Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű táp 230V-ról
 
Témaindító: cimopata, idő: Szept 13, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   748 / 778
(#) KKobra válasza ferci hozzászólására (») Okt 22, 2020 /
 
oké oké nem értek az elektronikához ez tény. De nem sokm olyan Gázkazán van amit ne tudnék megjavítani. ((Gázvezeték és készülék szerelő vagyok))
(#) 13_Balu50 hozzászólása Okt 24, 2020 /
 
Sziasztok !A véleményeteket szeretném kérni, az alábbi kapcsolásban az IR210es ic-t lehet e gate trafóval helyettesíteni, nem kell ilyen nagy teljesitmény.Csak tapasztalatot szeretnék szerezni ebben a témában, már sikerült eddig egy pár igbt-t meg IR- SG ic-t tönkre tennem. A felső +310V os ági igbt meghibásosdása után az Ir ic felső oldala szintén hibás lett, aminek következtében az SG ic is megadta magát ezt szeretném elkerülni. A jelalak a gate trafóval egyértelmüen rosszabb lett, viszont a biztonségért talán megéri, ha egyáltalán lehetséges a helyettesítése. A gate trafó gyári ,1 bemeneti és 2 kimeneti szimmetrikus tekerccsel rendelkezik. Eddig nem sikerült rájönnöm, hogy hogyan is megy tovább az IGBT-k vezérlése a gate-k tól,ha lehetséges a kiváltás ebben is kérnék segítséget.
(#) GPeti1977 válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Okt 24, 2020 / 1
 
Nézz át az inverteres hegesztő készítése topikba, az ott tárgyalt kapcsolások trafós meghajtásúak, az SG3525 adatlapja is hoz egy trafós meghajtás példát.
A hozzászólás módosítva: Okt 24, 2020
(#) staci123 válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Okt 24, 2020 / 1
 
Szevasztok,
a felsõ igbt pusztulásának az oka a trafó
fokozatos felmágnesedése [staircase]
nem az Ir2110 meghajtás...
Az Sg3525 visszacsatolásában kompenzálni
kell a hirtelen impulzusszélességváltozásokat...
(#) gabilow válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Okt 24, 2020 / 1
 
Szia! A két dióda között nem kellene egy pöttynek lenni? Amúgy ez a fet csak 400v-os és van benne védődióda.
(#) majkimester válasza gabilow hozzászólására (») Okt 24, 2020 / 1
 
Kell a pötty. A FET szerintem is karcsú a 400V-tal. A benne lévő body dióda meg technológia okok miatt van. Van ott egy PN átmenet, a mi diódaként viselkedik, terhelhető is, de lassú. Trr=630ns max. A MUR pedig egy ultra fast recovery dióda. Trr=50nS.
(#) gabilow válasza majkimester hozzászólására (») Okt 24, 2020 /
 
Köszi, ezt nem tudtam a védődiódáról.
A hozzászólás módosítva: Okt 24, 2020
(#) 13_Balu50 válasza staci123 hozzászólására (») Okt 25, 2020 /
 
A felső igbt jobban melegszik , akkor ebbe légrés nélküli vagy légréses trafó lenne jobb .Az "Sg3525 visszacsatolásában kompenzálni" kicsit lehetne bővebben.
(#) 13_Balu50 válasza gabilow hozzászólására (») Okt 25, 2020 /
 
Nem ilyen , hanem 20N60 volt benne az 600V-os, de azt hazavágtam, most 2sk1365 (1000V)-os van, azt már nem szeretném gallyra vágni.Igen szerintem is lennie kellene pöttynek, és úgy is volt bekötve a D-S lábra.
A hozzászólás módosítva: Okt 25, 2020
(#) staci123 válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Okt 25, 2020 / 1
 
Az igbtnek kevés a 12V táp ha Ir2110 vezérli...
60 KHzen már jobb a fet, 500Vos bőven elég...
A trafó légrésmentes legyen, birja a 60 KHzt?
Hol szedted, vagy tekercselted?Nincs túlgerjesztve?
"jobban melegszik" - mekkora hütőbordán van?
Az Sg adatlapjába érdemes belenézni, pár
mondatban nem tudom leírni...
(#) compozit válasza staci123 hozzászólására (») Okt 25, 2020 /
 
Bocs, hogy megkérdezem, de ha sokkal több mondatban írod le, akkor annak mi az akadálya?

Mit értesz azon, hogy túlgerjesztve? Mi az, hogy bírja a 60 kHz-et? Ez csak méretezési kérdés... A trafón van hűtőborda? 800W-ra még nincs szükség hűtőbordára.

Egyáltalán nincs szükség a MUR diódákra, az IGBT-ben benne van ( ellenőrizendő, mert van olyan amiben nincs ), a FET-ekben meg eleve benne van.
(#) 13_Balu50 válasza staci123 hozzászólására (») Okt 26, 2020 /
 
Az Ir2110 es felejtős azt szeretném kiváltani gate trafóval, persze ha lehetséges egyáltalán ???Ha nem vagy bonyolult akkor tovább is léptem.
A trafó gyári volt, betettem a mikróba 2 percre 1 pohár víz mellé , majd bőr munkás kesztyűvel széthúztam a ferritet , légrés nélküli volt. Letekertem a meneteket és újra tekertem, 27 menet primer, 2x9 menet szekunderrel.A gate trafó az gyári, hegesztőkben alkalmazzák beöntött tipúsú szétszedni nem lehet ez tutira jó. A hütöborda túl nagy is, 5db 20n60n volt felcsavarozva M3-as távtartóval,csillámszigetelő alátéttel eredetileg rajta, nem hiszem hogy azzal gond lenne, délután rakhatok fel képet.A teljes SG3525 adatlap ki van nyomtatva, tanulmányoztam alaposan.A gate trafóról kijövő jel ami az IGBT-et vezélrelné, mint az a szkóp képen is látszik, két azonos fázisu jelalaku, viszont az IR2110s nél szerintem nem így van, sajnos a 8 lábon lévő részt a hibás igbt tönkre tette így az 1, -8, lábon a jelalakot nem tudtam együtt összevetni.Amint sikerül beszereznem egy újat ez lesz az első, hogy összevetem vele.Hogy túl van e gerjesztve a trafó na arról fogalmam sincs, a trafó eredetileg egy 1000W körüli szerver tápban volt.
(#) ferci válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Okt 26, 2020 / 1
 
Szia!
A szombati kapcsrajzodhoz annyit, hogy a felső IRFP ( vagy 2SK..) gate körében a 22 µF felesleges, ha tényleg az van ott. 1-2 µF is elég a helyén.
Azt ugyan nem tudom, hogy a g-s között hogy néz ki az impulzus, de a melegedés attól lehet, ha nem eléggé tökéletes a négyszög ( IR2110 7-5. lábak között ) és nem "kapcsol" a fet rendesen ( itt én nem látok igbt-t ).
(#) ferci válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Okt 26, 2020 / 1
 
Teszem még azt hozzá, amire staci123 is utalt: a 12 volt kevés..
Nyugodtan betehetsz egy 7815-öt a táphoz.
A felső fet Ug-s feszültség képzésnél egyrészt levonódik a MUR120-on eső 0.9 V, másrészt az alsó fet Ud-s feszültsége nyitott állapotban, ami az adatlap szerint pár volt is lehet ( de ezt nem mérted ) és mindjárt sokkal kevesebb lesz, mint az alsó fet Ug-s feszültsége.
A hozzászólás módosítva: Okt 26, 2020
(#) 13_Balu50 válasza ferci hozzászólására (») Okt 26, 2020 /
 
Oké akkor fet, ez még csak deszkamodelen ment, a 12-17Vközötti tápot labortápról kapta, Sg-Ir ic-vel kb 60-70mA volt az áramfelvétele, csak az SG ic vel és a gate trafóval kb 35mA. A kb + 315V os részt egy külön kapcsoló üzemü táp ilyen részről amelyet lefürészéltem, de ez tökéletesen müködött. Egy bíztos a felső oldali fet melegedett rendesen, de a tüskék alul voltak.Délután folytatom majd, felrakom hogy a g-s között hogy néz ki a jelalak.
A hozzászólás módosítva: Okt 26, 2020
(#) ferci válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Okt 26, 2020 /
 
A felső méréssel óvatos legyél, mert a közös pont ugye nem gnd.
(#) 13_Balu50 hozzászólása Okt 26, 2020 /
 
Az sg3525 adatlapján lévő ajánlását összedobtam légvezetékkel, az R1,R2 1K ra választottam.a gate elé beraktam egy-egy 3R9 ellenállást. a C1, C2 16V 33300µF lett. Az sg-nek 16V-ot adtam labortápról .A Q1 Drain lábára egyenlőre a HV+ 315V helyett csak 32V-ot adtam amit a labortápom max tud.De jól is tettem mert a Q1-es fet melegedett rendesen, ha 16v-nál nagyobb feszültséget kapott, hatalmas lett a tüske van az alsó részen, és az áramfelvétel 300mA ről 1,5Anőtt.A trafó primer oldalán ilyen a jelalak.
A hozzászólás módosítva: Okt 26, 2020
(#) ferci válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Okt 26, 2020 /
 
Kihagytad a soros kondit a c1,2 közé.
(#) 13_Balu50 válasza ferci hozzászólására (») Okt 26, 2020 /
 
Hova kellene a soros kondi és milyen értékü, nem teljesen világos ?
A pimer trafó végpontja és a C1-C2 közé ?
A hozzászólás módosítva: Okt 26, 2020
(#) ferci válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Okt 26, 2020 /
 
Az eredeti rajzodat nézd: ha nagy elkók közé megy a primer, kell vele sorban egy passzoló kondi, nagyjából a frekire hangolva a primerrel.
Ott 1 µF 400 V van éppen.
A hozzászólás módosítva: Okt 26, 2020
(#) 13_Balu50 válasza ferci hozzászólására (») Okt 26, 2020 /
 
Oké, köszi 1µF/400v azonnal berakom csak keresek.
A hozzászólás módosítva: Okt 26, 2020
(#) ferci válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Okt 26, 2020 /
 
32 voltra 160-250 voltos is elég.
(#) GPeti1977 válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Okt 26, 2020 / 1
 
A FET lábára kell Zener dióda, illetve az SG3525 csak kicsi FET-et tud meghajtani, lehet kell a kimenetére egy tranzisztoros meghajtó áramkör.
(#) 13_Balu50 válasza ferci hozzászólására (») Okt 26, 2020 /
 
Beraktam, a változás 24 V -ig csak 120mA vesz fel a korábbi 1,5A helyett és a felső fet kevésbé melegszik. A jelalak ugyan az a tüskék kisebbek lettek de még mindig túl nagy. Próbáltam 2µF is gyakorlatilag nem változott semmi.Az R1, R2 re jó az 1K csak hasra ütés szerint választottam.
(#) 13_Balu50 válasza GPeti1977 hozzászólására (») Okt 26, 2020 /
 
Köszömöm megcsinálom, a gate trafó elé berakom az 1 tranzisztoros változtatást. A zénert gondolom a g-s lábaira rakjam és záró irányba vagyis a G-re a katódot az S-re az anadódrészét, van 15, 16, 18V os itthon, melyik legyen szerinted.
(#) GPeti1977 válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Okt 26, 2020 / 1
 
Mindegy, 18V -os megfelel. Az egytranzisztoros meghajtás az más, egyenlőre elég egy komplementer emitterkövető meghajtás, a tranzisztorokkal párhuzamosan védődióda. Valahogy így:

FETdriver.png
    
(#) 13_Balu50 válasza GPeti1977 hozzászólására (») Okt 26, 2020 /
 
Oké, köszönöm nekiállok a módosításhoz.
(#) Peter65 válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Okt 26, 2020 / 2
 
T1 trafó milyen? Kis szórású toroid lenne a kívánatos trifiláris (a primer és a szekunder vezetékek összefogva, egyszerre tekercselve) tekercseléssel. Bár a szkóp kép nagyon kicsi, de úgy tűnik, a trafód el van mágneseződve egyik irányban. Jó lenne egy kicsit nagyobb kép. A szekunderekről is jó lenne, mert ha a nagy szórás miatt valamilyen lengés van, az inkább ott lenne látható.
Úgy nem lesz jó a zéner a gate körben, ahogy GPeti1977 rajzolta, mert az egyik irányban csak diódaként gyakorlatilag zárlatot okoz. Kettő szembefordított soros zénerre van szükség.
(#) 13_Balu50 válasza Peter65 hozzászólására (») Okt 26, 2020 /
 
A gate trafó egy márkás inverteres hegesztőbe való eredeti új gate trafó, alkatrész teszterrel mérve mindhárom tekercse 0,2 R, 0,85mH.Köszönöm a figyelmeztetést még nem értem odáig, de majd figyelembe veszem. Készitek képet a főtrafó a szekunder tekercsek jeleiről.

1.jpg

2.jpg
   
(#) 13_Balu50 hozzászólása Okt 26, 2020 /
 
A tüskékkel lesz a gond, attól melegszenek a fetek a Q1 es jobban, egy jó kérdés mi okozza.Amint lesz IR2110-es ic visszarakom a gate trafó helyére aztán meglátom, azzal sokkal jobbak voltak a jelalakok.
Következő: »»   748 / 778
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem