Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Inverteres hegesztőtrafó
 
Témaindító: Gabi, idő: Aug 12, 2005
Lapozás: OK   534 / 562
(#) GPeti1977 válasza frob hozzászólására (») Dec 11, 2020 /
 
valahogy így:
(#) GPeti1977 válasza frob hozzászólására (») Dec 11, 2020 /
 
a segédtápot úgy készült hogy két szabványos 230V/12V - ra méretezett flyback trafó primerje lett sorba kötve a szekunder párhuzamosan, illetve nagyobb feszültségű FET van használva.

400_15V.jpg
    
(#) frob válasza GPeti1977 hozzászólására (») Dec 11, 2020 /
 
Köszönöm mindkettőt!
(#) korozsi hozzászólása Dec 12, 2020 1 / 1
 
Sziasztok

Tovabb alakul a zbartalos altal keszitett maci. A kicsi alkatraszek a helyükre kerültek, taplalas 12 voltal es ahogyan kell, sarga piros együtt, majd a sarga kialszik es kis idö utan vilagit nalam a kek / amugy zöld / behuznak a relek es a piros kialszik.
Az IFR540 mosfet gate trafo meghajtas G-S labain 4.6 voltot mertem.
Abba kernem a segitsegeteket, hogy most mar a gate trafo következik, szerintetek mi a tekercsek sorrendje.
Nekem van egy elgondolasom, csak kivancsi vagyok a sokkal jobban hozzaertök velemenyere is.
(#) korozsi hozzászólása Dec 14, 2020 /
 
Sziasztok
Feltennek ide egy fenykepet szerintetek igy jo lesz? Ha igen akkor is kernek valaszt, vagy ha nem akkor is, de akkor hogyan is kellene elkesziteni.

Volt egy trafom elkeszitve, be is raktam es a pozitiv oldalon a zener labain 5.62volt, a negativ oldalon 5.75voltot mertem.

Üdv: Gabor
(#) kivancsi4 válasza korozsi hozzászólására (») Dec 15, 2020 /
 
A tekercsek végein látsz egy-egy kis pontocskát, azok mire szolgálnak?
Nagyon fontos!!!
(#) _BiG_ válasza kivancsi4 hozzászólására (») Dec 15, 2020 /
 
A tekercselés kezdetét szokták így jelölni.
(#) GPeti1977 válasza _BiG_ hozzászólására (») Dec 15, 2020 /
 
Persze ha egy irányba tekersz minden tekercset.
(#) jdani hozzászólása Dec 17, 2020 /
 
Üdv. Adott a következő hegesztő, nem találtam róla rajzot, de ég csak a működését sem ismerem.
Amit eddig megtudtam, hogy a vezérlő elektronikához kell kb 12V lehet, amit egy hálózató trafó ad, egy LM317es után.
Mérve a hálózati trafó nem is kap feszültséget. Követve a vonalat, honnan kaphat áramot, van benne egy relé.
Felrajzoltam a képre, hogyan kaphat hálózati feszültséget a trafó. Fázist állandóan kap, nullást viszont vagy a relé kapcsol neki, vagy az R1 ellenállás.
Mivel a trafó még nem is ad áramot a vezérlésre, így a relé nem is td behúzni, tehát a relé nem kapcsolhat nullást a trafóra.
Ahogy írtam, nem ismerem az ilyen hegesztő működését, de gondolom az ellenálláson keresztül van táplálva a trafó, és ha hegesztődik, behúz a relé, és a nagy áramot már a relé viszi át.

Nem tudom milyen értékűnek kell lennie az R1 ellenállásnak, de kinézete ellenére nem szakadt..
Áthidalva a relé kontaktjait a trafó áramot kap, és beindul a vezérlés (LED visszajelző, ventilátor)
Milyen értékű, és hány Wos ennelállást kellene a helyére próbálnom?
(#) GPeti1977 válasza jdani hozzászólására (») Dec 17, 2020 /
 
47 Ohm 9W
(#) gulyi88 válasza jdani hozzászólására (») Dec 17, 2020 /
 
Általánosan 10-20 ohm szokott lenni. (na jó, igen, lehet nagyobb is)
Az az ellenállás a bekapcsoláskori lágy indítást végezi, vagyis a töltetlen puffer "lágy" feltöltését. Majd közben elindul a segédtáp (a töltés alatt lévő pufferból) és késleltetéssel vagy puffer feszültség határérték átlépésekor összezárja a relét, kisöntölve az indító ellenállást.
A hozzászólás módosítva: Dec 17, 2020
(#) jdani válasza GPeti1977 hozzászólására (») Dec 17, 2020 /
 
A benne lévőnek most 3R körüli az értéke. Azzal is be kellett volna kapcsolnia. Van hozzá rajzod?
(#) jdani válasza gulyi88 hozzászólására (») Dec 17, 2020 /
 
Na a másik, Volt benne egy eredeti 470µF 400V puffer, és egy cserélt, de már csak 590µF 330V.
Elég eza 330? Bár ahogy elnézem, nem kapcsolóüzemű táp, nincs akkora ,,nagy,, feszültség ott.
(#) gulyi88 válasza jdani hozzászólására (») Dec 17, 2020 /
 
Elsőre azt mondanám, hogy nem elég. Ha van benne PFC akkor 400V a minimum, de inkább 450V.
Márpedig illene legyen benne PFC (a képen nem vélem felfedezi).
(#) GPeti1977 válasza gulyi88 hozzászólására (») Dec 17, 2020 /
 
Egyéb sincs a kínai 15 ezer forintos csodákban csak PFC, még a PC tápokba is raknak újabban egy vasmagos tekercset ami passszív PFC ként funkcionál, nem lesz szinuszos az áramfelvétel de nem is lesznek akkora impulzusok.
(#) jdani válasza gulyi88 hozzászólására (») Dec 17, 2020 /
 
Ebben nemigen van, 97es masina.
Fázis nulla egyenesen az egyenriányítóba megy, az egyenirányító DC részén meg rögtön a puffer elkók.
(#) GPeti1977 válasza jdani hozzászólására (») Dec 17, 2020 1 /
 
1997-es, akkor mennyibe került?
(#) jdani válasza GPeti1977 hozzászólására (») Dec 17, 2020 /
 
Nem tudom, nem az enyém.
(#) kivancsi4 válasza GPeti1977 hozzászólására (») Dec 17, 2020 /
 
Ha szerencséje van a vásárlónak, igen egy vasmagos tekercset is kap ami passziv PFC, ha nincs akkor pedig egy öntöttvas téglatestet, ami el van maszkírozva, és még két szál drót is csatlakozik hozzá, nem hittem volna, ha nem saját magam bontom ki! Le kellett volna fényképeznem, de csak forgattam a vasdarabkát a kezemben percekig és kultúrkörnyezetben ki nem mondható gondolatok forogtak az fejemben.
(#) korozsi hozzászólása Dec 18, 2020 /
 
Sziasztok.

Ismet hozzatok fordulok ezzel a zbartalos altal keszitett macival kapcsolatban.
Feltennek egy kepet ami kiegeszitö panelok vannak, de a terveket nem talaltam a forumon. Esetleg honnan lehetne beszerezni, vagy valakinel meg-e van.

Üdv. Gabor
(#) kivancsi4 válasza korozsi hozzászólására (») Dec 18, 2020 /
 
Ha jól gondolom a panelokon nélkülözhető dolgok vannak, ezek nélkül is használható a készülék, persze a sorba kapcsolt hőérzékelőket be kell építeni, a megfelelő helyre csatlakoztatva. A képeket nézve, viszont a diódák hűtőbordáját jó lenne túlméretezni.
(#) korozsi válasza kivancsi4 hozzászólására (») Dec 19, 2020 /
 
Szia kivancsi4.
Tudom, hogy a kis panelok nelkül is tud müködni az csak egy kis extra lenne rajta, vagyis zbartalos kicsit extasitotta a gepet. Azert kerdeztem, hogy valaki tudja-e hogy hol lehet megtalalni az egermozi rajzat, vagy esetleg meg-e van valakinek, mert szerintem jol nez ki es hasznos is.

Regebben a co gepeken sem volt digitalis kijelzö, csak talalomra, vagy ha jobban tetszik hasra ütesre allitottak be az aramot. A mostani gepek mar eleg komoly kiegeszitessel jönnek ki, de ebbe nem mennek most bele.

Nekem tetszik, ezert erdekelnek a kiegeszitö panelok.
(#) mpisti válasza kivancsi4 hozzászólására (») Dec 20, 2020 /
 
"Ha jól gondolom a panelokon nélkülözhető dolgok vannak, ezek nélkül is használható a készülék,"
Szerintem nem. Mivel nem látok áramszabályzó potit a gép elején, feltételezem hogy aki készítette, nyomógombos(digitális)áramszabályozást csinált hozzá, tehát valamilyen mikrovezérlő állítja be az alapjelet-gondolom az a 40 lábú IC lesz az. Tehát nem sok esélyt látok arra,hogy "butítva" is menne a masina.
(#) korozsi válasza mpisti hozzászólására (») Dec 20, 2020 /
 
Szia mpisti.

Van rajta aram szabalyzo poti azon a kepen amit feltettem feljebb, azon is latszik a digitalis kijelzö alatt ott a fekete tekeröje.
(#) mpisti válasza korozsi hozzászólására (») Dec 20, 2020 /
 
Bocsi, akkor tévedtem.
(#) boap válasza bistvan196700 hozzászólására (») Jan 2, 2021 /
 
Szia!

Az ünnepek alatt volt időm vele foglalkozni és kísérleteztem egy kicsit:
Újra végig próbáltam a toroidjamat és most is a mostanira(1.1 cm2) esett a választásom.
Ezzel maggal megnöveltem az arányt a gate trafón: mentem felfelé 7/9, 7/10 re majd 5/8-ra ennek egészen négyszögjel formája volt és csináltam még ellenpróbát a 6/8-as aránnyal.
Azt gyanítom, hogy az 5-8-al azt az enyhén eső egyenes vonalat 19V-os zener páros hozza létre a gate-en.
Kérdezem: ez így jobb vagy ne növeljem meg ennyire az pri/sec arányt?
(#) bistvan196700 válasza boap hozzászólására (») Jan 2, 2021 /
 
Az első kép nagyon jónak tűnik, szerintem.
(#) boap válasza bistvan196700 hozzászólására (») Jan 2, 2021 /
 
Igen, nekem is ez tűnt korrekt alaknak, de üresjáratban 22V AC jelet mértem rajta, ezért közben vissza mentem a 6/8-ra.
A 5/8 beállítás terhelve 20V alá megy egy picivel a kép szerint. Lehet megkockáztatom még is.
(#) boap válasza bistvan196700 hozzászólására (») Jan 5, 2021 /
 
Szia!
Megtartottam a 5/8-as gatetrafó menetszámokat és csináltam csökkentett forrást egy 24VAC/32DC direkt a kondikra. Csatoltam a képeket: az első az terhelés nélkül, majd 2 autós fényszóró izzó párhuzamosan enyhén felizzva terhelésnek 3.4 V jött ki belőle a második kép az ezzel terhelt.

Ahogy én látom a képeken, az egyik oldali kapcsolás nem jött létre, ezt jelzi a kimeneti feszültség terhelten 3.4 V (üresjáratban 10 V körüli). A trafó áttétele 7, így 5 V körül kellene lennie kimenetnek.

Az áramváltót legalább meg tudtam mérni (az áramváltót elkülönítve mértem ) csináltam képeket terhelés nélkül és terheléssel.
Szóval haladok, csak meg kell keresnem a hibát.
A hozzászólás módosítva: Jan 5, 2021
(#) bistvan196700 válasza boap hozzászólására (») Jan 5, 2021 /
 
Szia! Valami probléma van még, csak erről a csökkentett feszültségről teszteljed. Úgy tudod megállapítani, hogy rendben van minden,ha a főtrafóra tekersz néhány menet szekundert is ideiglenesen bármilyen vékony huzal is megteszi. Ha a szkópot ráteszed a szekunder két kivezetésére, akkor tökéletes négyszögjelet kell, hogy lássál, persze semmilyen terhelés ne legyen rajta.
Következő: »»   534 / 562
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem