Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   745 / 839
(#) Alkotó válasza toma3757 hozzászólására (») Szept 23, 2019 /
 
Most is nehéz a leírásod alapján következtetni bármire is.
Az áteresztő elemeket nagy hatékonyságú hűtőfelületre kell szerelni, és csak így lehet árammal terhelni őket. Ha ez a rész zárlatos lesz, akkor általában csak egy tranzisztor meggy tönkre, és saját zárlatával megvédi a többieket (söntöli őket).
Ha mutatsz értékelhető fotókat az élesztés alatt lévő áramkörről, akkor lehetőségünk nyílik a tanulmányozásra, és felfigyelhetünk valamilyen rendellenességre.
(#) toma3757 válasza Alkotó hozzászólására (») Szept 23, 2019 /
 
Ne haragudj, megpróbálom összeszedettebben leírni.
Két kép itt elérhető: Bővebben: Link

Jelenleg a DC-OFF kapcsolóra nem reagál a kimeneti feszültség ami fix 37.7V
Mért értékek (sajnos itt nem tudom eldönteni melyik éremleges):
Ezek mint a GND-hez képesti feszültségszintek,
BD244 minden lába 37.7V
3x2n3055 minden lába 37.5V
T1 - BC337 Emmitter 18.1V, Bázis:9.4V Kollektor: 37.6V
T6 - BC337 Emmitter: 14.9V Bázis: 6.2V Kollektor: 5.6V

LM324:
14-es láb: 0.5V
8-as láb változik, a P1 poti függvényében 0-23.5V között
7es láb: 23.5V és 0 között változik, pont ellenkezőleg mint a 8-as
1-es láb: 9.6V
12-es láb: 0V
13-as láb: 10.6V
(#) Alkotó válasza toma3757 hozzászólására (») Szept 23, 2019 /
 
A DC-OFF itt most nem kell, azt akár le is húzhatod.
Az áteresztő tranzisztorokat ellenőrizd le. Legalább egy zárlatosat kell találnod. Ha azt kikötöd, akkor a maradék kettővel (ha azok jók) is működnie kell a tápnak.
Az élesztés során célszerű valamilyen áramkorlátot használni, ami pl. egy soros izzó lehet a szekunder körben. Ez a kis manőver nagyban fokozza a biztonságot, és csökkenti a keletkezett károkat.
A tranzisztorok hűtési hatékonyságát nem tudom a képről megítélni. Jelentős hőtermelődésre számítunk, azt kell a környezet felé átadni a hűtőbordának. Ha a nálad lévő megoldás alkalmas erre akkor jó, egyébként nem. Mindenesetre látványra szokatlan megoldást választottál, ami egyáltalán nem zárja ki, hogy jó legyen.
(#) toma3757 válasza Alkotó hozzászólására (») Szept 24, 2019 /
 
Igen, volt benne egy rövidzár. Kicseréltem de sajnos sikerült megint tönkretennem egy 2n3055öt. 0.7A körül jelentkezett a hiba. (12V kimenet mellett fokozatosan emeltem az áramkorlátot)
Az áramkorlát visszajelző lednek hogyan kellene működnie? (Nekem az a logikus, hogyha elértem a beállított áramkorlátot akkor világít) Jelenleg azt csinálja, hogy bizonyos érték alatt kialszik, majd hiába tekerem bármeddig akkor világít - ezt terheletlenül próbáltam. 12Vos 0.11A áramfelvételű ventilátornál 0.75A alatt nem világított onnantól fölfelé pedig igen.
Poti ellenállását megmértem, szépen lineárisan változik, nincs benne ugrás szerintem viszont 8.7kOhm-os, a 10k helyett (10k van ráírva, ezekszerint elég nagy a gyártási szórás) ez okozhat hasonló jelenséget? Godolom nem egy ideális állapot, de ha jól gondolom akkor max a szabályozás mac/min értékére lenne hatása nem? Ígí van bekötve: Bővebben: Link

Igen, elég fura kinézete van, viszont másik kapcsolással de szintén 2n3055 típusú tranzisztorokkal már építettem pár éve egy labotápot(jelenleg ezt bővítem +1 csatornával) és szintén így oldottam meg a hűtést és bevált. Majd még jön fölé ventilátor de az egyenlőre nem szükséges.
Válaszodat előre is köszönöm!
(#) Kovidivi válasza toma3757 hozzászólására (») Szept 24, 2019 1 /
 
Honnan vetted a 2N3055-ket?
(#) Alkotó válasza toma3757 hozzászólására (») Szept 24, 2019 /
 
Az áram ügyeket nem értem. Ha egy 12V és 0,11A-es ventilátort használsz terhelésnek, akkor arra nem adsz 12 V-tól nagyobb feszültséget, hiszen akkor tönkre menne. Viszont ilyenkor azon 110 mA folyik (ha igaz), ezért furcsálom hogyan "tekered fel" az áramot 0,75 A-re.
Az áramkorlát elérését jelző LED akkor világít, amikor a kimeneten nagyobb áram akarna folyni, mint amit az áramkorlát megengedne. De persze nem tud nagyobb folyni, ezért a labortáp a feszültséget kezdi el csökkenteni. Ha megfordítom az értelmezést, akkor világít az áramkorlát LED-je, amikor már nem a feszültség lesz állandó, hanem a kimeneti áram.
(#) toma3757 válasza Alkotó hozzászólására (») Szept 24, 2019 /
 
Hoppá, elírtam sajnos, az 0.075A lett volna. Egyszerűbb lett volna 75mA-nek írni.
Két különböző esettel próbálkoztam.
Először 12V-os ventilátort használtam ezen próbáltam megnézni, hogy működik e az áramkorlát funkció. 0.11A van a ventilátorra írva, 0.1A-t volt a maximális áramfelvétele. kb. 80mA érték körül "kigyulladt" (nagyon halványan világít) a led majd el sem aludt hiába tekertem feljebb az áramkorlátot 0.1A fölé(nyilván az áramfelvétel már nem növekedett).

Másik próbálkozásom egy autós izzó volt, ott is lassan emeltem az áramkorlátot amikor 0.7A körül elszállt egy újabb tranzisztor.
A leírásod alapján akkor nálam a led funkciója nem igazán működik, ebből viszont az következik, hogy az lm324/3 as műv.erősítőjénél valami probléma van, nem?
Korábban megmértem a 8.as lábát az IC-nek, a P1 poti függvényében 0-23.5V közötti értékeket mértem.
A hozzászólás módosítva: Szept 24, 2019
(#) toma3757 válasza Kovidivi hozzászólására (») Szept 24, 2019 /
 
Hestore-ból ha jól emlékszem. STMicroelectronics márkájú az biztos.
(#) Kovidivi válasza toma3757 hozzászólására (») Szept 24, 2019 1 /
 
Ok, attól féltem Ebay-ről szerezted be, de akkor ezek szerint nem kell a minőség miatt aggódni, máshol lesz a hiba.
(#) qvasz2 válasza Kovidivi hozzászólására (») Szept 25, 2019 / 1
 
A minőség miatt valóban nem kell aggódni: szinte biztosan hamisítvány. Tipikusan 1A alatt csattognak el.
(#) qvasz2 válasza toma3757 hozzászólására (») Szept 25, 2019 /
 
Nem látom merre felé laksz, de valahonnan kellene szerezned (akár ismerőstől, inkább bontottat bárhonnan, legkevésbé újat webáruházból) 1 db biztosan egészséges teljesítmény tranzisztort (nem is kell 2N3055, más is jó), és csak azzal az egy darabbal feléleszteni a tápot. Nyilván nem ráengedve 5A-t, csak egy minimális terheléssel ellenőrizni, hogy minden funkció megfelelően működik.
Ha már minden OK, akkor érdemes több tranyóval véglegesíteni.
szerk: a minimális terhelés félreérthető: minimálisan megterhelve, tehát ha pl autós izzót használsz, akkor inkább csak 10W-osat, vagy még kisebbet.
Azt kell tudnod, hogy egy tranzisztorra a maximális adatokat adják meg, amiket csak ideális körülmények körött tud (pl szobahőmérsékleten). De amikor terheled melegedik, és már is nem tudja, csak pl. a felét! Ezért bármilyen tranzisztorral próbálod a tápot, nem szabad a határadatokat még csak megközelíteni sem.
A hozzászólás módosítva: Szept 25, 2019
(#) Ge Lee válasza qvasz2 hozzászólására (») Szept 25, 2019 /
 
Úgy van, aki figyelgette a topikot elég sok hestorés elpukkanó 3055-ről olvashatott...
Nekem van még 4db kékebeli valahol, majd alkalomadtán felteszem az apróba, mert nekem csak szemét.
(#) toma3757 válasza qvasz2 hozzászólására (») Szept 25, 2019 / 1
 
Igen, nekem is úgy tűnik a képek alapján amiket találtam hogy ez egy hamis példány lesz (egyet bontottam meg eddig, erről csatoltam is képet).
Van itthon biztosan működő 3db ugyan ilyen tranzisztorom (bár ugyan ez a márka, csak sokkal régebbi talán 2013 körüli - másik kapcsolással de labortápként működött, meg fog is csak éppen bővíteném ezzel a kapcsolással és egy dobozba menne a kettő). Szóval meg fogom nézni azokkal is.
Köszi az infót!

Viszont amit furcsállok, amit a korábbi hozzászólásom végén írtam, az a led-nek a működése, annak nem lehet köze a problémához?

Ui.: Köszi az infókat mindenkinek!
A hozzászólás módosítva: Szept 25, 2019
(#) _BiG_ válasza toma3757 hozzászólására (») Szept 26, 2019 /
 
Igen, ismerős kivitel,én vettem ilyen hamis vackot, tönkre is ment pillanatok alatt.
A matt tetejű kupak és a belső kivitel árulkodó, én is felboncoltam, ugyanilyen volt.
(#) Alkotó válasza toma3757 hozzászólására (») Szept 26, 2019 /
 
Láttam már több helyen ezt a fajta kupaknyitási megoldást.
Másik bevált javaslat: A mellékelt kép szerinti helyen, egy sima sniccerrel be lehet kissé hatolni, majd egy koppantás a kés fokára és egyben lepattan a kupak. A balesetveszély minimális ha közben a tok másik oldalát satuban megfogjuk.
(#) nandika76 válasza toma3757 hozzászólására (») Szept 26, 2019 /
 
Sziasztok, de lehet!! Én is vettem mindkét helyről, és mind a kettő megegyezően rossz!!!
Elő kellet vennem a régi Tungsramokat!
A hozzászólás módosítva: Szept 26, 2019
(#) toma3757 hozzászólása Okt 7, 2019 /
 
Köszönöm mindenkinek a hozzászólásokat.
A tranzisztor csere megoldotta a problémámat.
(#) golem hozzászólása Okt 20, 2019 /
 
Sziasztok!
El kezdtem össze rakni LPSU3A50V tápot.
Problémám hogy nem világit egy led sem a ledek jól vannak bent.
A táp 2x 13,5v ac.
(#) golem válasza golem hozzászólására (») Okt 20, 2019 /
 
Jó lett a táp fordítva raktam a ledeket hibátlanul működik.
(#) zsel55 válasza qvasz2 hozzászólására (») Okt 21, 2019 /
 
Szia qvasz2.Megépitettem a 2.7.4 es tápot,nekem csak bd249el vagy 2n3055 tel müködikrendesen,de tip3055 már nem.Nemtudom az okát, igyhát maradtam a 2n3055 nél.Csak azért irok mert aztirod hogy jomásis lehet hogy a tökéletes müködésbe a végtranyok is beleszolnak.
(#) zotya1983 hozzászólása Okt 21, 2019 /
 
Én használatlanul odaadtam 40 db ot valakinek hogy robbantgassa ő magát velük. 2N3055. Ráhazudták az ONSEMI márkajelzést... Hát valóban SEMI köze hozzá. A régi Tungsramokat akárhová is építem be mindíg működnek mindenütt.
(#) Tyutyu 49 válasza zotya1983 hozzászólására (») Okt 21, 2019 /
 
Én is hasonlóan jártam a BTW-69.-el. Jó az tirisztor és nem is labortápba volt,hanem töltőben. Ugye elméletileg az 50A volna. Betettem és már 5A.-nál 2 perc után nem bírtam megfogni a 100X80X50mm bordát. Aztán bementek a jó öreg Teslák és semmi melegedés,pedig az áramkörhöz magához nem volt hozzányúlva. Miért kell ezt csinálni? Miért kell hamisítani?
(#) Egri Frédi válasza Tyutyu 49 hozzászólására (») Okt 21, 2019 /
 
Apukám ! Ideje lenne megtanulnotok, hogy ez a Kapitalizmus !
Itt a pénz mozgat mindent ...
(#) Tyutyu 49 válasza Egri Frédi hozzászólására (») Okt 21, 2019 /
 
Igen? De ez így nettó anyag,és energia pazarlás nem más!
(#) Kovidivi válasza Tyutyu 49 hozzászólására (») Okt 21, 2019 /
 
Kivéve ott, ahol ez a hamis tranzisztor is jól működik (pl. a felhasználó sosem használ nagy áramot, vagy nem volt megfelelő trafója, és egy sokkal kisebbet használ), így a selejtes tranzisztor is eladásra kerül, felhasználásra. Az más kérdés, hogy ez átverés, de a selejtes tranzisztor egy része biztosan használva lesz, a többi ígyis-úgyis kuka.
A hozzászólás módosítva: Okt 21, 2019
(#) Egri Frédi válasza Egri Frédi hozzászólására (») Okt 22, 2019 / 1
 
Kit érdekel ? Ha az én zsebem vastagszik közben. A sok "mutyi" meg hagy vásároljon ...
Mikor hallottál utoljára olyan reklámot, hogy " Te hülye magyar ! Egyél már meg naponta egy almát. A szabolcsi paraszt úgyse tud mit kezdeni vele ... "
És olyat, hogy: " Vásárolj ilyen - olyan vitamin készítményt/sűrítményt, mert az NEKED jóóóóó ..."
Részemről ebben a témában: OFF
(#) zotya1983 hozzászólása Okt 22, 2019 /
 
Azért van az hogy rendre mennek tönkre az audio a tv készülékek rendre az olcsójánosság miatt...
Mert a Kínai meg a Mongol sz...étláda vendégmunkás majd összerakja és spórol 25 centet egy kapcsolón stb, az idióta európai aki majd meg is veszi mert csamcsung van ráírva.. Hát nem! Akkor veszek drágábbat de én nem sz.-..pok a szarral...
A hozzászólás módosítva: Okt 22, 2019
(#) Massawa válasza zotya1983 hozzászólására (») Okt 22, 2019 /
 
Hiába veszel ma már drágábbat, az ártol semmi sem lesz jobb. A tisztesség hiányzik ma már mindenhol, és azt sem mérni sem vizsgálni nem lehet. Az olcsojánosok mindenkit sporolásra kényszeritenek.
(#) Lamprologus válasza zsel55 hozzászólására (») Okt 24, 2019 /
 
Idézet:
„Megépitettem a 2.7.4 es tápot,nekem csak bd249el vagy 2n3055 tel müködikrendesen,...”


Más tranzisztorral mi volt a hibajelenség?
A hozzászólás módosítva: Okt 24, 2019
(#) zsel55 válasza Lamprologus hozzászólására (») Okt 27, 2019 /
 
A legkiseb terhelésre is visszaeset a feszütség és a tuláram led nemjelzet.
Következő: »»   745 / 839
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem