Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Orion SE-1060 B végfok
 
Témaindító: hendri, idő: Nov 22, 2006
Lapozás: OK   3 / 4
(#) pistaf hozzászólása Szept 13, 2017 /
 
Üdv. Mindenkinek!
Van egy ORION SE 1060 erősítőm, és van benne két alkatrész ami megvan füstölődve, és nem tudom hogy milyen alkatrészek, és milyen értékűek. Tudna nekem segíteni valaki? Az egyik képen be is jelöltem.
(#) scooby_ válasza pistaf hozzászólására (») Szept 14, 2017 /
 
Zobel-tag lesz, a kimeneten. Értéke tipikusan 10R-100nF soros R-C tag. Viszont gerjed az erősítőd!
A hozzászólás módosítva: Szept 14, 2017
(#) pistaf válasza scooby_ hozzászólására (») Szept 14, 2017 /
 
Köszönöm a választ! A gerjedés az mitől lehet?
(#) steelbird válasza pistaf hozzászólására (») Szept 14, 2017 /
 
Azok hibája miatt.
(#) pistaf válasza steelbird hozzászólására (») Szept 14, 2017 /
 
Köszönöm a segítséget!
(#) scooby_ válasza pistaf hozzászólására (») Szept 14, 2017 /
 
Ahogy steelbird kolléga írja, egyébként okozhatja sok más egyéb is, de főként elöregedett kondenzátorok miatt szokott pozitív visszacsatolás létre jönni, ekkor gerjed az erősítő. Ez irreális melegedéssel is jár, illetve a végfok drasztikusan megnövekvő áramfelvételével.
(#) pistaf válasza scooby_ hozzászólására (») Szept 14, 2017 /
 
Köszönöm!
(#) pistaf hozzászólása Máj 22, 2018 /
 
Üdv. Mindenkinek!
Elérkezett az alkatrészek cseréje, a fent látható erősítőben.
De van egy kérdésem, tudja-e valaki hogy milyen ellenállás kell a zobel-taghoz? Meg mértem 11 Ohm-s, de hány wattos és milyen típusú, huzal vagy milyen ?
A hozzászólás módosítva: Máj 22, 2018
(#) pistaf hozzászólása Jún 6, 2018 /
 
Tiszteletem Mindenkinek!
Ki cseréltem az ellenállásokat, kondikat, és most az egyik oldalon melegszenek a tranzisztorok, a másik oldalon minden rendben van.
Ha csak bekapcsolom egy kis idő múlva már enyhe füstöt ereget a BD139 tranzisztor környékén.
Tudna valaki segíteni, hogy merre keressem a hibát?
(#) scooby_ válasza pistaf hozzászólására (») Jún 6, 2018 /
 
Van is rajz erről a cuccról valahol?
(#) pistaf válasza scooby_ hozzászólására (») Jún 7, 2018 /
 
Én nem találtam róla rajzot.
(#) (Felhasználó 116638) válasza pistaf hozzászólására (») Jún 7, 2018 /
 
Nézd meg hogy minden kondenzátort megfelelő polaritással cseréltél-e.
A jól működő oldalon tudsz méréseket végezni, ez alapján a hiba már behatárolható.
A táp gondolom jó, ha a az egyik oldal működik.
Ha minden kötél szakad a félvezetőket egyesével mérd át, kiforrasztott állapotban.
Ahogy a fotót nézem a 0,56 ohmos ellenállások is melegedhettek rendesen.
Ha megnyúltak, cseréld ugyanilyen paraméterű alkatrészre.
(#) pistaf válasza (Felhasználó 116638) hozzászólására (») Jún 7, 2018 /
 
Köszönöm a tippeket, neki veselkedek, és majd csak lesz valami.
Csak az a baj hogy teljesen laikus vagyok, és nekem mint a tanulónak úgy kell magyarázni a dolgokat, de utána nézek az alapoknak.
(#) doktor válasza pistaf hozzászólására (») Jún 8, 2018 /
 
Tubeamp által leírtakat csináld végig folyamatában,és meglesz a hibás alkatrész, vagy a rossz érintkezés.
(#) pistaf hozzászólása Jún 9, 2018 /
 
Köszöntök mindenkit!
A BD139 tranzisztor hibás volt ki cseréltem, de még mindig melegszik.
A kérdésem az lenne, hogy nem lehet hogy a végfok tranzisztor valamelyike rossz?
(#) Gafly válasza pistaf hozzászólására (») Jún 9, 2018 /
 
Méregesd ki őket. Pont a BD139 a legkevésbé ludas a dologban. Sokáig izzasztod, akkor megy az elődje után...
(#) pistaf válasza Gafly hozzászólására (») Jún 9, 2018 /
 
Köszi, majd holnap kiméregetem őket.
Az egyik fele működik, ez meg szarozik velem, lassan már az összes alkatrészt kiszedem és méricskélem.
(#) Gafly válasza pistaf hozzászólására (») Jún 9, 2018 /
 
Rajzot hirtelen nem találtam, ha teszel fel, és mérési eredmények is vannak, akkor gyorsabbak lehetünk.
(#) pistaf válasza Gafly hozzászólására (») Jún 9, 2018 /
 
Nem találtam még rajzot én sem. Így elég nehéz lesz a megoldás, főleg hogy az elektronikai ismereteim =0, a kíváncsiság hajt, és a kényszer.
(#) scooby_ válasza Gafly hozzászólására (») Jún 9, 2018 /
 
Így ránézésre hasonló felépítmény lehet, mint az SE-260. Ezek a gyárak nem igazán tértek el akkoriban az egyszer már bevált kapcsolástechnikáktól.
(#) doktor hozzászólása Jún 10, 2018 /
 
Szerintem , nincs ezeknek publikált kapcsolási rajza, kis szériában,é s több modositással gyártották.
(#) pistaf hozzászólása Jún 17, 2018 /
 
Sziasztok!
Úgy tűnik, hogy az előerősítő részében van a gond.
Leválasztottam az végről az előerősítő részét, és nem melegszik a vég erősítő.
A kondik jók az előerősítőben.
Valaki tudna adni valami tippet, hogy hol keressem a hibát?
(#) bakter7210 hozzászólása Nov 5, 2022 /
 
Sziasztok! Ha bárkinek Orion SE 1060 vagy SE 1060B végfokot kellene javítani akkor vállalom a teljes javítását felújítását. Rendelkezem az összes gyári dokumentációval amit a készülékekhez meg tudtam szerezni illetve elkészítettem kijavítottam ami nem volt meg vagy hibás volt.
(#) Suba53 hozzászólása Nov 6, 2022 /
 
Sziasztok!

Végigtúrtam a netet, de erről az ORION SE-1060B erősítőről mindössze egy darabról találtam pár fotót.
Gyártott ilyet egyáltalán az Orion? Vagy ez csak egy kísérleti darab? Vagy valakinek megvolt a jellegzetes Orion embléma szitája, és rányomta egy DiY barkácsolt erősítőre?

Konkrétumot tud valaki? Mert én egyáltalán nem emlékszem rá, hogy ilyen létezett gyártásban.

SE 1030 volt, egy öszvér a 1025, és 260 paneljeiből összerakva. De abból is pár darab készülhetett csak.
A hozzászólás módosítva: Nov 6, 2022
(#) kaqkk válasza Suba53 hozzászólására (») Nov 6, 2022 /
 
Idézet:
„Sziasztok! Ha bárkinek Orion SE 1060 vagy SE 1060B végfokot kellene javítani akkor vállalom a teljes javítását felújítását. Rendelkezem az összes gyári dokumentációval amit a készülékekhez meg tudtam szerezni illetve elkészítettem kijavítottam ami nem volt meg vagy hibás volt.”
Olovasni tudsz ? Éppen a hozzászólásod alatt találtam ezt ...
(#) Suba53 válasza kaqkk hozzászólására (») Nov 6, 2022 /
 
Igen, bármennyire is meglep téged, tudok és szoktam is olvasni, és az idézett szöveg sem kerülte el a figyelmemet. De ez még nem bizonyít semmit arról, hogy valóban létezett volna ilyen "gyári" készülék.
A legtöbb gyári készüléknek a szerviz doksija, kapcsolási rajza fent van az Elektrotanyán, ezé nincs, valamint ha rákeresel a típusokra, a neten a találatok között vannak gyári dokumentumok, kapcsolási rajzok, de erről semmi. A jófogáson látni lehet egyet, de annyira amatőr kivitelű, amin a szitázás is hiányos, és kézi festés is van rajta, ilyet gyárilag az Orion nem engedett volna ki.

Sokat segítene a bizonytalanság feloldásában, ha bakter fórumtársunk felrakná a gyári rajzokat, ha valóban gyári dokumentációja van. De akkor is csodálkoznék a dolgon, mert az Orionban dolgoztam akkortájt, de erről a típusról nem tudok.

Persze ez még nem zárja ki, hogy a kísérleti üzemben legyártottak pár darab készüléket, ami nem volt gyártásban, ilyesmi volt mindig is. Viszont a Hi-Fi fejlesztők között voltak jó ismerőseim, a többi készülékről sokat beszélgettem velük, de ilyen erősítő valahogy nem került szóba.

Ezért is kérdeztem, mert mint volt orionost valóban érdekel, hogy mi ennek az erősítőnek a valódi története.
(#) bakter7210 hozzászólása Nov 6, 2022 /
 
Üdvözletem mindenkinek.
A hitetlenkedőknek felteszem a rajz fejlécét, hogy nem kamu a készülék. Sajnos sokan átbarkácsolták egyéb nem gyári feliratokkal csúfították el az Orion gyár készülékét. A Magyar Rádióban a stúdiókban használták őket selejtezésükig.

SE 1060B.jpg
    
(#) Suba53 válasza bakter7210 hozzászólására (») Nov 6, 2022 /
 
Köszönöm. Dózsáné neve ismerős.
Tudsz többet is a készülékről? Csak a stúdiók számára készült pár darab, vagy kereskedelmi forgalomba is volt?
A rajz 1983-vége felé készült, én 1984 elején távoztam, elkerültük egymást.

( Az audió cuccokat is a TV szerkesztés rajzolta. )
A hozzászólás módosítva: Nov 6, 2022
(#) bakter7210 hozzászólása Nov 6, 2022 /
 
Nincs mit!
Amit én tudok az, hogy előbb a 1060 jött ki normál előlapos méretben (évszámot nem tudok sajnos), a 1060B már rack méretű előlappal szerelték és a kísérleti műhelyben készültek. Amin láttam gyári számot az 87-es volt. Sajnos az én készülékein egyiken sincs gyári szám. A gyári rajz és a legyártott készülékek nem teljesen egyeznek meg a védelem panel eltér a rajzon szereplővel. A 1060 hátsó bemeneti csatlakozója 5 pólusú tuchel volt a hangsugárzó csatlakozók a szokványos rugós fekete-piros kivitelűek. A 1060B-ről vannak képek azon jól látszanak a be és kimenetek, de ez a készülék BEAG leválasztó transzformátorral készült. Szerintem kereskedelmi forgalomba nem kerültek esetleg moziba és sportcsarnokban hangosítottak még velük. Az én méréseim alapján tisztán torzítás mentesen 2x110W 4-ohmon a kimeneti teljesítménye.
(#) Moderátor hozzászólása Nov 7, 2022
 
Viták és személyeskedés eltávolítva.
Következő: »»   3 / 4
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem