Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű táp 230V-ról
 
Témaindító: cimopata, idő: Szept 13, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   728 / 778
(#) mraulajos válasza ferci hozzászólására (») Jan 31, 2019 /
 
Hali!
Az rendben van, hogy szekunder oldal tekercsei pár század ohm.
De a kivezetések bármelyik pontjáról mérek bár melyikre, mindenhol mutat a műszer, pár század ohm ot.
Szinte már az összes alkatrészt kiforrasztottam, úgy mértem, az itt javasoltak alapján.
Minden érték jónak tűnik. Egyedül ezzel a trafóval vannak kétségeim mostmár, bármilyen ritkán is fordúlhat ez elő, hugy ezzel legyen robléma.
(#) kadarist válasza mraulajos hozzászólására (») Jan 31, 2019 /
 
A trafó tekercsei nem közös testpontra csatlakoznak?
(#) ferci válasza mraulajos hozzászólására (») Jan 31, 2019 /
 
Én nem javasoltam egy kiforrasztást se és nem is csinálnám. Amit pedig leírtam, egy szó sincs róla, hogy megtetted-e ( szekunderek dc megtáplálása visszafelé ).
A sok kiforrasztgatás után még jobban elromolhat a panel..
A primerben is körülnézhetsz sokkal kisebb feszültségen, ami még nem ráz annyira - de ezt hosszú lenne leírni, mit és hogyan..
Mindenesetre az a rajz, amit becsatoltam, eléggé hasonlíthat a tápodra.
A hangfrekis erősítőt is le tudnád tesztelni külön táp becsatolással - az ic neve ott van, adatlapja van, stb.
(#) mraulajos válasza ferci hozzászólására (») Jan 31, 2019 /
 
Igen, - a rajz sokat segített, de valószínű feladom. Köszönöm a segítséget!
(#) mlaci989 válasza mlaci989 hozzászólására (») Jan 31, 2019 /
 
Egy kis értelmezést kérnék.
Még a táppal kapcsolatban. Képlet alapján számolom a primer menetszámot. Frekvenciának 50kHz-et vettem,a mag maximális indukciójának 0,2T ez felett úgy olvastam erősen melegednek. Trafó keresztmetszete 1,7cm2.
10000xU primer/4xfxBxAe Ami 10000x150 Volt =1500000 osztva 4x50000x0,2x1,7 =22 menet.
Ha föltekerek 22 menetet eléggé bemelegszik a magom üresjáratban (60fok körülire). Miért van ez?
(#) ferci válasza mlaci989 hozzászólására (») Jan 31, 2019 /
 
Ezt a témát már fejtegetted más oldalról - valószínűleg az indukciód nem 0.2 T, hanem több.
Ha felteked a frekit és hidegebb, hagyd úgy, vagy tedd hozzá az 5 menetet 50 kHz-nél, amit írtál már.
(#) mlaci989 válasza ferci hozzászólására (») Jan 31, 2019 /
 
Igen már fejtegettem. Nincs tapasztalatom ezekkel a kapcsolóüzemű tápokkal,ezért inkább kérdezek. Mekkora üzemi hőmérséklet egészséges ezeknek a ferrit magoknak?
(#) ferci válasza mlaci989 hozzászólására (») Jan 31, 2019 /
 
Erről mindenkinek más a véleménye, nem nyilatkozok..- mindenestre terhelés nélkül nálam nincs 45 fokos.
(#) Ge Lee válasza mlaci989 hozzászólására (») Jan 31, 2019 /
 
A legkisebb veszteséggel 80Co körüli hőmérsékleten üzemelnek. Én úgy szoktam méretezni, hogy bezárt dobozban se menjen 40-50 fok fölé a hőmérséklete. Nehogy megkérdezd hogy ehhez hány menetes primer, vagy mekkora gerjesztés kell, mert ember meg nem mondja. Anyagtól függ, van hőmérő, meg állítható a freki, ezáltal a gerjesztés.
(#) mlaci989 válasza ferci hozzászólására (») Jan 31, 2019 /
 
Ilyesmire gondoltam én is.
(#) mlaci989 válasza Ge Lee hozzászólására (») Jan 31, 2019 /
 
Tehát ha melegszik tekerünk rá.? Bizonytalan vagyok e téren. Már egy fet párat leszúrtam.
(#) Szabi1 hozzászólása Jan 31, 2019 /
 
Sziasztok! Egy The T. amp TSA 4-700 erősítő tápjáról van szó. Nyílván egy kínai másolat arról az erősítőről aminek a kapcsolását csatolom. Nos ebben a tápban Q96, Q97-nek IRGP4063 van. Az egyik felrobbant, az egyik erősítő csatornája meghallt. Állítólag áramszünet után megjött az áram és akkor égett le. A primerben lévő 20A biztositék is megpukkant, egyéb látható füst nincs, többi nagyobb félvezetőnél nem mértem zárlatot. Szerintetek mekkora teljesítmény leadásra lehet képes ez a táp működés esetén? A szekunder oldalon 4x 10000µF 63V, a primer oldalon 3300µF 200V
(#) latyakosa válasza Szabi1 hozzászólására (») Feb 1, 2019 /
 
Fordítva szokott inkább lenni, a végfok zárlata viszi magával a tápot. Az biztos, hogy kw feletti a csúcs teljesítménye.
Szerintem az IGBT meghajtó is kuka (ir 2110).
(#) Szabi1 válasza latyakosa hozzászólására (») Feb 13, 2019 /
 
Sziasztok! Cseréltem IGBT, párhuzamos diódát, meghajtó icket és a 10 ohmos ellenállást. 40W izzó a primerben, világít de nem indul be. 100w izzóval nagyon halványan világítva a primer relé késlelve meghúz, ég a piros led a táppanelen. Kimeneti feszültség nincs sajnos. Egy kitört ellenállást találtam a primer kondik mellett, sajnos most nincs előttem hogy kiszedjem a panelt és megnézzem hova volt kötve, csak holnap. Szerintetek megtörténhet, hogy azért nem indul meg, mert kevés feszültséget érzékel a primer rész az izzók miatt?

tap.jpg
    
(#) kadarist válasza Szabi1 hozzászólására (») Feb 13, 2019 /
 
Szia!
A rajzod szerinti PRI_LO és PRI_HI között mekkora a feszültség a 100W-os izzóval? Ilyenkor melegszik valami? Azok a fekete tárcsa NTC-k nincsenek szétrepedve?
A hozzászólás módosítva: Feb 13, 2019
(#) latyakosa válasza Szabi1 hozzászólására (») Feb 14, 2019 / 1
 
Külső tápról megtáplálnám a 18V-s részeket elsőre úgy, hogy a erősítő/tápegység nincs a 230V-ba csatlakoztatva és oszcilloszkóppal ellenőrizném, hogy az IGBT-ken meg van-e vezérlőjel.
A primer áramkörben pedig lesz még valami ami fogyaszt, a 100w izzónak nem szabadna világítania, vagy zárlatos kondenzátor vagy top210 fogyaszt sokat.
(#) Szabi1 válasza latyakosa hozzászólására (») Feb 15, 2019 /
 
A primer egyenirányított rész, PRI_LO és PRI_HI között 297V-ra stabilizálódik bekapcsolás után, a 100W os izzó halványan ég, a primerben az NTC-k elvannak hasadva. Ha kiveszem a "vezérlőkártyát" és csak a TOP210 IC marad a főpanelen bekapcsolhatom-e? Arra lennék kiváncsi, hogy kialszik-e a primerben az égő.
(#) Szabi1 válasza Szabi1 hozzászólására (») Feb 17, 2019 /
 
Találtam egy zárlatos zener diódát a PRI_LO és Q97 Gate-je között, ezen kívül azzal párhuzamosan van egy ellenállás beiktatva. Szükségesek ezek az alkatrészek?
(#) ferci válasza Szabi1 hozzászólására (») Feb 17, 2019 / 1
 
A rajzod szerint ott egy sima dióda ( BAS21 ) van, paralel az ellenállással és az U18 LO meghajtásból jönnek a gate-re. Ha mégis lenne zener is (?) a PRI_LO felé, akkor csere...

Nehogy megtévesszen a dióda mérés, a panelben az ellenállást méred. Ha kiveszed bármelyiket, nincs vagy nem lesz jó a meghajtás.
(#) ferci válasza Szabi1 hozzászólására (») Feb 17, 2019 / 1
 
A halvány izzás azért is lehet, mert a 230 bemenő szűrőben összesen 2,47 µF kondi van, amiken kapacitív áram folyik - mintha az izzó előtétje lenne ( 1.3 kohm ).
Ha kiveszed az elhasadt NTC-t ( cseréld ), ugyanúgy meg fog addig maradni az izzás (?).
A hozzászólás módosítva: Feb 17, 2019
(#) Szabi1 válasza ferci hozzászólására (») Feb 17, 2019 /
 
Kicseréltem a zener diódát és az NTC-t. A primerben lassan elkezd halvány piros lenni az izzó. A PCB panelen nem ég a piros led, és a primer relé nem húz be Feszültség nincs a kimeneten.
A hozzászólás módosítva: Feb 17, 2019
(#) ferci válasza Szabi1 hozzászólására (») Feb 17, 2019 /
 
A rajzod szerint kutasd fel, a +18 volt miből keletkezik a reléhez - utána lehet tovább lépni.
A halvány piros pontosan csak a 3 kondi miatt van ebben a szituációban, ahogy leírtam... ameddig a relé nem adja át a 230-at a graetz felé.
Bármilyen szakadás van az NTC-től "jobbra", csak ezt fogod látni.
A W5A-W5B, W6-W7, W240 , stb. hidakat ki tudja, mik és hogyan vannak a gyakorlatban..
A hozzászólás módosítva: Feb 17, 2019
(#) Szabi1 válasza Szabi1 hozzászólására (») Feb 17, 2019 /
 
A piros led a PRI_LO és +16V közzé van kötve egy soros ellenállással. A PRI_LO és +18V között nincs feszültség, vezérlőkártya nélkül is világít halvány pirosan az izzó.
(#) ferci válasza Szabi1 hozzászólására (») Feb 17, 2019 /
 
Azt kérdeztem, a +18 volt honnan jön, keresd meg ( ha jó az írás a rajzon ) !
Mindegyik rajzon van vízszintes és függőleges sáv jelölés, pl. sheet 5 of 5, A 2.

A 230 V AC rajta van a graetzen ( NTC-n át..) ? Persze biztos nem akar megindulni se a táp.
A hozzászólás módosítva: Feb 17, 2019
(#) Szabi1 válasza ferci hozzászólására (») Feb 17, 2019 /
 
Összesen két trafó van: a főtrafó, és a vele sorosan kötött trafó aminek két tekercse van. A második tekercse ami nem a főtrafó primerjével van sorosan, egyik ága PRI_LO-ra van kötve, másik ága pedig belemegy a vezérlő kártya csatijába(egy pinre), a vezérlő kártyán van az IR2110, SG3525AN és egy csomó SMD alkatrész. Próbáltam tovább köveni, de két ellenállásra megy rá, utánna bonyolódik a dolog. W240, W8A, stb környékén A PCB-n vannak forrasztási pontok, úgy van átköve hogy 240V os hálózatban működjön a táp, a többi szabadon van hagyva. A főkapcsoló az IEC csati és J19 közötti tápvezetéket szűnteti meg.
(#) ferci válasza Szabi1 hozzászólására (») Feb 17, 2019 /
 
PRI_HI... ...TOP210 > T1:1-T1:2-D62 +18 V... tehát nincs egyáltalán egyenirányított "nagyfesz" DC, vagy nem indul a TOP210..
B5, C5 sávokban az 5. oldalon.
A hozzászólás módosítva: Feb 17, 2019
(#) ferci válasza Szabi1 hozzászólására (») Feb 17, 2019 /
 
Egyébként a főtrafó a rajzon a T2-es, nem tudom, te miről írtál... valamit összekeversz rendesen.
(#) Szabi1 válasza ferci hozzászólására (») Feb 17, 2019 /
 
T2 a főtrafó, vele sorosan L6:1, az utóbbi második tekercse megy a vezérlő kártyához. Nincs egyenirányított fesz, most nézegetem miért.
(#) ferci válasza Szabi1 hozzászólására (») Feb 17, 2019 /
 
Ja, hát a TOP210 indulás után van az L6:2-ről ablak komparátor, LM556 shutdown-run vezérlés a relének ésatöbbi...
(#) Szabi1 válasza ferci hozzászólására (») Feb 17, 2019 /
 
Az új NTC nem csinált rendesen kontaktot. Köszönöm szépen a segítséget működik a táp! A primerben mégis ég az izzó, akkor is égett mikor a primer graetz egyik AC ága nem kapott szűrt 230V-ot.
Következő: »»   728 / 778
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem