Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Inverteres hegesztőtrafó
 
Témaindító: Gabi, idő: Aug 12, 2005
Lapozás: OK   535 / 562
(#) boap válasza bistvan196700 hozzászólására (») Jan 5, 2021 /
 
Szia !

Próbálgattam egy két dolgot. lekötöttem a diódákat a végéről, és a kép nem változott a primer és secunder feszültség ugyan az a jelalak mait korábban mutattam. Viszont csináltam egy képet trafó nélkül is az IGBT-kimenetén és ez az amit elfogadnék trafó utáni alaknak. Trafó nélkül csak 18 V AC van a kimeneten, amint rárakom a trafót a feszültség felugrik kb. 48 V AC ra és a azt a fura jel alakot adja. Most a trafót kell analizálnom: 14/2x2 megpróbálom a 21/2x3 tekerést.
(#) bistvan196700 válasza boap hozzászólására (») Jan 5, 2021 /
 
Amit nemrég írtam, hogy a főtrafó szekunderén nem tudnál mérni az oszcilloszkóppal ? A lentebb lévő jelalakot kellene látnod.
"Trafó nélkül csak 18 V AC van a kimeneten, amint rárakom a trafót a feszültség felugrik kb. 48 V AC ra" ez valószínűleg a nagyfrekvencia miatt a műszered megbolondul.
A hozzászólás módosítva: Jan 5, 2021

szekunder.jpg
    
(#) boap válasza bistvan196700 hozzászólására (») Jan 5, 2021 /
 
Az előző képeken amin dupla jel van, azon a felső a secunder, az alsó a primer nem egyforma erősítéssel. Tehát nem olyan amit mutattál.
Igen a műszer megbolondálasa lehet, de egy fluke-ról van szó. Inkább a jel alak megváltozása az ok mihelyt rárakom a főtrafőt .
A hozzászólás módosítva: Jan 5, 2021
(#) bistvan196700 válasza boap hozzászólására (») Jan 6, 2021 /
 
Szia! A gate trafó nincs jól bekötve az igbt-kel. Azt kellene csinálnod, hogy az igbt hídátlóban a felső + tápfesz igbt, illetve a másik igbt hídátlóban az alsó- nyisson egyszerre, ha ez működik akkor már nincs sok variáció a maradék két igbt helyes bekötésére.
A hozzászólás módosítva: Jan 6, 2021
(#) boap válasza bistvan196700 hozzászólására (») Jan 6, 2021 /
 
Szia !
Igazad lehet mert egyik irány bizonytalanul működik trafóval terhelve(trafó nélkül adja várt jelalakot). A gate vezérlést ellenőriztem viszont valamelyik IGBT ezek közül cseré szorul valószínűleg.
(#) boap válasza bistvan196700 hozzászólására (») Jan 7, 2021 /
 
Szia !

Végre kicseréltem az IGBT-ket, újra ellenőriztem a gate jeleket(a csere miatt kellet néhány zénert cserélnem). Most teljesen szimmetrikus a kimeneti jel, de nem négyszögjel. 7.5 V majd egy lépcsőben lemegy 5 V-ra. Terhelésre a 7.5 fél volt beszűkül egy rövid csúcsba és kezd hasonlítani egy négyszögjelre. Amúgy a trafó elött 50V AC, a lépcsős csúcsban kb. 75V, a trafó 7-es áttétele alapján stimmel.
A hozzászólás módosítva: Jan 7, 2021
(#) bistvan196700 válasza boap hozzászólására (») Jan 7, 2021 /
 
Szia! Milyen zénereket cseréltél? "Amúgy a trafó elött 50V AC," Ezt, hogy érted nincs egyenirányítva ez megy a főtrafóra?
(#) boap válasza bistvan196700 hozzászólására (») Jan 7, 2021 /
 
Szia !
"Milyen zénereket cseréltél? " : 18V védő diódákat, mert a csere során megsérültek.
Ha nézed a kimenet_, vagy a kimenet__ képet a vizszintes rész az 5 V( a trafó előtt 35 V) a szkóp szerint is a csúcs kb. 7,5 V ( 51.5 a trafó előtt) és nincs egyeniránítva, az IGBT hidról jön le.
(#) bistvan196700 válasza boap hozzászólására (») Jan 7, 2021 /
 
Értem rendben. Szerintem jó lesz ez. Az áramszabályozást is kitudod próbálni a csökkentett feszültségről, ha az áramváltó lezáró ellenállást megnöveled 800 ohm körülire.
(#) korozsi hozzászólása Jan 9, 2021 /
 
Sziasztok.

Megtekertem a TT trafot, eleg jo lett 5.5V. a masik oldalon 5.8V. mertem.
Kerdes a trafo 2.-es es a 3.-as tekercset felcsereltem. Jelentösege van vagy hagyhatom igy. Mellekelem a rajzot hozza.
Minden felekeppen kernek ra valaszt.

Üdv: Gabor
(#) korozsi válasza korozsi hozzászólására (») Jan 17, 2021 /
 
Sziasztok.

Mivel nem valaszolt senki, ezert kiszereltem a TT trafot es megforditottam a 2.-es es 3.-as tekercseket. Igy is megmertem, de igy is az egyik oldalon 5.5V. a masikon 5.8V. mertem.
24 Voltal inditottam elöször 1-1 IGBT mindegyik oldalra es a 4 HFA15TB60. Minden problema nelkül ment az egesz, semmi sipolas, a potmeter tekertem also es felsö allasba is minden tökeletesen müködött.
Atkötöttem 230 voltra, minden ahogyan kell kapcsolt es a fötrafo primer oldalan 317 Voltot mertem, ekkor sem volt semmi sipolo hang a potmeter ugyan ugy tekertem fel le, de semmi nem törtent. Az az eddig minden jol müködik.
Most mar csak a fötrafot kell elkeszitenem es a fojtot.

Üdv mindenkinek.
(#) tornas78 hozzászólása Jan 18, 2021 /
 
Sziasztok!

Az alábbi, linkelt képek melyik könyvből származnak?

Bővebben: Link
(#) kivancsi4 válasza tornas78 hozzászólására (») Jan 18, 2021 /
 
Digitális formában is találkoztam már vele.
(#) Ge Lee válasza kivancsi4 hozzászólására (») Jan 18, 2021 /
 
Igen, abból van.
(#) tornas78 válasza kivancsi4 hozzászólására (») Jan 18, 2021 /
 
Köszönöm mindkettőtöknek!
(#) boap válasza bistvan196700 hozzászólására (») Jan 18, 2021 /
 
OK az áramvátót ellenállását megpróbálom.

Közben újra összeraktam a gépet újra ellenőriztem mindent, javítgattam és csináltam hasonló képet, de most még szebb lett:
(#) bistvan196700 válasza boap hozzászólására (») Jan 18, 2021 /
 
Szia! A pufferelt egyenfeszültséget kellene mérned, ahogy terheled és ha az is leesik akkor nincs ezzel semmi probléma.
(#) boap válasza bistvan196700 hozzászólására (») Jan 18, 2021 /
 
Most váltottam tápforrás is a labortápomra és direkt adtam az igbt panelra.

Aztán próbáltam beállítani az áramszabályzást, nem tudom az egyenirányító előtt kell cserélnem vagy utána is az ellenállást. Aztán addig növeltem, meg cseréltem potmétert is nagyobbra, valamint már 1,2A volt a fogyasztás azaz 6-7A - 5 égő volt a kimeneten pislákolva és végén már szabályozta a felvett teljesítményt 32V 0,6-1,2A tartományban, de elkezdett cirregni és elment végül a gate vezérlés most cserélek BCP tranyókat.UCC kimenete még jó. Ha jól emlékszem -0.7V-g szabad lemennem nulla poti állasba.
Majd csütörtökön folytatom, mert 2 nap 12 órába dolgozom.
(#) antiktelefon válasza tornas78 hozzászólására (») Jan 18, 2021 /
 
Ha ha nem találod, és adsz egy google drive mappát, ami szerkeszthető bárki által, lehet, hogy meg fog jelenni benne a könyv.
(#) bistvan196700 válasza boap hozzászólására (») Jan 19, 2021 /
 
Lehet egyszerűsíteni az áramváltó egyenirányítás elé nem is kell ellenállás, az utána lévő 22ohm körülit kell 100 ohmosra cserélni. Ha ezek a BCP tranyók elszálltak ide nem lesz jó, mert tönkre teszi az igbt -et is.
(#) tornas78 válasza antiktelefon hozzászólására (») Jan 19, 2021 /
 
Köszi szépen, de időközben megtaláltam pdf formátumban.
(#) boap válasza bistvan196700 hozzászólására (») Jan 20, 2021 /
 
Még nem tudom hogy elszálltak-e, mert kiforrasztva és méregetve még jónak tűntek. Lehet hogy a ucc tápellátás volt a hibás.
(#) boap válasza bistvan196700 hozzászólására (») Jan 21, 2021 /
 
Szia !

Most direkt kap 32V DC-t igy csináltam főtrafó üres és terhelt szóp képet.
Amikor a lesett az azért volt mert a lágyindítás nem kapcsol le mert teljes feszültségre van időzítve és a korlátozó ellenállásokon esett le a fesz.
Most csak 3 autós fényszóró égővel teszteltem, ami 0,69 A 32 V-on 22W fogyasztást produkál a tápegységemen. A potim 2,2K-os utána van 239 Ohm a GND-n, Az egyenirányítás után 800 Ohm-mal. A potit max. ellenállásból visszafelé kb.180 fokot (az utolsó harmadon) elkezd szabályozni. a poti végállásában 0 ellenálláson 0,55 A (18W). Ha gyorsabban tekerem le, úgy hallom mintha a labor táp adna ki cirregő hangot. Szabályozott állapotban nem tudok képet, a gate jel is és a fűrészjel is összezavarodik, a szkóp nem tudja követni, de szabályoz. Tegnap 1,2 A-ról 5 égővel próbáltam, de nem is a mostani beállításokkal, de akkor is tudtam, leszabályozni 0,6 A-ig. Holnap csinálok újra 5 égővel próbát, az 6-7 A.
Most nem tudom kell-e változtatnom illetve milyen ellenállás kell majd a 800 Ohm helyett teljes feszen, az a 100 Ohm amit mondtál legutóbb?
(#) bistvan196700 válasza boap hozzászólására (») Jan 22, 2021 /
 
Szia! Jó lesz ez. Az áramváltód áttételétől és milyenségétől függ, hogy mekkora lezáró ellenállás kell majd. Ha jól emlékszem nekem 22ohm volt kb 30-160A -ig. Először nagyobb ellenállással kezd el tesztelni pl:39ohm és ezt csökkentsd lefelé amekkora kimeneti áramra szeretnéd. Amikor rákötöd a 310V egyenfeszültséget tegyél sorba egy reflektor izzót (élesztési próba). Ha már mindent jónak találsz akkor kiveheted ezt a soros izzót és élesben kell a max áramot beállítani.
(#) boap válasza bistvan196700 hozzászólására (») Jan 22, 2021 /
 
OK kösz az infót. Ma próbáltam változtatni néhány dolgon: azzal kezdtem, hogy 3 helyett 5 égővel terheltem így kimenő áram több mint 9A 3,5 V / labortápon 1.2A kb. 39W . Továbbá a feszültségosztón a GND- levő ellenállást cseréltem kb. 190 Ohm-ra, a potit 1K-sra(ezt több lépésben),így már a max ellenállás-hoz viszonyítva 1/3 vissza állásnál kezd szabályozni és egészen az utolsó harmad vége felé(2-300 Ohm) a minimum áramra, amiről csatolt videóm van a kimenő fesz 0,6V. Így mindkét írányba van még tartaléka azaz ezzel a beállítással fogok továbbmenni.
Továbra is hallani cirregő hangokat a szabályzás bizonyos részeinél remélem később nem okoz gondot. Ahogy tovább tekerem a potit elmúlik a zaj.
(#) boap válasza bistvan196700 hozzászólására (») Jan 22, 2021 /
 
Rájöttem, a gate trafó cirreg, telítetségbe megy és a meghajtó tranzisztorok már füstölnek is el.
(#) bistvan196700 válasza boap hozzászólására (») Jan 23, 2021 /
 
Szia! A gate trafót milyen huzallal tekercselted? Ha zománcozott huzal akkor átüthet, lehet ezt hallod. Én régi pc vezetékes egérből bontottam, ez műanyag szigetelésű vékony huzal nekem bevált.

IGBT1.jpg
    
(#) kivancsi4 válasza bistvan196700 hozzászólására (») Jan 23, 2021 /
 
Szia!
Kérj pár képet a készülő gépről, mert úgy érzem azok nélkül mintha látnokképző tanfolyamon lennénk.
Már a legelején tisztázni kellett volna, hogy mit vár el az elkészült géptől, vagyis (1)hány ampert szeretne kivenni a gépből, (2)milyen menetszámokkal lesz a főtrafó, (3)hány menet lesz, vagy már van az áramváltón. Az igények tudatában és a felhasználható alkatrészeket látva, biztos több hozzászólás és segítség érkezik.
(#) bistvan196700 válasza kivancsi4 hozzászólására (») Jan 23, 2021 /
 
Szia! Teljesen igazad van, ezúton megkérem Boap mestert, hogy rakjon fel képet az ördögmasináról, hátha jobban tudunk segíteni.
(#) boap válasza bistvan196700 hozzászólására (») Jan 25, 2021 /
 
HA jó lesz, ha nem akkor is jó az elnevezés az ördögmasina, illik rá. A folyamatos változások már fejlesztésre és nem után építésre hasonlítanak.
Következő: »»   535 / 562
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem