Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Multiméter - miért, milyet?
Lapozás: OK   104 / 126
(#) Kovidivi válasza semetka hozzászólására (») Dec 22, 2018 /
 
Vond be valami védőréteggel, ami nem olvad el magas hőmérsékleten. Lakk, vagy vékony rétegben valami ragasztó? Pillanatragasztó? És akkor a víz nem fogja a hőelemet bántani.
(#) tbarath válasza Ge Lee hozzászólására (») Dec 22, 2018 /
 
Persze hogy bóvli, azért is vettem meg
Anno a szovjetmulti kattanásomkor beszereztem egy TL4-et is (M nélkül), sajnos törött a háza is - gondolom ez az oka annak, hogy kábelkötegelővel van összerakva...
(#) tbarath válasza Kovidivi hozzászólására (») Dec 22, 2018 /
 
Ha jól emlékszem semetka autóban akarja a hűtővíz hőmérsékletét mérni, márpedig annak be kellene férnie a -40 - +125 fokba.
Pákához én vettem egy Hakko FG-100 klónt, tökéletes.
(#) Kovidivi válasza tbarath hozzászólására (») Dec 22, 2018 /
 
Igaz. Ekkora tartományban tényleg jobb döntés a DS18b20.
(#) Busz hozzászólása Dec 22, 2018 /
 
MX-25-nek eltört a műszerzsinórja, lehet ehhez külön kapni zsinórt?

Vagy olcsóbb ha veszek egy bóvli műszert és annak a zsinórját használom?
(#) Ge Lee válasza elektroncso hozzászólására (») Dec 22, 2018 /
 
Eszem ágában sincs nA-es áramokat mérni, mert minek. Az a műszer az ára ellenére is csak ugyanolyan mint a többi, sok mindenre jó, de igazán semmire. A szkóppal valóban nem tudok ellenállást mérni, tudok viszont egy 1200Ft-os műszerrel, meg egy 3000Ft-os AVR-es műszerrel akár tized ohmokat is. Kapacitást mér 1nF-tól 100µF-ig, a PIC-es műszer pedig tud akár 0,1pF-ot is, az AVR-es meg akár 100000µF-ot is. Az asztali DSO-m 90000Ft volt, és 120MHz-ig mérek vele (nem 5kHz-ig meg 300kHz-ig mint a multimétered), és nem csak mérek, hanem a jelformát is látom, annak tranzienseit is látom, a jel minden egyéb jellemzőjét (csúcsérték, effektív, kitöltési tényező stb) kiírja, mivel FFT-is tud a jel harmonikusait is látom, torzítást tudok vele mérni stb. Csupa olyan dolgot, amit a háromszor annyiba kerülő műszerrel nem. Szóval nekem olyan akkor sem kellene ha harmadannyiba kerülne.
(#) proba válasza Busz hozzászólására (») Dec 22, 2018 /
 
Olcsóbbnak rövidtávon lehet olcsóbb, de inkább vennék 500-1000 ft-ért valami jobbat.
(#) (Felhasználó 116638) válasza elektroncso hozzászólására (») Dec 22, 2018 /
 
Ezek az Agilent/Keysight műszerek most a felső kategória alja/közepe a piacon.
Hihetetlen jók, cégben mi is ilyet nyúzunk,eddig nem tudtunk kifogni rajta
Otthoni célra kicsit drága, viszont a régi 34401-es már bőven elérhető használtan, vagy kéziműszerben a Fluke 175-179 amit érdemes megvenni.
Persze az is kérdés hogy mit szeretnénk mérni, és milyen pontosan.
Ha saccolni kell csak valami akkor a kínai 1200 forintos is jó.
Én azért még a régi elvet vallom: "madarat tolláról, szakembert műszereiről... "
(#) elektroncso válasza Ge Lee hozzászólására (») Dec 22, 2018 /
 
Az, hogy neked nem kell az még nem jelent semmit. Nem erről volt szó, arra reagáltam, hogy
Idézet:
„nem konstans hanem változó értéket nem is tudsz digitálissal mérni mert csak ugrabugrál összevissza az LCD”
. Ez nem igaz, hülyeség, mint látod van olyan DMM ami tud, csak nem 2000Ft. Melleslesleg egy DSO-t hasonlítani egy DMM-hez dőreség. Azt írod, hogy a DSO-d százszor okosabb pedig csak alap DSO funkciókat tud és sok olyan dolgot nem amit a DMM igen. Ezeket nem lehet összehasonlítani, mert nem egy kategória. Más célra tervezték őket, más funkciók vannak bennük.
Idézet:
„Eszem ágában sincs nA-es áramokat mérni, mert minek.”

Pl. szcintillációs detektorokban használt kompenzáló LED-nek a sötét áramát csak így tudod megmérni. Kíváncsi vagyok, hogy egy ilyen feladatot hogyan oldanál meg a DSO-dal. Az, hogy otthon ilyet nem kell attól még szükség van rá.
Amúgy pont a DSO az ami sok mindenre jó, de végső soron semmire sem tökéletesen. Bármit is kelljen mérni, egy az adott feladatra kihegyezett műszer sokkal jobb eredményt ad. Persze a célra tervezést meg kell fizetni.
Persze egy ilyen asztali DMM-et én sem vennék itthonra (megelégszem a Keysight U1253B kézi DMM-el) de mint mondtam egy hamis állításra reagáltam.
(#) elektroncso válasza (Felhasználó 116638) hozzászólására (») Dec 22, 2018 /
 
Nekünk van bent a cégen olyan műszer tőlük ami pA-es áramokat is tud mérni, ellenállásmérésnél pedig GΩ-os tartományban is mér. Egy baj van vele, nem lehet Magyarországon hitelesíttetni, mert a hivatalnak nincs ennél egy nagyságrenddel pontosabb (illetve nagyobb felbontású) műszere. Az más kérdés, hogy ehhez a műszerhez csak a mérőkábel 30.000Ft körül van.
(#) (Felhasználó 116638) válasza elektroncso hozzászólására (») Dec 22, 2018 /
 
Az Agilent németországi szervize megoldja, ott mindenre fel vannak készülve.
Személy szerint a HP műszereit preferálom, az otthoni műszerparkom is ezekből épül fel.
Természetesen rengeteg más műszergyártó is ad ki a keze alól jó műszereket, de ár/érték arányban, és terméktámogatásban a HP(Agilent/Keysight) elég jó.(Talán még a Tek veszi ennyire komolyan a dolgokat.)
Egy gond van velük: ha valaki megtapasztalja a műszereik minőségét, utána már nem akar mással dolgozni pár műszerük tényleg a "varázslat" kategória.
(#) szapcsika válasza Ge Lee hozzászólására (») Dec 22, 2018 /
 
Aha. A DSO-d hány bit felbontású is? Milyen pontosságot garantál a gyártó a különböző mért értékekre?
Az AVR-es mit is tud pontosan? Hány Hz-en méri a kondit, össze tudom-e hasonlítani a mondjuk a kondenzátor adatlapjával 100Hz-en, 120JHz-en vagy mondjuk 100kHz-en?
A frekimérős a DSO-ban milyen felbontással és pontossággal mér?
Meg tudod vele mérni az egyszerű mikrokontrolleres kütyü áramfelvételét alvó üzemmódban? 1uA vagy csak 0,8?? Bírja-e majd az elem, úgy, ahogy terveztem?
Persze hozzávetőleges mérésekre szinte bármi jó, de amikor kezdenek a mérések kitérni a hobi tartományból, akkor bizony célműszer kell. Pontos DC jellemzők mérésére multiméter, LCR mérésre LCR mérő, jelalak vizsgálatra oszcilloszkóp. Frekimérésre pedig frekimérő.
Ráadásul azért, mert neked nincs szükséged egy mérésre, vagy nem érted mire való, nem jelenti azt, hogy az hülyeség.
Van multiméterem, ami többe kerül mint a DSO-d, mert szükség volt rá, nem gondoltam, hogy értelmetlen, nagyban egyszerűsíti a munkámat.
(#) (Felhasználó 116638) válasza szapcsika hozzászólására (») Dec 22, 2018 /
 
Sok igazságot leírtál.
Azt mondom amit Te is:adott műszert adott feladatra.
Feszültségmérésre legjobb egy profi multi, jelalak vizsgálatra pedig szkóp.
Nem egyik a másik helyett, vagy valaminek a hiánya miatt.
Sokan elhiszik hogy egy DSO univerzális, mindenható,és persze az enyém a legjobb
Persze van létjogosultsága az AVR-es vackoknak, meg a kínai multiknak, hiszen erről szól az oldal.
Hobbielektronika.
Aki pedig átbukik ezen a "hobbi" határon, az úgyis belátja hogy profi méréseket nem lehet gagyi, pontatlan műszerekkel megoldani.Persze nem mindenki húzza ki a fejét a homokból, de ez már legyen az Ő baja
(#) Ge Lee válasza szapcsika hozzászólására (») Dec 22, 2018 /
 
Minden paramétere ott van az adatlapján, amivel a vásárló ugye tisztában van, annak megfelelően használja. A magam részéről teljesen meg vagyok vele elégedve, ugyanis semmilyen mérést nem végzek vele, amire ne lenne alkalmas. Ha valamihez célműszer kell (ESR, akármi) akkor azt legyártom, vagy ha nincs értelme mert olcsóbb akkor megveszem. Pl. ilyen a szigetelésvizsgálóm is, azt is csak azért nem építettem mert találtam olyat fillérekért, ami tud nekem mérni már 500V-on is közel 1 teraohmig. Ilyet házilag nem piskóta építeni, meg gyáriban is úgy 2-300000Ft-nál kezdődik.
De igazad van, én nem is érthetem hogy egy egy adott műszer mire való, ez a tudás csak a te kiváltságod.
(#) Alkotó hozzászólása Dec 22, 2018 /
 
Valaki leírná nekem röviden hogyan lehet egyenáramot mérni lakatfogóval. Eddig azt gondoltam sehogy.
(#) (Felhasználó 116638) válasza Alkotó hozzászólására (») Dec 22, 2018 /
 
Bekapcsolod a lakatfogót, "DC I" állásba kapcsolod, rákattintod a vezetékre és mérsz

Komolyan: A Hall szezoros érzékelő/mérőfej a dolog titka.
Nézz utána, rengeted leírást találsz róla.
Allegro Microsemi stb.
A hozzászólás módosítva: Dec 22, 2018
(#) nagym6 válasza Alkotó hozzászólására (») Dec 22, 2018 /
 
DC esetén is van mágneses erőtér a vezeték körül, ennek mértéke mérhető.
(#) elektroncso válasza Ge Lee hozzászólására (») Dec 22, 2018 /
 
Idézet:
„A magam részéről teljesen meg vagyok vele elégedve, ugyanis semmilyen mérést nem végzek vele, amire ne lenne alkalmas.”

Ebben igazad van, egyetértek. Viszont ez a "mérés" mindenkinél mást jelent. Ez hobbi, de ez is hobbi. Míg előbbihez ideális a 1200Ft-os DT-830, addig utóbbihoz egy félmillás DSO is kevés.
A gond az, hogy saját munkádból vonsz le következtetéseket amikből általános megfogalmazásban írsz véleményt.
Múltkor javítottam egy áramkört amiben a számkijelzős DMM csak annyit mutatott, hogy ingadozik az áramfelvétel, követhetetlenül rohannak a számok. A visszább linkelt DMM-et grafikon rajzolásra kapcsolva tökéletesen követni lehetett a felvett áram változását. Közben az áramkörben DSO-val végeztem méréseket így seperc alatt meglett a hiba, mert látszott, hogy a mikrokontroller melyik lábán jelenik meg vezérlőjel amikor az áram felugrik (így könnyen izolálni lehetett a hibás fokozatot). Ez más eszközökkel sokkal tovább tartott volna.
A hozzászólás módosítva: Dec 22, 2018
(#) Alkotó válasza nagym6 hozzászólására (») Dec 22, 2018 /
 
De permanens erőtér (egyenáram) nem generál feszültséget.
Éppen az utánanézést akartam elkerülni, ezért kérdeztem. Az önerős utána nézés általában újabb és újabb kérdéseket hoz elő, amiknek sosincs vége.
(#) Bakman válasza Alkotó hozzászólására (») Dec 22, 2018 /
 
Idézet:
„(egyenáram) nem generál feszültséget”
Azt nem, de mágneses erőteret igen, lásd DC relék. Ez a mágneses erőtér mérhető.
(#) Alkotó válasza Bakman hozzászólására (») Dec 22, 2018 /
 
A helyett hogy megmondaná valaki a tutit, terelgetni próbáltok.
Az erőtér mérését nem tudom egyszerűen elképzelni. Maximum egy ismert (hitelesnek kimondott) erőtérhez való viszonyát tudnám elképzelni, de itt bizonytalannak érzem a viszonyítási alapot.
De utána fogok nézni, és megszerzem a vágyott információt.
(#) Bakman válasza Alkotó hozzászólására (») Dec 22, 2018 /
 
Parancsolj: Hall-effektus - Wikipédia.

szerk.:
Az angol nyelvű oldalon van egy animáció is, hogyan működik a dolog.
A hozzászólás módosítva: Dec 22, 2018
(#) nagym6 válasza Alkotó hozzászólására (») Dec 22, 2018 /
 
Mint visszább Tubeamp írta, hall szenzor méri, Hall effektusról következő linkeken is írnak: Hall effektus. Ez is Hall.
(#) (Felhasználó 116638) válasza Alkotó hozzászólására (») Dec 22, 2018 /
 
Úgy értékes az infó, ha magad szerzed meg.
Elég ha felmész a LEM oldalára,és rákeresel a "DC Current transducers" kifejezésre.
(vagy a már említett Allegro, elég régóta gyártják a hall szenzoros árammérő IC-ket, akár SO-8 tokban.)
Egyébként már évtizedek óta létezik "DC lakatfogós" mérés, elég ha a TEK árammérő fejeire gondolsz.
(#) Doky586 válasza nagym6 hozzászólására (») Dec 22, 2018 /
 
Ez így még nem pontos magyarázat.

Hol van a hall szenzor? Nem kell a lakat résszel ráfogni a vezetékre? Melyik részével kell megközelíteni a vezetéket hozzá? Távolság mindegy?
(#) tbarath válasza szapcsika hozzászólására (») Dec 22, 2018 /
 
Idézet:
„de amikor kezdenek a mérések kitérni a hobi tartományból, akkor bizony”


Akkor bizony túlmentünk ezen fórum keretein, aminek a neve _hobbi_elektronika.
Senki se vitatja, hogy vannak olyan körülmények, főleg munkahelyen, ahol az otthoni hobbi szinttől nagságrendekkel nagyobb pontosság szükséges, és ehhez szükség van az otthonitól nagyságrendekkel drágább műszerekre.
Csak ez nem az a fórum.
(#) Kovidivi válasza elektroncso hozzászólására (») Dec 23, 2018 /
 
400-600€-s multimétered van? Mit csinálsz, ha leesik a földre, összetörik? Ellopják, kölcsönkérik? Mások autót vesznek ennyi pénzért. Vagy oszcilloszkópot.
A hozzászólás módosítva: Dec 23, 2018
(#) semetka válasza Kovidivi hozzászólására (») Dec 23, 2018 /
 
Rendben, köszi.

@tbarath: Igen elég a 125 fok bőven, ha a kocsiba ilyen vízhőfok van akkor már baj van
A hozzászólás módosítva: Dec 23, 2018
(#) Ge Lee válasza tbarath hozzászólására (») Dec 23, 2018 /
 
El kell fogadni hogy nem vagyunk egyformák. Van akinek nem mindegy hogy 1uA vagy 0,8, és ehhez meg kell vennie a 300ezres műszert. Van akinek meg teljesen mindegy, ha meg mégsem, akkor feltölt adott feszültségre egy ismert kapacitású kondit, aztán az adott idő alatt történő feszültségeséséből kiszámolja a terhelést abból meg megkapja az áramfelvételt. Főleg ha életében összesen 2 alkalommal van csak rá szüksége. Kellően nagy idő kell (mondjuk min. 100s) és akkor a leolvasási hiba is max 1%.
Amíg nem tudtam nagy értékű kapacitásokat mérni, addig ugyanígy mértem őket, meglepő pontossággal, de ahhoz mindenképpen elég volt hogy el tudjam dönteni, hogy a 4 új elkó közül melyik 2 alkosson egy egy párt egy adott áramkörben.
(#) elektroncso válasza Kovidivi hozzászólására (») Dec 23, 2018 /
 
Igen, mivel ez volt a fődíj tavaly előtt az Országos Elektronikai Konstrukciós Versenyen és nekem sikerült megnyernem. Magamtól nem vettem volna ilyen drága DMM-et, mert olcsóbbal is beérem itthon. De ha már nyertem akkor örömmel használom. A dupla soros megjelenítés egy álom, nagyon jó használni. Egyedül a számítógépes kommunikációs kábel hiányzik hozzá, de az januárban megveszem.
Mit csinálok ha valami rossz történik vele? Szomorú leszek, de Dunába nem ugrok az biztos.

Amúgy én inkább hozzátennék egy kicsit és vennék egy RF spektrum analizátort, az számomra sokkal hasznosabb mint egy alap DSO.
A hozzászólás módosítva: Dec 23, 2018
Következő: »»   104 / 126
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem