Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádióamatőrök topikja
Lapozás: OK   246 / 250
(#) Gobe54 válasza Feri007 hozzászólására (») Jún 20, 2023 /
 
MHSZ Rádió Elektronikai Kísérleti Intézet
A hozzászólás módosítva: Jún 20, 2023
(#) kisedison hozzászólása Jún 25, 2023 / 1
 
Szép napot Mindenkinek!

Egy kérdésem lenne hozzátok, akik jártasak a rádiózásban. Egy jelenleg építés alatt álló RC hajó telemetriáját szeretném nagy távolságra továbbítani, egy átalakított 433MHz-es rádióval aminek 25W a maximális adóteljesítménye. Jelenleg a próbák során egy 3DR telemetriát használok, ez 250mW-os (utána olvasva, ez is illegális teljesítménynek minősül) a kis antennáival kb 1500 méter a hatótávolsága. A kérdés az, hogy mi kell ahhoz, hogy akár a nagyobb teljesítményű rádiót, vagy előbb az ahhoz beszerezni tervezett komolyabb antennát, a 250mW-al kipróbálva legálisan tudjam használni a MAVlink adatok továbbítására? Rádióamatőr vizsga elég hozzá? Vagy egyáltalán az elég esetleg más kell hozzá? Lévén hogy én nem akarok senkivel sem beszélgetni, QSL lapokat küldözgetni, meg ilyesmik. (na jó, a közösségi része mint klubélet még érdekelne, de szerintem manapság nem nagyon van). Ez már egy lépéssel beljebbi kérdés, de ilyenkor nekem van egy adott frekvenciám amit használhatok, vagy ha épp valahol van szabad akkor azt? Ez mondjuk a 3DR-nél problémás, mert az ugrál.
(#) pont válasza kisedison hozzászólására (») Jún 25, 2023 /
 
Mobiltelefon/mobilinternet nem jöhet szóba?
(#) kisedison válasza pont hozzászólására (») Jún 25, 2023 /
 
Van egy ilyen opció is, de nem feltétlenül szeretném. Nagy a késleltetés, a tornyok közötti átjelentkezés elég döcögős tud lenni olykor, és kell pluszban egy számítógép ami ezt kezeli, meg mindenféle trükkel elérni, hogy kintről elérhető legyen az eszköz, mivel a szolgáltató nem ad nyilvános IP címet. Plusz a rádiók megvannak, és nincs szolgáltatófüggőség.
(#) pont válasza kisedison hozzászólására (») Jún 25, 2023 /
 
Nyilván a feladatot te ismered, de az amatőrsávokban a folyamatos adattovábbítás, nem nagyon támogatott. Ipari frekvenciahasználat meg drága. Nem hiszem, hogy egy adatcsomag elveszne toronyváltáskor, régen kitalálták erre a protokollokat, több adat veszne el rádiós kapcsolatnál.... Elég ha az egyik oldalon van fix ip, az lesz a szerver.
(#) kisedison válasza pont hozzászólására (») Jún 25, 2023 /
 
Igen, csak a szerver is mobilneten csatlakozna / csatlakozik is, mert a program netről tölti be a térképet.
Máshonnét közben kaptam tippet az ISM sávra, az végülis pont az ilyesmikre van, csak a teljesítmény bajos kicsit. Nekem kicsit furcsák ezek a dolgok olyan szempontból hogy az ISM sáv 433MHz-es része beleesik a rádióamatőr sávokba is.
(#) pucuka válasza kisedison hozzászólására (») Jún 25, 2023 / 1
 
Nem értem, miért a teljesítmény a legnagyobb problémád. Mekkora az a hajó, amit építesz, mert egy 25W -os adó tápellátása 3 - 4 A minimum. Kiszámoltad, ehhez mekkora kapacitású akkut kell a hajóba rakni, és az mekkora súlyú?
A frekvencia kérdése:
433 MHz -en 100 mW engedélyezett, és az SRD (rövid hatótávolságú) harmadlagos szolgálat, ami azt jelenti, nem okozhat zavart a rádióamatőr szolgálatnak, és nem tarthat igényt védelemre. Azaz, ha a nagy teljesítményeddel pl felbosszantasz egy amatőrt, és a közeledben elereszti a számára engedélyezett 100 W -ját, a te összeköttetésed minden bizonnyal meg fog szűnni. (slendriánul fogalmazva erre számíthatsz)
Nem tudni, mekkora terület amin a hajó mozog, és milyen messziről, milyen földrajzi körülmények között kell működni.
A 433 MHz ISM sáv egyszem csatornája 1,2 MHz széles. Ebbe nagyjából egy 400 b/s adatsebesség fér bele.
Szóval, jobban utánna kell nézni a dolgoknak.
(#) Doky586 válasza kisedison hozzászólására (») Jún 25, 2023 /
 
Amatőrsávot nem lehet erre legálisan használni.
Különbenis sokan belenyomkodnának nemtetszésük jeléül vagy visszajátszanák a percekkel azelőtti felvételt. Így hamar zátonyra futna a hajód..
(#) kisedison válasza pucuka hozzászólására (») Jún 26, 2023 /
 
125 cm törzshosszú katamarán, felső részén napelemmel. A 25W-os adót kényelmesen elbírná a rendszer főleg lassú módban (5 másodpercenként küld csomagot), de mint írtam, ez nem feltétlenül opció, ha a 250mW-as jelenlegi rádió tud nagyobb hatótávolságot egy komolyabb antennával. Ennek jobban örülnék, mert nem fix frekvencián dolgozik, hanem ugrál oda ahol jobb a vétel, plusz kódolva van köztük a kommunikáció. 400b/s elég kevés. Ez a kis 3DR telemetria röhögve megy 9600 baud-os sebességen, de mehetne gyorsabban is akár. Persze ki tudja ennél mik a valós adatok. Csak annyi van megadva, hogy 433MHz, nem vitték túlzásba az infókat.

Mindenképp utána kell nézni, ez nem kérdés. Meg szerintem a mobilhálózatos megoldás is ki lesz próbálva. Hatótáv szempontjából az lenne a nyerő, ez kétségtelen.
(#) kisedison válasza Doky586 hozzászólására (») Jún 26, 2023 /
 
Kezd körvonalazódni nekem is, ahogy olvasgatok utána jobban.

A visszajátszással nem sokat érnek, a MAVlink azért nem olyan egyszerű dolog. Viszont ez a hozzászólás is erősíti bennem kicsit, amit olvastam már több helyen, hogy akad bőven rosszindulatú ember a rádióamatőrök között, legyen az legálisan végzett tevékenység, vagy sem.
(#) Doky586 válasza kisedison hozzászólására (») Jún 26, 2023 /
 
Az a helyzet hogy az ilyen kis szűretlen vackok ha felerősíted a jelet akkor ± sok MHz körzetben mindent kinyomnak mindenki mást az egész sávon, ezért téged fognak a leg rosszindulatúbb embernek minősíteni és ne csodálkozz mások reakcióján. A hatóság reakcióján se.
(#) Kera_Will válasza kisedison hozzászólására (») Jún 26, 2023 /
 
Erre a "hackelt" free opensource zigbee utanzatu protokolra es kutyure nem tennek hajo vezenylest ami tobb kilometerre elcsatangolna toled.
Ezt nem tobbwattos uzemre terveztek.
Akkor inkabb LoRa LAN ... erre talaltak ki ... kispower nagytavolsag .
10 mW tobb 10 km hidal at terepen.
Nezzel utanuk.
(#) kisedison válasza Doky586 hozzászólására (») Jún 26, 2023 /
 
Nem ez lenne felerősítve, hanem egy normál beszédre használatos rádió lenne használva.
(#) kisedison válasza Kera_Will hozzászólására (») Jún 26, 2023 /
 
Nincs semmi hackelés, gyári telemetria. A tapasztalatok alapján teljességgel megbízhatóan üzemel, évek óta. Pár repülő lezuhanást is túlélt már
(#) Kera_Will válasza kisedison hozzászólására (») Jún 26, 2023 / 1
 
A kérdés az , hogy az adott protokolhoz ajánlott átviteli sebességet , kimenő teljesítményt (ERP-t), vevő érzékenységet (jel/zaj viszonyt), hogyan és milyen összhangra , környezetre tervezték meg ?
Minden fenti paraméter hatással van az áthidalható távolságra.(meg még pár egyébb is)
Mindezek az adott ország területén engedélyezett frekvencia használattal is egyezzenek.

Alapesetben nálad azt lehetne tenni , hogy a hatásos antenna magasságot növeled meg.
Tehát nem a kezedben lévő konzolban van az adóvevő modul hanem több méterrel feljebb.
Ekkor már sokkal többet tettél az RF kapcsolat hatótávolságának növelése érdekében.
Repcsinél jobb a helyzet , mivel az egyik rádió "majdnem mindig" magasabban van a másikhoz képest.
Hajónál kissé rosszabb lehet a helyzet.
(a hosszú koaxkábel csillapítást jelent a jelre ezért kellenne mindenestül az adó modult felemelni, valószínűleg a rádióba "audio" (persze ezek inkábabb digit jelek) jobban elviselhetik a hosszabb drótot mint az rf jel).
Első körben 1 koax toldóval kellene kipróbálni mi történik , lehet kapni sma-sma toldót 5méteres (feltéve ha ilyen a távírányító konzolod csatlakozója amire az antennát kötöd)
Amivel kiemelheted pl 5 6 méteres teleszkópos pecabottal a távírányítód házától az antennáját.
(utolsó tag lehet túl vékony és lekonyulhat az antenna súlyától azt nem használod).

Másik opció , hogy jobb nyereségű antennát használsz.
Igaz ez sértheti a maximális ERPre vonatkozó kitételeket.
Az adott frekvenciára mértezett nagyobb nyereségű körsugárzót kell rakni a hajóra.
Az távírányítón pedig egy pár elemes yagit , persze ezzel már irányhatást érsz el.
(nagyon egyszerű, pontos és rugalmas yagi építhető fém mérőszallagból )
Forogni kell a hajó feltételezett mozgás irányába.
(A pecabotra is rakhatsz nagyobb nyereségű körsugárzót)

Persze "végtelenségig" nem hosszabíthatod a koaxot és az antenna magasságot mert a koax is csillapítja az energiát.Ezért említettem a teljes rádiós modul kiemelését(feltéve ha lehetséges).Akkor csak az alapsávi jeleket kell messzebb vinni a távírányító és adóvevő modul között.

Az 5 6 méteres koaxtoldás gyári csatikkal ellátott kábel viszonylag egyszerűen elérhető, tesztelése lehet annak , hogy melyik irányba kell elmozdulni.
Lehet már ez is sokat segít az átvitelen.
Igaz kényelmetlen lehet cipelni a jobbra balra még a pecabotot is a vízparton lévő tereptárgyak között .
A hozzászólás módosítva: Jún 26, 2023
(#) Kera_Will válasza Kera_Will hozzászólására (») Jún 26, 2023 /
 
"Alapsávi" oldalon ha az előzőleg csatolt képen lévő usb kütyüd megy a PC/Noti gépedbe , akkor ott akár 15-20 méter hatásos magasságot is nyerhetsz.
Vannak aktív 10-15 méteres USB toldó kábelek, ilyet közbe iktatva még magasabbra tudod kiemelni az antennával magát RF modult is .
+ ehhez jöhet a koax toldó + a nyereségesebb körsugárzó antenna.
(#) Doky586 válasza Kera_Will hozzászólására (») Jún 26, 2023 /
 
"Hajónál kissé rosszabb lehet a helyzet."
Ott legalább nincsenek dombok, hegyek (általában), erdők, fák..
A hozzászólás módosítva: Jún 26, 2023
(#) Gafly válasza Doky586 hozzászólására (») Jún 26, 2023 / 2
 
Hajónál sokkal kedvezőbb a szituáció, mert ott földelés (pontosabban vizelés ) alapban megoldott.
(#) Kera_Will válasza Gafly hozzászólására (») Jún 26, 2023 /
 
A hajó Földelését pedig muskátlis virágcserépbe ültetik, nem csak hasznos hanem díszít is !
A hozzászólás módosítva: Jún 26, 2023
(#) pavikpeter hozzászólása Júl 10, 2023 /
 
Megépítettem ezt az áramkört és az élesztéséhez kérnék segítséget. Az a kérdésem, hogy milyen értékűnek kell lennie az RF fojtónak, és max. mekkora maradék RF jel visszajutása engedhető meg a tápfeszültségre? Azért kérdem, mert azt tapasztalom, hogy ha egy random ferrit toroid magra rátekerek 10 menetet ahogy a leírás írja az annyira kevésnek tűnik, hogy el sem indul az oszcillátor. 20 menet (~100-200 uH) környékén már jár de még mindig ~100-120 mV "brumm" mérhető a soros ellenálláson. Milyen ökölszabályokat kell itt követni?
(#) ferci válasza pavikpeter hozzászólására (») Júl 10, 2023 /
 
Próbáld megkeresni a leírásban ( ha ott van), miféle ferrit kell oda. Nem mindegy, hogy AL=20 vagy 1000...
Annyi menetet tekerj rá, hogy XL legyen legalább 5-600 ohm a legalacsonyabb frekin és be is induljon az oszci..
Végülis ez egy munkaellenállás. Ha zavar az a 100 mV ( nem "brumm" ) a 33 ohmon ( természetesen ott van! ), akkor hidegítsd egy párszáz nF-dal.
A fojtó és a 33 ohm együttesen, hidegítés nélkül munkaellenállás, tehát bármeddig mérheted és a nagysága függ a soros fojtó impedanciájától.
(#) pavikpeter válasza ferci hozzászólására (») Júl 10, 2023 /
 
Idézet:
„megkeresni a leírásban ( ha ott van)”

Sajnos annyi a leírás ami a linken látszik.

Idézet:
„Ha zavar az a 100 mV”

Azért zavar mert ez a nagyfrekis összetevő a P2>820k útvonalon szépen átkerül a G2-re az meg gondolom nem egészséges.
(#) ferci válasza pavikpeter hozzászólására (») Júl 10, 2023 /
 
Akkor még jobban hidegítsd a 33 ohm felső végét ( 47 nF? ), ami már tápfesz párszáz nF-dal ( smd kondi előnyben ) - ha az se segít, az alsó végét is.
A hozzászólás módosítva: Júl 10, 2023
(#) Kera_Will válasza pavikpeter hozzászólására (») Júl 10, 2023 /
 
Abban a pozícióban jobb ha több komponensből állítod elő a fojtót.
Széles sávon kell neki fojtani, pár 100kHz és 150MHz között.
Ezt 1 db alkatrész nem fogja tudni megvalósítani.Ezen bukhat a GDO stabil működése.
Kössél egymás után sorba több tekercset.
Az "idézet" elvirajzot megtalálhatod valamelyik Rádiótechnika évkönyvben vagy havi számban.
Bocs közelebbit nem tudok.(sacc/kb vmikor a 80as évekbeli egyikben lesz).
(ennek fellelésében segíthet a kanyi2.xls tábla amit fellelhetsz itt ott a net bugyraiban is kapcsirajz-nyilvantartó alias KaNyi RT-s cikkek között válogathatsz benne)
Ha GDO-k lelkivilágát boncolgató írást keresel , akkor azt a utóbbi pár év sacc 2013-2019 közti RT évkönyvekben lévő külön cikkben keresd meg.Abban több GDO leírást is találsz amiket újra elővettek, megépítettek , véleményeztek.
Ott is boncolgatták annak a drainköri fojtónak a mikéntjét és hogyanját.
A hozzászólás módosítva: Júl 10, 2023
(#) sany válasza pavikpeter hozzászólására (») Júl 10, 2023 /
 
Nekem úgy rémlik ez is RT kapcsolás.
(#) pavikpeter válasza Kera_Will hozzászólására (») Júl 10, 2023 /
 
Abban teljesen biztos vagyok, hogy ez egy RT-ból való cikk részlete, annyira tipikus a rajz kinézete. Sajnos eddig nem találtam bővebbet róla ezért posztoltam ide. Na mindegy folytatom a keresést.
Mindenesetre bárki bármilyen infót tud adni azt megköszönöm.
(#) Kera_Will válasza pavikpeter hozzászólására (») Júl 10, 2023 /
 
Itt vannak évkönyvek fejezet címei.
Ezek között van 4 ami a gdo-t is tartalmazza.
Ami gyanús az a 2008 évkönyv cikke abban írnak sok mindent a GDO-król.
2007-esben teljesen más konstrukció van deprez nélkül csak akusztikus indikátoral.
(lehet időnként jobb , mert csak a füled kell hozzá szemedet elég a tekernyőcök közti laza csatolás megtartására használni .
Esetleg a 93 évkönyv , abban is valami dualgates fetes rajz rémlik talán.
2022-es nem tudom mit töltöttek újra benne !?
(#) Kera_Will hozzászólása Aug 12, 2023 / 3
 
Haho!

Ujra itt vannak Perseidak!

radiometeoros megfigyelo allomasaink linkjei itt erhetoek el

Jo szorakozast !
(#) antikzsolt válasza Kera_Will hozzászólására (») Aug 12, 2023 / 1
 
A görögök hol vannak? Amúgy rendesen félre olvastam
(#) Kera_Will válasza antikzsolt hozzászólására (») Aug 13, 2023 /
 
A falóban ...
Következő: »»   246 / 250
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem