táp szabályzott ágát nem terheled le akkor a többin esik a feszültség!
De ettől nem kell begyulladni, a PC táp is ilyen.
Ha a C8-on 5V körüli feszültség van, terheld le kb. fél amperrel, és mérd meg a feszültségeket!
Ha van időd csinálj egy képet a panel aljáról!
(#) lapose válasza szucsip hozzászólására (») Szept 24, 2008 /
 
Lehet, hogy a 12V kapcsolt, de ezt ki lehet deríteni a panel alapján!
(#) szucsip válasza lapose hozzászólására (») Szept 24, 2008 /
 
Az 5V-os kimenet emlékeim és egy DMM szerint pont 5V.

(Időm az volt, de kb 1 órába telett, mire berajzolgattam hogy melyik alaktrész hol van, mert sztem senkinek nem könnyű eligazodni fénykép alapján a fólia oldalon és a másik oldalon együtt.)

Nemsoká megyek aludni, mérést leghamarabb holnap este felé tudok csinálni.

Köszi a segítséget.
(#) szucsip válasza szucsip hozzászólására (») Szept 24, 2008 /
 
Csatolom újra az alkatrész oldalt, mert a weblap a régit átméretezte.

100_0650.JPG
    
(#) lapose válasza szucsip hozzászólására (») Szept 24, 2008 /
 
Jó lesz ez, megoldható!
Van a panelen egy csomó felesleges rész, viszont van két 12V-od(1. D7 2. D201).
A 7585 szerintem a 3,3V-ot állítja elő. Az biztos, hogy a 12v-ot akkor lesz meg, ha az 5V-ot leterheled. Viszont a 12V értéke nem annyira kritikus, általában csak a motorvezérlők mennek róla.
Persze azért van még egy két trükk amivel lehet növelni a feszültség értékét!
(#) szucsip válasza lapose hozzászólására (») Szept 24, 2008 /
 
Igen, köszönöm a kiigazítást. Eddig azt hittem, hogy az az 5V előállításában játszik közre. (gondoltam hogy a lábkiosztása megegyezik egy LM78xx-vel, de most hogy mondod: Olyan, mint ha az 5V lenne a forrásfeszültsége, és valóban, mint ha abból csinálná a 3.3V -ot.

De ha így van, akkor meg már megint nem értem: az egyik lába egy diódán keresztül megy az 5V-ra (gondolom innen eszik) a középső pedig a 2.5V -ra!

(#) lapose válasza szucsip hozzászólására (») Szept 24, 2008 /
 
7585-ADJ: szabályozható feszültség stabilizátor.
Hasonló mint az LM317.
(#) szucsip válasza lapose hozzászólására (») Szept 24, 2008 /
 
Ennek az alkatrésznek én meg se találtam az adatlapját... De még így sem értem. A hármas számú kivezetés 5V ot kap egy diódán keresztül (jóhiszeműen feltételezzük, hogy a dióda terheléstől függetlenül legalább 1 voltot ejt a feszültségen, és meg is kapja az IC a >4V-ot.
A 2 -es kivezetés 470µF/16V kondival (C19) pufferelve van, és megy a 2.5V os kimenetre.

De a beállításos részét még meg kéne fejteni. Sztem elég bonyolult, mert ott már tranzisztorok is vannak (S7850), és a földet is egy 10Ohmos ellenálláson keresztül kapja.
(#) lapose válasza szucsip hozzászólására (») Szept 24, 2008 /
 
Az IC 1-es lábán lévő feszültség állitja be a kimenetén lévő feszültséget. Pont ez a kapcsolás van a panelen!

7585.jpg
    
(#) szucsip válasza lapose hozzászólására (») Szept 24, 2008 /
 
Nekem ez már sokk Most ha a feszültség osztóval állítja be a kimenetet, akkor honnan tudja hogy mihez képest X volt? Honnan tudja, hogy hol van a GND? Ráadásul a saját kimeneti feszültségéhez méri a kimeneti feszültséget. Ez olyan, mint amikor egy kígyó megeszi saját magát. Mi lesz eleve a bekapcsolási tranzienseknél?

(amugy lehet érteném, ha lenne energiám átgondolni)
(#) lapose válasza szucsip hozzászólására (») Szept 24, 2008 /
 
Hát az R2 alsó vége hova csatlakozik?!
nem nézted meg a képet amit küldtem? ott van rajta a képlet, a katalógusban pedig meg van adva a Vref.
De ez a rész neked nem kell ha csak nem akarsz ilyen kisfeszt is használni!
(#) szucsip válasza lapose hozzászólására (») Szept 25, 2008 /
 
Feltételezzük, hogy egy magas panelházba vagy... azt a feladatot kapod, hogy üss be egy szeget a falba, 20,25m magasra , de ezt a méretet a panel előtti járda szintjéhez mérd. Ha fogalmad sincs, hogy milyen magasan vagy, akkor hiába van egy mérőszalagod, nem tudod, hogy az emelet padlójától milyen magasan van az adott pont.
(#) szucsip hozzászólása Szept 25, 2008 /
 
Az előbbi hozzászólásommal csak érzékeltetni akartam, hogy ezt az én diónnyi agyam már nem veszi be.
Egyébként nem értem a képletet : Vout=Vref*(1+(R2/R1)) *

Amit szögletes zárójelbe tettem azt nem értem. A másik az ismerős a müveleti erősítő kapcsán. De honnan a fenéből tudjam, hogy mennyi az Iref???

Lerajzoltam az IC körül mik vannak.

7585Adj.jpg
    
(#) Feri007 válasza szucsip hozzászólására (») Szept 25, 2008 /
 
Az IC belsö referencia feszültsége. = Vref = 1.25 volt körül.
Ugy kell elkepzelni, hogy a ..-ADJ stabIC egy 1,25V kimeneti feszültségű stabilizátor. Úgy szabályozza a saját kimeneti feszültségét, hogy az ADJ és a Vout láb között 1,25V legyen. Ha az ADJ láb nem a GND-re csatlakozik, hanem egy feszültségosztóra, "becsapod" a stabilizátort, nagyobb feszültségre fogja állitani a kimenetet, az R1,-R2 aránya függvényében.
(feltételezzük, hogy az ADJ lábon nem folyik áram, ez valójában nem igaz, de jó közelités, ha eléggé "kisohmos" a feszültségosztó)
Ezt a trükköt nagyobb fesz.-ű stabIC-vel is el lehet játszani, de csak nagyobb lehet a stabilizát fesz, mint a sajátja.
(#) szucsip válasza Feri007 hozzászólására (») Szept 25, 2008 /
 
Köszi, most már valamicskét világosabb. Egyébként az volt a gond, hogy számomra nem derült ki a blokkvázlatból, hogy a referencia feszt az ADJ és OUT közt nézi.

Amugy hogyan lehetne kiszámolni az ADJ áramot??? (mondjuk ha nagy ellenállásértékekböl tenném össze a kapcsolást.

És valami más: megnéznéd légyszi, hogy miért olyan furcsa nekem az a visszacsatolás? A tekercs "rossz" oldalára csatlakozik az R2. Nem tudom, hogy hogyan lehetne belebabrálni. Nem akarom leterhelni fél amperrel az 5V os kimenetet, mert az már mindjárt 2.5 watt. De az 5V feszültségét sem akarom addig növelni, amíg a 10.5V os be nem áll legalább 11.5 köré.

EZért az aranyközéputat szeretném járni. Kicsit fejebb húzni az üresjárási feszültséget (olyan 5%-ra gondoltam, ezt még a CD ROM digitális része tolerálná) és mondjuk 0.2-0.3 amperrel beterhelni neki. TUdom, ez szörszálhasogatásnak tűnik, de a CD ROM sokat eszik, és lehet hogy ez a 1.5 Watt különbség már számítana a tápnak. (0.2A×5V=1W és nem 2.5)
(#) Feri007 válasza szucsip hozzászólására (») Szept 25, 2008 /
 
Az Iadj 50mikroampper körül van., a katalóguslap szerint.
Nem követtem figyelemmel a diskurzust, de a 7585 3V körüli feszt csinál - jó lenne tudni, mennyiből, szerintem 5V-ból. Neked ehhez a részhez szerintem nem kell nyulni.
A többi fejtegetésed nem értem. Ahogy irták, ha megterheloed az 5V-ot, valószinű 12-t is kapsz, 1ö,5 helyett.

(#) szucsip válasza Feri007 hozzászólására (») Szept 25, 2008 /
 
Az IC az adatlapja szerint 4V alatti feszültséggel müxik. NÉzd vissza a hozzászólásokat, sztem irtam, hogy 5V ról kapja a tápot, egy diódán keresztül. (ha jól emléxem képet is csatoltam)

A többi fejtegetésemet? Igazad van, ahhoz nem is akarok nyúlni, csak kiváncsi voltam hogy mi van vele. Egyébként a z IC kimenete elméletben 2.5 voltot ad (és számítás alapján is)

A másik gondolatmenetem arra koncentrálódott, hogy valahogy meg kéne emelni a 10.5 voltot úgy, hogy ne terheljem le nagyon a tápot. Viszont ha üresjárásba szeretném elérni a min11.5V-ot, akkor tuti, hogy megnőne nagyon az 5V- os ág, amit a digitális cuccok nem szeretnek. Ezért terhelni is akarom (de csak kicsit) és még a visszacsatolást is jó volna átállítani, mert ha 5%-val fejebb tudnám húzni az üresjárást, akkor a 10.5 böl lenne kb11V, az 5V ból pedig 5.25V (ennyit sztem még kibír a CD ROM digitális része)
Következő: »»   2 / 3
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem