Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű táp 230V-ról
 
Témaindító: cimopata, idő: Szept 13, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   725 / 778
(#) black1989 válasza ferci hozzászólására (») Jan 13, 2019 /
 
Beindítottam a tápot viszont valami gond lehet! Ha a szekunder tekercsek nincsenek a panelba forrasztva addig szép halk a táp , viszont ahogy beforrasztom a 2x20 menet szekunder tekercset akkor eléggé hangos ,süvítő szélhez hasonló ! Valószínűleg a tr2-vel lesz probléma , hiányosnak találom a trafó adatokat! Milyen trafó kellene oda , meg aztán 2x80 menet kell vagy 2x40 ez nem annyira világos a toroid méretei dimenziói lenne ott alsó sorban leírva?
(#) ferci válasza black1989 hozzászólására (») Jan 13, 2019 /
 
A primer 2 x 20 menet és közöttük elosztva a minél szorosabb csatolás miatt a szekunderek, szintén 2 x 20 menettel.
A 40 menet a snubberhez tartozó tekercs.
A kezdő szálakra figyelj odam. Min 3 mm margin is kell elvileg a cséve két oldalán.
Milyen toroidról beszélsz? A Tr1 légréses trafó! Nem tudom, honnan szedted elő a Danyk kapcsolását, de a szöveget is át kellett volna olvasnod ( fordítani esetleg ), mert egy kapcsolás az csak egy dolog és a "trafó" kifejezés hogy mit takar, az meg a másik.
Ide egy légréses ( gapped, ( 0.4...0.6 mm )) ETD 34...39 körüli trafó kellene neked, hogy kényelmesen megtekerhesd.
A flyback trafók szerkezetére, tekercselésére is találsz sok információt - ezt ne hagyd ki a szaknévsorból..
(#) black1989 válasza ferci hozzászólására (») Jan 13, 2019 /
 
Senki nem beszélt a tr1-ről!!
A tr2-ről van szó! amíg a szekundereket nem forrasztom be addig minden jó! A szekunder tekercsek utáni tr2-ről beszélek , a tr1 tekercselésem jó már nem az elsőt kapcs tápot építem !
(#) ferci válasza black1989 hozzászólására (») Jan 13, 2019 /
 
Oké, csak a szekunderre koncentráltam..
Nem biztos, hogy kellenek oda egyáltalán... ez nem forward táp.
A hozzászólás módosítva: Jan 13, 2019
(#) black1989 válasza ferci hozzászólására (») Jan 13, 2019 /
 
Viszont a tr1-nél azt írja , hogy bez mezery , ami annyit tesz hogy légyrés nélküli! Akkor most légréses vagy sem?
(#) ferci válasza black1989 hozzászólására (») Jan 13, 2019 /
 
Ott az a kérdés, hogy telítődhetnek-e vagy sem...
(#) black1989 válasza ferci hozzászólására (») Jan 13, 2019 /
 
Most próbáltam légréssel , de annyira izzott a snubber áramköre , hogy le kellett állítani!
(#) ferci válasza black1989 hozzászólására (») Jan 13, 2019 /
 
Próbáld meg tr2-k nélkül.
(#) black1989 válasza ferci hozzászólására (») Jan 13, 2019 /
 
Szimplán drótozzam össze?
(#) ferci válasza black1989 hozzászólására (») Jan 13, 2019 /
 
Igen.
(#) black1989 válasza ferci hozzászólására (») Jan 13, 2019 /
 
Nem segített , el sem indul a táp , csak kattog tehát ott lesz a gond!
(#) ferci válasza black1989 hozzászólására (») Jan 13, 2019 /
 
Terheld le azért valami 40-60 wattal, mert lehet, hogy le is akar állítani rögtön!

Majd gondold át egy RCD snubberrel is..
A hozzászólás módosítva: Jan 13, 2019
(#) black1989 válasza ferci hozzászólására (») Jan 13, 2019 /
 
Inkább nem ! Készen van a táp ennek kellene a végére járnom , nem akarom ezt a projektet félredobni egy trafó miatt!
(#) ferci válasza black1989 hozzászólására (») Jan 13, 2019 /
 
Még egy dolog lehet, ha a tr2-t benthagyod, hogy forwardként menne- akkor viszont a 47 R helyére rövidzár kell és az UF gyenge lesz oda....
(#) black1989 válasza ferci hozzászólására (») Jan 13, 2019 /
 
Erre gondoltam mikor terveztem a nyákot , és nem uf diódát ültettem be! Egy nagyon gyors nagy áramú diódát tettem a helyére !
(#) black1989 hozzászólása Jan 13, 2019 /
 
Valaki esetleg megépítette már ezt a kapcsolást , mert már lassan idegileg kikészülök!Eddig minden kapcsoló üzemű tápot sikerült után építeni sikerrel amihez hozzáfogtam , de ennek van egy kényes része! Mégpedig az , hogy ha a tr1 szekundereit bekötöm a panelba , akkor iszonyat hangossá válik a táp , mintha csak annyira be lenne terhelve , hogy éppen nem kapcsol le a táp ! Ha a szekunderek nincsenek beforrasztva , azokat terhelve 230-voltos izzóval tökéletes marad a táp hangja , nem mászik el a freki ! Mi lehet a gond?
A hozzászólás módosítva: Jan 13, 2019

iz350.png
    
(#) ferci válasza black1989 hozzászólására (») Jan 13, 2019 /
 
Próbáld meg egy-egy szekunderrel is.
(#) black1989 válasza ferci hozzászólására (») Jan 13, 2019 /
 
Próbáltam , ha a 2 szekunder valamelyikét bekötöm , ez persze válta értendő , tehát addig az egyiket kiforrasztom , akkor is hasonló a probléma , sőt az egyik szekunderrel akkora áramot vesz fel a primer , hogy azonnal füstöl a snubber áramkör! Hogyan kellene átalakítani a tápot , hogy megmaradjon a feszültség stabilan tartása , mert egyébként a táp az működik , ha mondjuk csinálok neki egy másik bekötésű egyenirányítást ,akkor tökéletesen üzemel a táp , de a fesz esik ha nagyon beterhelem , mondjuk 150 wattal ,akkor a +-35v feszből -+29-30v lesz! Ezt akarom elkerülni! Pedig eléggé nagy maggal epítettem meg, mégis leeseik a fesz!
A hozzászólás módosítva: Jan 13, 2019
(#) ferci válasza black1989 hozzászólására (») Jan 13, 2019 /
 
"az egyik szekunderrel akkora áramot vesz fel a primer" - ez talán akkor van, ha a felső megy, amiről nem hat a visszaszabályzás?
Mi füstöl? A 47 ohm?
Az nem tiszta, hogy a tr2 tekercsei 1 vason vannak?
A hozzászólás módosítva: Jan 13, 2019
(#) black1989 válasza ferci hozzászólására (») Jan 13, 2019 /
 
A visszaszabályzás akkor sem megy ha a trafó szekundereit nem kötöm be, tehát nem hinném , hogy ezért lenne . A 47ohm 2 wattos ellenállás füstöl , viszont még az a combos diófa is aminek az impulzusárama 300amper az is elkezd rendesen melegedni , már kötöttem drótot a 47 ohm helyett de az sem segítette a problémán. A tr1 tekercsei a következők , 2*20menet , egyszer 40 menet , és van egy segédtáp egyszer 4 menet és persze a szekunderek ! Minden egy vason ! Itt vannak a trafóadatok , jah és természetesen légrés nélküli magról van szó!
A hozzászólás módosítva: Jan 13, 2019
(#) kadarist válasza black1989 hozzászólására (») Jan 13, 2019 /
 
Ez egy forward kapcsolás. A tekercskezdetek-végek jól vannak bekötve mindenhol? Leírás.
(#) black1989 válasza kadarist hozzászólására (») Jan 13, 2019 /
 
Szia !

Ha a tekercs kezdetek kicsi fekete pontocskákkal vannak jelölve , akkor igen jól van bekötve ! Erre nagyon odafigyeltem , mert a trafó a legkényesebb pontja egy kapcsoló üzemű tápnak.

350w.JPG
    
(#) ferci válasza black1989 hozzászólására (») Jan 14, 2019 /
 
A szabályzás kérdésemet nem jól értetted - persze nincs visszaszabályzás, ha az alsó rész nem megy és akkor fullon akar menni a táp..
A tr2-t feszegettem.. próbáld meg azt, hogy kikötöd a felső szekundert és a felső szekunderben lévő tr2 tekercs egyik végét kikötöd, így csak az alsó, szabályzott rész fog menni és nincs ráhatása a másiknak.
Nem biztos, hogy a menetirányoknak mindegy, hogy +/- tápként van kötve, vagy közös földes 2x pluszosként.
Ha minden más oké, meg lehet próbálni..
(#) Ge Lee válasza black1989 hozzászólására (») Jan 14, 2019 /
 
Csodálkoznék ha az a táp abban a formában normálisan működne. Ez egy 1T forward táp, aminek a működéséből következik hogy a trafóban a kikapcsolás után maradó összes energiát el kell vezetni valahova, mivel ugye magától nem fog tudni menni sehova. Ennek két módja használatos, az egyik az ellenfázisú tekercs diódával. Ha rákeresel ilyen 1T forward PC táp rajzára akkor látni fogod hogy ez hogyan néz ki, de csatolok egy ilyen rajzrészletet. Meg egy ilyen elrendezésű hegesztő rajzát is. Tehát kell még egy primer a másik mellé.
Aztán van az a megoldás kisebb teljesítményszintre ha nem akarnak még egy primer tekercset használni, hogy tesznek be egy RCD snubbert meg egy TVS-t (szupresszor) amivel megetetik ezt az energiát. Van valahol bontva egy ilyen PC tápom, vissza is rajzoltam azt a részt, csak már nincs meg a fecni. A lényeg, hogy egy 3A-es dióda méretű szupresszor van benne, meg a snubberban egy 5W-os ellenállás. Az a snubberkör ami a rajzodon van az egy flyback tápba elég lehet, de ebbe nem. Az a csoda hogy még nem halt meg a FET.
(#) Ge Lee válasza black1989 hozzászólására (») Jan 14, 2019 /
 
Jobban megnézve a rajzot a 40 menetű tekercs a visszamágnesező tekercs, a primer meg a 2db 20 menetű, amiknek szendvicsben kell lenni, tehát úgy kell megtekerni a trafót, hogy alul van 20 menet, rajta a 40 menet, utána a szekunderek, végül a másik 20 menet. Hogy a 47 ohm minek van sorban a diódával azt nem értem, ahogy a 10 nanót se, annak jóval kisebbnek kellene lenni, és nem a tekercsvégen hanem a földön. Közben megtaláltam a skiccemet, ez egy olyan változat amibe nem kell a visszamágnesező tekercs, a snubber kör eszi meg az energiát.

1TF_sn.jpg
    
(#) black1989 válasza Ge Lee hozzászólására (») Jan 14, 2019 /
 
A fet csak azért nem halt még meg , mert a hálózati fesszel sorba kötött izzóval indítom!

Akkor csak az a kérdés , hogy miért tökéletes a hangja , ha a a rajzon bejelölt részt kiiktatom !
A szekunderek váltófeszeit be is terhelhetem ,akkor is szépen megy a táp , és nem melegszik semmi ! Egyébként próbáltam azt a verziót is ,hogy kevesebb szekunder menetszámmal tekerem , 2*5 menet szekundernél megszűnik a süvítő hang szép alig hallható hangja van , viszont ekkor a
kívánt +-35v helyett van +25 , és -18 voltom! Kb százszor tekergettem át , de semmi eredmény csak az a sok feleslegesen elpocsékolt idő , mire a 40 menethez is összefogom 6m hosszan 3-4db 0.4 huzalt , és folyton kócolódik! Kiakasztó egy táp ez tény!
A hozzászólás módosítva: Jan 14, 2019

350w.JPG
    
(#) Peter65 válasza black1989 hozzászólására (») Jan 14, 2019 /
 
Szia!
Visszaszámoltam, hogy a te vasadon 80kHz-es 50%-os pwm-mel mekkora indukció alakul ki 325V-on, és kb. 0,22T kaptam, ami azt jelenti, hogy az anyagtól függően a telítés közelében van (pedig sokkal nagyobb vasat tettél bele, mint amit ajánl a kapcsolás). Ha a vas légrése nem elhanyagolható, biztosan nagy mágnesező áramaid vannak, amik magyarázhatják az ellenállás és a dióda melegedését.
Az pedig, hogy nem ment át a teljesítmény, lehetséges hogy a primer és a szekunder közötti túl nagy szórás miatt van. Feltehetőleg azért van a primer 2x20 menetre bontva, hogy a szekunderrel felváltva legyen a csévébe betekercselve, a szórást csökkentendő. Megjegyzem ennél a kapcsolástechnikánál a 40menetes tekercsnek is kis csatolással kell a primer felé lennie, hogy a mágnesező áram át tudjon gyorsan terelődni, azaz én azt is 2x20-as részre bontanám.
A TR2-nek légrésesnek kellene lennie (vagy porvasmagos toroidnak), simító fojtó a szerepe. Ha megadod az adatait, akkor utána számolhatok, hogy nem azzal van-e a baj, és csak egyszerűen telítésbe megy.
A hiba behatárolását nagyban segítené egy oszcilloszkóp, amivel a pl. fet áramát megmérhetnéd, és máris okosabbak lehetnénk, mi történik a kapcsolásban.
(#) black1989 válasza Peter65 hozzászólására (») Jan 14, 2019 /
 
Üdv! A tr1 vasam nem légréses , hanem légrés nélküli ! A tr2-nél alkalmazott toroid porvasmag amit használok a mérete megegyezik a kép melletti leírásban szereplő pc-ből bontott toroiddal , a menetszámot is beleértve ! A tr1 vas amit beépítettem , plazma tv tápjából származó , ezek a tápok közismertek , hogy minden túl van bennük méretezve beleértve a vasak terhelhetőségét ,és frekijét is beleértve , mindig ezekkel dolgozom , és sosem volt a magoknak kihívás akármilyen frekin járatott tápba építettem bele , sosem melegednek sem a magok sem a rátekert menetek! Szóval nem tudom mi lehet a konkrét hiba!
(#) black1989 válasza Peter65 hozzászólására (») Jan 14, 2019 /
 
Egyébként hegesztőt is sikerül építeni sikeresen , a fórumon fellelhető bocs kapcsolást építettem meg , kb 2 éve dolgozgatok vele , nagyon jól működik erre egy ilyen táp fog ki rajtam , hol ott sehol nincs egy hegesztő bonyolultságához!
(#) black1989 válasza Peter65 hozzászólására (») Jan 14, 2019 /
 
Vagy lehetséges az ,hogy éppen a légrés hiánya okozza nálam a problémát? Egyébként miért hiszi mindenki azt , hogy a tr1 magom légréses?
Következő: »»   725 / 778
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem