Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Számítógép hiba, de mi a probléma?
Lapozás: OK   915 / 1116
(#) igor4122 hozzászólása Feb 21, 2021 /
 
Üdv mindenkinek.

Van nekem hat darab, ha nem is muzeális de régi laptopom, amikből szeretnék retró játékgépet csinálni.
(Prince of Persia 1989., Prehistorik 1991., Dyna Blaster 1992., Star Wars Battle for Nabbo, és hasonló játékokhoz)

1. HP Compaq NC600
2. Toshiba Satellite S1800
3. Albacomp 8089C
4. A535 (nem tudom milyen márka, sulinetes)
5. Acer TravelMate 233XV
6. Toshiba Satellite 2405

A probléma ott kezdődik, hogy rendeltem az Ebay-ről egy SD kártya-IDE 44 pin átalakítót, ami nem egészen úgy működik ahogy elképzeltem.

A bele helyezett 64GB-os Kingstone SD kártyából telepítés után az XP Winter Edition csak 4GB-ot lát, holott a particionálásnál látta a teljes tárhelyet.
Ettől eltekintve probléma mentesen fut rajta az XP.

Esetleg tudja valaki mi lehet a probléma?

Majd elfelejtettem, eddig csak a HP-val próbáltam, vagy ötször, úgyhogy gondoltam inkább kérdezek mielőtt folytatom.

Egyébként azért SD kártyát használok, mert a 64GB-osból van vagy öt darab elfekvőben, gondoltam ne csak porosodjon.
(#) Pethical válasza igor4122 hozzászólására (») Feb 21, 2021 /
 
Szia!
Tudsz csinálni a lemezkezelőről egy képernyőképet? Azon lehet olyan infó, ami segít a probléma meghatározásában.
(#) igor4122 válasza Pethical hozzászólására (») Feb 21, 2021 /
 
Azonnal feltöltöm, amint betölt az XP.

Már egy ideje bekapcsoltam a gépet, de még nem töltött be.
Érdekes mert hacsak nem olvastam félre valamit a neten, akkor a class10-es sebességosztály megfelel a régi parallel ata merevlemezek sebességének.
Mindenesetre le nem fagyott, a kurzor megy rendesen.

Mondjuk ez is része a retró játék élménynek, előbb türelem, aztán lehet szórakozni.

Közben betöltődött (~15-20 perc), és rá kellett döbbennem, hogy olyan rég nem használtam XP-t, hogy gyötrelem benne bármit megtalálni.
Már úgy értem ha mélyebbre akarok ásni a rendszerben.
Ami még érdekes hogy most már 8GB-ot lát.
(#) igor4122 válasza Pethical hozzászólására (») Feb 21, 2021 /
 
Rendben, meglett a lemezkezelés is.
Nem volt könnyű, de megtaláltam.

Csak érdekesség képen, az E meghajtó egy USB 3.1-es pendrive, azt látja tökéletesen.
(#) Pethical válasza igor4122 hozzászólására (») Feb 21, 2021 /
 
Ezen én nem látok 4Gb-ost, de 64-est se. Viszont a FAT32 fájlrendszernek van egy limitje, maximum 4Gb-os fájlokat lehet rá tenni.
(#) igor4122 válasza Pethical hozzászólására (») Feb 21, 2021 /
 
A FAT32 az E meghajtó, 32GB (közben feltettem az ATI drivert), azt látja rendesen.

A probléma a C meghajtóval van, ami egy 64GB Class10 Kingstone MicroSD kártya, NTFS-ben telepítve.
(#) Pethical válasza igor4122 hozzászólására (») Feb 21, 2021 /
 
Hát nagyon furcsa, minden jónak tűnik. Egyelőre nincs ötletem, de gondolkozom rajta.
(#) igor4122 válasza Pethical hozzászólására (») Feb 21, 2021 /
 
Köszönöm.

A Youtubeon amúgy vannak ilyen videók, amiben régi laptopokat újítanak fel MSDOS játékra, de nem tudok angolul, így nem sokat érnek.
Úgy vagyok vele mint Louis de Funès az egyik filmjében.
Idézet:
„Mi az, se felirat se szinkron?”
(#) eyess válasza igor4122 hozzászólására (») Feb 21, 2021 /
 
Az MS Dos játékokhoz nem feltétlenül kell XP.Win98 bőven elég neki , és a gép sem fog megfeküdni tőle.
(#) igor4122 válasza eyess hozzászólására (») Feb 21, 2021 /
 
Igen, ezzel tisztában vagyok.

Hat gépem van, amint kiderül miért látja a HP 8GB-nak a a 64GB-os kártyát, kicsit jobban átnézem a fizikai paramétereiket.
Vagyis az erősebb gépek XP-t kapnak, a hozzájuk való játékokkal, a gyengébbekre pedig MSDOS kerül, Norton Comander kezelőfelülettel.

Nagyszerű lesz majd kicsit nosztalgiázni, gyerekként az első játék amit láttam a Prince of Persia volt.
Jó ég, ha álmomból felverve megkérdeznék mi volt a kódja, még most is kapásból rávágnám, princemegahit.
A hozzászólás módosítva: Feb 21, 2021
(#) eyess válasza igor4122 hozzászólására (») Feb 21, 2021 /
 
A fizikai paraméterek a biosból is megtudhatóak.Illetve , ha jól látom akkor ennek a HP-nak a biosában ne lehet állítani , hogy MS DOS módba induljon , vagy Windows módba .Lehet egyébként , hogy ez a baj , hogy MS DOS módba indul el.
(#) igor4122 válasza eyess hozzászólására (») Feb 21, 2021 /
 
Köszönöm, máris beleásom magam a bios-ba.

Bár hogy őszinte legyek, nem szívesen állítgatok benne, mert nem minden funkcióról tudom hogy mit jelent, mire való.
(#) neogeo2 válasza igor4122 hozzászólására (») Feb 21, 2021 /
 
Csak halkan kérdezném, miért nem jó a DOSBox? Vagy ha Windows kell akkor a VirtualBOX?
(#) nedudgi válasza eyess hozzászólására (») Feb 21, 2021 /
 
Nem vagyok otthon az MS-DOS játékokban, de miért kell a Windows, miért nem elég az MS-DOS?
A hozzászólás módosítva: Feb 21, 2021
(#) igor4122 válasza neogeo2 hozzászólására (») Feb 21, 2021 /
 
A DOSBox és VirtualBOX kifejezésekről még nem hallottam, nem tudom mit jelentenek.
A laptopok pedig már készen vannak, csak telepíteni kell őket.

Illetve van egy talán 200MB-os kattogós merevlemezem, amit még az általános iskolámból kaptam, kapásból rajta van az MSDOS, a Norton, és néhány régi kedvencem, ha szerencsém van talán át lehet klónozni SD kártyára.

Hogy miért nem azt rakom a laptopba?
3,5"-es méretű, asztali géppel pedig nem akarok foglalkozni.
(#) igor4122 válasza nedudgi hozzászólására (») Feb 21, 2021 /
 
Nem csak MSDOS játékokhoz, az erősebb gépeken XP fog futni, azokra pedig a nagyobb rendszer igényű játékok kerülnek, amik a Windows 7-en már nem futtathatók.
(#) neogeo2 válasza igor4122 hozzászólására (») Feb 21, 2021 /
 
(#) igor4122 válasza neogeo2 hozzászólására (») Feb 21, 2021 /
 
Ó, így már értem.
Szóval emulátor programok.
A fentebb említett kettőről nem hallottam, habár ennek talán az lehet az oka, hogy mikor anno emulátor programokat kerestem, az mind a Commodore 64 kiváltását célozta, nem a DOS-t.

Amúgy ismerek olyat aki próbált emulátor programokat, és azt mondta felejtsem el, rossz mind.
Hozzáteszem amiket anno kipróbáltam, azok számomra csak megerősíteni tudták ezt az állítást.

Egyébként, elég érdekesen néznék ki, ha egy HP ProBook 6465b laptopon játszanék Prehistorik-ot.
Valahogy nem lenne ugyanaz.
(#) igor4122 válasza neogeo2 hozzászólására (») Feb 21, 2021 /
 
Most néztem végig a videót.
Én tanultam a DOS használatát, de már akkor se ment könnyen, és azóta sem volt hozzá szerencsém.
A Norton Commander mint kezelő felület sokkal barátságosabb, persze kinek mi tetszik.
(#) neogeo2 válasza igor4122 hozzászólására (») Feb 22, 2021 /
 
Ezek tulajdonképpen jól működő kiforrott megoldások. A DOSBox pl emulál SB/GUS hangkártyát ebből következően lesz hangja is a játéknak biztosan. Ugyan ez nem mondható el egy olyan gépről aminek a hangkartyajahoz eredetileg nem készült dosos driver. No meg a beállítás is lehet nehézkes.

A VirtuaBOX kicsit másképp működik. Ez létrehoz egy virtuális gépet, amire bármilyen rendszert telepithetsz. Mehet pl xp is ha az kell az adott játék futtatásához. Ekkor egy ablakban (vagy akár teljes képernyőn) fut egy másik rendszer. Hátrány az hogy kicsit erőforrás igényes ez a történet. Mondjuk egy mai modern várnak ez már nem kihívás.

Persze ez nem megoldás az eredeti kérdésedre, ezért elnézést kérek és nem viszem tovább ezt a gondolatot.
(#) neogeo2 válasza igor4122 hozzászólására (») Feb 22, 2021 /
 
A Norton commander jó. Valamelyik klónja benne is van alapból a DosBOX által biztosított környezetben, de ha nem az is könnyen orvosolható.
(#) igor4122 válasza neogeo2 hozzászólására (») Feb 22, 2021 /
 
Semmi baj, legalább tanultam valamit.

Amúgy most ketteskét nyüstölöm, benne rendes HDD van XP-vel telepítve, csak a kapacitását nem tudom, ezért is kapcsoltam be.

Mindenesetre az SD kártyáim sebességébe tökéletesen beletrafáltam, ez HDD-vel ugyan olyan lassan boot-ol mint a HP.

Két képet felrakok még, a kék a HP rendszer leírása, a fekete a kettes számú Toshiba BIOS-a.
Nem tudom hogy hívják a DOS mód kapcsolóját, de nem is találtam olyat ami erre utalt volna.
(#) Doky586 válasza igor4122 hozzászólására (») Feb 22, 2021 /
 
Norton Commander helyett inkább a "DOS navigator"-t javaslom. 100x többet tud...
Win alá pedig a FAR-t (de ez nem fut dosban)
A hozzászólás módosítva: Feb 22, 2021
(#) nedudgi hozzászólása Feb 22, 2021 /
 
Én különleges helyzetben voltam (vagyok). Szervizes koromban kismillió számítógépen megfordultam, és rákényszerültem, hogy úgy kezeljem a számítógépet, ami nem tartalmaz különböző keretprogramokat, amik a felhasználó/telepítő ízlése szerint a legjobbak. Soha nem jelentett gondot egy fájl másolása, áthelyezése, amit mások csak a "Nortonnal" (, vagy valamelyik klónjával) tudtak megoldani. Ebben az is közrejátszott, hogy (hadd dicsekedjek egy kicsit ) az elsők között szereztem Magyarországon MCP titulust.
Ha egy program csak MS-DOS operációs rendszerre lett megírva, akkor felesleges más rendszer alatt futtatni - feltételezve, hogy megvan az eredeti telepítőkészlet (vagy másolata). Ha támogat más rendszereket, akkor azok közül a legfejlettebb alá érdemes telepíteni.
A hozzászólás módosítva: Feb 22, 2021
(#) sunside válasza Cinema hozzászólására (») Feb 22, 2021 /
 
Hétvégén foglalkoztam a témával, a képeken látható eredmény jött ki.
HDD biztosan jó, a 2Gb memória szintén jó (másik gépben), tápellátás rendben, akku jó.
Innen kezdve alkatrészbányaként kezelem a gépet.
(#) Udvari Zsombor válasza sunside hozzászólására (») Feb 22, 2021 /
 
Juj, lehet, hogy lett alkatrészként hasznosítható laptopod? Az XP telepítőjének tiszta kék alapon kellene lennie fehér, jól olvasható szöveggel, a képnek hibamentesnek kellene lennie.
Próbaként mozgasd meg a RAM modul(okat) a gépben, hátha csak az okozza a jelenséget. Valamint, ha már retro játékokhoz használnád a laptopokat, javasolom, hogy nézz utána, hogy esetleg melyikre lehetne XP-nél régebbi rendszert telepíteni...
(#) pittti válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Feb 22, 2021 / 1
 
„...Próbaként mozgasd meg a RAM modul(okat”

Ez nem RAM hiba, hanem VGA RAM hiba!
(elég érdekes lenne, ha megmozdítaná!)
(#) antiktelefon válasza pittti hozzászólására (») Feb 22, 2021 /
 
A mai hot air árak mellett nem irracionális egy VRAM reflow, vagy ha van türelme, reball.
(#) igor4122 válasza antiktelefon hozzászólására (») Feb 22, 2021 /
 
Valamit érdemes tudni a videó kártyák melegítésével kapcsolatban.
Sosem tartós.

Bővebben, a kártya melegszik, a forrasztások az IC alatt pedig idővel elengednek, ami a nyák hőhatásra történő deformálódásának tudható be (főleg Nvidia kártyákra jellemző).

Fluxot juttatva az IC alá, hőlégfúvóval megmelegítve, a forrasztás helyre állítható ugyan, de csak három hónapig fogja bírni, szerencsés esetben öt hónapig, több nem jellemző.

Személyesen láttam hogy működik a folyamat, nem mindenhol vállalják.
A szerviz ahova járok csak ismerősöknek végzi el, akikről tudják hogy nincs hátsó szándékuk.

Egyetlen értelme a műveletnek, hogy a videó kártyát még el lehessen adni, egy gyanútlan vásárlónak, egy internetes apró hirdetésben, aztán mikor elkelt "eltűnni", hogy ne lehessen reklamálni.
(#) antiktelefon válasza igor4122 hozzászólására (») Feb 22, 2021 /
 
Nem flip chip BGAról beszélek, hanem RAM-ról, laptopnál reális lehet a repedése. De iylen régi gépbe fillérekért lehetne másik ramot venni.
Következő: »»   915 / 1116
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem