Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » MIG/MAG/Co2 hegesztő készülékek házilag
Lapozás: OK   262 / 276
(#) hulala hozzászólása Dec 11, 2021 /
 
Van egy előtoló hiányban szenvedő Migatronic BDH400-as hegesztőgépem. Vettem hozzá egy Cooptim CDT 1500-as előtoló egységet. Sikerült összekötni és működésre bírni az előtolót a géppel de nem tudtam teljes mértékben örülni mivel az előtoló a sebesség szabályozó potméter legkisebb állásában is túl gyorsan tolja a huzalt. Tegnap megmértem, 50 fordulatot tett meg a huzaltoló görgője 55 másodperc alatt. Ez a 40 mm átmérővel rendelkező görgőt nézve kb. 8 m/perc-nek felel meg. Az előtolót egy idős nyugdíjas egyetemi oktatótól vettem aki elég járatos az elektronikában így megbíztam benne mert ő átalakította az előtolót anno. Aztán mégsem... kidobtam belőle a 230 V-os hálózati trafót mert nem tartottam biztonságosnak a huzaldob közvetlen közelében úgy, hogy nem volt tökéletesen lezárva, dobozolva. Van pótlólag egy relé is beépítve amit nem értek mert a vezérlő kártyán 2 darab is van gyárilag de még nem jártam teljesen körbe az okának ( ez kapcsolja a hegesztőgépet). Itt most visszatérek az eredeti problémámra: tegnap tűnt fel, hogy 2 darab sorba kötött diódával van áthidalva a motor sebesség szabályozó 10K-s potméter (mellékelem a fényképet). Vajon mi célból lett utólag beforrasztva a 2 darab dióda? Nem hiszem, hogy gyárilag ilyen kókány tervezéssel készítenének egy elektronikát. A lényeg- én szétforrasztottam a két diódát és így már jóval alacsonyabb huzalsebesség is beállítható. De azért dolgozik a kisördög bennem, vajon jó lesz-e így huzamosan azaz nehogy valami károm legyen miatta. Közületek látott-e valaki ilyen elektronikát vagy mi a véleménye az egész történetről? Jó lenne egy kis megerősítés vagy esetleg tanács a részemre.

Cooptim.png
    
(#) hulala válasza hulala hozzászólására (») Dec 11, 2021 /
 
Talán ezen a fényképen jobban látható a 2 darab dióda.

031.jpg
    
(#) Régi motoros válasza hulala hozzászólására (») Dec 11, 2021 /
 
Nem vagyok egy nagy MIG guru, de az nyilván látszik, hogy a két dióda nem gyárilag betervezett alkatrész. Ha az lenne, furatba lenne mindkettő a panelen. Szóval szerintem felesleges is azon agyalni, hogy a hacker célja vajon mi lehetett vele, ha kiiktatva megfelelően működik.

Elektronikai szempontból a véleményem, hogy az áthidalással kb azt érte el, hogy a potméter 10kΩ-os értékét kiiktatta, ezért lehetetlenné vált a sebességtartomány megfelelő szabályozása.
Gyakorlatilag a potméter két szélső lábán a feszültséget 1.4V -ra korlátozta,
(feltéve ha nyitó irányba vannak a diódák beforrasztva)
ami alap állapotban biztosan több, pl 5V vagy 12V lehetett, úgynevezett referenciafeszültség,
ezáltal sokkal kisebb tartományban lett szabályozható a sebesség.

Talán nagyon vékony huzallal használta, és neki kellett a gyors sebesség, de ez csak tipp.
Bár abban sem lennék biztos, hogy ezzel tudott a maximális sebességen növelni.
Mondhatnám úgy is, hogy a szabályozási tartományt szándékosan leszűkítette.
A hozzászólás módosítva: Dec 11, 2021
(#) mpisti válasza Régi motoros hozzászólására (») Dec 11, 2021 /
 
"VMondhatnám úgy is, hogy a szabályozási tartományt szándékosan leszűkítette." Igen, pontosan ez lehetett a cél. Azaz egy meghatározott fordulatszám tartományon belüli pontosabb szabályozás. Célgépeknél szoktak ilyen megoldáshoz folyamodni, ahol ugyanazzal a huzalátmérővel dolgoznak folyamatosan, és az eképpen szükített szabályozási tartomány pontosabb beállítást tesz lehetővé.
(#) hulala válasza mpisti hozzászólására (») Dec 11, 2021 /
 
Igen, mikor szétforrasztottam a két diódát akkor látványosan csökkent a legkisebb fokozaton a fordulatszám és ugyancsak látványosan nőtt a legnagyobb fokozatnál az előtoló fordulatszáma. A köztes megoldás lehetne az is, hogy még több diódát sorba kötve használjam az előtoló elektronikát? Ugyanis jóval kisebb de jól szabályozható fordulatra lenne szükségem.
(#) sándor67 hozzászólása Dec 13, 2021 /
 
Sziasztok! Tudja valaki, hogy a Trakis Mig 160 fogyóelektródás gép előtolója hány Voltos?

Trakis.jpg
    
(#) Phile80 válasza sándor67 hozzászólására (») Dec 13, 2021 /
 
24V-os az összes Trakis gép 400A-ig.
(#) sándor67 válasza Phile80 hozzászólására (») Dec 14, 2021 /
 
Köszi!
(#) nimrod79 hozzászólása Dec 15, 2021 /
 
Van nálam egy co hegesztő, trafós, Mig 185, 220v. Ami számomra nem szimpatikus, hogy az 1mm es lemezt nagyon rosz vele hegeszteni. Csak taknyol. Van benne 3db nagy kondenzátor, ahogy nézem az eggyenirányító után. Az milyen célból van benne? A vastagabb anyagokat aránylag jól és szépen hegeszti, bár azért nem vagyok elájulva tőle. Hegesztés közben olyan érzésem támad, mintha túl nagy lenne a feszültség, de az amper kevés, és agyon fröcsköl.
(#) Régi motoros válasza nimrod79 hozzászólására (») Dec 15, 2021 /
 
Hát ha az egyenirányító után, és párhuzamosan vannak a diódahíddal, akkor pufferkondenzátor lesz az.
De lehet a három sorba kötve is, és úgy párhuzamosan a diódahíddal.
Hány voltosak? Miért nincs fénykép?

Tudtommal itt nincsenek telepatikus távolba látók...
(#) nimrod79 válasza Régi motoros hozzászólására (») Dec 15, 2021 /
 
Milyen célból van benne a három darab kondi?
(#) Régi motoros válasza nimrod79 hozzászólására (») Dec 15, 2021 /
 
Én ha jól látom azok a kondik párhuzamosan vannak kötve, puffer kondenzátorok lesznek.
Ha jól saccolom, a hálózati feszültség bemegy a trafóba, onnan az egyenirányítóra,
és onnan a munkakábelekre...
A kondik azért vannak, hogy az egyenfeszültséget simítsák, ne 100Hz impulzus feszültség legyen a munkakábelen.

Ha van kedved kövesd végig, és rajzold le a főáramkört, és megérted...
A hozzászólás módosítva: Dec 15, 2021
(#) nimrod79 válasza Régi motoros hozzászólására (») Dec 15, 2021 /
 
Most már értem. Viszont azt nem, hogy mért nem hegeszt a hegesztő szépen, főleg a vékony anyagot.
(#) GPeti1977 válasza nimrod79 hozzászólására (») Dec 15, 2021 /
 
Fojtótekercs van benne a kondenzátor után?
(#) Régi motoros válasza nimrod79 hozzászólására (») Dec 15, 2021 /
 
Talán ha mutatnál a hegesztésről pár fotót, aki ért hozzá felismerheti a probléma okát...
Van valami beállítási lehetőség a gépen? Nem láttuk még az előlapot sem...

Azt már csak halkan kérdem meg, ugye nem hosszabbítóról
(ne adj ég feltekert hosszabbítóról) hegesztesz?
A hozzászólás módosítva: Dec 15, 2021
(#) nimrod79 válasza Régi motoros hozzászólására (») Dec 15, 2021 /
 
Nagyon nehéz, vagy inkább nem is lehet beálitani. Aszem feladom
....
(#) Régi motoros válasza nimrod79 hozzászólására (») Dec 15, 2021 /
 
Nos hát ezen nem sok állítási lehetőség van.
Gondolom a 0-1-2-3 választókapcsoló a huzalvastagság beállításához van.

Itt azt mondja, hogy ha nagyon fröcsköl kevés az argon. A CO-nál ezt a hibajelenséget nem említi. Esetleg próbálj meg a gázmennyiséggel játszani kicsit, talán adagolj többet.

Viszont nem akarlak elkeseríteni, de ahogy elnézem, ezt a gépen nem épp a vékonyabb lemezek hegesztéséhez fejlesztették ki. Lehet csak annyira képes, amit épp sikerül "taknyolnod" vele.
A hozzászólás módosítva: Dec 15, 2021
(#) Phile80 válasza nimrod79 hozzászólására (») Dec 15, 2021 /
 
Saját gép, vagy nem? Működött valaha normálisan? Milyen vastag huzal van benne?
(#) dB_Thunder válasza nimrod79 hozzászólására (») Dec 15, 2021 /
 
Jó lenne látni a varratokat, vagy akár videót a működésről!!
(#) nimrod79 válasza dB_Thunder hozzászólására (») Dec 15, 2021 /
 
Ha feltekerem az ampert, és úgy próbálok hegeszteni, akkor néha a gépben kibe kapcsolgat egy mágneskapcsoló.
(#) nimrod79 válasza nimrod79 hozzászólására (») Dec 15, 2021 /
 
Nem szép!
(#) Istvan791 válasza nimrod79 hozzászólására (») Dec 15, 2021 /
 
Szia, nekem volt régen Formig 185-ős gépem, az nagyon jól hegesztett vékony lemezt is. 2-es fokozaton tudtam folyamatosan hegeszteni két 0.8-as lemezt. De annak másabb volt a belső elrendezése. Állítva volt a két oszlopos trafó, utána fektetve az egyenirányító rajta a 3 kondenzátor. Ezután pedig egy kicsike fojtó volt, és az egészet egy nagy ventilátor hűtötte. A vezérlő kártya is a legegyszerűbb volt benne, MM-101-es. A barátomnál hibamentesen üzemel már jó pár éve.
Így nézett ki a gép belülről:
https://www.hobbielektronika.hu/forum/mig-mag-co2-hegeszto-keszulek...pg=152
(#) Istvan791 válasza nimrod79 hozzászólására (») Dec 15, 2021 /
 
Ez egy formig 175-ös nek a belseje . https://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=130039839&t=912725...with=3 Ugyan ilyen volt az enyém is, csak a trafó keresztbe volt benne, és olyan gépházba volt mint a tiéd. A Formig gépeket több helyen gyártották. Traf-el kft, Trakis Nagykőrös is bedolgozott a Formig (Fortrans)-nak. A mostani gépeket nem tudom hogy hol és kik csinálják.
(#) dB_Thunder válasza nimrod79 hozzászólására (») Dec 15, 2021 /
 
És mit kapcsol az a mágneskapcsoló?
Folyamatos hegesztésnél nemigen kapcsolgat semmi egy CO-ban....
(#) nimrod79 válasza dB_Thunder hozzászólására (») Dec 15, 2021 /
 
Nekem egy varstroj varmig 1600 as gépem van és nagyon szeretem. Iszonyat sok autót kikarosszériáztam már vele. Hát ez a gép amiről szó van, abban van egy 24v os mágneskapcsoló, ami akkor húz be ha hegeszteni akarok.Gondolom ez adhat áramot a huzaltoló motornak. Azon is gondolkodtam, hogy a garázsban vékony lehet az a drót amin bejön a villany, és ezért szarakszik a gép. Mikor hegesztek vele akkor nagyon meghúzza a világítást.
(#) furak hozzászólása Dec 15, 2021 /
 
Kedves Csoporttagok! Kérdésem lenne!
Van egy transmig 250-es co gépem, nem tolta a drótot, elektronikát cseréltem WEL3-3-as helyett NG333-as lett berakva. Van rajta 2 Jumper, leírás hiányában ezek mit állítanak? Honnan tudom meg, hogy hogyan állítsam be? Valamint a régi elektronikával a pisztolyon a gombot nyomva hegesztett, elengedve abbahagyta. Most az új elektronikával pisztolyt megnyomva hegeszt (elengedve hegeszt tovább) következő megnyomásra kikapcsolja a hegesztést. Ezt vissza lehet valahogy állítani? Köszönöm a válaszokat! Üdv.
(#) Klorid válasza Phile80 hozzászólására (») Dec 15, 2021 /
 
Úgylátom nem fogta fel milyen fontos kérdéseket tettél fel neki, nehéz szülés lesz...
(#) Régi motoros válasza nimrod79 hozzászólására (») Dec 15, 2021 /
 
Így ránézésre az a mágneskapcsoló baromi nagy a huzaltoló motornak. Szerintem azt másik kapcsolja. Ez inkább a hegesztőtrafó primer oldali mágneskapcsolója lehet, vagyis inkább arra tippelnék.
Ha nem nyomod a gombot a pisztolyon, lekapcsolja a hegesztőtrafót.
Próbáld ki, hogy a munkadarabhoz érintve fog -e ívet úgy, hogy nem nyomod a pisztolyon a gombot...
A hozzászólás módosítva: Dec 15, 2021
(#) Klorid válasza furak hozzászólására (») Dec 15, 2021 /
 
Lehet csak az ívpont hegesztés potmétere van bekacsolva, tekerd le. Ha jól tudom, a WEL3-3 nem tudott soha 4 ütemű funkciót. Elvileg az 333 ugyan az. Valami nem stimmel.
(#) nimrod79 hozzászólása Dec 16, 2021 / 2
 
Megtaláltam a hiba forrását. A főkapcsoló volt a kontakthibás.
Következő: »»   262 / 276
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem