Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » [OFF] Pihenő pákások témája - Elektronika, és politikamentes topik
Lapozás: OK   3300 / 3549
(#) Gafly hozzászólása Aug 4, 2021 /
 
Lehet kellene egy saját topic-ot nyitni macskáknak.
(#) szs válasza sany hozzászólására (») Aug 4, 2021 /
 
Igen, valójában rádiótelefonok.
A régi az 900-as volt, az újabb (ha igaz) 1800-as.

Igen, kísérleteztek, még van is egy Tolnai könyvem, olyan 1920 körüli, (meg kéne keresnem), bár akkor inkább valami fény alapú kommunikációt képzeltek el a készülék és a bázis között. Azért akkoriban az elektronikai cuccok kevesen voltak, és rohadt nagyok.
De biztosan gyorsabban fejlődött volna, ha lett volna igazi igény rá, és persze megvan a kellő tőkekoncentráció, amely még ugyancsak igényt tart rá, hisz a megtérülésben.
(#) Gafly válasza sany hozzászólására (») Aug 4, 2021 /
 
Idézet:
„Szerintem ez tulajdonképen rádiótelefon, nem vezetékes.”

Azért nálunk nagyon gyorsan sikerült néhány evolúciós lépést hamar túllépni.
Mondjuk az szerintem baj, hogy emiatt kár volt sok mindent kiépiteni egyáltalán, mai ésszel.
Például a vezeték nélküli vezetékes telefon.
De még mindig olcsóbb volt akkoriban, mint elásni azt a sok kábelt, ami tőlünk nyugatabbra régóta ott pihent békében a földben...
(#) sany válasza Gafly hozzászólására (») Aug 4, 2021 /
 
Idézet:
„De még mindig olcsóbb volt akkoriban, mint elásni azt a sok kábelt,”


Persze a város határában lévő új TSZ-nek már a 60-70-es években fektettek le telefonkábelt, elég hosszan. Arra volt félrerakva nekik. Na jó az más világ volt, meg most már TSZ sincs.

Szerintem az internet, egy kicsit felkavarta az állóvizet a 2000-es évek elején. A betárcsázós internet-hozzáférés (dial-up) már lassúnak bizonyult.
A hozzászólás módosítva: Aug 4, 2021
(#) mek-elek válasza Gafly hozzászólására (») Aug 4, 2021 /
 
Azért eszt egy kicsikét vitatnám, ha komolyan vesszük a biztonságot.
Manapság, ha nincs áram,se NET, se telefon, beleértve a mobilt is. Azért régen akkor is volt telefon, mikor villany nem.
(#) sargarigo válasza mek-elek hozzászólására (») Aug 4, 2021 /
 
Idézet:
„régen akkor is volt telefon, mikor villany nem.”

Már ahol ugye! Nálunk évtizedekig ment a kilincselés, hogy szíveskedjenek vonalat telepíteni, mert nagyon kellene a telefon. Ott volt a végpont száz méterre. Felajánlottuk hogy saját költségen kiássuk az árkot hozzá, az utcában mindenki beszállt volna, nekik csak a derótot kellett volna odacsíptetni. De nem.
Aztán végül nagy sokára hoztak ilyen dobozt a falra, ami voltaképpen egy mobil volt. Végre volt minek örülni! Persze internetre már nem volt alkalmas.
(#) Gafly válasza sargarigo hozzászólására (») Aug 4, 2021 /
 
mek-elek lett volna a cimzett, de nagyjából mindegy...
Idézet:
„Próbálom szó szerint idézni:
Az áram a legfontosabb dolog a világon, mert:
- Ha nincsen áram, akkor nincsen Internet.
- Ha nincsen Internet, akkor nincsen Facebook.
- Ha nincsen Facebook, akkor nincsen Like.
- Ha nincsen Like, akkor vége a világnak.
Ezt 2014-ben mondta, azóta kiderült hogy igaza van.
Ugyan én kicsit másként szoktam fogalmazni, de koncepcionális különbség nincs kettőnk nézete között:
- Ha áram van, minden van...”

Gusztustalan az embernek magát idéznie. Meg nem is én mondtam.

De az ténykérdés, hogy a vezetékes telefonvonal nagyjából 2 W nyugalmi áramfogyasztást sikerült kiszervezni a központból az előfizetőhöz. Hivhatjuk mondjuk Home Gateway-nak, ha vezetékes.
De mobilodat is te töltöd otthon a saját konnektorodból...
Az nem tudom mekkora előrelépés, hogy világ villamosenergia felhasználásának meglehetősen számottevő részét a mobil kommunikáció emészti fel.
A hozzászólás módosítva: Aug 4, 2021
(#) pucuka válasza sargarigo hozzászólására (») Aug 4, 2021 /
 
Nem csak telefon készülék, meg drót kell a telefonáláshoz, hanem központ kapacitás is. Ez volt akkoriban a szűkös kapacitás leginkább.
Egy 7A2 -es telefon 20 000 kapacitású volt, ennél azért különböző műszaki okok miatt valamivel kevesebb. És ez bizony hamar elfogyott. Fejlesztésre, új központ építésre pedig nemigen költöttek, az itt nem részletezhető okot miatt.
(#) szs válasza mek-elek hozzászólására (») Aug 4, 2021 /
 
Nem vagyok benne biztos, hogy változott volna a szabály, de lehet. Majd megnézem. De úgy 20 éve még az volt a szabály, hogy a telefonnak függetlennek kell lennie, és ezért a telefonközpontban (voltam benn 'berényben, megmutatták) pont erre tekintettel volt egy hatalmas diesel áramfejlesztő is. Akkorát még nem láttam.
Nincs vezetékes telefonom már tizenöt éve de ami volt tanyasi telefon (amiről beszéltünk is reggel), még ahhoz is volt akku, hogy áramszünet esetén is legyen telefonvonal. Most is itt van a szobában a 10 NiCd akkus dobozka.
(#) Gafly válasza szs hozzászólására (») Aug 4, 2021 / 1
 
Gondolom akkor olyan savas akkut sem láttál, aminek minden cellája külön van, és akkora mint egy iróasztal.
(#) szs válasza Gafly hozzászólására (») Aug 4, 2021 /
 
De, ott láttam hatalmas akkutelepet is, valóban! Csak az akkor engem valamiért (úgy látszik) nem fogott meg annyira, mint az áramfejlesző.
Ha nem mondod, tényleg eszembe sem jutott volna. Pedig örültem, hogy bemehettünk, megmutatták.
A hozzászólás módosítva: Aug 4, 2021
(#) szs válasza Gafly hozzászólására (») Aug 4, 2021 / 1
 
Kedves Gafly, jut eszembe!
Vittem már néked érdekes telefonnak látszó valamit, ami te tényleg érdekesnek találtál.
Érdeklődésedre tarthat-é számot ez az én "tanyasi telefon" felszerelésem? 15 éve nem használom, nem is jöttek érte, én viszont ha leszedem, letakarítom, akkor sem igen tudok róla többet mendani, mint amit ma leírtam. De ha neked bemutatóra jól jönne, hát szeptember környékére el tudnám vinni (nem a vinni a nehéz, csak le kell szedni, és letakarítni 15 évet)
-első kép: antenna, állítólag logper van benne.
-másodok kép: olyan beltéri, aki a padláson lakik, békés (és békétlen) darazsak tátsaságában
-harmadik kép:a szobai akkus doboz, szekrény alól előhúzva. Nem tudom, hová tettem a tápját, de lehet, hogy ma is az elosztóban van, amit elő kéne ásnom
A hozzászólás módosítva: Aug 4, 2021
(#) nedudgi válasza szs hozzászólására (») Aug 4, 2021 /
 
A NiCd akkun nem érdemes kiakadni. Hosszabb élettartama van a jelek szerint, mint egy újabb mosógépnek, számítógépnek, mobilnak. Legalább annyira, ha nem jobban újrahasznosítható, mint a felsorolt készülékek.
(#) szs válasza nedudgi hozzászólására (») Aug 4, 2021 /
 
Szóval:még tizenöt év félredobás után is életrekelthető?
(#) pucuka válasza szs hozzászólására (») Aug 4, 2021 /
 
Meglehet, hogy életre kelthető, de használni nem lehet, mert egyrészt GSM van a helyén, másrészt pedig a működéséhez kell(ene) a központi állomás.
(#) szs válasza pucuka hozzászólására (») Aug 4, 2021 /
 
Ó, az a kérdés a NiCd akkukra vonatkozó válasz folyomámya
De amit Gafly-nak ajánlottam, azt tartom. Ha van rá érdeklődés, szívesen adom. (Mármint a "tanyasi telefon" összeállítást)
(#) sany válasza szs hozzászólására (») Aug 4, 2021 /
 
Kéményen antenna? Ilyet sem láttam még.
(#) sany válasza pucuka hozzászólására (») Aug 4, 2021 /
 
Idézet:
„másrészt pedig a működéséhez kell(ene) a központi állomás.”

Már le vannak kapcsolva?
(#) szs válasza sany hozzászólására (») Aug 4, 2021 /
 
Meglepett engem is.
Da ha megnézed, hogy a UPC Direct-es ember mire rögzítette az antennát... Az ÉMÁSZ-os ember még nem szólt érte. Szeptembertől új gazda lasz áramfronton. Ha ugyanazok az emberek maradnak, továbbra sem szólnak. De ha nem, hát hadakozhatok, hogy a nejem TV-zhessen
A hozzászólás módosítva: Aug 4, 2021
(#) sany válasza szs hozzászólására (») Aug 4, 2021 /
 
Láttam, a másik antennát is a képen, csak nem hittem először a szememnek .
(#) pucuka válasza sany hozzászólására (») Aug 4, 2021 /
 
Ó, már régen. Akkor kellett lekapcsolni, úgy 95, 96 körül, mikor megszületett az EGSM, és megszűnt az ideiglenes állomásozás.
Egyébként az antennát helikálisnak nézem. A logper az egy ilyen viszonylag kis sávszélességre rövid, 3 - 4 elemes lenne.
(#) szs válasza pucuka hozzászólására (») Aug 4, 2021 /
 
Izé... ezt nekem 2005-ben szerelték fel...

A 900-asokat (fekete doboz a konyhában) szerelték a 90-es években, olyanja volt a régi tanyám szomszédjának.
De itt is van a padláson annak a Yagi-ja is, és a konyhába jön le a madzagja. A doboz nincs meg.
Pluszként érdekes, hogy ebből láthatóan: itt már volt telefonbekötés egyszer. De nekem újra új bekötésként hozták, a hozzátartozó 30000 pénz ellenében.
A hozzászólás módosítva: Aug 4, 2021
(#) pucuka válasza szs hozzászólására (») Aug 4, 2021 /
 
Akkor nem tudom, 2005 -ben már volt sokféle lehetőség, központ kapacitás is volt elég, ha nem is bőven. lehet, hogy akkor ez egy szimpla vonalhosszabbító. Lehetne valami típusszámot tudni?
(#) szs válasza pucuka hozzászólására (») Aug 4, 2021 /
 
Ez tényleg igazi "tanyasi telefon", önálló számmal (franc se emlékszik a számra). De holnap újra felmászok a padlásra, és felírok mindent, amit a dobozon látok, akkor biztos vagyok benne, hogy ráismersz.
(Egyébként lehet, hogy 2004 volt, de semmiképp sem hamarabb. 2004-ben vettem az első számgépem, és idővel már igény jelentkezett internetre. Célszerűnek tűnt a telefonvonalas modemes internet, mivel a mobilinternet még gyerekcipősnek tűnt, és drága is volt. De végül mégis a Vodánál kötöttem ki, még a 3g előtti internetük is jobb, gyorsabb volt és olvsóbb volt. Ez meg 1 év után ment a levesbe.)
A hozzászólás módosítva: Aug 4, 2021
(#) szs válasza szs hozzászólására (») Aug 4, 2021 /
 
Bár akkor már elvileg létezett a vodánál a 3g, amikor velük kötöttem szerződést, csak ide még nem jutott belőle. Talán egy évbe is beletelt, mikorra az is lett itt.
De már a "gyaloginternet"-jük is gyorsabb volt, mint a modemes, és nem csak 60 perc járt havonta, hanem 5GB.
Azért 60 perc modemes internet, ahol egy 5MB-os mp3 5 perc, ahhoz képest a 2g internet is száguldás volt.
Csak az volt vele a baj, hogy a 3g-t, és a JSDPA-nak nevezettet is csak a "kutyadoboz antennával" sikerült jól venn-adni. A telenoros meg itt a szobában lógva is. És mindhárom (sőt, a Westel is) ugyanazon a tornyon van, 2 km-re tőlünk.
A hozzászólás módosítva: Aug 4, 2021
(#) szs válasza pucuka hozzászólására (») Aug 5, 2021 /
 
Nos, felmásztam a padlásra, de félek a darázstól (van miért félnem), így csak gyorsan hanyattdobtam a dobozt, és lefényképeztem a címkéjét. Végülis típusszám van rajta (CTA 420), neked még ismerős is lehet -én alig találtam róla valamit. (valójában semmit, ami segítene nekem). Mindenesetre a fényképet lent megtalálod.

Közben eszembe jutott a régi "tanyasitelefon" neve, amit annak idején ('90-es évek vége felé) a Jásztelnél nagyon nyomtak (ők használták e szót, amikor beengedtek körülnézni) a tanyákra, a szomszédomnak is az volt: RAS
Az (volt) enyémnek (amit emlékeim szerint 2005-ben, de 2004-nél semmiképp nem hamarabb kötöttek) semmiképp nem jutott eszembe a neve, sebaj, megnéztem az ÁSZF-t, ma is azt kötik a tanyákra, DECT/SWING a neve. (az ÁSZF 2.4.2. pontjában írja)
InvitelÁSZF
A hozzászólás módosítva: Aug 5, 2021
(#) pucuka válasza szs hozzászólására (») Aug 5, 2021 /
 
Valóban, volt próbálkozás a DECT telefonnal is, 1900 MHz -en. RAS = Rural Area System.
Ez is azt igazolja, hogy a kéményen látható cső alakú antenna helikális típusú, körkörösen polarizált. A tengelyével nézett a bázisállomás felé. Azért kellett a nagy nyereség, mert erre a szolgálatra is érvényes a DECT előírás szerinti teljesítmény korlát.
Nálunk manapság ezen a sávon csak "zsinórnélküli telefon" -t használnak, bár nincs kikötve, hogy nem lehet rajta távközlési szolgáltatást nyújtani. Volt ilyen Motorola rendszerű is, 800 MHz -en. Mindkettő amerikai (USA) eredetű.
Ma már ilyen szolgáltatást csak koncesszió útján lehet elnyerni, de ha nem írnak ki pályázatot ugye . . .
Meghát amikor egy lakosra átlag 1,5 mobiltelefon jut, már nemigen van rá szükség, és komplettebb a mobiltelefonos szolgáltatás.
(#) Gafly válasza pucuka hozzászólására (») Aug 5, 2021 /
 
Meg a DRA, 900 MHz-en (mondjuk például Orosháza és környéke).
(#) szs válasza pucuka hozzászólására (») Aug 5, 2021 /
 
De én úgy látom, hogy ez a DECT/SWING nem csak próbálkozás volt, a mai (júliús 1-vel megújított) ASZF-ben is ez szerepel, oda, ahová nem húznak ki "madzagot", azt kötik, úgy írják.
Az 1900 Mhz az azért is érdekes, mert én 1800-ra emlékeztem -ezek szerint rosszul.
A nahy nyereségű antennára tényleg szükség volt, először egy "kockát" tettek fel, de megreklamáltam, hogy nem jó a telefon, azután hozták ezt a hosszút. Ha Gaflynak nem kell a felajánlás, lehet, hogy mégis szétszedem, megnézni, mi lakik benne?
Természetesen használati igény alig akad erre a fajta telefonra, hiszen itt sem használ senki ilyet, ajogy mondod, a mobiltelefon praktikusabb, és több dolgot (pl ütőképes internet is) tud.
A hozzászólás módosítva: Aug 5, 2021
(#) mek-elek válasza szs hozzászólására (») Aug 5, 2021 /
 
Én ezt értem. csak hogy szerintem nagy kupi. A probléma a hálózattal van. A hagyományos rezes hálózat egyrészt költséges volt, aztán meg a kerületek közti átjárás bonyolult engedélyezések meglétéhez volt kötve. Ma elég a közös képviselőket doppingolni, és lőn a házakon átjátszó. Én azonban arra gondoltam, hogy mondjuk mint régen is a dohányboltokban volt telefon. És ha ezek egy olyan központba csatlakoztak volna, mint régen volt, azaz nem helyi táplálásúak voltak, akkor más szolgáltatók kiesése esetén is lehetne segélyhívást produkálni a kiépítés függvényében. Nevezzük segélyhívó vonalnak. Ugyanis, ha ma egy nagy szolgáltató bedöglik, viszi magával a többit is forgalmilag. Hasonlóan mint régen az új belvárosi központ átadásakor a kevés vezérlő miatt nem lehetett "T" hangot kapni, most a "cellák" fogynak el, és ugyanúgy kuka a helyzet. Persze ilyenkor lehet könyvet olvasni, régi fotókat nézegetni, csak ne kelljen mentőt hívni, vagy tűzoltót.
Következő: »»   3300 / 3549
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem