Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Oszcilloszkóp vétel, mit gondoltok?
Lapozás: OK   143 / 167
(#) Massawa válasza szalamandra hozzászólására (») Aug 4, 2020 /
 
Egyelöre nem sokat használtam a szkopot. Ismerkedés képpen mértem vele ezt azt többnyire gond nélkül, és sokkal több adatot kaptam, mint a jo öreg Tek 464-sel. Igaz, hogy nálam ma már maximum néhány 10 MHz jel fordul elö (procik orajele), de általában azon nem kell sok mindent mérni. Eddig többet nyujt, mint ami eddig a rendelkezésemre állt, igy meg vagyok elégedve.
(#) tbarath válasza Massawa hozzászólására (») Aug 4, 2020 / 1
 
Nekem még sose nyílt ki a légzsák a kocsiban, de jobb így, hogy van benne...
(#) X-Wing válasza Massawa hozzászólására (») Aug 4, 2020 /
 
Nem szeretnék offolni, az nem az Én stílusom, válasz itt:

Multiméter problémák
(#) szapcsika válasza Massawa hozzászólására (») Aug 4, 2020 / 1
 
Nekem pl. van. A biztosíték fogyóeszköz. Tart magánál az ember, a megfelelő típusból. Van 4 Fluke kéziműszerem és egy asztali. Mindegyikben tudnék biztosítékot cserélni, anélkül, hogy vadászni, rendelni vagy patkoli kellene. Én ezt előre gondolkodásnak hívom. De ez itt tényleg nagyon off.
(#) Massawa válasza szapcsika hozzászólására (») Aug 4, 2020 /
 
Tényleg csak illusztrácioként. Csak egyetlen müszorcsaládban ennyi különbözö méretü és egyenként 2-6 értékü és tipusu biztositék volt ( gyors, szupergyors biztonsági meg mezei). 2 fajta a képen láthato biztositékokbol nem volt simán beszerezhetö. Azaz még cégen belül is hetekbe telt mire az ember megkapta azt ami kellett. Abbol a minibiztositékbol minden kártyán egy volt - volt olyan berendezés amiben 100 kártya volt - szerencsére ott sem mentek tönkre a biztik, ezért maradtak meg nálam. ( mind az 50 amit vagy 20 éve kaptam).
A képen a jobboldali a tipikus übvegbizti, a nagyobbikbol amint a feliraton is láthato két fajta volt 5 meg 6 mm átméröjü. A vastagabbik nem passzolt az 5 mm-s tokba....( érték és jellemzöen teljesen azonos volt - fejlödés hozta a különbségeket).
A legnagyobb a tipikus amerikai 1/4" bizti - az sem volt mindennapos Europában és gyakran ezek voltak a kritikus biztositékok, amik az USA-ban sem voltak mindennaposak ( csak megrendelésre digikeys stb).
Ezekhez kellett volna még a 3 Fluke bizti. ( olyankor amikor a hosszu évek során egyetlen egy ment tönkre.).
A hozzászólás módosítva: Aug 4, 2020

IMG_4769.JPG
    
(#) devergo74 hozzászólása Szept 21, 2020 /
 
Sziasztok!
Kellene valami nem túl drága használható szkóp. nem akarok beruházni nagy összeget oszcilloszkópra, mert elég ritkán van rá szükségem. Volt Siglent szkópom, pont a kihasználatlansága miatt váltam meg tőle. Most ezt nézem :FNIRSI 5012H valakinek valami vélemény róla, használható, vagy ez is felejtős?
(#) xxxyyy hozzászólása Okt 4, 2020 /
 
Sziasztok,

Tudnátok ajánlani olyan digitális szkópot (50-100MHz), amiben audio célra jól használható FFT is van?
DSO-val nincsen tapasztalatom még.
(#) nagym6 válasza xxxyyy hozzászólására (») Okt 4, 2020 /
 
A Siglent némelyik típusa amelyik 1 megapontból számol FFT-t, illetve az Owon 12 bites szkópjai tudják igen jól az FFT-t. Inkább a Siglent. Lényegesen jobbak, mint az elterjedt 8 bites ezer vagy ekörüli pontból számoló szkópok FFT-i.
Kérdés, hogy amihez kell ahhoz elég-e.
Pld.: Siglent SDS1104X-E ismerem, 1 Megapontból számol, meglehetősen jó. Esetleg olcsóbb is tudhatja, adatlapból kiderül ha 1 Mp az FFT.
A hozzászólás módosítva: Okt 4, 2020
(#) compozit válasza xxxyyy hozzászólására (») Okt 4, 2020 /
 
Ha csak úgy nézegetni akarsz, akkor jó a szkóp FFT, talán -60dB-ig. Ez csak gyerekjáték, nem erősítőhöz való. E felett is biztosan vannak jobbak, de az már a megfizethetetlen kategória. Ami könnyen elérhető az egy hangkártya és sokkal többet tud, mint egy szkóp. Eleve ugye 16 bites...
Én egy 24 bites M-Audiot használok, ez még 192 kHz-en is megy. Vagyis 96 kHz-ig lehet vizslatni egy erősítőt. A zaja pedig a hangfrekis tartományban -150 dB körüli. 12 rugóba került, persze használtan.
(#) xxxyyy válasza nagym6 hozzászólására (») Okt 4, 2020 /
 
Köszönöm, ezen el tudok indulni. Hobbi célra keresem, pl. erősítő torzítását vizsgálni. Előbb-utóbb akarok venni egy DSO-t és úgy gondolom, hogy akkor már érdemes figyelni erre a funkcióra is. Eszerint ez nem fog jelenteni horribilis többletköltséget. Ha jól gondolom a 12 bites felbontás mindenképpen szükséges, de a vétel előtt még sokat fogok utánaolvasni a témának.
(#) xxxyyy válasza compozit hozzászólására (») Okt 4, 2020 /
 
Ez gondolom külső hangkártya. A -150dB döbbenetesen jó érték. Mi a tiednek a típusa?
A hozzászólás módosítva: Okt 4, 2020
(#) compozit válasza xxxyyy hozzászólására (») Okt 4, 2020 /
 
Azért olvasd el amit írtam 18.14-kor.
(#) compozit válasza compozit hozzászólására (») Okt 4, 2020 /
 
Az M-Audio gyártotta, mondjuk 10...20 éve, valami olyasmi a neve, Audio192.

Ilyen kártya, tehát 24 bit/192 kHz sokfajta van. Csak amikor kerestem, mindegyikre az volt írva, hogy az audiobemenetről a sávszélesség 20...20000Hz. Aztán lehet, hogy többet is tudnak, de nem tudtam kipróbálni. Az M-Audio-ra meg vagy nem volt ilyen írva, vagy valahol olvastam, hogy tudja a 96 kHz-et. Meghekkelni meg nem akartam semmilyen kártyát, még ha meg is tudnám csinálni.
(#) compozit válasza xxxyyy hozzászólására (») Okt 4, 2020 /
 
Hát ez egy közönséges kártya, bedugod, némi szoftver, aztán megy. De szerintem bármelyik hangkártya többet tud, mint egy ilyen olcsóbb kategóriájú szkóp. A szkóp nem erre való.
(#) xxxyyy válasza compozit hozzászólására (») Okt 4, 2020 /
 
Köszönöm, ennek a vonalnak is utána fogok nézni. Szkópot előbb-utóbb szeretnék venni, abból indult el az ötletelésem.
A hozzászólás módosítva: Okt 4, 2020
(#) nagym6 válasza xxxyyy hozzászólására (») Okt 4, 2020 /
 
Idézet:
„gondolom a 12 bites felbontás mindenképpen szükséges,”
A Siglent 8 bit 1 megapont legalább olyan jó, vagy jobb, mint az Owon 12 bitese. Csak a Siglent "kezelése sokkal jobb, az Owoné keservesebb.
(#) xxxyyy válasza nagym6 hozzászólására (») Okt 4, 2020 /
 
Csak ötletelés szintjén, ennek még nem olvastam utána (az oltári marhaság lehetősége fennáll): Mivel nem egy analóg logaritmizáló erősítő után digitalizálunk FFT mérésnél (gondolom) a valós 12 bites digitalizálás elvi lehetőséget ad arra, hogy az alapfrekvencia amplitúdójának 0,1%-át is ki tudjam értékelni. Ezáltal a 0,1%-os harmonikus/intermodulációs torzítást már láthatom. Nem óhajtok High End-el foglalkozni, mivel soha nem lesz lehetőségem egy külön zeneszobát építeni így ez nekem hobbi célra bőven megfelel.
Mivel nem sürgős nekem
(#) nagym6 válasza xxxyyy hozzászólására (») Okt 4, 2020 /
 
Idézet:
„digitalizálás elvi lehetőséget ad arra, hogy az alapfrekvencia amplitúdójának 0,1%-át is ki tudjam értékelni.”
Elvileg így van, de a 12 bites Owon esetében ezt nem használják jól ki. Döntő a szoftver. A Siglent 1Mp-ból gondolom jelentős túlmintavételezés ebből átlagolás alapon okos szoftverrel kihozhat olyat, ami megfelel 12 bites felbontásnak. Mindkét szkópot ismerem FFT ügyben, használtam sokat öket összehasonlítva, és valóban a Siglent 8 bittel legalább olyan van mint az Owon 12 bittel.
(#) xxxyyy válasza nagym6 hozzászólására (») Okt 4, 2020 /
 
Köszönöm a tanácsokat még egyszer.
(#) c27 hozzászólása Okt 5, 2020 /
 
Sziasztok!

Szeretnék egy 4 csatornás analóg szkópot venni, analóg jelekhez illetve jó lenne ha lenne egy normális analóg szkóp itthon, már csak az érzés miatt is. Egyébként pár látványos dolgot is kipróbálnék x-y módban elég jól el lehet szórakozni vele. Digitálissal azért nem olyan szép.
Szóval a lényeg van 4 jelölt ám számomra kicsit túlárazva. Kérnék egy kis segítséget szerintetek melyiket érdemes megvenni? Nagyjából ismerem melyik mit tud, de hátha valakinek van konkrét tapasztalata az egyes típusokról, típushiba, használhatóság, tartósság, okos funkciók stb.
Tektronix TAS475 és úgy jó 30%-kal drágábban 2245A 2246A 2445.
Tas egy viszonylag fiatalabb széria, 22xx szériákról annyit hallottam, hogy viszonylag jók kivéve a tápegységet, fókusz viszont nem annyira tűéles. 2445 jó kis szkóp, de sok típusnál a függőleges eltérítő ic gyári hibás lett. Nyilván jelenleg mindegyik típus működik, feltehetően a 2445-ös kérdéses ic-je ha eddig bírta talán ezután is fogja. NVRAM dolgokról tudok, de azt hiszem az mindegyikben van.
Várom az észrevételeket, főleg akinek volt valamelyik típus, előnyök-hátrányok érdekelnének.
A hozzászólás módosítva: Okt 5, 2020
(#) szapcsika válasza c27 hozzászólására (») Okt 6, 2020 / 3
 
A 24xx sorozatú analóg szkópok (vigyázat, van 24xx sorozatú DSO is, amik egyébként egyáltalán nem rosszak) talán a legjobb modern analóg szkópok, amik valaha is készültek. Az analóg szkóp korszak végét jelentik, tehát minden bennük van, ami csak lehetett hordozható méretbe belerakni. Talán a Tek 7000-es moduláris készülékei jobbak csak.
Természetesen az életkor meglátszik rajtuk, de annyira nem kell parázni, mint azt néhány netes fórumon teszik.
Érdemes végigböngészni a típusokat, mert sok hasonlóság is van, pl. a 2465 (300Mhz) és a 2445 (150Mhz) nagsrészt ugyanaz belülről. Lehet is kapni 2465 címkével 2445-öt, kellően becsületes eladóktól néha.
A 2467B egy csodás készülék, a mikorcsatornás képernyőjének iszonyatos írási sebessége van, nagyon gyors jeleket is láthatóvá tesz. Viszont, helyztelen kezeléssel tönkretehető, kiégethető.
Amikre figyelni kell: egyes modellek A5 paneljén az smd elkók hajlamosak kifolyni és szétmarni sokmindent. Mindegyik szkóp teljesen CPU vezérlésű, tehát a kezelőszervek nincsenek közvetlen kapcsolatban a vzérelt komponensekkel, a CPU hajt mindent DA átalakítókon keresztül. A szétfolyt elektrolit gyakran ezt a részt károsítja ilyenkor gyakorlatilag semmi sem működik. Ez vagy rossz, ha nagy a kár, vagy jó, mert némi munkával hirtelen minden működni fog. De ettől sem kell parázni, vétel előtt ki kell próbálni és bele kell nézni.
A függőleges erősítő, a hirhedt U600 IC, a Maxim gyártásúakkal van gond, főleg, ha a gondos előző tulaj szerel rá hűtőbordát és/vagy jól megtépi az IC hűtőzászlóján a csavart, amitől az IC tokozása megreped és a bejutó pára tönkreteszi. Ez valóban lehet gond, de a próba során ez is kiderül. Egyébként egy ember most készül kiváltást készíteni az IC-re, a működő prototpust már bemutatta a Tekscopes csoportban. Reméljük ez hamar meglesz és akkor ez a gond sem gond.
Az NVRAM a kalibrációs értékeket tárolja, egyes modellekben ez Dallas lbeépített lítiumelekes RAM, másokban Xicor eeprom. Az elem lemerülése után a kalibrációs értékek elvesznek. Az eeprom nem merül le, azzal nincs baj elvben. Gond lehet mg, hogy a kisérletező kedvű tulaj belép a kalibráciüs menübe és sikerül érvénytleníteni a kalibrációt.
Az internetes vajákolás erre az, hogy más szkópból származó értékeket töltünk be, ami ugyen látszólag megoldja a problmát, mert a szkóp érvényesnek mutatja a kalibrációt, de nettó hülyeség, mert a kalibrációnak pont a különböző kszülékek közötti szórás kiküszöbölése a célja, tehát másból áttöltve egy rosszul működő készüléket kapsz. A korrekt megoldás az újrakalibrálás, ennek menete le van írva a service manualban, de ez igényel bizonyos műszerparkot. Amúgy kiváló service manual van mindehez, azzal nincs gond.
Ami fontos, hogy a 4 csatornából csak 2 a teljes értékű, a másik kettőn korátozott az bemeneti osztó állítása, gyakorlatilag 0,1 é 0,5V/div között válszthatsz.
Egyébként kiváló szkópok, és nem véletlen, hogy még mindig jó áron mennek. Persze meg fogod kapni, hogy miért nem egy Rigol/Siglent/Owon, de igazság az, hogy ha analóg munkára kell, akkor tökéletes, és ebben messze veri a hasonló pénzért kapható kínai cuccokat. Persze, ha arra kell, amire manapság az emberek egy meglepően nagy része hiszi, hogy való a szóp, hogy i2c-t dekódoljon Arduino fejlesztésnél, akkor nem ez kell neked.
Egy 2465B 400MHz-es de ennek akár kétszereséz is még meg tudja jeleníteni, és kis szerencsével hozzá lehet jutni olcsón.
Erről jut még eszbe, pl. a 2465, 2465A és 2465B-nél van az, hogy az A és B verzióba beleraktak még egy csomó tudást, de ugyanaz maradt a CPU így néha kicsit docögősebb a kezelése, az alapverzióhoz képest, de együtt lehet vele élni.
(#) nagym6 válasza c27 hozzászólására (») Okt 6, 2020 /
 
Idézet:
„fókusz viszont nem annyira tűéles”
A japán szkópok -amiket én láttam- tűélesek, jobbak mint a Tektronix ks. csövek szerintem.
(#) szapcsika válasza nagym6 hozzászólására (») Okt 6, 2020 /
 
A magyteljesítményű Tek csövekben van egy ívelt hálós elektronoptikai szerkezet, ami lehetővé teszi a nagy eltérítési sebességet, viszonylag rövid csöméret esetén is. Ennek mellékhatása a kicsit vastagabb sugár. Cserébe nevetve megy a 400MHz hordozható méretben.
(#) xxxyyy válasza compozit hozzászólására (») Okt 6, 2020 /
 
Utána néztem és Win10-el is jól működő hasonló kaliberű használt külső hangkártyát szinte csak új árban találtam. Aztán rátaláltam erre és rájöttem, hogy más projekthez is lehetne használni (29eFt+Á):
Behringer UMC204HD

Megkérdezhetem milyen spektrumanalizátor szoftvert használsz?
(#) c27 válasza szapcsika hozzászólására (») Okt 6, 2020 /
 
Köszönöm a részletes leírást. Ez a függőleges eltérítő helyettesítő érdekesnek hangzik.
Még nem volt a kezemben a 24XX szériából analóg változat. Eléggé utánajártam a 24-es sorozatnak, nagyjából ismerem a dolgait és az alap, az A és B változatot.
Egyébként a 24-es szériának elvileg már élesebb a képe, de élőben még sosem láttam.
22xx szériáról annyira nem tudok sokat legalább is a 2245A és 2246A-ról, a 2 csatornás változatokat nagyjából ismerem inkább most nem minősíteném azokat.
Tehát lényegében most az alábbi 4 típus közül tudnám beszerezni az egyiket: TAS475, 2245A, 2246A és 2445 alapmodel.
A 2245A és 2246A-val kapcsolatban van valakinek tapasztalata? Mondjuk a 2246A és a 2445 között vacillálok. A TAS475 viszonylag "frissebb" modell, de eléggé látszik rajta a low cost kialakítás. Kicsit a TDS szériára hajaz a külseje. Valószínűleg a 2246A vagy a 2445 lesz a befutó.
Rákérdezek milyen ic van a 2445-ben, ha Tektronix akkor nyert ügy.
(#) compozit válasza xxxyyy hozzászólására (») Okt 6, 2020 /
 
Nem tudom milyen más projektekre gondolsz, de ha csak erősítőmérésre kell, akkor ennél jóval olcsóbban is megúszod egy hangkártyával. Ha jól gondolom, egyre kevesebb kártyát gyártanak, hiszen most már a laptop a divat. Ezekben is van egész jó hangrész, bár nem tudom, hogy hány bitesek és mekkora a mintavételi frekvencia. Nem hiszem, hogy eltúloznák...

Ha külső hangkártyát akarsz, az persze drágább, azt nézd meg az adatlapján, hogy a bemeneti jel mekkora frekvenciatartományban fogad.

A hangkártyát csak desktop gépbe tudod bedugni, és a THD, IMD, Spectrum, stb mérésekhez nem is kell egy veszett gyors gép. Tehát, összeraksz valami régebbit és nagyon jól fog működni, talán a real time Fourier analízis lassabb lesz, de elviselhető. Tehát jó egy régebbi windows is.

Kártyát ne újakat nézz, keress a Jófogáson, meg a Hardveraprón, hamarabb célt érsz.

Szoftverből több is van, én sokáig a SpectraLab-ot használtam, de ez csak 24Bit/48 kHz-ig megy. Van egy fejlettebb változata, ez a SpectraPlusz SC ( többfajta van ) ez már tudja a 24 bit 192 kHz-et. Vagy van egy Visual Analyzer, ez ránézésre mindent tud, innen a Fórumról tette be a linket valaki, ahonnan le lehet tölteni. Ha jól tudom, ingyenes.
(#) xxxyyy válasza compozit hozzászólására (») Okt 6, 2020 /
 
Ez egy külső, USB-s hangkártya. Nem kísérletezek belsővel, mert szerintem külsővel sokkal jobb SNR-t tudok elérni és valószínűleg amúgy is notit fogok használni.
Az ajánlott progiknak utána fogok olvasni, köszönöm.
Leírások alapján ez egy kimondottan jó ár/teljesítményű eszköz, amihez vétel után letölthető sokféle program, ezekkel akarok majd egy kicsit eljátszani. (hangrögzítés, stúdió programok)

Ha a spektrumanalizátoros alkalmazásból kisül valami érdekes/tanulságos akkor lehet, hogy csinálok belőle egy cikket.

A szkóp beszerzéséről azért nem mondok le...
(#) compozit válasza xxxyyy hozzászólására (») Okt 7, 2020 /
 
Szkóp az kell. Anélkül nem megy semmi...
(#) szapcsika válasza compozit hozzászólására (») Okt 7, 2020 /
 
A szkóp olyan, mint a multiméter és a tápegység. Nincs olyan, hogy túl sok van belőle.
(#) Cinema válasza xxxyyy hozzászólására (») Okt 7, 2020 /
 
Nézd meg ezt is: "picotech.com" - Digitális oszcilloszkóp-adapterek, vagyis kell hozzá még egy számítógép. Drága, de nagyon jók hangfrekvenciás mérésekhez is a 12-16bitesek.

Üdv!
Következő: »»   143 / 167
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem