Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PLC kérdések
 
Témaindító: Thomas10100, idő: Nov 12, 2005
Témakörök:
Lapozás: OK   119 / 127
(#) kendre256 válasza NickE hozzászólására (») Feb 14, 2021 /
 
Nem sokat foglalkoztam PLC-kkel. Unitronics PLC (bár ezt nem sokra becsülik a PLC guruk) van itthon is napkollektor vezérlőnek, Siemens S5-tel kínlódtam párszor. Az S5 elpusztíhatatlan, de jó drága volt (most már az S7 sorozat van helyette), és a programozását szokni kell, nem olyan barátságos, mint pl. az Unitronics. Programoztam már Mitsubishi PLC-t is, de azt mondanám, hogy nem értek a PLC-khez, csak nagyon alap szinten.
Itthonra azért választottam az Unitronics Jazz PLC-t kb. 10 éve, mert olcsó volt, ingyenes programozó szoftver van hozzá, egybeépített kijelzője, billentyűzete van, és olyan dizájnja, hogy nyugodtan betehető egy előszobába.
Nem tudom mivel érdemes kezdeni... Ha tudsz olcsón (ingyen) szerezni valamilyen vezérlő relét a PLC programozás alapjait azon is lehet látni. Ilyenek a Siemens Logo, vagy pl. Moeller Easy-t programoztam először, mint "PLC"-t. Minden nagyobb PLC gyártónak vannak egyszerűbb PLC-i, vagy vezérlő reléi. Ezeket program nélkül a saját (6-8) billentyűjéről lehet programozni, és nagyon kicsi kijelzőjén rögtön látszik is a programja.
Egyszerű PLC program megírása a működés megértése után nem nagy kihívás. A bonyolultabb programokhoz nyilván tanulni és gyakorolni kell, az már egy szakma...
(#) dB_Thunder válasza kendre256 hozzászólására (») Feb 14, 2021 /
 
Nem a bótba kell plc-t venni! A S5 semmit nem ér(ma már), vezérlő relé meg nem PLC!
NickE!
Olyan PLC-t kell venni amit legalább usb-ről lehet programozni, vagy esetleg ethernetről. És ami a legfontosabb: olcsó!! 20-30 ezernél többet nem szabad adni értük, és ezért már-már új is megvehető kéz alól.
A hozzászólás módosítva: Feb 14, 2021
(#) kendre256 válasza dB_Thunder hozzászólására (») Feb 14, 2021 /
 
Nem mondtam, hogy a vezérlő relé PLC, és azt sem, hogy az S5 ér valamit...
20-30 ezerért milyen PLC-t tudnál javasolni? Szerintem egy valamirevaló vezérlő relé is többe kerül ennél.
(#) dB_Thunder válasza kendre256 hozzászólására (») Feb 14, 2021 /
 
30ezer környéke:
PL: Omron CP1L-14DR kb ennyit ér, de vettem ethernetes Allen-Bradley-t is ennyiért!
Azt nem mondom, hogy minden sarkon megkapod ennyiért!

Nekem van pár ezerért is plc-m, de az mondjuk nem usb-s..

https://www.facebook.com/groups/832844203527293
(#) csikosgabi hozzászólása Feb 16, 2021 /
 
Üdv Kollégák.
A kérdésem a következő lenne.
Egy kis okos relé 12V DC tápfeszültségét szeretném mérni, ugyanezen okos relé analog 0-10V bemenetével. Akkuról lenne táplálva, ezért táp hibajel generáláshoz van erre szükség.
A kérdésem az, hogy simán egy sorba kötött ellenállással csökkenthetem a feszültséget?
(#) kendre256 válasza csikosgabi hozzászólására (») Feb 16, 2021 /
 
Ha a bemeneti ellenállás ismert, és állandó, akkor elvileg igen. Ha nem ismert az értéke, akkor kimérhető éppen, de az fontos, hogy állandó legyen.
Jobban tudnánk segíteni, ha legalább ismernénk az okos relé típusát...
(#) GPeti1977 válasza csikosgabi hozzászólására (») Feb 16, 2021 /
 
Lehet kapni feszültségreferencia IC-ket, a legegyszerűbb TL431 meg három ellenállás, esetleg sima 5,6V Zener dióda, ez lefoglal egy analóg bemenetet, a leosztott feszültség meg egy másik analóg bemenetet.
A hozzászólás módosítva: Feb 16, 2021
(#) csikosgabi válasza kendre256 hozzászólására (») Feb 16, 2021 /
 
(#) kendre256 válasza GPeti1977 hozzászólására (») Feb 16, 2021 /
 
Ő csak az okosreléjét tápláló akku feszültségét (11-14V) mérné az okosrelé 0-10V-os bemenetén. Legegyszerűbben egy ellenállással oldható meg..
(#) csikosgabi válasza kendre256 hozzászólására (») Feb 16, 2021 /
 
Így van.
Az ellenállás gyakorlati értékének megadásában tudnál segíteni?
(#) GPeti1977 válasza kendre256 hozzászólására (») Feb 16, 2021 /
 
Ha nem kell nagy pontosság akkor elképzelhető hogy jó lesz, de akkor is egy ellenállás osztó kell, felső 4,7kOhm , alsó 10kohm ellenállás, így a felső mérési határ majdnem 15V, alsó meg míg megy a plc, vagy a kis tápfesz miatt a referencia pontatlan lesz, elcsúszik.
Pontosan azt kellene tudni analóg módban mekkora a bemeneti ellenállás.
A hozzászólás módosítva: Feb 16, 2021
(#) csikosgabi válasza GPeti1977 hozzászólására (») Feb 16, 2021 /
 
Ez a megoldás szimpatikus eddig
Este megmérem a bemeneti ellenállást.
(#) kendre256 válasza GPeti1977 hozzászólására (») Feb 16, 2021 /
 
Minden számítás előtt kellene tudni, hogy mekkora a bemenő ellenállás (ahogy azt 4-5 hozzászólással előbb már leírtam). Amíg ezt nem tudjuk, kiszámíthatatlan lesz a pontosság. Egy osztó semmivel sem ad pontosabb eredményt, ha nem tudjuk mekkora ellenállással terheljük. Pl. ha az általad számolt osztót 50 kOhm bemenő ellenállással terheljük, az osztó alsó tagja 8,33 kOhm lesz a 10 kOhm helyett. Ez azt jelentené, hogy az osztóra adott 14,7V-ot 13,7V-nak mérné! De még 100 kOhmos bemenő ellenállás is 0,5V hibát okozna 14,7V-on, annyival terhelné a 10 kOhmos alsó tagot.
(#) GPeti1977 válasza kendre256 hozzászólására (») Feb 16, 2021 /
 
Mérsz egy hiteles műszerrel és ha van eltérés a műszer és a mért érték között korrigálod.
(#) kendre256 válasza GPeti1977 hozzászólására (») Feb 16, 2021 /
 
Nem nekem kell a tanács, csikosgabi a kérdező... Magamnak egy ilyen "problémát" kérdés nélkül is rég megoldottam volna.
(#) dB_Thunder válasza csikosgabi hozzászólására (») Feb 16, 2021 /
 
Erre én biztos nem használnék értékes analóg bemenetet! Főleg nem folyamatosan! Gondolom azért köze lesz a hálózathoz, onnan töltve az akkut. Elég a hálózati feszt figyelni 1 relével, digitális bemeneten, ha nincs hálózati fesz, lehet számolni az akksi lemerülésével. Át lehet állni energiatakarékoskodásra, lehet számolni az időt, hogy kb mikor merül le az akku, stb.
(#) csikosgabi válasza kendre256 hozzászólására (») Feb 16, 2021 /
 
72k a bemenő ellenállás.
(#) kendre256 válasza csikosgabi hozzászólására (») Feb 16, 2021 / 1
 
Ez után azt kell eldöntened, hogy mekkora feszültséget szeretnél mérni a 10V helyett. (Ez egy klasszikus műszer méréshatár növelési probléma.) Ha például 20V esetén szeretnél az okosrelé bemenetén 10V-ot, akkor 72 kOhmot kell a bemenettel sorbakötni (a 72 kOhmot nyilván össze kell rakni több ellenállásból, hogy pontos legyen). Ez azt jelenti, hogy a relé által mért érték kétszerese a valóságos érték. Vagy megfordítva, ha pl. 11V akkufeszültség alatt szeretnél valami jelzést adni (az már szinte lemerült akku), akkor a programot az 5,5V alatti mért érték esetére kell megírni.
De sokkal nagyobb feszültséget is lehet mérni megfelelő előtét ellenállással.
Szerk:
Műszer méréshatárának növelése.
A hozzászólás módosítva: Feb 16, 2021
(#) csikosgabi válasza kendre256 hozzászólására (») Feb 17, 2021 /
 
Köszönöm, ez alapján már menni fog.
(#) Horvath65 hozzászólása Feb 20, 2021 /
 
Üdv a csapatnak! A birtokomba került néhány Johnson Controls TC9109 PLC. Sajnos nem találtam számomra értelmezhető leírást a google-en. Valaki tudna segíteni? Annyit kisilabizáltam, hogy hőmérséklet szabályzó-vezérlő, talán még szellőztetés vezérlő.
(#) madazg77 hozzászólása Márc 5, 2021 /
 
Sziasztok!

Volna egy régi proporcionális szelep amin a működtető tekercsen kívül, van egy plusz csatlakozó is, ami a szelep helyzetéről árulkodik .
Létezik olyan univerzális vezérlő egység amivel ilyen szelepet meglehet vezérelni? pl. egy PLC 0-10V-os kimenetével.
(#) bundibacsi válasza madazg77 hozzászólására (») Márc 5, 2021 /
 
Szia!

Ezeket a szelepeket erősítúő kártyán keresztül szokták használni.
Hydraulic Servo Amplifier néven fut.
(#) aky87 válasza madazg77 hozzászólására (») Márc 5, 2021 /
 
Szia, esetleg egy kép, vagy típus, a leírásod alapján van egy prop szeleped, aminek van visszajelzése (analóg kimenete),de te analóg kimenettel akarod vezérelni?
(#) madazg77 válasza bundibacsi hozzászólására (») Márc 6, 2021 /
 
Szia!

Köszönöm, rákeresek.
(Sejtettem hogy erősítőn keresztül kell használni.)
(#) madazg77 válasza aky87 hozzászólására (») Márc 6, 2021 /
 
Szia!

Csatolmányon látszik a szelep tìpusa. bundibacsi megerősített abban, hogy ezeket erősítőn keresztül kell hasznalni. Egy ilyen erősítőnek gondoltam a PLC- ből 0-10V-os jelet adni, de lehet akár áramgenerátoros is. Első írásom òta sikerült kideriteni pár elektromos infót. A vissza csatolòban van elektronika ami +/- 15V-ot kap. A képen látható tekercs áramából, és a vissza csatoló infok alapján hogyan tudnék erősítőt választani? Letezik olyan hidraulikus cég akik tudnának segiteni?
(#) aky87 válasza madazg77 hozzászólására (») Márc 6, 2021 /
 
Pl: Fluidprogress vagy a gyártó: Orsta de már látom a választ előre: elavult, nem gyártjuk, vegyen újat...
(#) madazg77 válasza aky87 hozzászólására (») Márc 6, 2021 /
 
Like.

Köszi!
(#) csikosgabi hozzászólása Márc 9, 2021 /
 
Tisztelt kollégák!
(Majdnem plc...)
Megerősítést, véleményt kérnek az alábbi megoldásomra.
Adott egy Yaskawa frekvenciavaltó. Nyomástávadó van rajta. 0-10 bar/4-20mA
Adott egy GSM átjelző rendszer, amivel a mért nyomást át kell jeleznem. Ő is képes volna meghajtani egy nyomás távadót, de én a két dolgot egy szenzorral akarom megoldani.
Mellékletben az elképzelésem. A Frekivalto szolgáltatná a tápfeszt a szenzornak, az atjelzőn “csak átfojna az áram.
Kipróbalva 0 nyomasnál 4mA-t mérek a körben tehát jónak tűnik.
Előre is köszönöm a segítséget.
A hozzászólás módosítva: Márc 9, 2021

SCHRACK.pdf
    
(#) kendre256 válasza csikosgabi hozzászólására (») Márc 9, 2021 / 1
 
A leírt értékekkel 20 mA áram esetén a nyomás távadóra 16,6V jut. Csak az a kérdés, hogy ekkora áramnál elég-e neki ekkora feszültség. Valószínűleg igen, de ez a dokumentációjában biztosan le van írva.
Én is csináltam már ilyet, nekem működött.
(#) csikosgabi válasza kendre256 hozzászólására (») Márc 11, 2021 /
 
Köszönöm a választ.
Következő: »»   119 / 127
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem