Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádió építés a kezdetektől a világvevőig
Lapozás: OK   238 / 274
(#) tnl válasza pucuka hozzászólására (») Máj 12, 2021 /
 
Bárhogy is írtam bármit, nem a te bosszantásodra volt. Ha dolgozok
valami komolyabb dolgon, közben elő szoktam venni kisebb egyszerűbb
áramköröket, amitől nem kell csodát várni, de érdekes lehet.

Ez olyasmi, hogy felébred, a bennem lévő gyerek.
(#) pucuka válasza tnl hozzászólására (») Máj 12, 2021 / 1
 
A széles sávban való hangolás nehéz dolog. Ha ilyen igény felmerül, akkor vagy heterodyn (keverős elven működő) generátort, vagy DDS generátort kell építeni.
Egyszerűbb áramkör az, ami egy lépésben egyszerre csak egy dolgot csinál. Ezekkel érdemes operálni, mert az egyszerűnek látszó bonyolultabb kapcsolásokkal elég nehéz zöldágra vergődni.
(#) sany hozzászólása Máj 13, 2021 / 1
 
Egy vevőben a tápvonal vezetékeire szeretnék tenni zavarszűrő vasmag toroid gyűrűt. A kérdésem az lenne, hogy ilyen esetben mi a célszerűbb? Az, hogy mindegyik fokozat tápvezetékére külön rakok gyűrűt, vagy egy nagyobb gyűrűn közösítem azokat? Vagy egyszerűbb az árnyékolt vezeték?
(#) pucuka válasza sany hozzászólására (») Máj 13, 2021 /
 
Brr. Nem világos, hogy mit szeretnél.
Egy tápvonalon(ban) azok a jelek futnak, amiket "beletettél".
Zavarok, csak a külvilágból kerülhetnek bele, ezek ellen a védekezés az árnyékolás, és a szimmetrikus elrendezés.
A gyűrű, gondolom ferrit gyűrű a tápvonal tulajdonságait befolyásolja, mint a tápvonal környezetét megváltoztató dielektrikum.
A hálózati kábeleken levő ferritgyűrű hatása nem az "átvitt jelre" vonatkozik, mert az vagy egyenáram, vagy igen alacsony frekvencia.
Nagy teljesítményű zavarforrás, kapcsoló üzemű táp, vagy adóberendezés által gyártott zavarok közcélú hálózatba való kijutását lehet, kell megakadályozni ilyen zavarcsökkentő megoldással, de egy berendezés két fokozata közötti jelútban ilyen megoldás nem használható, ilyen esetben jó tervezéssel kell a zavartatást kézben tartani. A tápokat szokás az árnyékolt szekciókban átvezető kondenzátorokkal szűrni, d az nem tápvonal.
A hozzászólás módosítva: Máj 13, 2021
(#) sdrlab válasza sany hozzászólására (») Máj 13, 2021 / 1
 
Fokozatok közötti zavarszűrést R(L)C tagokkal szokás, igény esetén szűrni! L-t csak indokolt esetben, ha RC-vel nem lehet gazdaságosan kivitelezni, szabad alkalmazni, mivel az induktív csatolás miatt gerjedésveszélyt okozhat...
Több fokozat 1 gyűrűn történő szűrése elvileg sem nagyon lehetséges, mert transzformátorokat alkotnak az egy vasmagon elhelyezkedő tekercsek, így simán csatolsz kapásból fokozatok között... Tehát egy táp vezeték-egy vasmag az elv mindig!
Két vezetékkel differenciál, vagy közösmódú szűrőket lehet alkotni, de ez már inkább csak a külvilág felé kellhet, készüléken belül nemigen!
(#) sany válasza pucuka hozzászólására (») Máj 13, 2021 /
 
Igen, valóban félreérhető voltam. Magának a fokozatot ellátó tápfeszültséget adó vezetékre gondoltam. Nem az RF jelre nagyfrekin. Bocs.
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Máj 13, 2021 / 1
 
Keverő elven , viszonylag szélessávú generátor lehetséges megoldása:

https://www.zl2pd.com/SingleSpanOsc.html
(#) pucuka válasza tnl hozzászólására (») Máj 13, 2021 / 1
 
Egy 1 - 10 MHz között hangolható LC oszcillátort elég nehéz készíteni, de egy 100 - 110 MHz közöttit, már nem annyira. (ilyesmi van az FM vevők oszcillátoraiban) Ha van egy stabil 100 MHz -es oszcillátorod, akkor a két jel keveréséből előáll a 0 - 10 MHz közötti generátor.
Az alap oszcillátor frekvenciájának növelésével nagyobb átfogás érhető el egy lépésben.
(#) tnl hozzászólása Máj 13, 2021 /
 
Ez egy jó ötlet, két nagyból egy kicsit keverni, amit
aztán az alul áteresztő szűrő tisztít meg a két
nagyfrekvenciától!
(#) sany hozzászólása Máj 13, 2021 /
 
Az miért lehet, hogyha a vevő fém részéhez érek recseg az egész? A test hibája vagy érintkezési?
(#) Gafly válasza tnl hozzászólására (») Máj 13, 2021 / 1
 
És milyen régen kitalálták. Például a nagy kedvencem volt a Brüel & Kjaer (csak ne lett volna olyan nehéz).
(#) tnl hozzászólása Máj 13, 2021 /
 
Nem akarom borzolni az idegeiteket ebben a késői órán,
és nincs is még teljesen kész, de nem állhattam meg, hogy ne küldjek
róla képet!
(#) fecameca válasza tnl hozzászólására (») Máj 14, 2021 / 1
 
Mi akar ez lenni? Üregrezonátor? Annak idején a HBO csipog-talanítására készítettem hasonlót.
(#) tnl válasza fecameca hozzászólására (») Máj 14, 2021 /
 
Majdnem!

Helikális rezonátor, ami ugyanarra jó,(rezgőkörnek,)
csak fel van turbózva az induktivitás, hogy ne legyen
olyan nagy mint a üregrezonátor.
(#) fecameca válasza tnl hozzászólására (») Máj 14, 2021 /
 
Volt egy jó full elektroncsöves orosz wobblerünk a cégnél, azzal sikerült őket behangolni. Kis hurok volt belógatva a dobozba, azon át szívta le a jelet a rezonátor. Olyan 4-5 dobozos pánsípok már mindent leszűrtek. Még az étkezdei felszolgáló is azt kérdezte: Van- e Ídzsbejóó eladó? Utóbb kiderült, hogy tanyán lakott. Mondtuk is néki, ahhoz kábeltévé is köll.
A hozzászólás módosítva: Máj 14, 2021
(#) tnl válasza fecameca hozzászólására (») Máj 14, 2021 /
 
Tesóm is csinált, működött is, most keresem a neten hogyan működött,
de nem találom!
(#) fecameca válasza tnl hozzászólására (») Máj 14, 2021 /
 
Még a Rádiótechnika is leközölte, azt az egy rezgőkörös, ferritgyűrűs trafós negatív visszacsatolásosat, amit mindenki gyártott. Csak annak valamennyi csillapítása is volt. Az üregrezonátoros pánsípok nem csillapítottak sehol, csak kiszűrték a zavaró jelet. A mai IPTV világban már az is olyan muzeális, mint a detektoros rádió.
(#) tnl hozzászólása Máj 20, 2021 /
 
Sziasztok!

Egy kedves fórumtárstól egy sp6847 -es
10/11 osztó ic-hez jutottam néhány hónapja.

Kicsit féltem, nehogy tönkretegyem mert csak egy van
belőle és ezért halogattam, hogy építsek belőle egy
tízes frekvenciaosztót frekvenciamérőm elé.


Az ic max 250 MHz-ig jó, a frekimérőm kb 25MHz-ig így 10-es osztókén nagyon
jó lenne.

Nem találtam kész áramkört vele a neten,ezért próbáltam magam kitalálni,
hogy kell bekötni, hogy jelgenerátor/oszcilloszkóppal kipróbáljam.

A gyakorlatban nem próbálom ki, mert akkor tönkremehet, ECL ic-kel
semmilyen tapasztalatom nincs.

Mellékelek egy rajzot szerintem hogy kell bekötni, de ez csak találgatás,
aki tudja hogy kell használni ezt az ic-t kérem segítsen!
(#) pucuka válasza tnl hozzászólására (») Máj 20, 2021 / 2
 
A bemenetet 1 nF kerámia kondenzátorral kell leválasztani.
Mindkét vezérlő bemenetet /PE1, és /PE2 -t +5 V ra kell kötni, akkor számol 10 -et.
TTL/CMOS kimenetet lehet használni, de 680 Ω felhúzó ellenállás kel +5 V -ra.
A bemenetre nem árt egy tranzisztoros előerősítő/jelformáló áramkör, a bemenetén diódás túlfeszültség védelemmel. A tranzisztor nagyfrekvenciás legyen, fT > 1GHz.
Adatlap:

SP8647.pdf
    
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Máj 20, 2021 /
 
Adatlapjában jól látszódik , hogy alacsonyabb frekin nem hajlandó dolgozni.
Tehát ha nem tudsz neki 50 MHz felett jelet adni , akkor nem fogja meg mérni jól és pontosan az alacsonyabb 10-40 MHz közti jeleket.
ECL logikai áramkörök "csak gyorsan" szeretnek számolni , kissé lassabb jeleknél elalszanak.
(#) tnl válasza Kera_Will hozzászólására (») Máj 20, 2021 /
 
Idézet:
„alacsonyabb frekin nem hajlandó dolgozni.”



Erre nem gondoltam,
(#) tnl válasza Kera_Will hozzászólására (») Máj 20, 2021 /
 
A tápfeszültséget, GND-t hogy kell bekötni?
A hozzászólás módosítva: Máj 20, 2021
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Máj 20, 2021 / 2
 
A pucuka által csatolt adatlap 3. oldal táblázatai beszédesek ezzel kapcsolatban.

Erre egyik ismerősöm akkor jött rá amikor hasonló ECL bemenetű frekimérője 1-2 GHz körülig mért.
A CB-jét szerette volna frekire húzni.
Aztán csodálkozott , hogy jó pár kHz-el volt arrébb a valós csatornáktól.
(#) tnl válasza pucuka hozzászólására (») Máj 20, 2021 /
 
Köszönöm!

Csak most vettem észre, és köszönöm a táblázatot is!
A hozzászólás módosítva: Máj 20, 2021
(#) tnl válasza pucuka hozzászólására (») Máj 21, 2021 /
 
Készítettem még egy rajzot, az előerősítőt kihagytam,
a nekem cmos icknél bevált munkapont beállítással igyekeztem helyetesíteni.
Arra kérlek nézd már meg, hogy így használható e.
(#) pucuka válasza tnl hozzászólására (») Máj 21, 2021 / 2
 
Idézet:
„Normally, one input is left open circuit and the other is AC coupled, with externally applied bias.”

Azaz " alapesetben az egyik bemenet nyitott, a másik AC csatolt külső előfeszültség beállítással".
Ahogy az adatlapi ábrán (Fig.7) látod, a csatoló kondenzátor után 1N4148 dióda, 90 Ω, és 750 Ω feszültség osztó. A potméteres megoldással esetleg kivégezheted a bemenetet.
A 16 -os láb lógjon a levegőben.
Mivel a bemeneti feszültség 400 - 800 mVPP, ajánlatos a bemenet védelmét két antiparalel (1N4148) diódával védeni a kondenzátor előtt.
Ahogy látod a bemenet eléggé terhelni fog, ezért lehet szükség impedancia illesztő erősítőre a bemeneten.
(#) K_Imre hozzászólása Máj 22, 2021 / 3
 
Rádiótechnika évkönyv 1978

Rádió.jpg
    
(#) K_Imre hozzászólása Máj 22, 2021 / 2
 
1 Tranzisztoros Fm adó .

Fm adó
(#) pucuka válasza K_Imre hozzászólására (») Máj 22, 2021 1 / 3
 
Elolvastad a topik címét? Adóról szó sincs benne, az egy másik topik.
Egyébként mi a kérdésed?
(#) tnl válasza pucuka hozzászólására (») Máj 23, 2021 /
 
Idézet:
„a csatoló kondenzátor után 1N4148 dióda, 90 Ω, és 750 Ω feszültség osztó.”


A diódának mi a szerepe, miért nem két megfelelő ellenállással
állítják elő, a kívánt feszültséget?
Következő: »»   238 / 274
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem