Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű táp 230V-ról
 
Témaindító: cimopata, idő: Szept 13, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   753 / 778
(#) kadarist válasza oatti hozzászólására (») Jan 1, 2021 /
 
12V-os Z-diódát használsz?
(#) erbe válasza oatti hozzászólására (») Jan 1, 2021 /
 
Az nagyon kevés. Legalább a névleges terhelés negyedével, harmadával illene megterhelni.
(#) oatti válasza ferci hozzászólására (») Jan 2, 2021 /
 
Ismerem 74010 bekötését. Azok jól vannak bekötve. A 7=s2+,a 8=0V
(#) oatti válasza kadarist hozzászólására (») Jan 2, 2021 /
 
Igen 11V-t. Az első bekapcsolás után járattam pulzálva,majd elaludt a led. BA159 dioda meghibásodott. Kicseréltem úgyan úgy müködik.
(#) ferci válasza oatti hozzászólására (») Jan 2, 2021 /
 
Oké - és a 4-es a drain, 6-os a +táp.
(#) forma3 hozzászólása Jan 2, 2021 /
 
Sziasztok!

Egy Pioneer MCS-333 Blueray házimozi erősítő vettem még tavaly, aminek a hibája az volt, hogy a 34v-os végfokmodukra menű tápág halott volt, így nem volt hangja. A hibát a top261-es IC okozta benne, darabokra volt robbanva, nem volt könnyű a típuskód megfejtése sem. Ezt kicseréltem benne, és kb. egy évig szépen működött is alkalmankénti használattal. Múlt héten viszont bekapcsolás után, még terhelés nélkül egy nagy csattanás, és ismet nincs hang.. Persze megint a top261 repedt benne szét.
A kèrdésem az lenne, hogy mit lenne érdemes kicserélni benne, hogy ez többet ne forduljon elő? Az ic tuti nem hamis, mouseres beszerzés. A borda mellett táltam benne egy hibás kondit, alun látható melegedésre utaló nyomok alapján, és méres szerint is rossz. Ez okozhatta a hibájat? Mi tud így szétrobbantani egy adatlapja szerint mindenféle védelemmel rendelkező táp ic-t?
(#) oatti válasza ferci hozzászólására (») Jan 2, 2021 /
 
Igen.Igy van bekötve.
(#) ferci válasza oatti hozzászólására (») Jan 2, 2021 /
 
Oké, akkor már csak az a kérdés, hogy amit küldtem privátban gyári adatot, stimmel-e 230-on is.
(#) forma3 válasza forma3 hozzászólására (») Jan 3, 2021 /
 
Ötletek?
(#) ferci válasza forma3 hozzászólására (») Jan 3, 2021 /
 
Szia!
A mindenféle védelem egy dolog, meg az "egy hibás kondi" is ( melyik a kapcsolás szerint? ).
Nincs ott annyi alkatrész, hogy ne tudd visszarajzolni, melyik az.
A snubber kört tisztázd le, sima RCD-e vagy van még benne más is ( név, típus, érték ), esetleg a segédtáp alkatrészeit is..
A "még terhelés nélkül" az csak az erősítő némasága, lehet még bármi attól eltekintve.
A "többet ne forduljon elő" óhaj nem egyszerű téma.
(#) forma3 válasza ferci hozzászólására (») Jan 4, 2021 /
 
Köszönöm, egy kis szerencsével sikerült megtalálnom a rajzot hozzá (Philips márkanév alatt is fut ugyanezzel a táppal egy BD cucc). Úgy látom, hogy ez kondi az RDC kör része. C506 pozíciószám alatt találod a rajzon.
(#) ferci válasza forma3 hozzászólására (») Jan 4, 2021 /
 
Igen, arra gondoltam.. vizsgáld meg a 22 k-t is, nem szakadt-e meg, aztán a P6K-t, mint egy nagyobb feszültségű zenert. Ok nélkül a kondinak bírni kéne a tüskéket.
(#) forma3 válasza ferci hozzászólására (») Jan 4, 2021 /
 
A panelon P6K (ZD508) helyett van az R515-ös teljesítmény ellenállás. Az ellenállasok és a diódák jónak tűnnek. Cseréljem azért a két diódát biztos ami biztos?
(#) ferci válasza forma3 hozzászólására (») Jan 4, 2021 /
 
Ha a 2 dióda multival jó, nem kell cserélni - az ellenállás ( 22 k 3 W ) jó?
A kondival soros ellenállások (?) megvannak?
A hozzászólás módosítva: Jan 4, 2021
(#) forma3 válasza ferci hozzászólására (») Jan 4, 2021 /
 
Igen, azok a rajz szerint vannak, az egyetlen eltérés a zener, ami a panelon úgy is van kialakítva, hogy azzal is szerelhető.
Minden alkatrész jónak mérek ezen a részen.
(#) ferci válasza forma3 hozzászólására (») Jan 4, 2021 /
 
Akkor próba...talán nincs a szekunderben semmi gond.
(#) forma3 válasza ferci hozzászólására (») Jan 5, 2021 /
 
Rendben, köszi a segítséget, bízzunk benne hogy a kondi volt az oka.
(#) Gimo27 hozzászólása Jan 5, 2021 /
 
Üdv Kedves csoport tagok. Az lenne a kérdésem, meg kértek, egy házimozi tápegység javítására. 2db kondenzátor puklisodott fel, majd azt kicserélve észre vettem, hogy van az áramkörben egy SMD 1060 as Ic. Ami 10 perc próba után fel forrósodik. Szeretném ki cserélni, de sajnos nem találok sehol. Azt szeretném kérdezni, hogy valaki találkozozz e már ilyen Ic-vel, vagy mivel tudnám helyettesíteni?? Előre is köszönöm...
(#) ferci válasza Gimo27 hozzászólására (») Jan 5, 2021 /
 
Szia!
Ha tudsz, tegyél fel egy éles képet arról az ic-ről, pár cm "körítéssel" - hátha van még más írás is rajta.
Könnyebben tud valaki válaszolni.
(#) Gimo27 válasza Gimo27 hozzászólására (») Jan 5, 2021 /
 
Bocsánat elírtam! SMK 1060.
(#) ferci válasza Gimo27 hozzászólására (») Jan 5, 2021 /
 
Így meg pláne, mert az talán egy fet.
A 1060 után van-e még egy betű?
Letöltöd az adatlapját és keresel egy 600 V 10 A típust, hasonló gyorsasággal, stb...
A hozzászólás módosítva: Jan 5, 2021
(#) Gimo27 válasza ferci hozzászólására (») Jan 5, 2021 /
 
Ez lenne az a többi írás pedig: AUK 29702

s-l1600.jpg
    
(#) ferci válasza Gimo27 hozzászólására (») Jan 5, 2021 /
 
Igen, van letölthető adatlap a neten, SMK1060F, ....P például.
Nézd meg, látsz-e pasztát alatta - gondolom, nem egymagában áll.
A hozzászólás módosítva: Jan 5, 2021
(#) Gimo27 válasza ferci hozzászólására (») Jan 5, 2021 /
 
Igen pasztázva van egy bordára szerelték. egyedűl csak ez forrósodott, semmi más, plusz kb 8-10 perc után a tápegység egyszerűen le állt..ezért szeretném kicserélni.
A hozzászólás módosítva: Jan 5, 2021
(#) ferci válasza Gimo27 hozzászólására (») Jan 5, 2021 /
 
Akkor kérdés, hogy az a forróság üzemszerű-e vagy sem. Meg kellene nézned, hogy a drain körében minden rendben van-e a snubber részben - a csere egy dolog, kiderül-e, hogy ez hiba lehet vagy sem.
Kérdés még az előző beírásod után, nem szekunder probléma okozza-e.
A hozzászólás módosítva: Jan 5, 2021
(#) pajesz66 hozzászólása Jan 8, 2021 /
 
Sziasztok!
A cikkek közötti cimopata rezonáns kapcsolóüzemű tápját építgetem, de a trafó méretezésénél elakadtam.
A cikkben van elég sok segédlet, de nem minden világos.

A vasmag egy ETD29 mag lenne 0,7cm2 felülettel, 2350nH Ai-vel.
Ebből minimális 90 menetet számoltam 30kHz frekvenciával.

Lmágnesező Aixn2 ez 19mH-re jött ki, ha jól váltottam át. Erre miért van szükségem?

Cimopata a cikkben azt írja, hogy 50uH szórási induktivitásra volt szüksége... Ez az érték honnan jön? Hogy tudom kiszámolni?

És végül hogy tudom kiszámolni, hogy adott teljesítményű táphoz mekkora vasmagra van szükségem?

Bocs, a sok kérdésért, de kapcsitápot még soha nem építettem....
(#) ferci válasza pajesz66 hozzászólására (») Jan 8, 2021 /
 
Szia!
Sokszor le lett már írva, hogy a trafó primeren kell mérni a szórt induktivitást - ezt rövidre zárt szekunderrel kapod meg.
Ezzel az értékkel ( pl. az 50 uH ) és a kondenzátorokkal kell kijönni a te esetedben a 30 kHz-nek ( Thomson képlet ).
Mekkora vasmag kell xxx watthoz? Függ a frekvenciától, az függ a ferrittől, mennyi jó még neki ( minél magasabb ), sok összetevős.
A hozzászólás módosítva: Jan 8, 2021
(#) pajesz66 válasza ferci hozzászólására (») Jan 8, 2021 /
 
Aha... értem. Akkor ez visszafelé is működhet egy előre tekert trafó esetében? (Nyilván igen...)
A vasmag méretezéséről nincs valami irodalom? Ha lehetne akkor magyar...
A hozzászólás módosítva: Jan 8, 2021
(#) ferci válasza pajesz66 hozzászólására (») Jan 9, 2021 /
 
Működhet bizonyos határok között.
(#) Peter65 válasza pajesz66 hozzászólására (») Jan 9, 2021 /
 
Szia!
A kapcsitápok közül sikerült az egyik legbonyolultabbal kezdened.
Ezt a fajta rezonáns tápot LLC-nek szokás hívni. Az egyik L a szórási induktivitás, a másik L a mágnesező induktivitás, a C pedig a trafóval sorba kötött kondenzátor. Ezek az elemek az üzemállapottól (elsősorban a terhelés nagyságának változásától) függően szabják meg a kör rezonanciapontját. Ha nem akarjuk, hogy ez a rezonancia nagyobb frekvenciatartományban változzon, ezzel együtt a szabályozó kör frekvenciatartománya se legyen túl nagy, akkor az L mágnesező értékét arányaiban közelebbre válasszuk az L szóráshoz (általában légréses vas választásával). Persze van ennek hátránya is; az üresjárási veszteségek így nőhetnek. Ezekről a cikk is ír, és általában a rezonáns tápokat elemző cikkek mindegyike kitér rá. Például itt is olvashatsz egyet. Amíg nem érted, nem érdemes továbbmenni.
A cikkhez van egy excel táblázatos segédlet. Szerintem azt érdemes használni. A paraméterek módosításával viszonylag hamar kiderül, hogy a kiválasztott teljesítményt a kiszemelt vassal milyen jellemzőkkel lehet átvinni. Ha túl sok a menetszám, nem fér el a megfelelően vastag drót, akkor nagyobb vasat kell választani. Néhány közelítéssel hamar megkapod a megfelelő adatokat.
Következő: »»   753 / 778
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem