Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Napelem alkalmazása a lakás energia ellátásában
Lapozás: OK   137 / 231
(#) szs válasza AzIgaziCsaby hozzászólására (») Ápr 19, 2019 /
 
Nem vagyok hozzáértő, de:
-Magyarországon inkább 35-40 fokra kellene állítani a napelemet/napkollektort, én úgy olvastam róla.
(#) antikzsolt válasza AzIgaziCsaby hozzászólására (») Ápr 19, 2019 /
 
Kicsi a dőlés. Minimum a duplája kellene. 30-35 fokos dőlés kellene. Pocsék kivitelezés
(#) AzIgaziCsaby hozzászólása Ápr 19, 2019 /
 
szs és antikzsolt!

Köszönöm a gyors reagálást.
A Tájolás
oldal szerint még ezzel a dőlésszöggel is 90 % fölött kellene teljesíteni, de itt hiányzik még további 10-15 %.
(#) szs válasza AzIgaziCsaby hozzászólására (») Ápr 19, 2019 /
 
-A gyártó/kereskedő a maximális teljesítményt adta meg -és az sem lehetetlen, hogy az csak elméleti maximum, amit valós körülmények közt sohasem lehet elérni.
-A délre tájolt napkollektor/napelem a maximumát délután1-2 óra körül tudja felvenni, ezzel leadni is. Ha pont akkor nem sütött annyira, hát akkor elúszott az aznap elérhető legnagyobb teljesítmény.
-Még csak április közepe van, nyár közepén már lehet, elérsz nagyobb teljesítményeket is.
(#) antikzsolt válasza AzIgaziCsaby hozzászólására (») Ápr 19, 2019 /
 
Az inkább 75-80% Na meg a takarítás is sokat jelent főleg ha poros területen laksz. Ezen felül lehet valamikor éri egy kis árnyék a napelemet.
(#) szs válasza AzIgaziCsaby hozzászólására (») Ápr 19, 2019 /
 
Itt pélául délre néző, 15 fokos "fekvésű" napkollektorra 1,2 szorzót, azaz nyolcvan-egypár százalék hatásfokot adnak. Nincs ebben akkora megegyezés, túl pontos számítás, úgy látom.
(#) erbe válasza AzIgaziCsaby hozzászólására (») Ápr 19, 2019 /
 
A dőlés vesz le belőle, de ez sok. Még korai ahhoz, hogy a melegedés nagyon befolyásolná. Az elmenő vezeték vékony és hosszú, de az se vesz le ennyit. Csúcsáramnál lenne 4 V feszültségesés fázisonként. ~1%.
Írd fel a napi termelést, figyeld meg a várható csúcsoknál a DC feszültséget és áramot. Ha ez sokkal alacsonyabb az elvárhatónál, lehet máris reklamálni.
Jó lenne, ha megírnád a napelemek típusát, darabszámát, bekötését. 1 vagy 2 string, 1 vagy 2 MPPT bemeneten?
(#) AzIgaziCsaby hozzászólása Ápr 19, 2019 /
 
Bocs, kétfelé kell válaszolnom, nehéz a válasz gombot használni.

Az a problémám, hogy ez a rendszer nagyjából 70 %-os. Bőven kevesebb az indokoltnál.
Árnyék nincs, azzal nem kell számolni.
A mai napon 13.00 órakor 3690 watt volt a csúcs, kb. ez az az érték amit teljesíteni szokott. A napi hozama 27.5 kWó volt. Az eddigi 9 hónapos élete során termelt 3000 kWó-t. Augusztus 8-ig (telepítés dátuma) nem fog tudni újabb 3000-t, amire ki lett ajánlva. Pedig a mostani tél különösen kegyes volt.
Küzdjek a telepítő céggel, vagy törődjek bele?
(#) szs válasza AzIgaziCsaby hozzászólására (») Ápr 19, 2019 /
 
Dehát az elméleti 5400-hoz képest a 3690 az 73% ( Nem. 68%, csak elütöttem)
-Ha hozzáveszed, hogy azt esetleg a legjobb esetben, a legjobb tájolással, a legtisztább és legerősebb napsütés másodpercében tudná teljesíteni, még akkor is, ha nem lódítottak.
-Ha azt összehasonlítod azzal, hogy kevés esély van arra, hogy pont ott laksz, ahol érvényesül a legintenzívebb napsütés, nem is a legideálisabb fekvésben van a napelem, és az is túlzás, hogy az 90% hatásfokra csökkentene csak, és nem is takarítod naponta aranytisztára, hát nemigen kevés, amit kinyersz belőle.
Szerintem.
A hozzászólás módosítva: Ápr 19, 2019
(#) Kovidivi válasza AzIgaziCsaby hozzászólására (») Ápr 19, 2019 /
 
Garantáltak valamit? Mi áll a szerződésben? A névleges és a valós teljesítmény két különböző dolog. Mit szeretnél? Nem elég a 3.7KW tavasszal? Névleges 5.4KW van telepítve, tehát tavasszal 68%-ot termel a maximumhoz képest, ez nem olyan rossz. Nézted a nyár közepén is, hogy mit tud? Azt írod, tavaly, tehát elvileg kellett volna már egy nyári szezonnak lennie. Most még gyengébb a nap, alacsonyabb a dőlésszöge mint augusztusban. Mennyit termelt nyáron, 12h és 13h között, felhő nélküli napon?
A hozzászólás módosítva: Ápr 19, 2019
(#) kendre256 válasza AzIgaziCsaby hozzászólására (») Ápr 19, 2019 /
 
A napelemed akkor szolgáltat 5,4 kW teljesítményt, ha pontosan merőlegesen süt rá a nap, és a napsugárzás 1000 W/m2.
Mivel 12 fokban van a vízszinteshez képest a napelemed, a merőlegességhez 78 fokos "magasságban" kellene lennie a napnak, és a vízszintes iránynak is éppen megfelelőnek kellene lennie. Magyarországon a legnagyobb napmagasság június 21-én déli 12 órakor van, ekkor kb. 67 fok. Vagyis az ilyen dőlészögű napelemeidre soha nem tud merőlegesen sütni a nap.
A másik dolog a napsugárzás intenzitása. Az 1000 W/m2 teljesen tiszta időben teljesül (néha lehet több is valamennyivel), a levegőben lévő pára, por csökkentheti (ahogy a napelemekre rakódott por is csökkenti a maximális teljesítményt).
A diagramokban megadott százalékok az éves termelt energiára szoktak vonatkozni, az elméletileg optimálisan tájolt rendszerhez képest.
Az általad mért teljesítmények nem ezt mutatják, hanem "pillanatnyi" teljesítményeket. A napelemekre minden nap más szögből süt a nap, minden nap más időtartamig (téli rövid napok, alacsony napállások, nyári hosszú napok, magas napállások). A napelem "jóságára" jellemzőbb az éves termelt energia.
Itt egy tervezési segédlet, ebben sok hasznos dolog van, amiket írtam, azok is.
Nem tudom, hogy a napelemeidet telepítők mit vállaltak a szerződésben, de ilyen adottságok mellett teljesíthetetlen lenne vállalni 5,4 kW csúcsteljesítményt. (Valószínűleg nem is vállaltak erre garanciát, hanem csak a kivitelezési munkákra.)
(#) erbe válasza Kovidivi hozzászólására (») Ápr 19, 2019 /
 
Az átmeneti időszakokban jelentkeznek a legnagyobb teljesítményértékek, mert alkalmanként hideg környezetben tiszta levegőnél ragyogó napsütés van. Nyáron jönnek a legmagasabb termelési értékek, mert bár a meleg napelem miatt a feszültség visszaesik, de hosszabb a termelési idő.
A napi hozamra sajnos éppen ma nem tudok semmit írni, mert késő délután vettem észre, hogy sötét az inverterem. Az egyik DC biztosíték elfáradt. Cseréltem, így í mai termelés 330 Wh. Tegnap délelőtt 2,5 kW-nál kapcsoltam rá a klímás fűtést.
Ilyen szép napokon, mint a mai, a 3250 Wp napelemem 21-27 kWh-t szokott produkálni. Dőlés 37 fok, dél-délnyugat. Az éves termelés 1200-1300 kWh/kWp.
(#) erbe válasza AzIgaziCsaby hozzászólására (») Ápr 19, 2019 /
 
Nem válaszoltál még a részletező kérdéseimre. Anélkül nehéz tanácsot adni.
Tervezel bővítést, vagy ez várhatóan végleges állapot?
5,4 kWp-hez elég lett volna 5 kW-os inverter, 6 kW-oshoz legalább 6300Wp vagy több kellene.
(#) AzIgaziCsaby válasza szs hozzászólására (») Ápr 19, 2019 /
 
Mielőtt félreértenél: Nem várom el a névleges teljesítményt.
Visszanéztem a tavalyi naplózást, ugyanezt a 3xxx Wattot hozza tiszta időben.
(#) AzIgaziCsaby válasza Kovidivi hozzászólására (») Ápr 19, 2019 /
 
Az évi 6000 kWó fogyasztásom kiváltására kértem ajánlatot, konkrétan ők ajánlották ezt az összeállítást.
Augusztusi telepítés, tehát nincs teljes nyári összehasonlítási alap.
(#) AzIgaziCsaby válasza erbe hozzászólására (») Ápr 19, 2019 /
 
Gyorsan kimásoltam a telepítő oldaláról:

CanadianSolar CS6K 280W napelem (18 db)
Gyártói 10 év termék garanciával és 25. év 80,7% -os teljesítménygaranciával
Growatt 5000UE inverter (WiFi modullal)
Gyártói 5 év termék garanciával
Túlfeszültség védelem szett AC 3PH és DC 2MPPT

Annyi változtatás történt, hogy egy későbbi bővítés lehetőségeként Growatt 6000UE inverter került a rendszerbe.
(#) AzIgaziCsaby hozzászólása Ápr 19, 2019 /
 
Viszont mielőtt félrevezetném a segítőket!

Visszaolvastam és rájöttem, hogy az első hozzászólásomban elírtam: az 5,4 kWatt csak 5,04 kWatt.
De ettől még nem jobb a helyzetem.
(#) szs válasza AzIgaziCsaby hozzászólására (») Ápr 19, 2019 /
 
Akkor az az 5400W csak 5000W.
3690/5040=73%
Te is mondtad: nem várod el a csúcsteljesítményt. (Ami csak elméletben elérhető)
Ha a tájolás miatti (állítólagos) 90%-ot inkább 80-83%-nak veszed, és a többi akadályozó tényezőt is figyelembe veszed, hát kiderül: jól működik valójában.
(#) kameleon2 válasza AzIgaziCsaby hozzászólására (») Ápr 19, 2019 /
 
Szia Csabi! Érdemes megnézni a stringek szervezését is. Lehetséges, hogy az invertered nem ezekhez a napelem táblákhoz van skálázva. vagy feszültségben, vagy áramban nem tudják a táblák azt amit az inverter. Néha az is segít, ha még egy tábla rákerül sorban, de néha éppen egyel több van, mint ami a határ feszültséghez, áramhoz elegendő - ilyenkor nem tud maximális teljesítményen dolgozni. A maximális nyitott köri feszültséget nem jó átlépni, annál az is jobb ha kicsit alultermel. Nyilván más a mostani négyzetméterenkénti besugárzás is. Érdemes az egész éves termelést figyelni, az őszi jelentősen tud kompenzálni. Akkor még nem melegszik túlságosan a panel, de jeletős infratartománya van még a napsugázásnak. Árnyékolás nem lehet gond? Mármint valamilyen fa, vagy a szomszéd épület?
(#) AzIgaziCsaby válasza erbe hozzászólására (») Ápr 19, 2019 /
 
Neked a 3250 Wp hozza a 21-27 kWh-t, nekem a mai napon az 5040 Wp hozott 27,5 kWh-t.

Hol itt az igazság!

Az egyetlen különbség a dőlésszög. De azt nem én kértem, hanem így telepítették.
(#) AzIgaziCsaby válasza kameleon2 hozzászólására (») Ápr 19, 2019 /
 
Stringenként 9-9 db. tábla van sorba kötve. Az esetleges árnyékolás (hirtelen kinő egy fa ) kiküszöbölése ellen jobb és bal kupacokra bontva.
A mai napon 07.05 órától 18.40 -ig hozta a vakondtúrás formájú teljesítménygörbét, megszakítás nélkül. Ki merem jelenteni, hogy nincs árnyék a rendszerben.
(#) erbe válasza AzIgaziCsaby hozzászólására (») Ápr 19, 2019 /
 
Az invertered max. bemeneti árama 16 A. A két stringed összárama max teljesítménynél ~17,8 A. Azaz a napelemek által nyújtott max. teljesítmény elérése előtt korlátoz. A stringfeszültség 283 V. Ezzel a feszültséggel az inverter hatásfoka alacsonyabb. Amíg nem bővíted fel a rendszert, a két stringet sorba kell kötni a jobb működés érdekében. Nem kell aggódni, csak nagyon ritkán van olyan hideg, hogy meghaladja a 800 V-ot. Olyankor meg nem igazán szokott hétágra sütni a nap.
Egyébként nyugodtan reklamálhatsz, mert a szállító cég követett el apró számítási hibát.
(#) erbe válasza AzIgaziCsaby hozzászólására (») Ápr 19, 2019 /
 
Tegnap 10:35 után ment ki az egyik DC biztosítékom, emiatt az utolsó teljes napom 04. 17. Ezen a napon a rendszerem 21,377 kWh-t termelt. Ha meg tudod nézni ezt a napodat, összehasonlíthatod.

Korábban elnéztem az inverter adatlapját. Áganként érvényes a 16 A, tehát nem léphet be korlátozás. Ettől függetlenül jobb a 18 paneles 1 string, mint a 2*9-es.
(#) kameleon2 válasza AzIgaziCsaby hozzászólására (») Ápr 19, 2019 /
 
Tehát 2db stringed van 9-9db napelem táblával (9db-os stringek). Mennyi az üresjárati maximális feszültséged? Menyi az inverter maximális bemenő feszültsége? Milyen áramúak a stringjeid? A két string azonos dőlésszögű?
A hozzászólás módosítva: Ápr 19, 2019
(#) AzIgaziCsaby válasza erbe hozzászólására (») Ápr 20, 2019 /
 
Amint kinyitnak a boltok veszek néhány csatlakozót és csinálok egy sorosító átalakítót. A tetőn olcsóbb lenne, de mivel a héjazathoz van szorítva, macerásabb. Aztán referálok.
(#) AzIgaziCsaby válasza erbe hozzászólására (») Ápr 20, 2019 /
 
Nekem 04. 17-én 23,2 kWh termelődött. Jövő héten sorosítok.
(#) szsrobert válasza AzIgaziCsaby hozzászólására (») Ápr 20, 2019 /
 
Az utolso szo...gyanuuuus!
(#) tomat5 válasza AzIgaziCsaby hozzászólására (») Ápr 21, 2019 /
 
Szia
Mi a Growatt pontos tipusa? Van olyan sorozat ami csak magas DC fesz mellett adja le a max teljeditmenyt. Ha jol tudom az MTL-S el mar nincs ilyen gond. Lattam errol egy Youtube videot valahol. Ugyanezzel kuzdott a tulaj.
Udv.
A hozzászólás módosítva: Ápr 21, 2019
(#) weend hozzászólása Ápr 21, 2019 /
 
Sziasztok!
Az ad-vesz mérőóra felszerelésekor, leszerelik a vezérelt mérőt?
(#) erbe válasza AzIgaziCsaby hozzászólására (») Ápr 21, 2019 /
 
Mielőtt sorosítanál, nézegesd szorgosan az inverteredet. Nem tudom, mit mutat neked, de két MPPT-nél már illik külön stringenként mutatni a feszültséget és az áramot. A két stringnek közel együtt kell futnia. 1-2 % eltérés lehet, ha egy síkban vannak. Az is csak a besugárzás ingadozása miatt.
Nem írtál még termelés közben naplózott áramot és feszültséget.
Következő: »»   137 / 231
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem