Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » SMD forrasztás profin
Lapozás: OK   103 / 104
(#) Thomas10100 válasza antiktelefon hozzászólására (») Máj 24, 2023 /
 
Helló

Forrasztópaszta tárolására van valami előírás?
Fecskendős relife 183fokos.
Valahol azt írták hűtőben kell tárolni.

Illetve felhasználás elött kell valamit tenni vele? Forróvízbe tenni, vagy az hülyeség?

Az a bajom hogy van stencilem és ssop16 ic lábainál a stencilbe ragad a paszta, mintha száraz lenne. A panelen meg nem lesz a pasztából semmi.

Köszi
(#) antiktelefon válasza Thomas10100 hozzászólására (») Máj 24, 2023 /
 
Leginkább dobd ki... Nem tudom, paszták nem jöttek be, Amtech pasztája elmegy, de bga icket, mint pch, GPU, VPU RAM golyóval csinálom. Ott nem lehet nem megfelelő mennyiségű. Telefon és mac icknél jó a paszta is, de normális minőségű kell, amit nem nagyon találni.
Laptop és VGA esetén pasztával picik a golyók, alacsonyan ül a chip és nagyon könnyen leszakad a legkisebb nyák hajlításnál.
(#) Thomas10100 válasza antiktelefon hozzászólására (») Máj 24, 2023 /
 
Nem bgahoz, saját panelem beültetését könnyítem így. 270 alkatrészem van, így stencillel és pasztával gyorsabb vagyok.
(#) antiktelefon válasza Thomas10100 hozzászólására (») Máj 24, 2023 /
 
Arra mondjuk jó. Sok tippem nincs, ha egyszer megköt bennea flux akkor utána nem az igazi. Valami márkás paszta kéne, mechanicot meg relifeot próbáltam, elmegy, de nem az igazi, a flux forr benne meg letapad a stencilre nagyon.
(#) niedziela válasza Thomas10100 hozzászólására (») Júl 19, 2023 /
 
A pasztákat hűtőben kell tárolni.
Ez rá is van írva minden valamire való paszta tubusára is.
(#) molnarp hozzászólása Júl 28, 2023 / 2
 
Kivéve a Loctite GC10-et. Az szobahőmérsékleten 1 évig eláll, viszont csak fél kilósba találtam, az pontom 60 ezer.
A hozzászólás módosítva: Júl 28, 2023

IMG_2957.png
    
(#) niedziela válasza molnarp hozzászólására (») Júl 29, 2023 / 1
 
A loctite meg a kinaiak sokmindent csinálnak.
Még forrasztópasztához hasonló valamit is.
(#) job335577 hozzászólása Júl 29, 2023 / 2
 
Sziasztok!

Én használok pasztát, mert csak SMD-zem, és van olyan pasztám, amit fentebb írtak, ami 183 foknál megfolyik. ráadásul, mivel a megrendelői oldalon kikötés az ólommentesség, ezért ez az. Ha Valakinek szüksége van ilyen pasztára, tudok adni. Na, nem ingyen, 1 fecskendőnyi ára: 1 csomag piros pöttyös
óriás túró rudi. A paszta friss, nem több évet állt szutyok, amit az aliexpress küld. (mert olyat is próbáltam már.) Én ezt a pasztát stencillel használom, pár darabos szériát kézzel szórom be, ha 10-15 felett van, akkor géppel. Ha tudok Valakinek segíteni a pasztával, nagyon szívesen teszem.
A hozzászólás módosítva: Júl 29, 2023
(#) toto válasza job335577 hozzászólására (») Júl 31, 2023 /
 
Szia!
Szabad megtudni a paszta összetételét? Mert a 183 Celsius pont az Sn60Pb40 pasztára utal.
Én használok néha alacsonyabb olvadáspontú pasztát, amiben Indium van (120-140Celsius pl. In52Sn48), vagy régebben bizmut ( ez azért nem veszélytelen), de a nedvesítése közelébe sem ér a jó öreg ólmos ónnak. Előfordulnak hideg forrasztások, amik első nekifutásra szépen néznek ki. Azért hozzátartozik a dologhoz, hogy hőlégfúvós beültetésről beszélek, nem reflow-ról.
Te nem tapasztalsz ilyet?
(#) antiktelefon válasza toto hozzászólására (») Júl 31, 2023 /
 
Használj preheatert, mint a 946c alin, az segít, de ezek a low melt indiumos paszták nem túl jók, főleg ha vízkáros a panel, messze jobban elrohad, mint az ólmos vagy a mentes, alig lehet befuttatni. De az alis pasztákat nem kell annyira lehúzni, a mechanic fluxa direct heat szencilhez nem jó, de simához igen, 2 éve hordozom a gyors szerszámkészletben, egy hete kellett és nem csomós, nem vált ki a flux stb.
(#) job335577 válasza toto hozzászólására (») Júl 31, 2023 /
 
Bizmutos paszta és reflow-val forrasztom, géppel ültetem. És nem BGA, a megrendelő megköveteli az ólommentest.
A hozzászólás módosítva: Júl 31, 2023
(#) job335577 válasza toto hozzászólására (») Júl 31, 2023 /
 
Ez a paszta.
(#) toto válasza job335577 hozzászólására (») Júl 31, 2023 /
 
Az SN42Bi58 138 Celsius fokon folyik. Tapasztalatom szerint talán kicsit jobb a nedvesítő képessége, mint az Indiumosé, de nem sokkal.

antiktelefon: Igen, előmelegítőt (de hülyén hangzik ez magyarul) is szoktam használni, de a dupla oldalon ültetett NYÁK-oknál kockázatos lehet. Előmelegítem, felső oldalt akarnám forrasztani, és az alsóról meg lepottyan valami nehezebb. Vagy csak odébb sodródik, ha nem vigyázok. A vízkárra nem gondoltam, de köszi, észben tartom.
(#) antiktelefon válasza toto hozzászólására (») Júl 31, 2023 /
 
Ha van a nyákon felfogató, akkor pár csavaros távtartóval el lehet tartani (tipikusan pl dsub csatiról leszedett). Nem esik az le, felületi feszültség rendesen tartja, esetleg az extrém nehéz tekercsek. Volt már kétoldalas nyák, amire low melt pasztával mindent beültettek, de utána rájöttek az FPGA ólommentessel van felgolyózva és arról sem setek le dolgok, pedig csatlakozók is lógtak fejjel lefele és panel 140 fokos volt a chip alatt meg 230 felett. Nem kell csapkodni meg előtte alsó oldalról le kell mosni a fluxot és akkor nem röpül el semmi.
(#) job335577 válasza toto hozzászólására (») Aug 1, 2023 /
 
Kétoldalas beültetés: Az egyik oldalt (vagy mindkettőt) meg szokták ragasztani.
Keress rá: SMT ADHESIVE. Nekem a JU-100-as típus van, ha nagyon kell, én azt használom, ha nagyon muszáj, de inkább törekszem az egy oldalon lévő beültetés tervezésére.
(#) toto válasza job335577 hozzászólására (») Aug 1, 2023 /
 
Persze, az egy oldalon ültetett sokkal egyszerűbb, de néha kell az a kétoldalas. Ragasztót még nem használtam. Hogy lehet leszedni egy ragasztott alkatrészt, ha cserélni kell?
(#) toto válasza antiktelefon hozzászólására (») Aug 1, 2023 /
 
Mások is mondták, hogy nem kell félni attól, hogy lepottyannak, de én nyuszi vagyok. A kisebb alkatrészektől nem félek (0603-1610), de nálam vannak nagyobb tekercsek is, vagy nagyobb tantál kondik.
Az ólommentes FPGA golyók és az alacsonyabb olvadáspontú ón jó példa volt. Ez már nálam is felmerült kérdésként, de még nem vállaltam be.
Miért kell az alsó oldalról lemosni a fluxot? Mert a fluxtól lepottyanhat az alkatrész alul? Én fordítva gondoltam volna. Ha van flux az alsó oldalon, az olvadás után segíti helyben tartani az alkatrészeket. Hiszen a fluxtól jobban folyékonnyá válik az elhasznált ón, igyekszik egy gömb alakot felvenni. Ez a jelenség - felületi feszültség - fogja a helyén tartani az alkatrészt. Vagy nem?
A hozzászólás módosítva: Aug 1, 2023
(#) job335577 válasza toto hozzászólására (») Aug 1, 2023 /
 
Nehezen. Rongálva.
(#) twine01 hozzászólása Aug 21, 2023 /
 
Üdvözletem a tisztelt Topiclakóknak!

Segítséget szeretnék kérni, mert bár nagy erőkkel vallatom a google-t, nehezen találok megoldást a problémámra, ami (valószínűsítem) egy db SMD alkatrész cseréje (és egyben azonosítása, esetleg beszerzése) lenne...

Sajnos egy barom voltam (figyelmetlen) éjszaka és az áramerősség mérésre állított multimeteremmel feszültséget akartam mérni, amire füstjellel figyelmeztetett a pirossal bekeretezett kis alkatrész.
Ennek cseréjére lenne nagy szükségem.

Gondoltam hátha itt a hozzáértő közegben valaki megszán, és útba igazít, hová és kihez fordulhatnék?

Előre is köszönöm a segítséget.
(#) antiktelefon válasza twine01 hozzászólására (») Aug 22, 2023 /
 
Mi a felirata? Nem elég jó ez a kép.
(#) pittti válasza twine01 hozzászólására (») Aug 22, 2023 /
 
Az biztos, hogy valamilyen tranzisztor, vagy fet - de nem eléggé éles a kép, hogy a számozást azonosítani lehessen. Ha pedig egyedi, gyári kód van rajta akkor a Google sem segíthet, egyedüli megoldás ha a műszer kapcsolási rajzát megszerzed...
(#) Inhouse válasza antiktelefon hozzászólására (») Aug 22, 2023 /
 
09902, de tartok tőle, ez még így kevés lesz...
(#) pittti válasza Inhouse hozzászólására (») Aug 22, 2023 /
 
Nem is ad rá a Google semmit, kelleni fog a kapcsolási rajz a javításhoz.
(#) img válasza Inhouse hozzászólására (») Aug 22, 2023 /
 
A második 0 az Q, szerintem. Az első pedig lehet D is, egy jobb felbontású kép alapján, bár egyikre sem adott semmit a Google.
(#) elactrofan válasza pittti hozzászólására (») Aug 23, 2023 /
 
helló!
találat van, de több minden...megfelelően keresve.de lehet fet, tranyó dióda fesz szab. stb.
Legalább a rajzolatot kéne látni, de fekete ....
A hozzászólás módosítva: Aug 23, 2023
(#) twine01 válasza pittti hozzászólására (») Aug 23, 2023 /
 
Mindenkinek nagyon köszönöm, hogy egyáltalán foglalkozott a dologgal.
Ez egy versenydrón repülésvezérlője. Az adott vonal, ami tönkrement azért felelős, hogy a videoadó(VTX) áramellátását kapcsolni tudjam. Magyarul ki be kapcsolható legyen az adó a kontrolleről.(jól jön ez a funkció, mert képes túlmelegedni álló helyzetben.)

Az összes dokumentáció ennyi sajnos a lapról.
Ebben a .pdf-ben találni a neten a "legjobb" minőségű képet a vezérlőről. Sajnos az alkatrész száma/kódja nem olvasható le nagyító alatt sem, mert valszeg a hő miatt valahogy olvashatatlanná vált.
A lap minden egyéb funkciója úgy tűnik rendben működik "csak" ez nem, és ez sajnos elég fontos lenne...

közben már járt a lap egy "smd"-s kollégánál, ők raktak rá egy nem pontosan ilyen alkatrészt, (ők sem találták a pontos típust) de sajnos a művelet csak félig sikerült. Ugyanis az történik, hogy "zárt" kapcsoló helyzetben a 14,7V feszültséget, nem 0-ra kapcsolja, hanem átereszt 6,x V-ot. Hálás lennék bármilyen ötletért...
az eddigieket is megköszönöve...
(#) twine01 válasza twine01 hozzászólására (») Aug 23, 2023 /
 
Most írtam a gyártónak, hátha megszán egy alkatrésszel, vagy legalább a pontos típust esetleg beszerzési forrást megírja...
(#) antiktelefon válasza twine01 hozzászólására (») Aug 24, 2023 / 1
 
baromira nem tudunk semmit, de egy logic level fet lenne a legközelebbi tippem.
(#) BZoli94 hozzászólása Okt 19, 2023 /
 
Sziasztok,
Makita, állítható sebességű és erősségű hőlégfúvóval mennyire lehet fájdalmas SMD alkatrészeket beforrasztani? A hőmérséklet szabályozás 1-9 skálán történik, tehát nem írja ki, hogy 300-fok, stb. Köszönöm előre is!
(#) img válasza BZoli94 hozzászólására (») Okt 19, 2023 / 2
 
Üdv! Ha van hőmérsékletet is mérő multimétered, akkor annak a szondájával megmérve nagyjából be tudod jelölni a skáláján a főbb értékeket.
Következő: »»   103 / 104
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem