Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Tápegységgel kapcsolatos kérdések
Lapozás: OK   158 / 171
(#) Karesz 50 válasza lobbooo hozzászólására (») Okt 19, 2022 /
 
Jól jönne egy kapcsolási rajz is esetleg.

Nem kötekedni akarok, csak kiteszem ezt diagramot (harmadjára is). A biztosíték kiolvadásához szükséges időt mutatja a relatív túláram függvényében. Eszerint a 2,5A-es biztosíték betétje 5A terhelőáramnál jó esetben 8 mp alatt olvad el, rosszabb esetben 20 perc múlva sem.
A 7815 túláramvédelme 1 A körül korlátoz.
Mit csinál a TRIAC ? Miért kell bele?
(#) lobbooo válasza Karesz 50 hozzászólására (») Okt 19, 2022 /
 
A tirisztor azért szeretném bele tenni, mert már volt olyan hogy tönkre ment egy 7815 és átengedte a teljes tápfeszültséget. Így ajánlotta proli007 ezt a megoldást, igaz ott csak pozitív 12V volt, hogy ha a 13V fölé megy a kimeneten a feszültség, a tirisztor a 13V-os zeneren kersztül, ami ott átereszt, kicsapja a biztosítékot ami megvédi a megtáplált készüléket. Ami tökéletesen is működik, mert volt alkalmam kipróbálni az lm350 mellett. Na de nekem most kellenne ez negatív feszültségre is, de fogalmam nincs hogy kell bekötni, ez csak egy tipp volt.
Viszont minél többet olvasok erről a tirisztorról, annál jobban úgy tűnik, hogy negatív tápnál ez nem működik. Mert ugye a Gate ponton pozitívabb feszültség kell a Katódhoz képest, hogy kinyisson, de ebben a szituációban a GND a pozitívabb pont... A triak-ot meg úgy nézem negatív árammal is be lehet gyújtani, esetleg a negatív ágba valamilyen triak kéne erre a feladatra???
A hozzászólás módosítva: Okt 19, 2022
(#) lobbooo válasza Karesz 50 hozzászólására (») Okt 19, 2022 /
 
Ez az lm 350,hez tartozó rajz, itt csak pozitív feszültség van.
(#) proli007 válasza lobbooo hozzászólására (») Okt 19, 2022 /
 
Hello! A 100 ohm nem jó helyen van, mert annak a Gate-Katód közt a helye.
(#) scooby_ válasza Karesz 50 hozzászólására (») Okt 19, 2022 /
 
Idézet:
„Mit csinál a TRIAC ? Miért kell bele?”


Ez a tápegység úgy tudom tipikusan D/A konverterhez lett tervezve. A Triac az elé kapcsolt 12V-os zénernek köszönhetően 12V feszülstség felett begyújt és megszakítja a biztosítékot. Erre akkor van szükség, ha tönkre megy az áteresztő stab. vagy a vele párhuzamos dióda kezd el vezetni mindkét irányba. Elvileg "megvédi" az áramkört.
A hozzászólás módosítva: Okt 19, 2022
(#) scooby_ válasza proli007 hozzászólására (») Okt 19, 2022 /
 
Én akárhogy nézem is, az a Gate és a Katód kivezetés között van.
(#) proli007 válasza scooby_ hozzászólására (») Okt 19, 2022 /
 
Ne ezt nézd, hanem itt a nyáktervet a -15V-os oldalon..
A hozzászólás módosítva: Okt 19, 2022
(#) lobbooo válasza proli007 hozzászólására (») Okt 19, 2022 /
 
Szia! A negatív ágra érteted ugye? A negatív ágon jó az ahogy megforgattam a diódákat és az Anód került testre a Katód helyett?? A pozitív ág az így megfelelő?
(#) proli007 válasza lobbooo hozzászólására (») Okt 19, 2022 /
 
Még jó hogy mondod. Vissza az egész! Mert ez a kimeneti feszültséget figyeli a zéner és mivel a szabályzó a negatív ágban van, nem jó az egész. (Ezért kell elvi rajzot készíteni, nem csak nyákot, mert azon látható át valaminek a működése..)
(#) lobbooo válasza proli007 hozzászólására (») Okt 19, 2022 /
 
Nem tudom, hogy működik ez a negatív ágban, nincs meg ehhez nekem a tudásom, ezért is kérdezek ennyit . Segíts kérlek nekem ebben.
(#) proli007 válasza lobbooo hozzászólására (») Okt 19, 2022 /
 
Ha triac-ot alkalmazol, akkor lehet tükörszimmetrikus a kapcsolás. Mert azt lehet gyújtani negatív Gate feszültséggel is. Az MT1 lesz a katód helyén, az MT2 az anód helyén, A Gate meg ugyan az.
A hozzászólás módosítva: Okt 19, 2022
(#) scooby_ válasza proli007 hozzászólására (») Okt 19, 2022 /
 
Hoppá, én csak a rajzot figyeltem.
Igazából nem kár ezt bonyolítani? Ha épít kettőt a rajz szerinti pozitív stabilizátorból, és a kimeneti oldalon közösíti az egyik + kimenetet a másik stabilizátor - kimenetével, akkor rögötön megvan a +- szimmetrikus táp.
(#) lobbooo válasza proli007 hozzászólására (») Okt 19, 2022 /
 
Akkor teljesen egyformán megcsinalhatom a kapcsolást triac-al mind a negatív, mind a pozitív oldalon változtatás nélkül? A 100ohm is maradhat? A zener, és a kimenetet összekötő 4007-es dióda bekötése ugyan az mint a pozitív oldalon? Melyik triac-ot ajánlod? Esetleg egy BT139?
(#) lobbooo válasza proli007 hozzászólására (») Okt 19, 2022 /
 
Átrajzoltam mind a két oldalt, BT139-et írtam oda, de nem tudom, hogy az alkalmas e feladatra, csak hasonló paraméterei voltak mint a BT151-nek. Nézd át légy szíves, a negatív oldalt és a pozítívat is. A negatív oldalon a Zenner és a 4007 helyességét is légy szíves.
A hozzászólás módosítva: Okt 19, 2022
(#) Karesz 50 válasza lobbooo hozzászólására (») Okt 19, 2022 /
 
Még várj egy kicsit vele, át kell ezt gondolni.
Első probléma, hogy a triac nem biztos, hogy ki fogja verni a biztosítékot. Én is használtam ilyen Crowbar védelmet, onnan tudom. Nem véletlenül tettem ki azt a diagramot (amit senki nem vesz figyelembe). Előfordulhat, hogy a triac simán kisüti a pufferkondit anélkül, hogy a biztosíték kiolvadna, aztán pedig rövidre zárja a trafót... ami nyilván le fog égni.
Szimulálgatom egy kicsit....

Amúgy hány VA-es a trafó és mennyi DAC áramfelvétele?

Meg még Most +/-15 V-ról jár a DAC, vagy +/-12-ről?
A hozzászólás módosítva: Okt 19, 2022
(#) lobbooo válasza Karesz 50 hozzászólására (») Okt 19, 2022 /
 
A tirisztorral pillanatok alatt csapta ki a biztosítékot mikor áteresztettek az LM350 ic-k, és megvédett mindent. A trafó előtt is lesz biztosíték. Amúgy +/- 15V-ról megy az előfokozat, 5W környékén fogyaszt, és 40VA-es trafó van hozzá.
(#) Karesz 50 válasza lobbooo hozzászólására (») Okt 19, 2022 /
 
Oké, akkor rendben ha simán kiverte a biztit.

Ez jutott eszembe hirtelen, ha Proli is jóváhagyja, hogy belekontárkodok.
A Zenerek azt figyelik ha a kimeneti fesz túllépi a 30 V-ot (+/-15-t). Ekkor a tirisztor mindkét biztosítékot "kiveri" egyszerre és így +/- 0V lesz a kimeneti fesz (nem fog félrebillenni a táfesz).
Egy tirisztor ki lett spórolva.

Ha tetszik ez megoldás, lerajzolom az egész kapcsolást.
(#) proli007 válasza Karesz 50 hozzászólására (») Okt 19, 2022 /
 
Hello! Nem kontárkodsz bele, lévén hogy én is ezt teszem. Mert én nem próbáltam ki a triac-ot ilyen funkcióba. De amit írsz annak én látok egy neuralgikus oldalát?
"Ekkor a tirisztor mindkét biztosítékot "kiveri" egyszerre". Ez szerintem nem fog teljesülni. Ha pedig az egyik kimegy, akkor már a másikat nem tudja kiverni. Ha pedig az megy ki előbb ahol jó volt a táp, akkor bizony a túlfesz kint lesz. De ez ügyben tanácstalan vagyok.
(#) Karesz 50 válasza proli007 hozzászólására (») Okt 19, 2022 /
 
Ebben igazad van. Benéztem. Jav...
(#) proli007 válasza lobbooo hozzászólására (») Okt 19, 2022 /
 
A negatív ágban fordítva van a két dióda. A kimeneti oldal 100nF-os kondijainak nincs GND-je.
A pufferrel párhuzamos 100nF-nak nem ott a helye, hanem a Stabi bemenete és a GND között.
A negatív stabilizátor (belső felépítéséből adódóan) sokkal gerjedékenyebb mint a pozitív. Ott nem lesz elég a bemeneti 100nF. Inkább 470nF-ot kell alkalmazni.
A kimenetre tett nagy kondi, a triac begyújtásakor, lehet legyilkolja az 1N4007 diódát, de lehet a triac-ot is. Mert ha begyújt azon keresztül kisüti a kondit.
"Annyi bajnak, annyi baja van!"
(#) lobbooo válasza proli007 hozzászólására (») Okt 19, 2022 /
 
Átrajzoltam amiket mondtál, ha minden igaz mindent, nézd meg légyszi. Így most jó a negatív oldali triack védelem a 4007-el és a zenerrel együtt? A nagy kondikat a kimeneten akkor kiveszem a rajzból majd, a 100µF bent maradhat szerinted a kimeneten?
A hozzászólás módosítva: Okt 19, 2022
(#) Karesz 50 válasza proli007 hozzászólására (») Okt 19, 2022 / 1
 
Belegabalyodtam Teljesen jó úgy, ahogy rajzoltad (ahogy mindig).
(#) proli007 válasza lobbooo hozzászólására (») Okt 19, 2022 /
 
Reménykedünk, hogy a 100µF-ot kibírja, főleg ha nem Low ESR típusú. De a kimeneti 100nF-okat tedd a satabik közelébe, mert ott a helyük. (Az is gerjedésgátló.)
(#) Karesz 50 válasza proli007 hozzászólására (») Okt 19, 2022 /
 
Azt írta hosszú vezetékkel megy a DAC-hoz. Inkább a DAC panelre kellene tenni a 100u-kat, nem ? A vezeték induktivitása ia korlátozza az áramot és ott kell szűrni a tápot, nem ezen a nyákon (szerintem).
(#) proli007 válasza Karesz 50 hozzászólására (») Okt 19, 2022 /
 
Én javasoltam, hogy nem kell a stabi kimenetére "nagy kondi", de Ő ragaszkodik hozzá.. A kütyüben meg van bőven kondi.
(#) lobbooo válasza proli007 hozzászólására (») Okt 19, 2022 /
 
Átrajzoltam, kivettem a nagy kondikat. a 100nf-ot a kimenetre tettem. Így most elvileg jó akkor a negatív triac - os védelem is?
(#) proli007 válasza lobbooo hozzászólására (») Okt 19, 2022 / 1
 
Most jónak néz ki..
(#) lobbooo válasza proli007 hozzászólására (») Okt 20, 2022 /
 
Szia! Szerinted azzal megvédhetném a triac-ot, a ha a katód és a föld közé betennék egy 0.1ohm-os 2W-os ellenállást, hogy korlátozza a maximális áramot ami a triac-on átfolyna??
(#) user1914 válasza lobbooo hozzászólására (») Okt 20, 2022 / 1
 
Szevasztok!
Én a katód ágból kivenném az ellenállást!
Igy nem biztonságos a gyújtás. Ha mindenképp akarsz áramcsökkentőt, akkor azt az anód ágba tenném.
Üdv. M.
(#) proli007 válasza lobbooo hozzászólására (») Okt 20, 2022 /
 
Igazából egy diódát lehetne tenni a bizti és a stabi közé. Akkor a Triac csak a biztit tudja lerántani. A 700mV meg nem fog hiányozni a puffer feszültségéből. (Az 1N4007 visszacsatolónak a stabi ki és bemenete között maradnia kell.)
Következő: »»   158 / 171
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem