Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Napelem alkalmazása a lakás energia ellátásában
Lapozás: OK   135 / 228
(#) erbe válasza antikzsolt hozzászólására (») Dec 12, 2018 /
 
Szerencsére nem túl poros a hely, ahol lakok. Ismerek olyant, akinél számít a takarítás.
Egyik helyen, ahol telepítettem, láttam, hogy valami folt van az egyik panelen. ~Másfél év után. Úgy nézett ki, mint egy nagyobb madárkaka. A tulajdonost éppen lefoglalták, odavittem a létrát és megkapirgáltam. Nem jött. Hozott közben egy kést, azzal tudtam levakarni a gumiszerű masszát.
-Hogy a villám csapkodna abba a sárkányrepülőbe, aki kiköpködi a rágógumit!
A hozzászólás módosítva: Dec 12, 2018
(#) cimopata válasza Tomi111 hozzászólására (») Dec 12, 2018 / 2
 
Ma szerelték fel az órát és már megy a rendszer.
1F lett 3,6kW growatt inverter 4,32kWp 16db panel. 2x250V string 2x túlfeszvédő, dupla túlfeszvédő a 230V oldalon is. Saját szereléssel kb 1M-volt a cakk pakk kompletten tervezést(regisztrált terv kellett + 4 doboz pizzát beleszámolva.

5 évre számolom a megtérülést maximum.
A hozzászólás módosítva: Dec 12, 2018
(#) erbe válasza cimopata hozzászólására (») Dec 13, 2018 /
 
Na látod! Gratulálok.
(#) Gafly válasza cimopata hozzászólására (») Dec 16, 2018 /
 
El lehet menni megnézni/konzultálni?
(#) pucuka válasza Gafly hozzászólására (») Dec 16, 2018 /
 
Ha van D, DNy -i tájolású tetőd, napkollektort mindenképp tegyél fel.
A hozzászólás módosítva: Dec 16, 2018
(#) Lacaboy hozzászólása Jan 28, 2019 /
 
Sziasztok!
12V 14Ah akkuhoz hany wattos napelem ajanlatos? Illetve milyen toltesvezerlot ajanlanatok?
(#) Kovidivi válasza Lacaboy hozzászólására (») Jan 28, 2019 /
 
Annyit töltsön a napelem, amennyi kiveszel belőle, az akksi kapacitása nem határozza meg egyértelműen a napelem méretét. Télen kevesebb a napsütés, ha azt akarod, hogy ilyenkor se merüljön le az akksi, akkor ezzel számolj. A kérdésed nem tartalmazza a szükséges információkat.
(#) Lacaboy hozzászólása Jan 30, 2019 /
 
Sziasztok!

1db ilyen napelem modult szeretnek hasznalni. Az a kerdesem hogy kozvetlenul rakothetem a toltesvezerlore? Vagy kell bele soros dióda? A ceg nemtudja, hogy van e benne. https://www.zoldmegoldas.hu/napelem-panelek/polikristalyos-napelem-...l.html
A hozzászólás módosítva: Jan 30, 2019
(#) pipi válasza Lacaboy hozzászólására (») Jan 30, 2019 /
 
Milyen az az ilyen?
Adatlapban le kéne írva lenni.
(#) Lacaboy válasza pipi hozzászólására (») Jan 30, 2019 /
 
Nincs hozza adatlap. Tudsz segiteni?
(#) pucuka válasza Lacaboy hozzászólására (») Jan 30, 2019 /
 
Szinte biztos, nincs benne dióda, ha töltésvezérlőt akasztasz rá, akkor nem is kell.
(#) Lacaboy válasza pucuka hozzászólására (») Jan 30, 2019 /
 
A napelem felé nem tud folyni aram ha este van?
Illetve ha az akksikbol nagyobb szeljesitmenyt veszek ki, mint a napelem akkor a napelem nem megy tonkre ?
Bocsi az amator kerdesekert, most ismerkedem a napelemekkel.
(#) erbe válasza Lacaboy hozzászólására (») Jan 30, 2019 /
 
A töltésvezérlő nem engedi visszafelé. A napelem áramgenerátor jellegű. Ha rövidre zárod, akkor sem szabad tönkremennie. Csupán picivel, 5-10%-kal több áram folyik rajta rövidre zárva, mint optimális terhelésen.
(#) Lacaboy hozzászólása Feb 12, 2019 /
 
Sziasztok!
Vettem egy 30Wattos napelemet. 21V uresjarasi feszultsege van. Napsutesben 20,5Voltot mertem rajta viszont ha rakotok egy 21W-os autos izzot akkor leesik a feszultseg 100mv ra ea az izzo meg halvanyan sem vilagit.
Rossz a napelem vagy atvertek a teljesitmennyel?
(#) Gafly válasza Lacaboy hozzászólására (») Feb 12, 2019 /
 
Ez gyakorlatilag rövidzárlatnak tekinthető, ebből ne vonj le következtetést.
Papírforma szerint valami hasonlót kell tapasztalnod.
(#) Lacaboy válasza Gafly hozzászólására (») Feb 12, 2019 /
 
Az izzo indulo arama miatt?
(#) Kovidivi válasza Lacaboy hozzászólására (») Feb 12, 2019 /
 
A napelemeknek van egy feszültség és egy hozzá tartozó áram értéke, ahol a legtöbb teljesítményt lehet belőle kivenni, és ebben a pontban kellene használni! Nem terhelheted úgy, mint egy akkumulátort! A 12V 21W izzó mint rövidzár szerepelt...
A hozzászólás módosítva: Feb 12, 2019
(#) pucuka válasza Lacaboy hozzászólására (») Feb 12, 2019 / 1
 
Amúgy a napelem a rövidzárhoz közeli állapotban szeret működni. (áramgenerátor)
De ha a terhelő áram eléri, vagy meghaladná a napelem rövidzárási áramát, akkor a feszültség leesik, és 0 feszültséghez 0 teljesítmény tartozik. Ezért van szükség a töltésvezérlőre.
(#) Gafly válasza Lacaboy hozzászólására (») Feb 12, 2019 /
 
Számoljunk:

30W napelem 21V üresjárati feszültség.
Legyen mondjuk 24V/30W, az olyan 1.25A.
Higgyük el hogy az optimális áram és a rövidzárási áram nagyon nem tér el, ha már ennyien mondják.

21W-os autós izzó (gondolom 12V-os, mert az mostanság a járatos érték), akkor az névlegesen 1.75A, DE az ellenállása olyan 6.8Ohm, ha világít.

De nem világít, így sokkal kevesebb, mondjuk tizede, azaz 0.7Ohm.
0.7Ohm-on 1.25A az olyan 0,8V.

Persze Február elején, nem verőfényben próbáltad, a fene tudja merre irányítva, így teljesen reális az a 100mV nagyságrend amit mértél...

De nem értek hozzá.
(#) erbe válasza pucuka hozzászólására (») Feb 12, 2019 /
 
Idézet:
„a napelem a rövidzárhoz közeli állapotban szeret működni.”

Szerintem valamit félreértesz. A rövidzárhoz közeli elég távol van a karakterisztika szerinti optimális terhelési állapottól. Képen Voc (rövidzár) Vmpp (optimális munkapont).
(#) kendre256 válasza erbe hozzászólására (») Feb 12, 2019 /
 
Idézet:
„Képen Voc (rövidzár) Vmpp (optimális munkapont)”

A Vmpp stimmel, de a Voc nem a rövidzárási, hanem az üresjárási feszültség. (Rövidzáron nem lehet 35-40V)
(#) erbe válasza kendre256 hozzászólására (») Feb 12, 2019 /
 
Igazad van. Elírtam. A másik végén... De az még messzebb van.
A hozzászólás módosítva: Feb 12, 2019
(#) Lacaboy hozzászólása Feb 13, 2019 /
 
Koszonom a valaszokat kezd vilagos lenni.
A napelemem del-kelet fele nez. Mellekelek kepet.
Lenne egy olyan kerdesem, hogy parhuzamos kotes eseten mi tortenik ha az egyik napelem szinte nem kap fenyt a masik meg sugarzo napsutest?
(#) pucuka válasza erbe hozzászólására (») Feb 13, 2019 /
 
Lehet rosszul fogalmaztam. Pont arra a kanyarra céloztam, ami az ábrádon is látszik. (csak nem találtam hirtelen ábrát) Az azért mégis csak a meredek esés miatt a rövidzárhoz van közelebb. A töltésvezérlő tartja itt a munkapontot, ahol a napelem a legnagyobb teljesítményt adja.
(#) antikzsolt válasza Lacaboy hozzászólására (») Feb 13, 2019 /
 
A legnagyobb termelés mindig a leggyengébbhez igazodik.
(#) Barret válasza Lacaboy hozzászólására (») Feb 13, 2019 /
 
Ezek a cellák sorba vannak kötve,ha egyet eltakarsz,megszűnik a termelt áram.Erre találták fel a bypass diódát,de szerintem ebben a panelban olyan nincs.
(#) antikzsolt válasza Barret hozzászólására (») Feb 13, 2019 /
 
A napelemes rendszerek alapvető tartozéka a bypass dióda, amely biztosítja a túlmelegedés elleni védelmet. Elsődlegesen ez a feladata.
(#) Barret válasza antikzsolt hozzászólására (») Feb 13, 2019 /
 
De az látszik,nem lehet láthatatlanul beépíteni.Neki 1 szem napeleme van,ez még nem rendszer 1 panelhez amúgy is minek? Az összes cellára kellene tenni,hogy működjön.
(#) antikzsolt válasza Barret hozzászólására (») Feb 13, 2019 /
 
Az sem lehetetten. A nasa már megcsinálta. Az összes cellára raktak a napelemen belül is.
(#) Lacaboy válasza Barret hozzászólására (») Feb 13, 2019 /
 
Parhuzamos kotest kerdeztem. A bypass diodanak soros kotes eseten van ertelme. Parhuzamos kotesnel hogy viselkedik a napelem?
Következő: »»   135 / 228
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem