Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű táp 230V-ról
 
Témaindító: cimopata, idő: Szept 13, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   726 / 778
(#) ferci válasza black1989 hozzászólására (») Jan 14, 2019 /
 
Szerintem senki se hitte, hogy a tr1 légréses, csupán én foglalkoztam vele kezdetben, de ez már túl lett tárgyalva..
Az viszont másodlagos kérdés, hogy az említett plazma tápjában miféle rendszer van, ahonnan származik a vas? 1T vagy miféle? Nem mindegy.
Javasoltam, hogy tegyél a 47R helyére rövidzárat, szedd le a felső szekundert, kösd ki a tr2-nél a felső tekercs egyik végét, hogy ne szóljon bele a témába egyáltalán és nézd meg, hogy 1 tekerccsel rendesen működik-e vagy sem.
(#) Peter65 válasza black1989 hozzászólására (») Jan 14, 2019 /
 
Az UC38xx-ekkel épített kapcsolások zöme záróüzemű, oda légréses trafó kell. A kapcsolás amit te építettél ritkább, nyitó üzemű, amihez valóban légrés nélküli trafó kell, hogy minél kisebb legyen a kialakuló mágnesezési áram és a szórás.
Az hogy korábban jó volt valahová egy vas vagy egy trafó, az nem feltétlenül garancia a másik kapcsolásban. Ami számolással, méréssel leellenőrizhető, azt érdemes lehet leellenőrizni, különösen, ha nem akar működni.
A Tr2 vas anyagát ismered? A PC tápokban szokásos sárga-fehér magot én elkerülném, 80kHz-en nagyon nagy a vesztesége, melegedni fog.
(#) black1989 hozzászólása Jan 14, 2019 /
 
Ezt a tápot is megépítettem 1 éve tökéletesen szuperál , viszont az érdekelne , hogy megoldható e visszacsatolásosra átvariálni valahogyan?

150watt.png
    
(#) black1989 válasza Peter65 hozzászólására (») Jan 14, 2019 /
 
Szia!

Ez nem az a mag , ez egy zöld porvasmag , a kapcsolásban leírtak alapján választottam , mivel megegyeztek a dimenziói a kapcsolásban szereplő tr2 méreteivel !
(#) black1989 hozzászólása Jan 14, 2019 /
 
Ez a kapcsolás működhet igbt-vel ?

150watt.png
    
(#) mlaci989 hozzászólása Jan 23, 2019 /
 
Sziasztok!
Megépítettem a Cimopata által közzétett cikkben szereplő Rezonáns tápot. Indul is pöc röff. Pc táp trafóra tekertem,nem volt vékony drótom litze-nek de majd lesz és újra fogom tekerni.
Ami nem világos számomra hogy 20kHz fölé nem hajlandó menni. Hol ott a meghajtó ic adatlapja szerint tudná 100kHz ig. Nyilván ennyire nem nyomnám föl. A cikkben lévő szkópos fotók alapján ott is 20kHz körül van a kapcsoló freki. Nem melegszik semmi,tesztelgetem. Direkt a szekundert terheltem egyenirányítás nélkül,mert még nem kész a hűtés. Valamint nem világos az áram mérő trafó kivezetés bekötése. Egyik menne a közös pontra,a másik meg rajz szerint egyenirányítva P2 trimeren át egy fetre.. A fotókon nem így van. Legalább is nem látszik mi hova van kötve.
(#) ferci válasza mlaci989 hozzászólására (») Jan 24, 2019 /
 
Szia!
Valamit nagyon elnéztél.. az "áram mérő trafó" PRIMER egyik vége a közös pontra, a másik a főtrafóra megy az idézett rajzon. A szekundere lesz majd egyenirányítva ( 33 ohmos oldal ).
A szkópos fotókon pedig tisztán látszik az 5 us/div és mivel 4 kocka van "közte", az 20 us/periódus, azaz 50 kHz.
Ha a te mérésed 20 kHz tényleg, akkor az R5-C1 értékeit mérd újra, ha a P1 rövidzárra van tekerve.
Addig a D9-et se kösd be, ne zavarjon be.
(#) mlaci989 válasza ferci hozzászólására (») Jan 24, 2019 /
 
Szia.
Igazad van elnéztem. Nálam is 4 kocka 1 periódus 5us/div. A primer oldal rendben is van, hanem a szekunder 33ohmos oldalon is az egyik vége megy a -pontra, a másik meg D9-en keresztül menne de hova?
(#) ferci válasza mlaci989 hozzászólására (») Jan 24, 2019 /
 
P2-c8-ra..ha nagy az áram, néha le-le állítana, de én nem kötném be... nem "stabil".
Nincs előtted a rajz?
A hozzászólás módosítva: Jan 24, 2019
(#) mlaci989 válasza ferci hozzászólására (») Jan 24, 2019 /
 
P2,C8 nem szerepel a cikkben lévő nyákon. Nyilván a szerző sem kötötte be.
Megterheltem a tápot 200w körül rövid időre és csak a krokodil csipeszek füstöltek kicsit. Meg se langyosodtak a fetek. A rajz előttem van,csak a fotókon nem egyértelmű hova van kötve.
A hozzászólás módosítva: Jan 24, 2019
(#) ferci válasza mlaci989 hozzászólására (») Jan 24, 2019 /
 
Akkor te se kösd be erre a célra. Nagyon ciceregne túláramnál, nem az van, hogy leállít pl. 2-3 secre és újraindul, ha lecsökkent az áram.
Bekötheted esetleg a d9-et tovább egy kipróbált értékű ( sacc 1 k, aztán csökkentheted esetleg ) ellenálláson át egy piros ledre csecsének.. , gnd felé.
A hozzászólás módosítva: Jan 24, 2019
(#) mlaci989 válasza ferci hozzászólására (») Jan 24, 2019 /
 
Első tápom nyákra szerelve. És működik. Délután lefotózom.
Köszönöm a segítséget!
(#) kitartás hozzászólása Jan 26, 2019 /
 
Sziasztok!
Van néhány a mellékletekben látható kapcsolóüzemű tápegységem. Persze hogy kínai. Nem igazán akarnak jól működni. Bekapcsoláskor adja az elvárható 24 V feszültséget egy amper körüli terheléssel is, aztán kb fél óra múlva elkezd csökkenni a feszültsége. Lemegy 22 V alá. Ha tartunk vagy 15 perc "pihit" Visszaáll a gyári 24 V ra.
Igazán melegedést nem tapasztani . Szerintetek mi lehet a hiba?
(#) fastaction válasza kitartás hozzászólására (») Jan 26, 2019 /
 
Szerintem a kondenzátorokat érdemes kimérni , illetve a TL431 is el szokott fáradni .
(#) kitartás válasza fastaction hozzászólására (») Jan 26, 2019 /
 
Köszi, hogy ránéztél. Tiszta újak a kütyük. Így is lehet fáradt alkatrész? Ilyenekből már vagy tízet használtam átépítve is. Az R19 cseréjével 29V ra alakítva. és semmi baj nem volt velük.
(#) Ge Lee válasza kitartás hozzászólására (») Jan 26, 2019 /
 
Szerintem egész egyszerűen az az ok, hogy hiányzik egy párhuzamos ellenállás a LED-ről, így a TL431 nem folyamatos hanem szakaszos üzemben megy (hol kap áramot hol nem), ennél fogva előfordulhat hogy egy idő után a paraméterek elmásznak.
(#) kitartás válasza Ge Lee hozzászólására (») Jan 26, 2019 /
 
Köszi, hogy ránéztél. Ha jól értem a véleményedet a tl431 hunyó. Mivel ezekből a tápokból múlt évben beszerzettek (színre, súlyra, méretre alkatrész értékekre egyformák) hibátlanul mennek (van régebbi is) valami occo kicci tl431 került bele.
(#) fastaction válasza kitartás hozzászólására (») Jan 26, 2019 /
 
Kaptam egy négy Amperesr én is kb. 10 éve , de az 24.1 V a mai napig . Egyszer megnézem , már , hogy mi van benne , csak ki van öntve fehér trutyival . Elromlik , akkor meglesem .
(#) kitartás válasza fastaction hozzászólására (») Jan 26, 2019 /
 
Ezek sem lennének rosszak. Korrekt túláram védelem is van bennük. ezzel a mostani csomaggal van gubanc
(#) gulyi88 válasza kitartás hozzászólására (») Jan 26, 2019 /
 
Az 5-ös lábra valóban nincs kötve semmi? Jó elvileg nem kell mert felhúzza magát, de egy 100nF hidegítés csak elférne rajta. Milyen típusú az optocsatoló?
A hozzászólás módosítva: Jan 26, 2019
(#) kitartás válasza gulyi88 hozzászólására (») Jan 26, 2019 /
 
Szerintem nincs.
(#) gulyi88 válasza kitartás hozzászólására (») Jan 26, 2019 /
 
Jolvan, de inkább az lesz a baj amit Ge Lee mond.
Túl kicsi árammal üzemel a visszacsatolás. Ha valami jóvéle optocsatoló került bele, ami 200-300% CTR-t is tud, akkor az optocsatoló ledjén olyan kevés áramra lesz szükség, hogy a 431 referenciája azon az áramon instabil lesz és csökken, ettől természetesen a visszacsatolt feszülszég is csökkeni fog. Tegyél be az ocs ledjével párhuzamba egy 220-330 ohmot és kiderül (ez megnöveli úgy 4-6mA-rel a 431 áramát).
A hozzászólás módosítva: Jan 26, 2019
(#) kitartás válasza gulyi88 hozzászólására (») Jan 26, 2019 /
 
Köszi. Ha ez lesz a megoldás, akkor ........ ! Legalább egy virtuális sör neked és Ge Lee nek. (Ha összefutunk valaha akkor néhány kézzel fogható is)
(#) mraulajos hozzászólása Jan 27, 2019 /
 
Hali!
Felraktam pár képet egy falra szerelhető CD-s USB-s rádió kappcs.tápjáról.
Nem működik. Berajzoltam hol mit mérek. A kérdőjellel jelölt helyen semmit. Segítséget kérek, hátha életre tudnám kelteni.?
A hozzászólás módosítva: Jan 27, 2019
(#) user1914 válasza mraulajos hozzászólására (») Jan 27, 2019 /
 
Hi!
A szekunder oldali diódákat ellenőrizd zárlatra, és a kimeneteket (kondikat). Utána a primer oldali felhúzó ellenállást, nem-e szakadt meg ami az első induláshoz fogja feltölteni az IC táp kondiját.
Üdv. M.
(#) mraulajos válasza user1914 hozzászólására (») Jan 27, 2019 /
 
Hali!
A szekunder oldalon, amit említel, kiszedtem az összes diódát, ki mértem. Nekem mind jónak tűnt a mérések alapján. Itt tettem fel kérdést ezzel kapcsolatban. A kis IC mellett lévő álló szürke ellenállást is kivettem megmértem, nem szakadt.
(#) kitartás válasza gulyi88 hozzászólására (») Jan 27, 2019 /
 
Most sikerült megközelíteni a tápokat. Valóban az optok nem egyformák. A működő darabban c748 van a billegősben pedig c825. Piszkálom a guglit de nem találok róluk adalapot. Biztos rosszul keresem.
(#) pipi válasza kitartás hozzászólására (») Jan 27, 2019 /
 
esetleg Bővebben: Link
(#) kitartás válasza pipi hozzászólására (») Jan 27, 2019 /
 
Köszi!
(#) gulyi88 válasza kitartás hozzászólására (») Jan 27, 2019 /
 
Patkold meg az optot az említett ellenállással és 99%, hogy megjavul.
Következő: »»   726 / 778
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem