Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PIC kezdőknek
 
Témaindító: Placi84, idő: Okt 3, 2005
Témakörök:
- A PIC ÖSSZES Vdd és Vss (AVdd és AVss) (tápfeszültség) lábát be kell kötni!
- A táplábak mellé a lehető legközelebb 100nF-os KERÁMIA kondenzátorokat kell elhelyezni.
- Az MCLR lábat, 10kohm-mal fel kell húzni a Vdd tápfeszültségre.
- Külső kvarc használatakor 4MHz-ig XT, a fölött pedig HS konfigurációt kell beállítani.
- Stabilizált tápegységet kell használni, a kapcsoló üzemű "telefon töltő" adapterek okozhatnak hibákat.
- Programozáshoz, használj lehetőleg PICKIT2 vagy 3 programozót. Kerülendő a JDM (soros porti) programozó.
- A PIC adatlapja (PDF), tartalmazza a lábak kiosztását és a PIC minden paraméterét. Az adatlap ingyen letölthető!
- Egyes PIC típusoknál az RA4 nyitott nyelőelektródás (Csak lefelé húz L szintre, H szintet nem ad ki!)
- Ha a PGM lábat digitális ki-/bemenetnek használod, az alacsony feszültségű programozási lehetőséget le kell tiltani.
Lapozás: OK   1100 / 1203
(#) Bakman hozzászólása Okt 30, 2019 /
 
Sziasztok!

PIC18F14K22, SPI, MCP3550

Nevezett A/D konverteren az SDO láb egyben a Ready láb is. Miközben az SPI modul bekapcsolva, olvashatom büntetlenül a PORTB regisztert? Pontosabban a PORTBbits.RB4 a MISO láb állapotát fogja nekem visszaadni vagy valami mást?

Terv: SDO (MISO) vezeték ellenállással felhúzva. CS alacsonyra, megvárom amíg a MISO alacsony értékre vált (PORTBbits.RB4), kiolvasom az eredményt az ADC IC-ből, CS magasra.
(#) cross51 válasza Bakman hozzászólására (») Okt 30, 2019 / 1
 
Pontos választ nem tudok adni, de ha büntetne a kontroller amíg olvasnád a portot, akkor azt csinálod, ki küldesz mindent aztán az SPI ON bitjét 0-ba rakod és utána olvasod a PORT-ot.
(#) Bakman válasza cross51 hozzászólására (») Okt 30, 2019 /
 
Ez a megoldás eszembe sem jutott, köszi!
(#) Tasznka válasza Bakman hozzászólására (») Okt 30, 2019 / 1
 
Szia!
Nem kell kell semmi különös,mivel az MISO -ra megy az RDY ,nálam simán megy,hogy csak olvasom a portot
(#) Bakman válasza Tasznka hozzászólására (») Okt 30, 2019 /
 
Akkor ez egyszerűsíti a helyzetet. Az rendben van, hogy a MISO egy bemenet a kontroller felöl nézve csak abban nem voltam biztos, hogy MISO használata esetén működik-e a port olvasása, illetve ha igen, a valós értéket kapom-e vagy nem.
(#) menyus válasza bbatka hozzászólására (») Okt 31, 2019 /
 
A Great Cow Basic al kapcsolatban szeretném kérdezni hogy ebben a programban (a grafikusban és a normálban is ) hogyan lehet pl az LCD t és az A/D t konfigurálni? Pl az A/D felbontását, az LCD hány soros, hány karakteres..stb? Ezt nem találom sehol a program ban. Egyébként nagyon tetszik csak ezen fennakadtam. Köszönöm előre is.
(#) Hp41C válasza menyus hozzászólására (») Okt 31, 2019 /
 
Karakteres LCD könyvtár: Bővebben: Link
Belső ADC: Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Okt 31, 2019
(#) menyus válasza Hp41C hozzászólására (») Nov 1, 2019 /
 
Köszönöm szépen!
(#) Bakman válasza Tasznka hozzászólására (») Nov 1, 2019 /
 
Tesztelve élőben, működik nálam is. Az adatlapban megadott átalakítási idő, némi csúszással/mérési hibával, ki is jön. MCP3550-50
(#) Tasznka válasza Bakman hozzászólására (») Nov 1, 2019 /
 
Nálam is szépen dolgozik . Bár én átálltam a 3553-ra. Nálam 2db megy,és kb 100 méréssel(egy pici hiszterézis+számolgatás ) úgy beáll,mint a cövek . Még a hőmérsékleti változásra kell rájönnöm,hogy mi miatt mászik el.
(#) f2f2 hozzászólása Nov 1, 2019 /
 
Sziasztok
Itt van nálam egy panel amin rajta a programozói csati de még az ID t se tudja kiolvasni
3 féle programozót rákötve se.
A chip PIC16F887. Ezene lehet olyan config, hogy ID se kiolvasható nem hogy a config meg a többi ?
Probáltam azt a VPP s átkapcsolást is de azzal se semmi.
Kössz
(#) pipi válasza f2f2 hozzászólására (») Nov 1, 2019 /
 
Csati bekötés stimmel egyáltalán? Jócskán láttam már egyedi sorrendet.
Mclr Pgc Pgd lábakon van valami egyéb alkatrész (ellenállás, egyéb elektronika...) ?
Ja és tápja van? a pickit nem mindig bírja a célelektronika áramfelvételét
(#) f2f2 válasza pipi hozzászólására (») Nov 1, 2019 /
 
Ha magam gondoskodok a tápról akkor sincs semmi. kimértem a pdf szerint megy az ICSP 5 pinje de ha a PGM et is adom neki akkor sincs semmi. Kimérve ezek a pinek nincsenek zavarva
LOGIC0 és 1el se. Ha a configba az ICSP disable állásba lenne akkor lehet kiolvasni configot meg ID t vagy nem ?
(#) Hp41C válasza f2f2 hozzászólására (») Nov 4, 2019 /
 
Milyen tokozású? Ki lehet venni a panelből? Milyen program volt beleírva legutóbb?
Amennyiben belső órajelet állítunk be, letiltjuk a MCLR lábat (bemenetnek állítjuk), és a program azonnal kimenetnek állítja be a PGD és/vagy PGC lábat, a normál programozás nem sikerül, mert a programozó nem tudja felvenni a kapcsolatot a PIC -kel.
Próbálkozni lehet a Vpp first programming entry móddal, de a Vcc tápot a programozónak kell előállítani (kapcsolni) és az ekkor az egész kártya terhelését el kell bírja.
(#) whalaky hozzászólása Nov 7, 2019 /
 
Sziasztok!
Megpróbáltok egy egyszerűnek ígérkező projectet összerakni de már az elején elakadtam. Az LCD kijelző i2c-n vezérlésénél már komoly nehézségekbe ütköztem.
Ott tartok hogy már az inicializálás sem működik. Próbálom megfejteni az kommunikáció lényegét a párhuzamos kijelző soros vezérését, de mivel vizuális alkat voltam világ életemben ez nem olyan egyszerű, mivel nincs semmi látnivaló. Kerestem a netet google barátommal, de vagy rossz kereső szavakat adtam meg vagy nagyobb kihívás mint gondoltan, de csak azt láttam hogy sokan küzdenek a problémával, de megoldást még nem találtam, egy működő példaprogram sehol.
https://blog.kubovy.eu/2019/01/01/20x4-lcd-controlled-by-pic16f1885...c-i2c/
*/" target="_blank" rel="nofollow" >Jan Kubovy példája ugyan igéretesnek tűnt, de gyorsan kiderült hogy nem hozta a várakozásaimat, vagyis, nem működik. Már az első byte kiküldése után végtelen ciklusba kerül az I2C_wait....
Így lassan két két-három hét kutatás után ismét hozzátok fordulok.
Ha valakinek van egy működő programja az LCD i2c vezérlésére kérem osszátok meg velem.
Tizen év és két stroke után újra kell tanulni a régi hobbimat, de az idő és a technika eljárt felettem.
Előre is köszönöm!
(#) Hp41C válasza whalaky hozzászólására (») Nov 7, 2019 /
 
Az SCL és az SDA vonalakon van felhúzóellenállás?
(#) Pali79 válasza whalaky hozzászólására (») Nov 7, 2019 /
 
Ha megfelel assemblyben akkor úgy emlékszem van működő példám, de egy kicsit pontosítani kellene a paramétereket. Milyen PIC, milyen LCD, milyen I2C periféria. Egyébként az ilyen olcsóságos I2C LCD vezérlők valójában portbővítők, tehát ha az LCD helyére LED-eket kötsz lehet tesztelni a működést.
(#) whalaky válasza Hp41C hozzászólására (») Nov 7, 2019 /
 
Igen, van.
A dolog ott dől meg, hogy
  1. while ((I2C_SSPSTAT & 0x04) || (I2C_SSPCON2 & 0x1F))

Induláskor mingkét regiszter 0x00 OK
Az I2C:Initialize() után az SSPSTAT 0x80 OK
de ekkor jön az LCD_init....
az I2C_start az SSPCON2-t 0x01 re állítja OK
ezután jönne a cím kiválasztás (0x27) .... és itt áll meg az élet.
A program kommentje szerint "// wait for start bit to clear in SSPSTAT and bits 0 to 4 in SSPCON2" vagyis a google fordító szerint )az angol nem mondhatnám hogy sajátom) "// várja meg, amíg az indulási bit törlődik az SSPSTAT-ban, és 0–4 bit az SSPCON2-ben"
Olyan mintha az SSPCON-ban az indulás bit nem törlödne (szimulátor)
Mivek nincs szkópom, fogalmam sincs hogy a buszon van-e tényleges adatforgalom, de se szimulátor se proteus, a jelenség ugyan az.
Az adatlap tanulsága szerint "SEN: Start Condition Enable/Stretch Enable bit(1)
In Master mode:
1 = Initiate Start condition on SDA and SCL pins. Automatically cleared by hardware.
0 = Start condition Idle"
Vagyis az SPEN bitnek automatikusan törlődnie kéne ha a modul elindult, de a chipem vagy nem olvasta az adatlapot, vagy valami más disznóság van, de akkor mi?
A hozzászólás módosítva: Nov 7, 2019
(#) Hp41C válasza whalaky hozzászólására (») Nov 7, 2019 /
 
A Baud rate be van állítva az SSPxADD regiszterben? A library nem foglalkozik vele, csak előtte van szó róla a grafikus felülettel történő beállítások között.
A hozzászólás módosítva: Nov 7, 2019
(#) whalaky válasza Hp41C hozzászólására (») Nov 7, 2019 /
 
Megnéztem, be van állítva.
Még az I2C:initialize beállítja.
Tanácstalan vagyok.
A hozzászólás módosítva: Nov 7, 2019
(#) Hp41C válasza whalaky hozzászólására (») Nov 7, 2019 /
 
Mivel programozod? PICkit2 -vel? Az egyben egy logikai analizátor is. Ugyan az I2C -hez kell egy kis áramkör a vonal és a PICkit2 bemenetei közé (mivel a PICkit2 -ben 4k7 ellenállással a földre van húzva két csatorna). A vonal és a bemenet közé be kell iktatni egy nem invertáló CMOS kaput.
(#) whalaky válasza Hp41C hozzászólására (») Nov 7, 2019 /
 
Pickit4-em van, de bevallom most ismerkedem vele. Nincs még egy hónapos, a pickit2-m pedig jobblétre szenderült. Az hogy van-e még valahol egy elfekvő ic-m.... Pillanatnyilag a meglévő kevésből kell gazdálkodnom. Kevés a rokinyugdíj. De majd megpróbálom begerjeszteni a pickit 4-et debuggerként (eddig nem sikerült) hátha az segít.
(#) whalaky válasza whalaky hozzászólására (») Nov 7, 2019 /
 
Sikerült a pickitet debuggerként beüzemelni, és a csoda megtörtént. Működik.
A következő egy-két hetem arra fog elmenni hogy megértsem hogy ugyan mi volt ez....

Köszönöm a segítséget!

(a csatolt képen a rettenetesen bonyolult kapcsolás ami két hétig szórakoztatott)
A hozzászólás módosítva: Nov 7, 2019
(#) benjami válasza whalaky hozzászólására (») Nov 7, 2019 /
 
Nem hiszem, hogy olyan bonyolult lenne a jobblétre szenderült PK2-t megjavítani, hiszen ismert a kapcsolási rajza és a benne levő szoftver is elérhető.
(#) whalaky válasza benjami hozzászólására (») Nov 7, 2019 /
 
Valóban nem volna bonyolult javítani, "csak" egy alkalmas nyák kéne hozzá mivel sérült.
(#) pipi válasza whalaky hozzászólására (») Nov 7, 2019 /
 
Aprójé van aliexpressen komplett pk2 klón
(#) whalaky válasza pipi hozzászólására (») Nov 7, 2019 /
 
Azt is meg tudod mondani hogy hol lehet kínából nyákot rendelni?
Azt hiszem itt olvastam hogy van valami kínai egyedi nyák gyártással foglalkozó cég. Tudom hogy eszetlen lassú, de ha megfizethető áru és még elfogadható minőségű is akkor az idő már nem is annyira fontos szempont. Persze jó lenne azonnal, de annak ára van és nem biztos hogy megéri.
Az is érdekelne hogy elég csak a gerber fileokat elküldeni vagy kell hozzá más is (a fizetésen kívűl)? Mostanában kezdem összeszedni az alkatrészeket és bizony megéri kínából rendelni még ha lassúcska is.
(#) pipi válasza whalaky hozzászólására (») Nov 7, 2019 /
 
Nyákos kérdéseket inkább itt:
Bővebben: Link
Én a seedstudióval, és a jlcpcbvel gyártattam nyákot. A weboldalukon van kalkulátor, aprópénzért dolgoznak ha beleférsz a 10*10cm méretbe. A weboldalukon megtalálod, a különböző nyák tervezőkhöz a beállításokat, hogy kell megfelelő gerbert generálni.
De pickit2-3 nyákot nem szabad csináltatni, meg kell venni a kész klónt 3-4e Ft volt mikor vettem (több darabot is ebay/aliexpress)
(#) f2f2 válasza Hp41C hozzászólására (») Nov 7, 2019 /
 
3 napi kínlódás után jobban megnéztem a panelt. A ISPCLK ra rátettek egy tekintélyes smd kondit ezt kiemelve jó lett. A VPP t írtam is hogy az se segített az se.
Mésik panel 16F946 itt meg egyik Pickit se tud semmit se. Egy másik programozóm se,
de amikor azon a Cdelay t 2us ról felemeltem 500 ra 10ből 10x szuper. Pickit nél nem lehet nyújtani ilyen Delay paramétert ?
(#) pipi válasza f2f2 hozzászólására (») Nov 7, 2019 1 /
 
Pedig én kérdeztem mi van a lábakon...
Következő: »»   1100 / 1203
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem