Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   595 / 841
(#) riddler17 válasza riddler17 hozzászólására (») Márc 9, 2015 /
 
Elnézést a dupla kommentárért, de szerkeszteni már nem tudtam. Utólag eszembe jutott még egy kérdés: 40V-5A-es trafóm van, a méretezési leírás szerint válogatom az alkatrészeket. Ha teljesítménytranzisztornak TIP 3055-t szeretnék, ami 15A/100V, akkor ebből kellene párhuzamosítani ~7db-ot vagy esetleg BD 249-ből,a mi 25A/100V 5db-ot?
A hozzászólás módosítva: Márc 9, 2015
(#) Alkotó válasza riddler17 hozzászólására (») Márc 9, 2015 /
 
Ha a műszer 200 mV-os, akkor nem kell beültetni. Azért van ott a beépítés elvi lehetősége, mert más típusú/érzékenységű műszer is használható, de ebben az esetben az osztó többi tagját is át kell méretezni. Tulajdonképpen azt igyekeztem megoldani, hogy trimmer nélkül is, nagy pontosságú osztót tudjunk csinálni, mert két párhuzamos ellenállással, a szabványos sor elemeiből is jól közelíthetőek az "irreális" értékek.
(#) Alkotó válasza riddler17 hozzászólására (») Márc 9, 2015 /
 
A mérő rész (szaggatott keret), csak lehetőség, nem kötelező használni. Ennek ellenére, ez egy praktikus/javasolt elrendezés, mert a műszerek ideális pontokon csatlakoznak a táphoz, minimalizálva ezzel a műszerek hatásait (pl. így eleve fel sem merül az árammérő söntjén eső feszültség kimeneten megjelenő hibája).
A javasolt megoldásban két azonos "alap" műszer végzi a megjelenítést, amik a számított osztókkal 200mV érzékenységűek legyenek.
(#) qvasz2 válasza riddler17 hozzászólására (») Márc 9, 2015 /
 
Idézet:
„ezek a műszerek automatikus méréshatár váltást is tudnak, igaz?”

Nem. Ezt hol olvastad?
A fesz. mérőd 0,1V - 99,9V-ig mér, az árammérőd 0,01A-9,99A-ig.
(#) Ge Lee válasza riddler17 hozzászólására (») Márc 10, 2015 /
 
A 3055 nem 100 hanem 60V-os. Hogy mennyit kell a tranyókból párhuzamosan kötni az pedig a hűtéstől függ. Ha nagyon jó a hűtés akkor akár 60-70W-ot is el lehet egy tranyóval fűteni, de ha nem akkor a 20-30W is necces.
(#) McAdams válasza McAdams hozzászólására (») Márc 10, 2015 /
 
Megjött a trafó, 28V AC-t ad ez a két volt különbség számottevő, vagyis erre a kapcsolásra alkalmazható?
(#) Ge Lee válasza McAdams hozzászólására (») Márc 10, 2015 /
 
Határeset. Az IC tápja max 40V lehet.
(#) McAdams válasza Ge Lee hozzászólására (») Márc 10, 2015 /
 
DC 38,6-ot mértem akkor akár jó is lehet (6A diódahíd 63V kondival)
(#) Ge Lee válasza McAdams hozzászólására (») Márc 10, 2015 /
 
Ha az üres kondin mértél annyit akkor jó lesz, mert ha ráteszed az áramkört akkor már kevesebb lesz. Terhelve meg még kevesebb. Egy ilyen 6A-es graetz diódáján már 1A-nél is 900mV esik. Utóbbi miatt jobb az olyan megoldás ahol a trafó szekunder feszültsége csak feleakkora, és feszültségkétszerező (Greinacher kapcsolás) egyenirányítás van. Cserébe több kondi kell.
(#) McAdams válasza Ge Lee hozzászólására (») Márc 10, 2015 /
 
Ha egy L350-el 12V 1.7A-el terhelem máris csak 35V a kondinál. Ha a te kapcsrajzod szerinti szabályzott mellé ugyan erre a trafóra és kondira rá akarok tenni egy LM350-es egyszerű fesz. szabályzást akkor, hogy legyen hogy a két terhelés ne "bántsa" egymást?
(#) Hp41C válasza McAdams hozzászólására (») Márc 10, 2015 /
 
A 38.6V * 1.1 = 42.46V, de az IC tápja max. 40V lehet.
Nem lenne jó sűrűn cserélgetni azt az IC -t.
A hozzászólás módosítva: Márc 11, 2015
(#) McAdams válasza Hp41C hozzászólására (») Márc 10, 2015 /
 
Ez a trafó egy tápegységből van kikapva ami működik. Most is 723-as van benne csak 1 tranyóval. (24V 2.4A gyári felirat rajta). Akkor most mi legyen :-O ?
A hozzászólás módosítva: Márc 10, 2015
(#) Ge Lee válasza McAdams hozzászólására (») Márc 11, 2015 /
 
Simán ráteheted mellé, az a lényeg hogy a kimenetük ne lássa egymást. Tehát ha teszel a 350-esre valami terhelést, és külön a 723-asra egy másikat az nem gond, csak ne legyen a kettő kapcsolatban egymással.
De nem nagyon értem hogy ha van egy jól működő táp, akkor minek vele párhuzamosan egy másik. Ha két független tápot akarsz akkor keresd meg a trafó szekunderének a felét, vágd el, és akkor ahogy mondtam, feszültségkétszerező egyenirányítással tudsz csinálni róla kétszer 38V-ot az egyszer 38V helyett, amik függetlenek lesznek egymástól, és tehetsz rá két külön tápot, amik utána akár "láthatják" is egymást.
(#) McAdams válasza Ge Lee hozzászólására (») Márc 11, 2015 /
 
Ja bocsi ez egy másik trafó. Ez csak 100VA és lemezes de nagyon össze van ragasztva. A fix feszültségek meg a fiam miatt is kell meg azért is mert tetszik.... régi orosz tápon láttam ilyet.
A trafó eredeti nyákja csak 22-25 VDC között volt állítható. A 350-es tényleg elviszi a 3A-t, mert eszméletlen módon melegszik.
(#) Alkotó válasza McAdams hozzászólására (») Márc 11, 2015 /
 
Van másik kapcsolás is, amiben 723 van. Ennek a feszültsége független a 723 tápjától (de egyedi trafó kell hozzá).
(#) McAdams válasza Alkotó hozzászólására (») Márc 11, 2015 /
 
Igen valóban egyedi a trafó... Ha az első kész lesz a kicsi táp, akkor majd egy nagyobbat is szeretnék készíteni úgyhogy eltettem megfontolásra! Köszi!!!
A hozzászólás módosítva: Márc 11, 2015
(#) Kovidivi válasza Ge Lee hozzászólására (») Márc 11, 2015 /
 
A feszültség kétszerező egyenirányítással nem kapsz független szekundereket! Ha erre két labortáp kerül, azok nem lehetnek egymással kapcsolatban. Amit lehet tenni: megkeresni a szekunder tekercs közepét, ott elvágni és a két fél szekunder tekercset külön egyenirányítabi. Feszültség kétszerezővel maradni fog kb. az eredeti feszültség, de a brummfeszültség nőni fog.
(#) Ge Lee válasza Kovidivi hozzászólására (») Márc 11, 2015 /
 
Ha elvágja középen a szekundert az miért is nem lesz kettő? Természetesen mindegyiket külön kell egyenirányítani hogy független legyen. A feszültségkétszerező egyenirányítás meg azért kell, hogy megmaradjon az eredeti feszültség és ne csak a fele legyen, mert ugye graetz-el csak 2x19V-ja lenne, így meg marad a 2x38V.
A brumm feszültség pont ugyanakkora lesz, csak mivel sorba kapcsolódik a két elkó, azaz feleződik a kapacitása, így kétszer akkora kell belőle. Ez megér annyit hogy ne kelljen másik trafó, ami egy picivel többe kerül mint plusz 2 elkó.
(#) McAdams válasza Ge Lee hozzászólására (») Márc 11, 2015 /
 
Azt hiszem miattam indult ki a szakmai érvelések özöne, úgyhogy kipróbáltam a következőket:
1. párhuzamosan kötöttem az "A" mint LM350-es fix (12V) áramkört és a "B" 723-al a gyári áramkört Még a diódahíd elött
2. külön külön terheltem a két áramkört és a kimeneti pontokon nem volt fesz. ingadozás. Ingadozás a trafó sec kimenetén volt tapasztalható.
Én mint erősen amatőr arra a következetésre jutottam, hogy a két áramkör használható lesz egymással.
(#) Kovidivi válasza Ge Lee hozzászólására (») Márc 11, 2015 /
 
A vágd el részt kihagyta a szemem... Bocsi.
(#) Alkotó válasza McAdams hozzászólására (») Márc 11, 2015 /
 
A probléma akkor fog jelentkezni, ha a két stabilizátor kimeneteit valamilyen módon össze akarod kapcsolni egymással. Ezt a helyzetet tételezték fel a többiek, és erre adtak ilyen-olyan megoldási tippeket.
Szerintem olyan trafót kell gyártatni, ami éppen ideális, és akkor nincs semmi trükközésre szükség.
(#) McAdams válasza Alkotó hozzászólására (») Márc 11, 2015 /
 
Eszembe se jutna összekötni a két stabit.....brrrr. Esetleg valahonnan tudok doksit letölteni hogy kiszámolgassam hova mekkora ellenállás, kondi kell?
(#) Alkotó válasza McAdams hozzászólására (») Márc 11, 2015 /
 
A labortápoknál alapelvárás, hogy egymáshoz köthetőek legyenek. Pl. így lehet szimmetrikus feszültséggel táplálni egy erősítőt.
A hozzászólás módosítva: Márc 11, 2015
(#) McAdams válasza Alkotó hozzászólására (») Márc 12, 2015 /
 
Értem. Egyenlőre nem szándékozom erősitőkkel foglalkozni. Az ipari vezérlések jobban érdekelnek
(#) abcdabcd válasza McAdams hozzászólására (») Márc 12, 2015 /
 
Ez: OP07 műveleti erősítő- is erősítő...
(#) Ge Lee válasza Alkotó hozzászólására (») Márc 12, 2015 /
 
Vagy eleve szimmetrikusra épített labortáppal, és akkor nem kell belőle még egy.
(#) neogeo2 válasza abcdabcd hozzászólására (») Márc 12, 2015 /
 
pontosan ilyenek miatt csináltam az Alkotó-Pioneer féle táp mellé még egy LM317-LM337 szimmetrikus tápot - csak mert kellett
(#) Toth Attila hozzászólása Márc 17, 2015 /
 
Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni, építettem egy labortápot:Bővebben: Link. A problémám a következő: első bekapcsolásra működik, majd lekapcsolás után 1-2 perc elteltével újrakapcsolom és nem mérhető feszültség a kimeneten, mindaddig amíg meg nem érintem az ujjammal az R12-es ellenállás környékét. A Z2-es 27-voltos zéner dióda nagyon melegszik tűz forró, próbáltam cserélni de ugyan az a helyzet, az lm 324n-t is cseréltem de semmi változás. A 6,8 V-os zéneren katódján 10-volt körül a 27 V-os zéner katódján 29-30-voltot mérek amiket soknak találok. Nagyon sok munkám van benne és szeretném megoldani a segítségetekkel. Akinek van tapasztalata ezzel a kapcsolással kapcsolatban kérem segítsen.
Üdv: Tóth Attila
(#) proli007 válasza Toth Attila hozzászólására (») Márc 17, 2015 /
 
Hello! Tegyél egy 10kohm-os ellenállást az IC 1-4 lábára. Cseréld ki az R16-ot 470ohm-ra.
(#) Toth Attila válasza proli007 hozzászólására (») Márc 17, 2015 /
 
Köszönöm szépen a segítséget, holnap kipróbálom és jelzek majd, hogy mire jutottam.
Üdv: Attila
Következő: »»   595 / 841
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem