Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PC táp átalakítás
 
Témaindító: kand, idő: Nov 13, 2005
Lapozás: OK   184 / 200
(#) StMiklos válasza Mircsof hozzászólására (») Feb 26, 2017 /
 
Szevasz!
Azon töröm a fejem. vajon mi köze lehet a kinai panelmérőnek az ATX tápba épített ellenállás értékéhez.
Arra a gondolatra jutottam (első körben), hogy miután ezekből a panelmérőkből több árammérő határú létezik, kis kinai egyszerűen nem a megfelelő értékűt ültette be, de lehet a panelen vezetősáv formájában van jelen. Néztem az enyémet, de nem találtam rá.
2* akkorát, mint ami kellett volna.
Én ezt a nyomot megnézném...
Ha máshogy nem, ATX táptól függetlenül kötném be mérésre máshova.
Üdv: StMiklos
Jut eszembe: akár külső sönt formájában fekete-piros közé, talán ez a legegyszerűbb. Mondjuk próbára egy vékony gémkapocs, majd mutat valamit..
A hozzászólás módosítva: Feb 26, 2017
(#) szucsip válasza Mircsof hozzászólására (») Feb 26, 2017 /
 
Üdv!
Szóval mindig dupla annyit mutat a panelmérő, mint a helyes érték? Hát mi sem egyszerűbb?! Megméred a panelmérő áram be-kimenetei közötti ellenállást. Veszel még egy ugyanolyan értéket, mint a mért érték, és párhuzamosan kötöd a panelmérővel. Akkor fele áram a panelmérőn (vagy eredeti soros ellenállás) fog átfolyni, fele érték az újonnan beszerelt ellenálláson.
(#) Rahed Lee hozzászólása Feb 26, 2017 /
 
Sziasztok,

Bízom benne, hogy itt választ kapok a kérdésemre, ha mégis rossz helyen járok, akkor bocs.
Szóval van egy döglött akkus APC szünetmentes tápom, amit kivontam a forgalomból. Szeretnék egy feszültségstabilizátort építeni a hifi készülékeimhez. Van ebben valami stabilizátor vagy zavarszűrő funkció is? Ha igen, ezt lehetne valahogy akksi nélkül is aktiválni?
(#) vision61 válasza Rahed Lee hozzászólására (») Feb 26, 2017 /
 
Szia!

Egy pontos típus megadása azért nem ártana. (De szerintem akku nélkül egyik sem fog működni. Annak mi értelme lenne egy szünetmentes esetén?)
A hozzászólás módosítva: Feb 26, 2017
(#) Mircsof válasza szucsip hozzászólására (») Feb 26, 2017 /
 
Sziasztok!
Igen minden esetben dupla akkora értéket mutat.

Egyenlőre köszönöm mindkettőtöknek a segítséget! A javaslataitok szerint fogok eljárni.
Így utólag nem is tudom, hogy kevertem bele az ATX tápban levő ellenállás értéket a panelmerőben levővel...
(#) Rahed Lee válasza vision61 hozzászólására (») Feb 26, 2017 /
 
Egy régebbi típusú APC Back UPS 500-asról lenne szó.
Nem szünetmentes tápként akarom használni, ahhoz értelemszerűen kell a működőképes akksi.

Úgy tudom, hogy jópár típus rendelkezik hálózati zavarszűréssel is, elsősorban erre a funkcióra lenne szükségem, de a feszültség stabilizátor is jól jönne. Nem mindegyik típus tudja ezt, de tudtommal van olyan is, ami folyamatosan stabilizálja és szűri a tápot nem csak áramkimaradás esetén áll hadrendbe. Mert ha lenne benne ilyen, akkor elvileg ennek a kiaknázásához még az akksi sem kell, vagy elég neki ha benthagyom az elpusztultat.

Azt szeretném kideríteni, hogy van-e ebben ilyen funkció. Nem egy csúcstáp, tartok tőle, hogy alapon semmit nem csinál, csak csepptölti az akksit.
(#) pont válasza Mircsof hozzászólására (») Feb 26, 2017 /
 
Miért gondolod, hogy a dupláját méri? Akkor maximumon 10A felett kellene mutatnia. Az hogy hol milyen ellenállás van az csak a feszmérésbe játszik, egy körben csak egy áram van, az összes ellenálláson.
(#) Mircsof válasza pont hozzászólására (») Feb 26, 2017 /
 
Multit sorba kötöttem a kimenettel árammérési funkcióban, és a rákötött terhelések minden esetben a multinál 50%-al kisebbek voltak, mint a panelmérőn kijelzett érték.
Egyébként is nehezen hiszem, hogy egy 12V 21V izzón 3,2A haladjon át 12V táp esetén.

Én úgy kötöttem be a panelmérőt, hogy a számára szükséges tápot a TL 494 tápjáról kapja ami 12V az én esetemben.
Ez azért lenne jó, mert akkor is tudna működni a panelmérő, ha a táp 4V alá lenne szabályozva.
Viszont a panelmérő tápját adó fekete vezetéket én a PC táp eredeti GND pontjához kötöttem. Lehet nem oda hanem a shunt ellenállás után kellett volna. Nem tudom ez beleszólhat-e a mérésbe.
(#) pont válasza Mircsof hozzászólására (») Feb 26, 2017 /
 
A sönt-el sorba kell kötni, jobb utána, hogy a 474-es mérésébe ne legyen benn a panelmérő ellenállása. Közben mérted, hogy az izzón közvetlenül mekkora a fesz, Azok a "mérőkábelek" innen nagyon vékonynak tűnnek az is képes beleszólni, és hát ezek a panelmérők sohasem lesznek pontosak, de pl. a rövidzáras 6A az jónak tűnik, mert ez a tápátalakítás tud 7A ha a dupláját mutatná, akkor 14 nek kellene lenni...
(#) Mircsof válasza pont hozzászólására (») Feb 26, 2017 /
 
Az a kijelzett 6A rövidre zárt kimenettel közel sem a max érték. Ha megfigyeled a poti állását kb. 40% értékig tekertem fel.
A valóságban 5,5A a max áram amit a táp le tud adni jelen állapotában rövidre zárt kimenettel max feszültségen.
A képen jobban látszik a jelenlegi bekötés. Akkor végül is azt mondod, hogy a tápban levö sönt ellenállás másik oldalára kellett volna kötnöm a panelmérő fekete vezetékét?
A hozzászólás módosítva: Feb 26, 2017
(#) Ge Lee válasza Mircsof hozzászólására (») Feb 27, 2017 /
 
Konkrétan ezt a panelmérőt nem ismerem, de ránézésre a bekötés alapján természetes hogy kétszer akkora áramot mér, mert nem csak a saját, hanem a táp söntjén eső feszültséget is méri, azaz elviekben a 0,05 ohm helyett 0,1 ohmon méri a feszültséget, és jelzi ki az átfolyó áramot.
(#) Mircsof válasza Ge Lee hozzászólására (») Feb 27, 2017 /
 
Szia!
Maradéktalanul igazad van, még tegnap egy másik nem beszerelt panelmerővel sikerült reprodukálnom a mérést. Ott is 300mA helyett 600mA értéket mutatott. Ekkor nézegettem még egy kicsit a panelmérő bekötési lehetőségeit. Majd arra jutottam, hogy a fekete vezetéket nem szükséged bekötni abban az esetben ha a panelmérő tápja, és a mért táp GND pontja azonos.
Ekkor kikötöttem a fekete vezetéket, és egyből normál értéket mutat áram mérés közben is a műszer.
Este már kidőltem, és azért csak most írom le.
Köszönöm a segítséget Végre működik normálisan!
(#) Mircsof hozzászólása Márc 15, 2017 /
 
Sziasztok!
Az előző tápnak a kis tesóját alakítom át. És egy érdekes hibajelenséggel találkoztam.
Áramkorlát megy, viszont a feszültséget valamiért nem tudom feltekerni normálisan.
A két nyák nagyon hasonló ezért egyszerűnek kellene hogy legyen, de mégsem az. Bővebben: Link
4. láb GND-re húzva.
3. lábon 3.5V ez leesik 0,2V értékre amikor a tápfeszületég elkezd visszaesni a feltekert poti ellenére.
14. lábon 5V referencia feszültség van.
Az IC tápja 17.5V
(#) ferci válasza Mircsof hozzászólására (») Márc 16, 2017 /
 
Szia!
A Vref ( 2. láb ) és az Aref (15. láb) feszültségeit mérd meg a gnd-hez képest.
Utána tegyél párszáz mA terhelést a kimenetre és a 16. lábat ellenőrizd le, hogy alatta van-e jóval az Aref lábnak.
Ugyanígy mérj a fesz poti feltekerése közben az 1. lábon, eléri-e , ill. mikor a Vref láb feszültségét, mert akkor leáll az ic.
Teszteléskor a 3. láb csak akkor mehet fel 3.5 volt környékére, ha bármelyik előző feltétel nem teljesül, vagy a 16. láb túlmegy a 15-ön, ill. 1. láb túlmegy a 2. feszén.
Normál esetben, működéskor a 3. láb 0.2 volton van ( az ic belső felépítéséből látszik egy diódás "vagy-kapu", amikor is hiba esetén bármelyik erősítő kimenet felugrik 3.5-re, stop lesz).
A hozzászólás módosítva: Márc 16, 2017
(#) ferci válasza Mircsof hozzászólására (») Márc 16, 2017 /
 
Nálam különben a 3. láb 4.7 voltra ugrik fel, ha túltekerem bármelyik "mérendő" feszt.
(#) Mircsof válasza ferci hozzászólására (») Márc 16, 2017 /
 
Szia!
IC csere orvosolta a problémát. Bővebben: Link
A KA.... helyett TL494 került bele, és egyből minden tökéletesen működik. 0-25V 0-5A.
Összerakva jelenleg a tesztüzem megy max fesz/áram potival 3 óra rövidre zárt kimenettel.
Ha ezután is működik akkor jónak tekintem.
A hozzászólás módosítva: Márc 16, 2017
(#) Mircsof válasza Mircsof hozzászólására (») Márc 17, 2017 /
 
Szia!
Köszönöm a segítséget. Úgy tűnik most már jól muzsikál a cserélt vezérlő IC-vel.
(#) P1251500 hozzászólása Márc 18, 2017 /
 
Üdv A Mestereknek!
Kezembe került egy régi AT táp amit át szeretnék alakítani szabályozható feszültségűre.
Eddig amit itt olvastam (már vagy kétszer végigolvastam) a fórumon mindegyik tápban KA ,vagy TL
IC voltak,ebben viszont LM358,és mellette egy TYN112 ücsörög.Viszont mellette szól,hogy egy 12V5W
izzóval leterhelve az 5V-os ágát,a 12V-ra símán rátehetem a 60/55-s H4-t nem áll le,gond nélkül elviszi.
Ha valaki tudna segíteni(Pl.hogy a képen bejelöli,hogy mit kell kikötni,átkötni,meg hogy milyen potit kell berakni,és hová) nagyon megköszönném! Megpróbálok képet feltenni róla:
Üdv:József
(#) kadarist válasza P1251500 hozzászólására (») Márc 18, 2017 /
 
Szia!
Keress még IC-ket, mert ez a műveleti erősító egy tirisztorral még nagyon kevés.
(#) P1251500 válasza kadarist hozzászólására (») Márc 18, 2017 /
 
Ebben Isten bizony nincs több!
(#) kadarist válasza P1251500 hozzászólására (») Márc 18, 2017 /
 
A teljesítménytranzisztort egy UC3842 IC-nek kellene meghajtania. Keresd meg. Hasonló rajz: Bővebben: Link.
(#) P1251500 válasza P1251500 hozzászólására (») Márc 18, 2017 /
 
A hűtőborda mögött a másik oldalon van még egy hatlábú,amiről annyit tudtam leolvasni ami látszik:
?NY17F2 ?PT300
(#) kadarist válasza P1251500 hozzászólására (») Márc 18, 2017 /
 
Az egy optocsatoló. Jó felé keresgélsz. Bővebben: Link.
(#) P1251500 válasza kadarist hozzászólására (») Márc 18, 2017 /
 
Bocsi,de tényleg ott van,csak a panel másik végén,ott nem kerestem mert arról van a 220V-s oldal.
(#) kadarist válasza P1251500 hozzászólására (») Márc 18, 2017 /
 
Tehát meg van az UC3842 IC?
(#) P1251500 válasza P1251500 hozzászólására (») Márc 18, 2017 /
 
Még néhány kép:
(#) kadarist válasza P1251500 hozzászólására (») Márc 18, 2017 /
 
Szuper. Ezek szerint a mutatott rajzom nagyjából fedi a valóságot. A rajz szerinti R39 és/vagy R40-es ellenállásokon kell változtatni a kimeneti feszültség változtatásához.
(#) P1251500 válasza kadarist hozzászólására (») Márc 18, 2017 /
 
Megvannak!
(#) P1251500 válasza P1251500 hozzászólására (») Márc 18, 2017 /
 
Szóval Szerinted hogyan kellene hozzáfognom,pontosabban melyikkel kezdjek és hogyan csináljam a módosítást?
A hozzászólás módosítva: Márc 18, 2017
(#) kadarist válasza P1251500 hozzászólására (») Márc 18, 2017 /
 
Szépen növeld vagy csökkentsd az értéküket kis lépésekben, közben figyeld a kimenőfeszültséget.
A hozzászólás módosítva: Márc 18, 2017
Következő: »»   184 / 200
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem