Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PLC kérdések
 
Témaindító: Thomas10100, idő: Nov 12, 2005
Témakörök:
Lapozás: OK   118 / 128
(#) dB_Thunder válasza Tyson5 hozzászólására (») Feb 6, 2021 /
 
Azért remélem nem adtál értük sokat! Az s5 szerintem nem ér semmit, a Logó meg nem plc. Logót venném előre, annak talán lesz némi értelme. Kábelt nem tudok hozzá, de biztos kapni, eléggé elterjedt jószág.
(#) deebo válasza dB_Thunder hozzászólására (») Feb 6, 2021 /
 
Azért nincs minden sarki boltban siemens programozó kábel, és kb. annyira kerül, mint egy PLC más gyártótól.
(#) GPeti1977 válasza aky87 hozzászólására (») Feb 6, 2021 /
 
Van egy CPM1A plc-m, van hozzá soros programozó kábelem, natív soros porton tudtam programozni, van usb rs232 átalakítóm, de csak pl2303 ic-vel, ez win10 alatt nem megy, ezért építettem egy usb ttl panel és max232 ic-vel egy konvertert, de a CX-prorammer nem ismeri fel a plc-t, sőt a soros kábelen ami a plc-be van dugva az 5. láb gnd jéhez képest csak a 2. és 3. lábon (rx, tx) mérek ellenállást diódamérővel, feszültséget viszont nem mérek, mi lehet az oka hogy nem tudok kapcsolódni a plc-hez?
(#) kendre256 válasza Tyson5 hozzászólására (») Feb 6, 2021 /
 
A LOGO-t a billentyűzetéről is lehet programozni. Hasonló, csak kevesebb funkciót lehet vele csinálni, mint egy PLC-vel, de az ilyesmiket szokták vezérlő relének hívni.
Kezelési, programozási leírás magyarul. Szoftverrel is lehet programozni.
Az S5-tel nem foglalkoznék, volt (van) szerencsém időnként találkozni S5-100-al. A programozó kábelen kívül leginkább a gyári, drágán vásárolható szoftver kell hozzá. Létezett nem gyári, olcsóbb program is hozzá, de már ezer éve nem árulja a gyártója sem. Soros porton keresztül programozható (a mostani gépekkel ez egy plusz probléma). Macerás...
(#) Tyson5 válasza dB_Thunder hozzászólására (») Feb 6, 2021 /
 
Összesen 2.000Ft volt még sok-sok alkatrésszel együtt, volt köztük pl 3db BUK416-100AE, rengeteg tranyó, kondi, nyers nyáklap stb.... a legtöbb zsír új, még csomagolásban volt.
Logó kábelt (egyébként az is volt a lomosnál, csak mire rájöttem, hogy ez való hozzá már valaki más elvitte) találtam, de újonnan magyarországról 15ezertől, külföldről 5 ezertől van.
Az S5 meg... Régi, és? Ha sikerülne egy egyszerű blink programot rátenni, esetleg 1-2 szenzorral feltételt szabni pl egy relé behúzásához én már boldog lennék. Nincs vele komoly célom, egy arduino, vagy egy raspberry ennek sokszorosát tudja, ezzel tisztába vagyok.

A kérdésem továbbra is adott: Gyári kábel kell, vagy van valami más alternatíva? pl egy egyszerű rs232-usb A átalakító az s5-höz, ami 1.000Ft körültől már van.
(#) Babuci válasza Tyson5 hozzászólására (») Feb 6, 2021 / 1
 
Szia!
Azért én nem temetném az s5-öt. A mai napig jónéhány üzemben megtalálható, szinte örökéletű masinák.
Programozni RS232--> TTY (teletype, azaz 0-20mA) konverterrel lehet a PG porton.
Viszonylag egyszerűen készíthető átalakító hozzá. Siemens STEP5 programmal lehet programozni, ez XP alat még megy. Van alternatív lehetőség is a programozásra S5-S7 WIN
programmal, letöltehető demo IBH Softec honlapon.
Ha jól látom egy S95U-d van ahhoz tudok küldeni angol gépkönyvet.
Üdv:Laci
(#) Lucifer válasza Tyson5 hozzászólására (») Feb 6, 2021 /
 
Logot egy sima USB-UART-al lehet programozni (meg két lábat át kell shortolni a programozó csatiban). Sima ellenállás lábakból megoldható.
De ilyen 4K HUF magasságában ebayen van hozzá gyári kábel.
A hozzászólás módosítva: Feb 6, 2021
(#) kendre256 válasza Tyson5 hozzászólására (») Feb 6, 2021 /
 
Az S5-nek nem soros portja van, emiatt az RS-232 szabványos soros port és az S5 közé még kell egy interface.
Ilyet vehetsz készen,
vagy készítesz egy ilyet,
esetleg elolvasod ezt a topikot,
és ebben a hozzászólásban találsz egy másik rajzot is.
(#) dB_Thunder válasza deebo hozzászólására (») Feb 6, 2021 /
 
Ki az a.. aki megveszi az eredetit?? Főleg 1 logóhoz...
(#) Gabó válasza dB_Thunder hozzászólására (») Feb 6, 2021 /
 
Pl én? Igen megvettem, és eredeti. Csak jó helyen kell keresni, és kell egy kis szerencse is! És nem került többe mint a kínai klón ebay és társai...
(#) dB_Thunder válasza Tyson5 hozzászólására (») Feb 6, 2021 /
 
Annyit megért! Engedd el azt az S5-öt!! Ha nem akarsz kifejezetten plc-vel, és azon belül is S5-tel foglalkozni! Az Ardi-t vagy a málnát, sosem hasonlítunk egy PLChez!! Nem egy faj, és ez nem "tudáson" múlik! Kezd el a logót, ha az bejön léphetsz az őskor felé, alias S5, vagy addig lehet hogy beesik egy frissebb igazi PLC !! Azok is vannak már fillérekért is
(#) dB_Thunder válasza Gabó hozzászólására (») Feb 6, 2021 /
 
De neked is volt annyi eszed, hogy nem a boltba rohantál érte egyből!! Én bizonyos okok miatt elzárkózok a Sie cuccaitól, de minden más van! Omron Mitsu, Allenka.
(#) Gabó válasza dB_Thunder hozzászólására (») Feb 6, 2021 /
 
Persze, hogy nem a boltba rohantam. Hál istennek ki lehet fogni gyári kábeleket tényleg jó áron jó helyeken. Az újabb verziók meg már UTP-s csatlakozásúak, és programozhatóak.
Nekem is van még más márka is, de én valahogy elvagyok a siemenssel.
(#) Tyson5 válasza Lucifer hozzászólására (») Feb 7, 2021 /
 
Ilyesmi usb-uartos megoldásra gondoltam. Van egy yp-05-ös uartom, nem tudom ezzel működne-e. Nem találtam leírást semmilyen modulhoz.
Az s5-öt egyenlőre pihentetem, előbb a logoval próbálok valamit kezdeni, ahoz elég sok leírás van - persze gyári kábellel

Költeni nem nagyon szeretnék rá, de ha nincs más ezen elgondolkodok.

1.jpg
    
(#) Lucifer válasza Tyson5 hozzászólására (») Feb 7, 2021 /
 
Idézet:
„Van egy yp-05-ös uartom, nem tudom ezzel működne-e”

A fejlesztőkörnyezet javaban van írva, nincs obfuszkálva, így könnyen megállapítható, hogy nincs benne szűrés VIDID-re vagy szériaszámra. Kvázi ami eszköz sorosportot ad az kiválasztható benne. Nyilván érdemes valami értelmes chipsettel (nem hamis FTDI pld.) rendelkező USB-UART-ot használni. Az alis kábelben pld. CH340 van (legalábbis amit én vettem).

Idézet:
„Nem találtam leírást semmilyen modulhoz.”

Itt a lábkiosztása a programozó csatinak:
https://imgur.com/a/9uh6RmE

Az SDA-SCL-t rövidre kell zárni a programozáshoz.
(#) GPeti1977 válasza Lucifer hozzászólására (») Feb 8, 2021 /
 
Lerajzolnád a csatlakozó lábkiosztását!
(#) Gabó válasza GPeti1977 hozzászólására (») Feb 8, 2021 / 2
 
Ott van a linken amit utoljara irt.
A hozzászólás módosítva: Feb 8, 2021
(#) Tyson5 válasza Lucifer hozzászólására (») Feb 9, 2021 /
 
Ha jól értem SCL-SDA rövidzár, akkor csak 5V, GND, RX, TX lábakat kell összekötni. Esetleg tudnál linkelni egy megfelelő mudult?
(#) Lucifer válasza Tyson5 hozzászólására (») Feb 10, 2021 /
 
Az 5V nem kell neki, a rajzon amiből a részletet schmidteltem volt optos leválasztás is amiket erről tápoltak, de az csak a gyengék fegyvere .

Én egy ilyennel hergeltem (kb. azért mert ez volt kéznél akkor):
https://www.cypress.com/documentation/development-kitsboards/cyusbs...gn-kit
(#) Tyson5 válasza Lucifer hozzászólására (») Feb 10, 2021 /
 
Idézet:
„Az alis kábelben pld. CH340 van (legalábbis amit én vettem).”


ez tehát jó?

Én arra gondoltam arduinora rákötöm és azzal programozom. Az működhet?

Akkor külső táp a logonak, és csak TX és TX lábakat kell összekötni? meg persze összeföldelni
A hozzászólás módosítva: Feb 10, 2021
(#) Lucifer válasza Tyson5 hozzászólására (») Feb 11, 2021 /
 
Én ilyen kábelt vettem, de mire megjött már nem volt rá szükség mert visszaadtam a Logot a gazdájának (megoldottam amit kellett a Cypresses konverterrel):
https://www.ebay.com/itm/3M-PLC-Programming-Cable-LOGO-USB-CABLE-Fo...971029

A CH340 a kínai fosh USB-UART-ok legalja, ennél kb. bármi jobb.

Idézet:
„Én arra gondoltam arduinora rákötöm és azzal programozom. Az működhet?”

Passz. Ha hozzá tudsz férni és le USB-UART részéhez akkor próbáld ki.
(#) NickE hozzászólása Feb 14, 2021 / 1
 
Hoztak hozzám egy Mitsubishi AL2-24MR-A PLC-t. Nem működött, kijelzése sem volt. Nem vagyok PLC-s szaki, de vállaltam, hogy belenézek. Sikerült megjavítanom, de a kijelző panelon van egy 1Farádos kondenzátor, amit kisütöttem, hogy ne feszültség alatt dolgozzak... Ha jól sejtem, ennek a kisütésének a következménye az, hogy most olyan, mintha gyári alapbeállításon lenne, újra kell programozni? Vagy a program eepromban van?
(#) Gafly válasza NickE hozzászólására (») Feb 14, 2021 /
 
Ügyes vagy hogy sikerül megjavitanod, és okos is, hogy kisütötted a biztonság kedvéért.
Sajnos újra kell programozni:
Idézet:
„Data Storage
On supply voltage loss, information stored for up to 20 days (@ temperatures 0 to 25°C) through integrated capacitors”

Bővebben: Link
(#) dB_Thunder válasza NickE hozzászólására (») Feb 14, 2021 /
 
PLC-ben általában elem, ritkább esetben ilyen kondi adja a memóriának az energiát! Szinte biztos hogy üres! Most még az lesz az érdekes ha nincs meg a program..
(#) NickE válasza Gafly hozzászólására (») Feb 14, 2021 /
 
Meg lehetett volna csinálni kisütés nélkül is, mert pont nem az LCD-s panel volt rossz, de hát ugye ezt akkor nem lehetett előre tudni. Sejtettem, hogy ez a gond majd előáll, de tájékoztattam az ügyfelet, hogy én PLC-t programozni nem tudok.

Mindegy, már valakit kerestek a programozással kapcsolatban, majd megoldják.
(#) NickE hozzászólása Feb 14, 2021 /
 
Amúgy vicces, milyen feladatokat végeznek néha PLC-kel. Mostanában járok ilyen üzemekbe néha. PIC-el vagy AVR-el tizedannyiból megcsinálnám. Tudom, az iparban más szempontokat vesznek figyelembe...
(#) kendre256 válasza NickE hozzászólására (») Feb 14, 2021 /
 
Nem biztos, hogy újra kell programozni, mert a program tárolást beépített eeprom és külső eeprom végzi. Úgy látom, hogy a kondenzátor keletkező adatok tárolására van.
Gafly által linkelt doksi előző sorában van erről szó:
(#) Gafly válasza kendre256 hozzászólására (») Feb 14, 2021 /
 
Lehet hogy igazad van, majd a felbérelt PLC programozó mogoldja.
Idézet:
„Mindegy, már valakit kerestek a programozással kapcsolatban, majd megoldják.”
A hozzászólás módosítva: Feb 14, 2021
(#) kendre256 válasza NickE hozzászólására (») Feb 14, 2021 /
 
Az ipari szempontok érdekesek. Volt olyan eset, hogy egy PLC programozót azért küldtek el, mert a feladatot egyedi ötletekkel oldotta meg, és nem az applikációkban leírt példák alapján. Az indok pedig az volt, hogy mi lesz, ha az illető elmegy a cégtől, beteg lesz, ki fogja érteni a programot, ha változtatni kell? Ugyanilyen okokból nem célszerű egyedi hardvereket, vagy többféle (esetleg nevesincs) gyártó hardvereit használni.
(#) NickE válasza kendre256 hozzászólására (») Feb 14, 2021 /
 
Tervezem egy ideje, hogy legalább alapszinten megismerkedem a PLC-kel. Melyikkel érdemes kezdeni? Hozzám közelebb áll a mikrokontrollerek világa, bő 20 éve programozok PIC-eket, 10éve AVR-t, stb.
Következő: »»   118 / 128
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem