Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » NYÁK-lap készítés kérdések
A témában nincs helye a nem szakmai indíttatású vitáknak, ezért a szabályszegést elkövetők azonnali figyelmeztetés nélküli kitiltásban, vagy némításban részesülnek. Ugyan így járunk el azokkal szemben, akik "blog"-nak nézik a fórumot. Ezt mindenki tartsa szem előtt!
Lapozás: OK   1284 / 1384
(#) Ge Lee válasza kameleon2 hozzászólására (») Nov 17, 2018 / 1
 
Na ne vicceljünk már. Közel 10 éve ott van a padláson az eredeti 20 literes műanyag kannában amiben adják, és érdekes módon a kanna még a kupakja körül is teljesen száraz. Van az a literes barna színű orvosi üveg, abba szoktam kivenni belőle és az üvegből használom míg el nem fogy. Az üvegen sem látszik kívül semmilyen folyás. Le kell zárni az edényt, ennyire egyszerű...
Nekem egyetlen ruhám sem lett tőle sárga. Nem barack ez kérem, hogy úgy esszük hogy a könyökünkön is folyik.
Azért a 90Ft/liter árért amennyiért adták el sem tudok képzelni jobbat, és amennyi nyákot én gyártok, kb. életem végéig elég lesz.
(#) kameleon2 válasza Ge Lee hozzászólására (») Nov 17, 2018 / 1
 
Idézet:
„el sem tudok képzelni jobbat”
. Én igen. Maradok a H2O2-nél és a sósavnál.
(#) tdi75 válasza kameleon2 hozzászólására (») Nov 17, 2018 / 1
 
Én is
Igaz nagyon óvintosnak kell lenni, de szuperul működik. És még valami. Látom hogy mi örénik a maratás közben.
(#) nagym6 válasza tdi75 hozzászólására (») Nov 17, 2018 /
 
Idézet:
„Látom hogy mi örénik a maratás közben.”
Vaskloridnál is látszik ha lapos az edény, vékonyan van benne a lé. Én is jobbnak tartom a peroxidost, ennél egy perc a maratás beállításom szerint.
(#) tdi75 válasza nagym6 hozzászólására (») Nov 17, 2018 /
 
(#) RonkBela hozzászólása Nov 18, 2018 /
 
Sziasztok!

Fotós nyákot szeretnék csináni! Kaptam nyers nyákot foliát. rendeltem írásvetítő foliát, de csak tintasugaras gépem van!
Fog az fedni rendesen? mivel tudom a vasalt fotofoliát megjeleníteni?
Mármint hogy miután levilágítottam utána a fölösleges részeket leszedni? na meg marás után a többit?
Köszönöm!
(#) RonkBela hozzászólása Nov 18, 2018 /
 
Ja igen! és zárt téri (lakásban) fogok maratni. Az nem baj ha sok idő de olyan anyagot keresek ami nem büdös nagyon!
Melyiket javasoljátok?
(#) janigel válasza RonkBela hozzászólására (») Nov 18, 2018 /
 
(#) elektroncso válasza RonkBela hozzászólására (») Nov 18, 2018 / 1
 
Itt van három cikk ami erről szól:
NYÁK készítés
Fotótechnikás NYÁK készítés kezdőknek
Fotótechnikás NYÁK készítés kezdőknek 2. rész

Zárt térben a nátrium-perszulfát marató elfogadható, de inkább nyitott ablakban ajánlom ezt is. Vas-klorid bár nem büdös a kipárolgó gáz megmar mindent a környéken, megsárgulnak a ruhák, a függöny stb.
(#) janigel válasza duke hozzászólására (») Nov 18, 2018 / 3
 
Kínai sárga papírral.
(#) Zoli_bácsi válasza tdi75 hozzászólására (») Nov 18, 2018 /
 
Való igaz. A zöld színű, a magyar lakk volt. Megjegyzem, az nagyon rossz minőségű volt. A német P20 pedig valóban lila színű. Én már évek óta a német lila színű lakkot használom.
(#) tdi75 válasza tdi75 hozzászólására (») Nov 18, 2018 /
 
Megcsináltam megint.
Bizony látszik hogy 18 éve lejárt. Rosszabbul terül és nem olyan a kontrasztja, de így is használható pici trükkel.
Fordítva kellett rátennem a fóliát de nem jelentett gondot. Ez csak a táp sokszorozója. Kondik és diódák.
(#) nagym6 válasza tdi75 hozzászólására (») Nov 19, 2018 /
 
Ha megromlott sok idő után a P20, akkor fényérzékenységét veszti el. Világíthatod bármeddig, nincs hatása. A kontraszt és a terülés probléma nem öregség miatt van, ha van, mert jónak néz ki a panel.
Nagyobb forrszemeket hagynék.
(#) tdi75 válasza nagym6 hozzászólására (») Nov 19, 2018 /
 
Szia! Én is nagyobbakat akartam de csak utólag jöttem rá hogy kicsik lettek
Amikor nem találtam meg az 1mm es fúrót.
mondjuk a fényérzékenység sem volt a helyzet csúcsán. Majdnem 15 percig döngettem egy 250 wattos bura nélküli higanygőzlámpával. Amikor új volt a lakk akkor elég volt neki 3-4 perc is. Na nem baj működött. A kontraszt szerintem a fényérzékenység romlása miatt ment el, mert baromi sokáig kellett világítani, és így kicsit több fény tudott bevilágítani a fóliaréteg keresztmetszetén. Ezért is kellett a fóliát megfordítanom, hogy a kinyomtatott rész legyen közelebb a p20 réteghez. De jó lett, csak figyelni kellett a forrasztáskor, mert így olyan volt a kinézet mint amikor az első nyákjaimat csináltam és nem gondoltam bele hogy melyik a beültetési oldal és melyik a forrasztási. Aztán volt fejvakargatás hogy most hogy is teszem be a tranzisztorokat meg az ic ket. De ez a fordítás most szándékos volt.
Na mindegy veszek másikat.
A hozzászólás módosítva: Nov 19, 2018
(#) kbhuinfo hozzászólása Nov 19, 2018 /
 
Ebben a könyvtárban található nyák-tervet szeretném elkészíttetni: https://github.com/commaai/neo/tree/master/board
Cég vagy magánszemély? Tudtok ajánlani valakit? Előre is köszi!
(#) every válasza janigel hozzászólására (») Nov 19, 2018 /
 
Szia! Hányszor lamináltad le és mekkora hőfokon, hogy ennyire jól sikerült.
(#) pipi válasza kbhuinfo hozzászólására (») Nov 19, 2018 /
 
Hali!
Eagle-ban van ha jól látom...
Legenerálod a gerber fájlokat, és kinában legyártatod, igaz várni kell rá, de olcsóbb mint itthon legyártatni, nem néztem mekkora a mérete, ha belefér 10x10cm-be akkor kb 5$+15$posta a seeedstudiónál 10db. De volt már szó más kinai gyártókról is pl jlpcb stb...
(#) Kovidivi válasza pipi hozzászólására (») Nov 19, 2018 /
 
jlcpsb-nél meg 2€+8-9€ postaköltség, tehát 10-11€ a 10db 10x10cm-es nyák.
(#) janigel válasza every hozzászólására (») Nov 19, 2018 /
 
Szia!
Hőmérséklet 185-190 fok.
Előbb csak a nyákot engedem át 2-szer, hogy felmelegedjen.
Sárga kínai papír.
Rajzolattal 2-szer egyenesen.
Utána 2-szer átlóban.
És még 2-szer másik átlóban.
Sebesség mindig 3.
Nekem mindig kell áztatni 1 percet, de ez toner függő, másnak szárazon is jó.
( A képen látható laminálóval )
(#) neoone válasza janigel hozzászólására (») Nov 20, 2018 /
 
Szia!
Bütyköltél a készülék hőfok állításán valamit? Nekem is ilyenem van, de emlékeim szerint csak 160 fokig fűt.
(#) janigel válasza neoone hozzászólására (») Nov 20, 2018 /
 
Igen.
(#) neoone válasza janigel hozzászólására (») Nov 20, 2018 /
 
Köszi!
(#) jdani hozzászólása Nov 21, 2018 /
 
Üdv. Meg tudná mondani valaki, ezek a beállítások mik?
Gyártatnám a nyákom, de erről a két opciórol nem tudom mik.
A nyákom kétoldalas, és VIA-t használok rajta. Az egyik valami ezzel kapcsolatos. Azt akarom hogy a VIA felülete ne legyen maszkolva. Vias not coveredet kell választanom?
És a másik kettő mi?

Mi az a HASL - Hot Air Solder Leveling?
A hozzászólás módosítva: Nov 21, 2018

via.JPG
    
(#) Hp41C válasza jdani hozzászólására (») Nov 21, 2018 /
 
HASL:
Idézet:
Idézet:
„Hot Air Solder Leveling (HASL) was once the tried and true method of deliver consistent assembly results. However, the ever-increasing circuit complexity and component density has stretched the capabilities of even horizontal solder levelling systems to their limits.

As component pitches became finer and a need for a thin coating became greater, HASL represented a process limitation for PCB manufacturers. As an alternative to HASL, alternative coatings have been around for several years now, both electrolytic and immersion processes.”

Magyarul vékony forrasz bevonat. Két választás van a képen:
HASL with lead - ólmos forrasz,
HASL lead free - ólommentes bevonat.

Tenting via:
A gyártás során az átvezető furatoknál a forrasztás gátló maszk rétegről a kitiltást kiveszik, a maszk anyaga a forr szemre rákerül és a furatba is bemehet.
Plagged via:
Feltöltött átvezetési furat. A forrasztás gátló maszk kitölti az átvezető furatokat.
Via not covered:
Az átvezető furatokat nem fedi a mask.
(#) niedziela válasza Hp41C hozzászólására (») Nov 21, 2018 /
 
És még annyit a történeti hűség miatt a VIA-hoz, hogy
For Gerber files, this choice is useless.It will be made according to files as default.
azaz ha gerbert töltesz fel, ez nem játszik
Nézd meg a gerberedet, hogy mit mutat, a VIA takart vagy sem.
Az lesz a panelen is.
(#) jocoka hozzászólása Nov 24, 2018 /
 
Sziasztok!
Ezt a technikát ma próbáltam egész jól sikerült gondoltam megosztom veletek.
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Nov 24, 2018
(#) niedziela válasza jocoka hozzászólására (») Nov 24, 2018 /
 
Köszi, hosszú oldalakat olvashatsz erről előbbre, már vagy 3x meg lett osztva, kitárgyalták, vitatkoztak.
(#) jocoka válasza niedziela hozzászólására (») Nov 24, 2018 /
 
Szia
Igen bocsánat csak később láttam meg hogy már volt róla szó,csak a lendület heve elvit.
(#) gordonfreemN válasza kaqkk hozzászólására (») Dec 1, 2018 /
 
Szia kaqkk

Rendeltem ilyen fóliát és némileg különbözik az eddig megszokottól. Eddig fagyasztóban tároltam mert nem használtam, ma vettem elő. A gondom vele az, hogy úgy tünik mintha nem ragadna kellőképpen a panelhez. Vágtam egy uj darabot belőle és lehúztam mindkét fóliát és valóban alig tapad az ujjamhoz is ellentétben a régivel. Ezt te hogyan oldod meg? Rálamináltam vagy 5ször átküldtem melegen is. A régit elég 3szor. De még igy is levilágítás után nem tudom a megszokott módszerrel, egy darab celluxal lehuzni a felső álátszó fóliát mert jön mondenestül a panelról sajnos.
(#) kaqkk válasza gordonfreemN hozzászólására (») Dec 1, 2018 / 1
 
Szerintem a fagyasztó betett neki ! Én mindig a hűtő normál terében tároltam ...
A hozzászólás módosítva: Dec 1, 2018
Következő: »»   1284 / 1384
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem