Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PIC kezdőknek
 
Témaindító: Placi84, idő: Okt 3, 2005
Témakörök:
- A PIC ÖSSZES Vdd és Vss (AVdd és AVss) (tápfeszültség) lábát be kell kötni!
- A táplábak mellé a lehető legközelebb 100nF-os KERÁMIA kondenzátorokat kell elhelyezni.
- Az MCLR lábat, 10kohm-mal fel kell húzni a Vdd tápfeszültségre.
- Külső kvarc használatakor 4MHz-ig XT, a fölött pedig HS konfigurációt kell beállítani.
- Stabilizált tápegységet kell használni, a kapcsoló üzemű "telefon töltő" adapterek okozhatnak hibákat.
- Programozáshoz, használj lehetőleg PICKIT2 vagy 3 programozót. Kerülendő a JDM (soros porti) programozó.
- A PIC adatlapja (PDF), tartalmazza a lábak kiosztását és a PIC minden paraméterét. Az adatlap ingyen letölthető!
- Egyes PIC típusoknál az RA4 nyitott nyelőelektródás (Csak lefelé húz L szintre, H szintet nem ad ki!)
- Ha a PGM lábat digitális ki-/bemenetnek használod, az alacsony feszültségű programozási lehetőséget le kell tiltani.
Lapozás: OK   1022 / 1203
(#) pipi válasza pajti2 hozzászólására (») Feb 21, 2018 /
 
Hali!
Nekem is kevés volt a pic18 memóriában, és teljesítményben, pic32+enc624(olimex modul)+külső flash lett belőle, ezeket ugyanúgy tudja kezelni a stack.
Most inább pic32 és enc helyett lan8720(ebay) tünik árban jónak.
(#) Zekageri hozzászólása Feb 22, 2018 /
 
Nos , nem szeretnék nagy dolgokat megjeleníteni a webes felületén , pár információt csupán. Kb 5 csoport adatait , 5 különböző weblapon. Nem szeretnék bele animációkat meg ilyen fanci dolgokat egyenlőre. Hogyha ezt össze tudom hozni akkor váltok más PIC-re. Először az UART adatait kell feldolgoznom , és bocsánat hogy nem a PIC kezdőknek topicba írtam. Hálás vagyok a segítségekért.
A hozzászólás módosítva: Feb 22, 2018
(#) ativagyok hozzászólása Feb 23, 2018 /
 
Sziasztok!

MikroC PRO fordítóval lefordított kódra ezt írja a Microchip IPE, miután betallózom a hex fájlt:
Idézet:
„"Warning: C:\Users\MikroC\xxx\xxx.hex contains code that is located at addresses that do not exist on the PIC18F65K40.
Code incompletely loaded."”

A kontroller típusa jól van kiválasztva a fordítóban...Mi okozhatna még ilyen hibát?
(#) Hp41C válasza ativagyok hozzászólására (») Feb 24, 2018 /
 
Nézd meg a hex állomány végét. Ez egy szöveges állomány....
Oda egy-két nem Intel hex formátumú sort helye el, amiben emlékeim szerint a PIC típusa szerepel.
Egyszerűen töröld ki ezeket a sorokat mielőtt az MpLab -bal beolvasnád.
(#) frekivalto hozzászólása Feb 28, 2018 /
 
Sziasztok!

Nem szorosan programozás, de van benne PIC.
16F690-es kontrollerrel kialakított és APC220 modullal kiegészített egységet szeretnék elemes (akkumulátoros) megtáplálással használni.
16F690 tápfeszültég: 2-5,5V
APC220 tápfeszültség: 3,5-5,5V

A kontrollert "altatni" szeretném ha nincs encoder (PORT) vagy UART (RXINT) megszakítás.
A kontrollernek annyi a feladata, hogy egy rotary encodert kezel, melynek értékét kiküldi AURT-on a rádiós modulnak, valamint ha érkezik adat a rádiós modulnak a vevőtől, akkor azt kezeli. Ennyi,nem több.
Én stabilizált tápegységet pluszba nem építenék be.

Milyen megoldásban gondolkodjak, mit ajánlatok? Tapasztalati vélemények?
(#) Pali79 válasza frekivalto hozzászólására (») Feb 28, 2018 /
 
Mennyi időt kell, hogy menjen az akkuról? Én kísérleteztem egy 16F886-tal, ha alszik csak a T1 ketyeg, másodpercenkénti ébredéssel, majd megint alvással évekig elmegy egy gombelemről. A Te esetedben a rádiós modul a fő fogyasztó, azt kell kitalálni, hogy az mennyit megy egyhuzamban.
(#) pajti2 válasza frekivalto hozzászólására (») Feb 28, 2018 /
 
+1

Egy 8 bites pic szinte semmi áramot eszik egy rádiós modulhoz képest. Csak akkor gondolkodj a pic sleep-en, ha a rádiós modult is le tudod rakni sleep-re.
(#) frekivalto válasza pajti2 hozzászólására (») Feb 28, 2018 /
 
Van sleep üzemódja is. Ez egy rádiós távvezérlő, hangerő szabályozó adó rész. Bekapcsolás az encoder nyomógombjáról, (küld jelet), majd csak akkor működik, ha változtatod az encodert. Utána sleep üzemmódra vált. AZ APC EN lába, ha H szint, akkor működik, ha L szint akkor nem.
5.oldal

Mondjuk azt nem értem, hogy ha alszik, akkor hogy fogad jelet, ha vevő küld neki?

Illetve még az lenne a kérdésem, hogy a 16F690-et, hogyan tudom elaltatni, illetve ébreszteni, ha megszakítás jön? Az adatlap nekem nem egyszerű, mert flowcode-ban programozok, és hiányosan a programozási ismeretteim. Ezért kérnék Tőletek segítséget.
Köszönöm.
(#) frekivalto válasza Pali79 hozzászólására (») Feb 28, 2018 /
 
Akkuról annyit menjen, amennyit lehet. Még a betáplálás megoldása nincs eldöntve.
(#) Pali79 válasza frekivalto hozzászólására (») Feb 28, 2018 /
 
Hát ez így egy kicsit megfoghatatlan. Egy 100 Ah-s munkaaksiról elég sokág elmegy... Szóval mekkora legyen az akku mérete?
(#) frekivalto válasza Pali79 hozzászólására (») Feb 28, 2018 /
 
Ceruza akkut szeretnek. Metal hibrid AA meret kb. 2000-3000mAh / db. De ez csak otlet.
Lehet Li-Po vagy Li-ion akkh is. Ez egy kb. 10cm×10cm meretu aluminium hazban levo ado lenne.
(#) pajti2 válasza frekivalto hozzászólására (») Feb 28, 2018 /
 
AA akkukból van 2800 mAh-s is, de ha az a kérdés, hogy abból mennyire számíthatsz rosszabb napokon, kb 1500-ra. Amikor már annyit se kapsz vissza, akkor aksi kuka.

Ami adatlapot linkeltél, vevő üzemben lenyel 28 mA-t, plussz még ami körülötte van. Ha nem léped túl az 50 mA-t, 30 órát kibír 3x AA akkuról. Rádiós cuccnak nem olyan rossz az. Régen a mobil telefonokat ha wifin hagytad, folyamatos adatátvitel közben fél óra alatt nyelték le az akku-t.

A rádiós cuccod ha nincsen folyamatosan vételen, akkor sehogyan sem fogja érzékelni, mikor kell valamit érzékelnie, vagy sem. Mennie kell folyamatosan. Ha az nem elfogadható, akkor rakj rá egy főkapcsolót, és időnként kapcsolt le. Úgy kevésbé eszi az akkut nagy időátlagban. Ha az sem elfogadható, akkor amin filozol, problémás ötlet, és annyira, hogy valószínűleg nem fogsz neki örülni utólag, ha tényleg megcsináltad. Vagy rakj hozzá normálisabb akkut, vagy hagyd meg hálózati feszültségen, vagy ereszd el az egészet úgy, ahogy van
(#) frekivalto válasza pajti2 hozzászólására (») Feb 28, 2018 /
 
Megmértem az áramfelvételt.
PIC+APC220 (EN=H): 26-27mA
PIC: 2,2-2,3mA
PIC+APC220 (EN=L): 4mA

Fel van adva a lecke...
Abban igazad van (lehet), hogy ha a rádiós cucc alszik, akkor valószínű, hogy nem is tudja venni a jelet. Egyenlőre csak azt az adatlapot találtam, amit csatoltam is. Abban van sleep, de gyanítom nem arra, amire én szeretném...
(#) Firefighter1 válasza frekivalto hozzászólására (») Feb 28, 2018 /
 
Ha jol emlékszem akkor ez egy hangerőszabályozó lenne ugye?
A visszacsatolás, tehát hogy a távirányító fogadjon jeleket az mire kell?
Mert ha csak a küldött adat igazolasára akkor a PIC ébred az Encoderre , ébreszti APC-t küld adatot, vár x másodpercet a visszaigazolás miatt majd PIC aludni küldi APC-t és PIC elmegy aludni!
(#) frekivalto válasza frekivalto hozzászólására (») Feb 28, 2018 /
 
Az előzőekhez még annyit, hogy a mérés 5VDC tápfeszültségen történt.
Megmértem, hogy az adó feszültsége 3,3VDC alá nem eshet, addig stabilan működik az adó-vevő kommunikáció is.
A hozzászólás módosítva: Feb 28, 2018
(#) frekivalto válasza Firefighter1 hozzászólására (») Feb 28, 2018 /
 
Igen, hangerőszabályozó lesz.
Azért kell a visszacsatolás, mert a HMI kijelzőn is van léptető gomb. Így ha ott történik a változtatás, akkor azt át kell küldeni a vevőnek, hogy az onnantól folytassa, ahol ép áll a szabályozó.

Kompromisszumot kell, hogy kössek, lehet...

Vagy lemaradnak a HMI-ről a léptető gombok, és akkor nem kell az oda-vissza kommunikáció. Akkor az adóról megoldható a rádiós cucc engedélyezése, tiltása.
Vagy kapcsoló is szóba jöhet, az adóra, így ha nincs használatban, egyszerűen le kell kapcsolni.
(#) Firefighter1 válasza frekivalto hozzászólására (») Feb 28, 2018 /
 
És mivan ha úgy írod meg a programot hogy amikor a Rotary ébreszti a PIC et a PIC pedig az APC -t akkor a távirányító PIC je gyorsan lekéri a "hangerő" változó értékét a HMI oldalán lévő PIC- től és azzal felülirja a sajátját?

Valami ilyesmit ugyis bele kell iktass mert ha jelvesztés van vagy táphiba akkor máris elcsuszik a kettő,


Vagy a másik lehetőség hogy a távirányítóba nem használsz hangerő változót hanem az csak minuszoló vagy plusszoló utasítást küld ki a HMI oldalán lévő PIC nek!

Azért foglalkoztat a dolog mert énis most tervezek egy hasonlót de szerintem nállam csak az utobbi verzió lesz hogy minusz-plussz parancsot küld!
(#) frekivalto válasza Firefighter1 hozzászólására (») Feb 28, 2018 /
 
A mínusz-plussz parancs jó ötlet. Így tényleg nem kell küldeni adatot a HMI-ből. Erre nem is gondoltam. Köszönöm az ötletet.
Ebből is látszik, hogy egy feladatot többféle kép is meg lehet oldani.

Innentől akkor lehet altatni.
(#) pajti2 válasza pipi hozzászólására (») Márc 1, 2018 /
 
Régi mla-kban ami external phy header-eket találtam pic32-höz, azok dp83640, dp83848, smsc8700, smsc8720. Az "SMSC" egykoron "Standard Microsystems Corporation" volt, de őket az MC felvásárolta. A termék adatlapjaik eltűntek netről. Most az MC árul lan8720-at.

Gondolkodtam rajta a napokban, hogy ha lehetne, esetleg utána néznék, kompatibilisek-e regiszterek szintjén, de már nem találok adatlapot a régi smsc8720-ról.

Ha te használtad pic32mx-ről az extphy8720 header-el a lan8720-at régi mla lib-bel, egy tapasztalat érdekelne róla (és hogy melyik dátummal volt az a lib).
(#) pipi válasza pajti2 hozzászólására (») Márc 1, 2018 /
 
Csak kipróbáltam, de még nem készült belőle semmi.
5362,5364,54208 ezekből a Demo App. A waveshare lan8720 modult ebayon/alin vettem,
és kicsit kell mókolni vele, esp32höz az órajel engedélyezést át kell kötni, pic32höz meg az rxerrt, mellékeltem hogy kötöttem.
Mplabx/harmony alól is sikerült behergelni, de nagy kínlódás volt, már nem is tudom hol van.
Esetleg ez is segíthet: Bővebben: Link
Előtte olimexes Bővebben: Link + hozzá az enc624 modullal készült cuccom több példányban, az megbízhatóan megy kb 10 éve 24órában, akkor még volt itthoni forgalmazója, most már drágállom, ezért kerestem alternatívát, ha beüt a ménykű, tudjak hová nyúlni.
A hozzászólás módosítva: Márc 1, 2018
(#) pajti2 válasza pipi hozzászólására (») Márc 1, 2018 /
 
Köszönöm a tippeket. Az enc vezérlővel nekem sincsenek funkcionális problémáim, arra az orosz tankot rá merném engedni, azt is elbírja. Másért filozok a 8720-ason. Van két probléma, amit finomhangolás gyanánt lehetne éppen csiszolni.

Az egyik a control flow. Az enc vezérlőnél spi-t használtam. Az úgy működik, hogy az enc vezérlővel való kommunikáció idejére a stack block-ot kap. Real-time tölti át a byte-okat, és while()-ban pörög, amíg az végez. Párhuzamos porton persze bőven jó úgy, mert gyors, mint a villám. De a fenének van kedve olyan sündisznó nyákhoz Külső phy esetén az adatok közvetlen a pic memóriájába kerülnek. Igaz ugyan, hogy a belső interface buszt egy kicsit megfogja, viszont nem megy pocsékba cpu idő az adatmozgatásra. Nyugodtan vehetem kisebbre is az órajelet. Úgy kevesebb a fogyasztásom.

A fogyasztás a másik probléma, amivel szeretnék kezdeni valamit. Az enc vezérlő úgy nyeli az áramot, mint disznó a moslékot. Lenyel vagy 150 mA+ áramot 100 mbps-re is (10-nél 180-at nyel). A 8720 meg elkér 10-nél 25 mA alatt.

És amúgy igen, olcsóbb is
(#) madzagos hozzászólása Márc 3, 2018 /
 
Tisztelt szakértők !
Jal file-t hogy lehet megnyitni és lefordítani hex file-ra?
Válaszotokat előre is köszönöm.A teljes dokumentáció:Bővebben: Link
Tisztelettel Madzagos
A hozzászólás módosítva: Márc 3, 2018
(#) Hp41C válasza madzagos hozzászólására (») Márc 3, 2018 /
 
(#) Bakman válasza madzagos hozzászólására (») Márc 3, 2018 /
 
Van ott három hex fájl is, az nem jó? Mindenképpen te akarsz fordítani?
(#) madzagos válasza Hp41C hozzászólására (») Márc 3, 2018 /
 
Köszönöm a válaszodat.
Elméletileg így bele kotorászhatok?
(#) madzagos válasza Bakman hozzászólására (») Márc 3, 2018 /
 
Igen szeretném megpróbálni. Esetleg egy két dolgot megváltoztatni,próbaképp.
(#) madzagos válasza madzagos hozzászólására (») Márc 3, 2018 /
 
Szeretném a kapcsolásban a 4028-at kiváltani és 74141-el helyettesíteni. A BCD kódok nem egyeznek meg a két ic bemeneténél,ezt kellene átírnom.
(#) icserny válasza madzagos hozzászólására (») Márc 4, 2018 /
 
Idézet:
„Jal file-t hogy lehet megnyitni és lefordítani hex file-ra?”

1. A projektben található "include jpic" sor alapján arra tippelek, hogy ez egy régebbi kiadású JAL fordítóhoz készült, ami pl. erről az oldalról szerezhető be.
2. Ha jobban megnézzük, a program valójában JAL szintaxisban megírt assembly kód, tehát nem muszáj a JAL-hoz ragaszkodni.
3. Az eredeti projekt make, perl és linux környezet meglétét feltételezi.
(#) frekivalto hozzászólása Márc 4, 2018 /
 
Sziasztok.

PIC16F690 kontrollert szeretném “elaltatni” sleep utasítással.
Flowcode-ban programozok, ezért C kóddal tudom kiadni a parancsot.
Ezt: sleep();
Külső 16MHz Quartz, belső felhúzó ellenállások bekapcsolva, WDT=off.

Mit kell még beállítanom, hogy műkődjőn a sleep funkció?
Jelenleg 9mA a fogyasztás, nem csökken sleep-re.

Köszönöm!
A hozzászólás módosítva: Márc 4, 2018
(#) kissi válasza frekivalto hozzászólására (») Márc 4, 2018 /
 
Szia!

A lábakon lévő fogyasztók ki vannak kapcsolva ( pl. LED nem megy ?!) ?!
Következő: »»   1022 / 1203
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem