Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Szobatermosztát bekötése
Lapozás: OK   105 / 125
(#) Poldy válasza proba hozzászólására (») Okt 5, 2021 /
 
Jó, most már a barna a fázis.
(#) Poldy hozzászólása Okt 5, 2021 /
 
És működik.
Bekötés a képen.
Köszi mindenkiknek.
(#) vinibali hozzászólása Okt 17, 2021 /
 
Sziasztok!
Computherm Q7-es szobatermosztatban annyira elmaszott a termisztor erteke, hogy mar a +/- 3 fokos kalibracio sem eleg. Tudjatok esetleg, hogy milyen erteku termisztor lehet benne?
Ez meg a regebbi kerek formaju.
Koszi
(#) uniman válasza vinibali hozzászólására (») Okt 17, 2021 /
 
10 kΩ (Én egy kis furaton "kidugtam" a szabadba, így jobb lett a "szimata"...)

10Kohm.jpg
    
(#) Teaway válasza vinibali hozzászólására (») Okt 17, 2021 /
 
Az enyém pont úgy néz ki, mint a képen, de valószínűleg régebbi a szoftvere, mert nincs rajta kalibrációs lehetőség.
(#) uniman válasza Teaway hozzászólására (») Okt 17, 2021 /
 
Kalibrálásról én is csak az újabb, szögletes nyomógombos leírásában olvastam...
(#) vinibali válasza Teaway hozzászólására (») Okt 17, 2021 /
 
valoban, rajta van a leirasan, hogy uj szoftverrel. a hatoldalan egy 1209-es felirat van, gondolom 2012 09 heti(vagy havi) gyartas.
vettem egy uj Q7-et mashova, abban 5-6K kozott van 20-22 fokon a termisztor ellenallasa.
szerintem ebben a regi fajtaban valahol 12k korul kellene lennie az ellenallasnak 20-22 fok eseten.
20 fokon 9k-s termisztorral 30 fokot irt ki.
(#) Teaway válasza vinibali hozzászólására (») Okt 17, 2021 /
 
Az enyém 2009 májusi.
(#) Teaway válasza vinibali hozzászólására (») Okt 18, 2021 / 1
 
Vedd fel a gyártóval a kapcsolatot (szegediek, ha jól rémlik), talán tudnak mondani valami okosat, hogy ezzel a problémával mi a teendő.
(#) uniman válasza vinibali hozzászólására (») Okt 18, 2021 / 1
 
A termisztorok katalógusadatai: Ta=25℃-ra vonatkoznak...
Ebben az adatlapban a -40℃ és +300℃ közötti ohmikus értékek is meg vannak adva.
(#) feketeimre hozzászólása Okt 20, 2021 /
 
Sziasztok!
Szeretném leváltani a Buderus termosztátomat egy WiFi-s egységre.
Pár kérdésem lenne:
Az 230V -N L -csatikra ugye nem tehetek lengődugót, mert nem cserélhetem fel a fázist és a nullát. Mi történne, ha felcserélném?
Lehet-e a 220-voltot a kázánból venni vagy mindenképpen érdemes külön helyről lekötni?

Az új termosztáton 3 csatoló van a vezérléshez, viszont csak két kábel van a régiben.
Ezeket hogyan kössem be?
Köszönöm előre is.
(#) proli007 válasza feketeimre hozzászólására (») Okt 20, 2021 /
 
Hello! Hozzátéve hogy egyik eszközödet sem ismerem..
Tekintve hogy a termosztáton Com No Nc felirat látható, ez azt jelenti, hogy ez egy relé mindentől független váltóérintkezője. Tehát a termosztátot onnan és arról táplálhatod ahonnan csak szeretnéd.
Viszont a Buderus-nál modulációs felirat van. Tehát a szabályzó a teljesítményigénytől függően lángmodulációt hajt végre.
Ha az új termosztátot használod, ettől elesel és ez visszalépés, leginkább a komfortérzet miatt..
(#) Gafly válasza proli007 hozzászólására (») Okt 20, 2021 /
 
De szerintem most sem úgy van bekötve.
(#) proli007 válasza Gafly hozzászólására (») Okt 20, 2021 /
 
Azt én nem tudhatom. Részben nem ismerem, részben pedig nem olvasható, csak sejthető, hogy kétvezetékes bekötés is van. Egyébként "élőnullás vezérlé" is lehetne, mint az ipai 4..20mA-es jeladók.
(#) feketeimre válasza Gafly hozzászólására (») Okt 20, 2021 /
 
A fő oka a váltásnak a programozhatóság, hogy ne kelljen reggelente letekernem, majd mikor hazajövünk visszatekerni. Csupán 18-22 fok között állítanám, de ez is sokat jelent, azt gondolom.
Ezt a fűtésrendszert ilyen állapotban vásároltam és a "szakember", aki megnézte és rámondta, hogy ez "ki van égve", nem tud vele mit csinálni.
Feltűnt nekem is, hogy nincs bekötve a programmodul sem.
Gondolom, most ez is csupán ki- és bekapcsolja a kazánt, nem használja a lángmodulálást.
Van valamilyen mód, hogy ezt orvosoljam ezzel a régebbi termosztáttal?
A hozzászólás módosítva: Okt 23, 2021
Moderátor által szerkesztve
(#) feketeimre válasza proli007 hozzászólására (») Okt 20, 2021 /
 
Milyen információra, fotóra lenne szükséges, hogy megállapítsd?
(#) Gafly válasza feketeimre hozzászólására (») Okt 20, 2021 /
 
Nem ártana egy tipus a kazánról, például...
Idézet:
„Ezt a fűtésrendszert ílyen állapotban vásároltam és a "szakember", aki megnézte és rámondta, hogy ez "ki van égve", nem tud vele mit csinálni.”

Meg már meg is vetted a wifi-set, tehát mi sem.
Esetleg nagyobb kép, a termosztátról?
Hátha valakinek ismerős...
(#) proli007 válasza feketeimre hozzászólására (») Okt 20, 2021 /
 
Igazából az ismerethiányom az oka, hogy nem tudok válaszolni. De a gyártók sem bőbeszédűek, sem műszakiparaméterek, sem információk terén. Kicsit úgy vannak vele, hogy a felhasználó, úgy sem gépész és nem műszerész, nekik úgysem mond semmit az információ. A gyártó szakemberei meg tudják mit hova kell kötni, Őket meg a részletek nem érdeklik, mert az pénz nem hoz, csak visz.
A termosztát bekötését nem lehet látni, mert elmosta a víz. De egyéb paramétereket akkor sem tudnánk meg, csak hogy hogy van/lehet bekötni.
Itt az oldalon már van kirajzolva egy modulációs termosztát, amiben kísértetiesen hasonló alkatrészek vannak, tehát feltételezhetően ennek működése is hasonló. Ott a termosztát "távtáplált" és 24V-al működik. A visszaadott analóg jel feszültség változás, amire modulálja a teljesítményét (láng magasságot) a kazán. Tehát ha közelíti a hőfok a beállított értéket, akkor csökkenti a kazán teljesítményét.
Amit beépítenél, az "kétállású" szabályzó. Tehát a beállított hőfok alatt fűt felette pedig leáll a kazán. Ezzel a szabályozásban nagyobbak a lengések.
Létezik még impulzusszélességgel működő arányos szabályozás, ami ugyan ki-be kapcsol, de a bekapcsolási idő hosszát változtatja. Csak az meg egy kazánt sokkal jobban igénybe vesz, a sok leállás, fel-le hőmozgás..
Ezek az elvi lehetőségek vannak. Legalább is én így látom. Egyébként pedig a fiúk akik itt ilyenekkel foglalkoznak, nem sok megtakarítást jósoknak a programozott hőfok változtatással kapcsolatban, ha ez lenne a cél.
(#) uniman válasza feketeimre hozzászólására (») Okt 20, 2021 /
 
Legalább a kazán pontos típusát meg kéne nevezni...nem gondolod?
A termosztát Nefit Modulator FKT9072C típusra '"vajaz"...de mi van mellette?
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Okt 20, 2021
(#) feketeimre válasza Gafly hozzászólására (») Okt 21, 2021 /
 
A kazán típusa: Buderus FC2520 S METHANE KÉP
A termosztát típusa: Fasto FKT9072C (a nyákon lévő felirat alapján) KÉP
Mellette egy clockmodule van, ami, ha jól sejtem az időzítésre jó, de soha nem működött, úgy látom, hogy be sincs kötve.
A WiFi termosztat: Tellur TLL331151 típus. Leírás

Semmit nem mondtak a kazánról, sem az eladó, sem a szerelő. A modulációs dolgot itt hallottam/olvastam először.
Nem figyeltem a lángot, hogy a kikapcsolás előtt csökken-e, ahogy írta proli007, de megpróbálom megfigyelni.

Kösz a segítséget előre is.
A hozzászólás módosítva: Okt 21, 2021
(#) Gafly válasza feketeimre hozzászólására (») Okt 21, 2021 /
 
Akkor igy nagyjából meg is van (majdnem) minden információ.
Összegezve amit leirtál, meg a többiek:
Az új termosztát vevő egységében a COM és NO pontokat kell bekötni a kazánba.
Azon belül, hogy hová, kérdés. Gyanitom, hogy nem 2-4 pontokra mint ahol most van, hanem inkább az 5-6 pontokra. Jó lenne feszültséget mérni a 2-4 pontokon (vagy a termosztáton) ki-be kapcsolt állapotban, illetve közben. Érdekes nezni a kazán működését, hogy látszik-e a Proli007 által leirt moduláció.
Kell még a vevő egységnek 230 V, amit bárhonnan odavihetsz és nem baj ha fel van cserélve a fázis és a nulla. De ha a dugót úgy rendezed el, hogy ez jöjjön ki értelmesen, akkor az nem baj...
A vevőegységet nem muszáj a régi termosztát helyére felszerelni.
Én a kazán mellé tenném (ha olyan helyen van), és onnan kapna 230 V-ot, akár kettős konnektorra lecseréve a kazánét. Az más kérdés, hogy a központi egységet hová teszed, és hány fal van a kettő között, ezt úgyis a gyakorlatban látod meg, hogy mennyire stabil a rádió kacsolat.
A nem használt vezetékeket mindenkét végét szigeteld le, tőben azért nem csipném el, jól jöhet még...
Ezt meg tedd el, ez is jól jöhet még.
(#) feketeimre válasza Gafly hozzászólására (») Okt 21, 2021 /
 
Nagyon köszönöm a kimerítő választ.
Délután mérek feszültséget a 2-4-es pontokon és megfigyelem a lángot is, de lehet, hogy átcsúszik péntekre.
A kazán mellé terveztem én is a vevőegységet, mert ott van 230V és a termosztátot a nappaliba, de lehet, hogy más helyet keresek neki. Ahogy láttam a van a beltérin kapcsolati sebesség /minőség visszajelzés, így látom, hogy van-e összeköttetés.

A kazán leírásáért pedig örök hála. (Esetleg, ha angol nyelvűt lelnél valahol, akkor azt is oszd meg
velem, kérlek)
(#) Gafly válasza feketeimre hozzászólására (») Okt 21, 2021 /
 
Jobban belegondolva, ha a 2-4 pontokon egyenfeszültség van, és sohasem csökken nullára, akkor már bizonyitva van, hogy analóg a régi termosztát, és az újat nem ide kell kötni. Ha a láng mérete változik, és ezzel a feszültség is, akkor meg végképp.
(#) iytam92 hozzászólása Okt 21, 2021 /
 
Sziasztok! Én is vettem egy q7-et, a padlófűtésnek, mivel régebbi analóg termosztát(honeywell t6330) nem működtette a szelep szabályzót honeywell mt4230-Nc-t, ami két kábellal van bekötve. (Fekete, kék). A régi termosztáton ugyanez fekete, zöld sárga kábellal volt bekötve az 1- es, és a 3-as kötési ponton. Itt a kék meg le van szalagozva. Az a kérdés, hogy melyik kábelt hova kössem, már próbálkoztam a fekete, zöldsárgával mindenhogy, a kék azonnal leveri a biztosítéktáblát, ahogy beindul a termosztát kapcsolója. Előre is köszi a válaszotokat.
(#) proli007 válasza iytam92 hozzászólására (») Okt 21, 2021 /
 
Hello! Ha a régin a fekete-zöldsárga volt bekötve akkor itt is ezt kell kötni, a Com (2) és NO (1) pontokra.
(#) Inhouse válasza iytam92 hozzászólására (») Okt 22, 2021 /
 
Akkor ezekkel a szikrapiktor próbákkal már jól meg is égetted az érintkezőket. Zárlatot csináltál a kapcsolt fázis és a nulla között.
(#) uniman válasza iytam92 hozzászólására (») Okt 22, 2021 /
 
Talán T6360-at akartál írni...? Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Okt 22, 2021

T6360.jpg
    
(#) vinibali válasza uniman hozzászólására (») Okt 22, 2021 /
 
Nagyon segitokesz volt a gyarto, egyebkent a kezikonyv vegen is szerepel az ertek. Csak hogy meglegyen:
  1. Hőérzékelő típusa: NTC 10kΩ ±1% 25°C-on.
(#) uniman válasza vinibali hozzászólására (») Okt 23, 2021 /
 
Ez az újabb, a szögletes nyomógombos leírásában szerepel... (nekem az ovális gombos van)

Q7_new.JPG
    
(#) bleky06 hozzászólása Okt 24, 2021 /
 
Sziasztok. Szeretném lecserélni a régi MMG termosztátot. Csináltam képeket, hogy mikor hol van rajta fázis. Első képen a "kék" en van áram. De ezen mindig van. A második képen a zöld sárgán is van áram, de csak akkor ha nem világít a lámpa és a kapcsoló nincs eltekerve. A harmadik képen a "barnán" nincs áram semmilyen állásban sem. A negyedik képen a zöld sárgán csak akkor van áram, ha eltekerem a gombot, kattan, és világít a lámpa is. Van kettő új termosztátom, nem tudom melyikre lehetne lecserélni. Rakok fel képet az új termosztátokról is.
Következő: »»   105 / 125
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem