Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   558 / 839
(#) Csongi_ hozzászólása Ápr 6, 2014 /
 
Udv!
Epp labortapot epitek, 3A 30V-osta. Az elolap merete 12X28CM. Ha majd mindent beszerelek, az elolapnak a fele ures lesz. Mit epitsek meg melleje? Mi az ami hasznos lehet meg, ha a labortapban van? En egy 30A-es ampermerot gondoltam, mert a multimeter csak 10A-ig tud merni.
(#) Ghoost válasza Csongi_ hozzászólására (») Ápr 6, 2014 /
 
30A-hez ezert shunt is kell majd, ami birja.
A multival se orakig mersz 10A-t!
Ami birja es nem esik rajta nagy feszultseg!
Ha az Rx=0.1R akkor 30A-en 3V esik rajta, ami 90W.
Ha az Rx=0.05R akkor 30A-en 1,5V esik rajta, ami 45W. /2db 0,1R parhuzamosan/
Ha az Rx=0.025R akkor 30A-en 0.75V esik rajta, ami 22,5W./4db 0,1R parhuzamosan/
Ilyennel van esely a megvalositasra
A hozzászólás módosítva: Ápr 6, 2014
(#) Alkotó válasza Csongi_ hozzászólására (») Ápr 6, 2014 /
 
3A-es labortápba nem kell 30A-es műszer. Az 10 szeres lenne, tehát üzem közben szinte semmit nem lehetne leolvasni róla. Inkább olyan lenne jó, ami éppen 3A-nél tér ki maximálisan.
(#) Hp41C hozzászólása Ápr 6, 2014 /
 
Szeretném megkétdezni, hogy a Pioneer - Alkotó féle labortápban nem okoz-e problámát:
- BD244: VCBO = -45V, VCEO = -45V.
- BC337: VCES = 50V, VCEO = 45V.
Az 50V -os verzióban is ezeket a típusokat találom.
(#) Electricboy hozzászólása Ápr 6, 2014 /
 
Sziasztok!
A kérdésem most az lenne hogy: az általam megépített labortápba megoldható lenne e még egy áteresztő tranzisztor beépítése, esetleg a mostani darlington kiváltása két diszkrét elemmel. A célom ezzel annyi lenne hogy a hűtőfelületen jobban el tudnám oszlatni a hőt. Illetve 2 hűtőbordára tudnám szerelni a tranzisztorokat.
(#) Csongi_ válasza Alkotó hozzászólására (») Ápr 6, 2014 /
 
A labortapnak lesz egy ampermeroje es egy voltmeroje. Ezeken kivul szeretnek meg valamit beepiteni ami hasznos, es kellhet, mert sok hely marad meg az elolapon felhasznalatlanul.
(#) jucsaba válasza Electricboy hozzászólására (») Ápr 6, 2014 /
 
Miért nem használsz nagy teljesítményű darlington félhidat , azok 400-500 W tudnak , vagyis lesz egy tartalékod , ha valamiért elszáll ... és nem kell emitter ellenállás sem .
A kép egy igbt félhidat tartalmaz , de ugyanilyen tokozással van darlington is .
A hozzászólás módosítva: Ápr 6, 2014

félhíd.JPG
    
(#) Electricboy válasza jucsaba hozzászólására (») Ápr 6, 2014 /
 
Őszintén, nem ismerem ezt az alkatrészt. Nem vetem el ezt a lehetőséget sem mondjuk egyenlőre kérdéses honnan tudnék beszerezni ilyet. Esetleg más könnyebben kivitelezhető módszer?
(#) jucsaba válasza Electricboy hozzászólására (») Ápr 6, 2014 /
 
vatyera ?
(#) Alkotó válasza Csongi_ hozzászólására (») Ápr 6, 2014 /
 
Ez butaság. Attól ha szerkezet nagyobb előlapot kap, egyáltalán nem kell annak tele lennie.
A logikus működés, és az ergonometrikus kezelést kell figyelembe venni, és ez alapján kiosztani az előlapot. Ha a tervezés után marad hely, akkor az legyen üres.
(Pl. ha megnézed a végfokozatok előlapját (a jobbakat), azon sok esetben nincs semmi, esetleg egy hálózat kapcsoló, és mégis így szeretjük őket.)
(#) Tonybacsi válasza Csongi_ hozzászólására (») Ápr 6, 2014 /
 
Hello!

Analóg műszerekből nagy a választék, ezekből kapni kisebbet-nagyobbat, és máris csökken az üres hely .

2-2 db potméter feszültségre és áramra, megfelelő nagyságú forgatógombbal (finom és durva állítás).
Dupla kimeneti csatlakozó (két fekete, két piros), plusz a föld.
Ha digit kijelző kerül beépítésre, akkor plusz két kapcsoló, méréshatár átváltásra.
Mivel melegedni is fog, érdemes valamilyen hőmérőt elhelyezni az előlapon.

És hát ott van még a feliratozás, annak is el kell férni valahol, és, ha jobb kezes vagy, és javarészt csak Te használod, és lesz egy állandó helye, akkor érdemes "jobbkezesre" kialakítani az előlapot (a kezed potméter állítás közben, vagy DC on/off kapcsolásnál ne takarja el a kijelzőt,.... például).

Lassan el is fogyott a helyünk !
(#) jucsaba válasza Electricboy hozzászólására (») Ápr 6, 2014 /
 
Szerintem annál egyszerűbb nincs mint hogy 1 alkatrészt (darlington) tegyél bele .
2 áteresztőnél kell emitter ellenállás is - 1 helyett rögtön 4 alkatrész ...
A hozzászólás módosítva: Ápr 6, 2014
(#) qvasz2 válasza Hp41C hozzászólására (») Ápr 7, 2014 /
 
Jogos a felvetés. A 244-ből B-s, vagy C-s típus kell, a 337 helyett pedig illene valami más.
(#) fifadani hozzászólása Ápr 7, 2014 /
 
Sziasztok!
Szeretnék építeni egy Alkotó féle labortápot. 2 db-ot, szimmetrikus tápnak.
A 2.7.4-es (0-30V, 3A) verziót néztem ki magamnak.
Lenne egy-két kérdésem.
Az Uki mérőponton ha jól számolom 30V mellett 30mV van.
Ezt szeretném emelni 3V-ra. Ha nem tévedek, akkor 100k és 11k párossal megoldható.

Árammérésben tudtok segíteni picit? (már csak a méréshatár váltás miatt is... :S)

Köszi szépen!
(#) Hp41C válasza qvasz2 hozzászólására (») Ápr 7, 2014 /
 
BC639, bár eltérő a lábkiosztása?
(#) qvasz2 válasza Hp41C hozzászólására (») Ápr 7, 2014 /
 
Nem a legjobb az eltérő lábkiosztás sem, meg bétában is karcsúbb, nem ő az ideális
(#) Hp41C válasza qvasz2 hozzászólására (») Ápr 7, 2014 /
 
BC546, 2N3019, 2N5501, BD135 vagy BC875 Darlington?
(#) pucuka válasza Csongi_ hozzászólására (») Ápr 7, 2014 /
 
Ha valóban sok üres helyed van, építs bele egy multimétert. Amúgy is együtt kell használni őket, ráadásul a 2/3 -át úgy is bele kell építened. (áram, és feszültség mérő)
A söntöknek pedig akármilyet is használsz, amúgy is szükséged lesz önálló söntre, mert az egyszerű ellenállás pontossága, stabilitása, időtállósága nem elég. A táp kimenőáramát a táp saját söntjén amúgy is feszültség méréssel méred.
Már csak egy ellenállás mérést kell megvalósítanod, esetleg egy szakadásvizsgálóval együtt.
Legjobb lenne egy olcsóbb digitális multimétert beleapplikálni.
(#) qvasz2 válasza Hp41C hozzászólására (») Ápr 7, 2014 /
 
A BC546 szerintem jó lehet, meg még sok hasonló is.
(#) Monster02 válasza Electricboy hozzászólására (») Ápr 7, 2014 / 1
 
Szia szerintem használj belőle több áteresztő tranzisztort emitter ellenállással. 3-4 db bőven elég 3A áramerősség esetén.De ha megnézed az alkotó-s labortápegységet akkor onnan vehetsz öltetett is.
(#) Electricboy válasza Monster02 hozzászólására (») Ápr 7, 2014 /
 
Szia!
Köszönöm ez is jó megoldás. Bár 3-4 darab 2N3055 csak 3A-re lenne képes? Akkor amit az enyémről írtak hogy egy darab TIP142 5A-ig terhelhető elég valótlannak tűnik. Vagy csak a hűtéstől függ?
(#) pjg válasza Electricboy hozzászólására (») Ápr 7, 2014 /
 
A hűtés miatt kell több darab. Így nagyobb felületen oszlik el a hő.
(#) Electricboy válasza pjg hozzászólására (») Ápr 7, 2014 /
 
Rendben értem nekem is ez lenne a a célom. 5A terhelhetőség van kitűzve célnak tehát mondjuk 5db 2N3055 Alkotó rajza alapján kötve elég lenne nekem?
(#) pjg válasza Electricboy hozzászólására (») Ápr 7, 2014 /
 
A tranzisztorok bírják. A jó hőelvezetésre ügyelj. A kollektor 15A-t tud, de a max. disszipáció 115W.
(#) Monster02 válasza Electricboy hozzászólására (») Ápr 9, 2014 /
 
Helló! az elképzelés jó , azért kell több tranzisztort hogy a hő és az áramerősség is megoszlik rajtuk így.
(#) Electricboy válasza Monster02 hozzászólására (») Ápr 10, 2014 /
 
Köszönöm mindenkinek a választ!
Viszont azt nem értem hogy pl. 5 Áteresztő tranzisztor esetén melyik ellenálláson mérném az áramot mert így most alap esetben R14-en tudom mérni, de ha 5 emitter ellenállás lesz ezt hogy lehet megoldani?
(#) pjg válasza Electricboy hozzászólására (») Ápr 10, 2014 /
 
Az áram mérés söntjének semmi köze a tranzisztorok emitter ellenállásához. De miért kell 5 tranzisztor?
(#) Electricboy válasza pjg hozzászólására (») Ápr 10, 2014 /
 
Nem szükséges pont 5 azt csak példának hoztam fel 5A terhelhetőség miatt gondoltam 5db-ra.
(#) pjg válasza Electricboy hozzászólására (») Ápr 10, 2014 /
 
Felesleges.
(#) Monster02 válasza Electricboy hozzászólására (») Ápr 10, 2014 /
 
Helló! Az 5 db tranzisztort azért jó mert 5A- esetén minden tranzisztoron 1A-esik persze ha egyforma a béta érték. A emitter ellenállás 0.22 Ohm legyen. Ő szerintem nem az alkotós tápot csinálja meg így nem jó amit írsz .
A hozzászólás módosítva: Ápr 10, 2014
Következő: »»   558 / 839
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem