Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   611 / 841
(#) toncy válasza Alkotó hozzászólására (») Júl 15, 2015 /
 
Milyen adatok szuksegesek? Jelenleg 25 voltrol megy a cucc. (Nem ez marad a vegleges, csak meg nem volt idom se, kedvem se szetbontani es ujra tekerni a trafot).
1. Erre valami kikuszobolesi modszer letezik-e? (nem egbe kialtoan fontos, csak kerdem)
2. Megertve, en neztem el nehany dolgot, ezekszerint.
3. Sorba van be kotve a "durva" es "finom" hangolo poti egymassal.
4. Nem tagadom, hogy nem en neztem el nehany dolgot, de minden emlekeim szerint 50k-s potit kert a szabalyzashoz, a trimmerek azok rendben.
Bar kihangsulyzom a 2.7.2-es verziot epitettem meg.

Kepeket kuldok mikor haza ertem melobol, az este mar nem volt kedvem fenykepeszkedni. Addig is szep napot!
(#) furko válasza toncy hozzászólására (») Júl 15, 2015 /
 
Szia!
Finomszabályozáshoz egy kis segítség. A saját tápomban a bal alsó szerint van bekötve, tökéletesen működik. A tandem poti 10k a szimpla 1k.
(#) toncy válasza furko hozzászólására (») Júl 15, 2015 /
 
Koszonom a rajzot! Ki probalom es ide irom az eredemenyt!
(#) Alkotó válasza toncy hozzászólására (») Júl 15, 2015 / 1
 
- Szerintem ez a jó megoldás finom-szabályozásra (melléklet). Megjegyzem, hogy valójában lehet a sztereó poti is 10KR, és a monó poti az 1 kR, de mindegyik lineáris kell legyen. A rajzi értékek azért vannak, mert így a meglévő 10 kR poti felhasználható. (Furkó rajzán vannak fura megoldások, pl. a bal felső simán rövidre zárja a bal oldali csatlakozó pontokat.)
- Ha IC-t cserélsz, akkor változik általában az árambeállítási minimum.
- Poti ügyben kár vitázni, ez nem verziófüggő. Az árammérővel sorba kötött trimmer régen 5 kR-volt most pedig 50 kR, és részletesen leírom a 2.7.3-hoz készült leírásban az okokat.
- A verziók nagyobb számához tartozó leírások a régiekre is igazak lehetnek, és érdemes ott is megfontolni őket (ugyan miért épít valaki régi verziót, mikor van újabb is??).
(#) toncy válasza Alkotó hozzászólására (») Júl 15, 2015 /
 
Kezenfekvobbnek tunt a BD vegtranzisztorok vegett, na meg volt ugy e kesz nyak terv. A tobbit meg folytatom miutan haza ertem melobol.
(#) Alkotó válasza toncy hozzászólására (») Júl 15, 2015 /
 
Valami kavarodás van a verziószámokban. A v2.7.2-es változat is TO3-tokos tranyóhoz készült paneltervvel rendelkezik.
Egyébként minden nyilvános változathoz tartozik panelterv, de a v2.7.4 változathoz van TO3-as változat, lapos tranyót fogadni tudó, és huzalozható változat is. A korábbi verzióknak nincsenek ilyen változatai.
(#) toncy válasza Alkotó hozzászólására (») Júl 16, 2015 /
 
Szia, igen tevedes van, a 2.7es epult meg.
Koszonom a finom szabalyzashoz a rajzot, tokeletesen mukodik (bar nekem 10k-s volt sztereo es 1k-s mono poti de attol fuggetlenul ugy teszi a dolgat ahogyan kell.) Az aramkorlatnak meg muszaly volt hagynom az 50k-st mivel tokig tekert trimmerrel is mar 3A-nal bekapcsolt a rovidzar vedelem. Most 10A-re van kalibralva. Ahogy szerettem volna, a feszultseg potik is most ugy mukodnek, hogy nem megy "karba" 40%-a (a trimmert itt beneztem, kicsereltem 5k-sra).
Es itt nehany kep, bar lehet nem szinesiti a palettat inkabb csufitja, de annyira most nem az esztetika a lenyeg (egyelore). Az 5w-os ellenallasokat a nagy terheles miatt hagytam, az oldalra allitott nyaknak is van oka, elore az elolap moge kerult volna, viszont nem fert ugy a poti es a csatlakozok sem. A ventis hutes egyelore nincs bele szerelve (meg kikell agyalnom hogy hogyan lenne minel hatasosabb (picit helyszuke van a kotiaba). A lelogo drotok meg a panelmero vezetekei miatt keszult, melyik hova jar pontosan. A tobbi remelem nem ker magyarazatot, ha megis, akkor jelen vagyok.
Szep estet mindenkinek!
(#) obero hozzászólása Júl 22, 2015 /
 
Sziasztok!
Megcsináltam a mellékelt rajzon szereplő tápot, eredetileg 0-30v, 3A.
Kérdésem, hozzájutottam egy 6A os trafóhoz, ha a 4 diódát kicserélem 6A ra, tudni fogja a max 6a-t?
Az eredeti diódák 1N5408, a Q4 2sd1047.
(#) Alkotó válasza obero hozzászólására (») Júl 22, 2015 /
 
Nem. A dióda csak egy a kritikus elemek közül, és nem is a legkockázatosabb. Az áteresztő elemek melegedése, és ebből adódó teljesítménycsökkenése a problémás rész.
(#) obero válasza Alkotó hozzászólására (») Júl 22, 2015 /
 
A 2sd1047 papír szerint bírná, hűtőborda, + ventillátor is van rajta. áteresztő nem csak a 2sd?
(#) Alkotó válasza obero hozzászólására (») Júl 22, 2015 /
 
Szó sincs róla. A 2sd1047 140V-12A-100W. Ez nem azt jelenti, hogy mindet tudja egyszerre, hanem maximum ennyit tud a lapka, de azt is csak akkor ha 25°C-on tudod tartani. Egyértelműen a teljesítmény a kritikus érték. Ha mondjuk 35V a bemeneti feszültség, és azt 3Aa-es kimeneti áramkorlát mellett rövidrezárod, akkor az már 105W, és itt még szó sincs 6A-ről.
Tapasztalatom szerint, 3db áteresztő elemet használva (NEM 1 db) , a kimeneti áram és feszültség szorzata nem lehet több 100-120 VA-től, és már ehhez is brutális hűtés kell.
(#) obero válasza Alkotó hozzászólására (») Júl 22, 2015 /
 
Köszi a válaszod, akkor nem használom, ki a trafó adta lehetőséget. Marad a 3A max. Mégegyszer köszi.
(#) McAdams hozzászólása Júl 23, 2015 /
 
Sziasztok! Van esetleg valaki aki ismeri a Condor HC24-2.4 tápegység "lelkét"? Egy LM324 TIP31A és egy 2N3055 köré épül. Lehet állítani Az áramot is és a feszt is, de a feszültséget csak 21-27V között. Feszültség állításnál 1K poti van. A diódahídon 28V-ot mértem. Gondolom egy 0-30V közötti állítás lehetséges lenne. Ebben szeretnék segítséget kérni! Köszönöm.

6538.jpg
    
(#) pucuka válasza McAdams hozzászólására (») Júl 23, 2015 /
 
A tápegységed feszültség állító "lelke" egy feszültség osztó, aminek az egyik tagja az 1 k -s poti. Ezzel lehet leosztani a kimeneti feszültséget a referencia feszültség értékére. Alatta, és felette is van egy ellenállás, amivel a szabályozási tartomány van behatárolva. Ezek változtatásával lehet a szabályozási tartományt megváltoztatni.
De óvatosan! A szabályozási tartomány alsó értékének csökkentésével megnő az áteresztő tranzisztor terhelése, ugyanakkora kimenő áram esetén megnövekszik a disszipálandó teljesítmény, a megnövekedett feszültségesés miatt, így az egyszem 2N3055 -öt könnyen túlterhelheted.
(#) Pioneer válasza McAdams hozzászólására (») Júl 23, 2015 /
 
Ha jól látom ez egy sima 24V 2,4A-es tápegység, és nem labortápegység. Fixen be lehet állítani a 24V-os feszültséget és a 2,4A-es áramot, azt viszont garantáltan tudja.
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Júl 23, 2015
(#) McAdams válasza Pioneer hozzászólására (») Júl 23, 2015 /
 
Igen jól látod. Ez van nekem.
A hozzászólás módosítva: Júl 23, 2015
(#) McAdams válasza pucuka hozzászólására (») Júl 23, 2015 /
 
A LM 1-2es lába nem látom hova megy (eltakarja a 2N3055) A 3.lábra van kötve az 1k poti utána volt egy 1K ellenállás ami a 6. lábra van kötve. A poti állítható lába az 5.lábra van kötve, de elötte egy kondival le van vezetve a nullára. A 1K ellenállás helyett beraktam egy potit (1Mohm) és így a két potival 3.3-33 voltig tudom állítani.
Vagyis 3.3 alá nem tudom levinni.
(#) pucuka válasza McAdams hozzászólására (») Júl 23, 2015 /
 
Az lehetséges, nullára csak negatív segédtáppal tudnád levinni. Ez a táp pedig nem arra készült.
(#) McAdams válasza pucuka hozzászólására (») Júl 23, 2015 /
 
értem köszi!
(#) MATA hozzászólása Júl 27, 2015 /
 
Üdv a mestereknek!
Olyan kérdésem lenne hogy hogyan lehetne egy tápegységnél mondjuk leddel vagy zümmerrel kijelezni ha már csak kevés mondjuk 10mA áram folyik.Köszönöm az esetleges válaszokat.
(#) proli007 válasza MATA hozzászólására (») Júl 27, 2015 /
 
Ez így hígfolyós a táp ismerete nélkül és várhatóan nem is labortáp téma, hanem aksitöltő.
(#) MATA válasza proli007 hozzászólására (») Júl 27, 2015 /
 
Szia kösz a gyors választ csak arra gondoltam hogy egyszerűen a plusz mínusz ág közé valami kis elektronika mondjuk tranzisztor kapcsolna ledet.De ha nem lehet megoldani egyszerűen akkor hagyom a témát!
(#) Ge Lee válasza MATA hozzászólására (») Júl 27, 2015 /
 
A lion töltős topikban találsz rajzot hogy ott hogyan van megoldva.
(#) MATA válasza Ge Lee hozzászólására (») Júl 27, 2015 /
 
Köszi megnézem!
(#) proli007 válasza MATA hozzászólására (») Júl 27, 2015 /
 
Az, hogy mi az egyszerű, mi nem, az relatív. De ha az igényeket és a körülményeket sem ismeri az ember, akkor mire válaszoljon?
Általánosságban meg csak az lenne a válasz, hogy egy Shunt ellenálláson eső feszültség értékét kell figyelni egy komparátorral. De ez kielégítő?
(#) McAdams válasza pucuka hozzászólására (») Júl 27, 2015 /
 
Kicsit utánajártam amennyire volt időm és fel kellett cserélnem a potit az ellenállással és így már kvázi rendesen működik 3.3V és 30V között. Ez egyenlőre kiszolgál....
Köszi a segítséget!
(#) elektroncso hozzászólása Aug 19, 2015 /
 
Sziasztok.
Végre rászántam magam, hogy befejezzem a labortápomat. Sajnos élesztés közben nem minden sikerült úgy, ahogy azt szerettem volna. A tápegység MAA723CN-as IC-vel épül fel, 2-40V-ig állítható két fokozatban (2-20V, 16-40V). Van benne áramkorlát is. Először az elektronikát az IC nélkül kapcsoltam be, lemértem a pufferen a tápfeszültséget, ez rendben volt. A 2-20V állásban 27V, a 16-40V állásban 51V. Az IC 11,12-es lábán megvan a táp, 2-20V-os állásban 27V, a 16-40V-os állásban 30V. És akkor a hiba, először azt észleltem, hogy langyosodik az IC. Utána megállapítottam, hogy a kimeneten a tápfeszültség sincs rendben. A 2-20V-os állásban 16-23V-ig tudom szabályozni a tápot, a 16-40V-os állásban pedig 40V van a kimeneten, a poti állásától függetlenül. Mit nézzek illetve mérjek meg?
Még valami a rajzhoz, az IC-nél két fajta lábkiosztás van feltüntetve, a fekete számok a MAA723, kör alakú fémtokos IC lábkiosztása, a piros számok az MAA723CN DIL14 tokos IC lábkiosztása, én ez utóbbit használtam a tápban, a D8-as dióda nincs bekötve. A transzformátor 2x19V-os (üresjárati AC).
MAA723CN
MAA723
Előre is köszönöm a segítséget.
(#) proli007 válasza elektroncso hozzászólására (») Aug 19, 2015 / 1
 
Hello!
Tekintve, hogy az IC tápfeszültségének maximuma 40V és mivel két emitterkövető van az IC-ben, már csak maximálisan 37V feszültséget tud kiadni. Tehát a táphoz képest 3V maradék feszültséggel lehet számolni.
- De nálad a táp állítólag 30V, így a maximum kimeneti feszültség 27V lenne. De ha a három zéner 15V-os, akkor a táp 45V lenne, ami túl sok az IC számára.
- Továbbá a maximális táp kimenti feszültségét, a két emitterkövetőn és az R4 Shunt ellenálláson eső feszültség is csökkenti. A két bázis-emitter kb. 1,2V és a 2,2ohm-on 2,5A esetén 5,5V feszültség esik. Ez további 6,7V-al csökkenti a kimeneti fesz lehetőségét.
(40V-ot várhatóan azért mértél maximumnak, mert az IC tápja 45V volt, és terheletlen volt a táp. Így a talán 45V-ból 3V+1,2V=4,2V feszültségcsökkenés volt.)
- Szabályozni azért nem szabályozott, mert el van számítva R7-R9-P2 osztó. Ha a poti 2,5k és a R2/R3 által leosztott referencia 2V, akkor a 100ohm-on IR8=Uref/R8=20mA áram folyna. Ha a P2 maximumra van tekerve, akkor 2,5k*20mA=50V feszültségnek kellene lenni. Tehát az R8 nem lehetett 100ohm. (Vagy a poti nem 2,5k)
- Ha a kimenti feszültség maximuma 20V és a poti 2,5k, akkor a potira eső feszültség Up=Uki-Uref=20V-2V=18V. Ekkor a potin folyó áram, 18V/2,5k=7,2mA. Ez folyik át az R8-on. Így R8=Uref/Ip=2V/7,2mA=277ohm. Ezzel már lehetne 2..20V-ig szabályozni.
- A 40V (elvi) kimenti feszültséghez a potin és ellenálláson eső feszültség UKi-Uref=30V-2V=38V. Így P2+R7 összege, 38V/7,2mA=5,28k. Ebből a poti 2,5k. Így az R7=5,28k-2,5k=2,77k kellene hogy legyen.

Tehát durván kb. ez a helyzet..
(#) elektroncso válasza proli007 hozzászólására (») Aug 19, 2015 /
 
Csak azt nem értem, hogy egy ismerősnek akkor hogy működhet ez a kapcsolás ezzel a paneltervvel 20 éve? Nem értem.
Ég a pofám, rájöttem, hogy a KU606 teljesítménytranzisztor B és E lábát sikeresen felcseréltem. De, hogy hogy? Mikor direkt megnéztem. A KF508-ast megnéztem nem ment tönkre és a KU606-sem. Viszont az IC továbbra is melegedik.
Azt el is felejtettem írni, hogy a zenereket lecseréltem 10V-osokra, mert rájöttem, hogy nem fogja bírni a 45V-ot. Esetleg megpróbálhatom 40V-ig megemelni a tápfeszültséget? Amúgy a 40V-os felső határ nem volt kamu, a MAA723 (fémtokos) 50V-ot bír a bemenetén (impulzisszerűen). Az eredeti rajz ahhoz készült, de nekem nem sikerült beszerezni, csak a ,,butább" verziót.
U.i.: Lehet meghalt az IC? Próbáljam meg kicserélni az ellenállásokat?
A hozzászólás módosítva: Aug 19, 2015
(#) proli007 válasza elektroncso hozzászólására (») Aug 19, 2015 /
 
Én, azt hogy kinek mi működik és ki mit állít, azt nem tudhatom. Csak az adatlapra támaszkodva írom, amit írok. A tények viszont makacs dolgok..
Nézd át a számításokat (mert ennyi idő alatt biztos, hogy nem követted) és értsd meg a működést. És akkor majd látod a hibákat is. (Egyébként 50ms akarod használni a tápot? Mert addig elbírja az 50V-ot..)
A hozzászólás módosítva: Aug 19, 2015
Következő: »»   611 / 841
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem