Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   44 / 3945
(#) lgyk válasza szabi83 hozzászólására (») Okt 19, 2006 /
 
Üdv!

Nincs trafóm, egy 9 V-os elemről akarom üzemeltetni egy próba erejéig, aztán ha működik, akkor veszek egy szimmetrikus trafót hozzá.

Az 50 mA-t az invertáló rövidzárán mértem, elemmel.
(#) szabi83 válasza lgyk hozzászólására (») Okt 19, 2006 /
 
melyik feszmérőről van szó kerdőjel.

mert ami a kapcsik között van az megy 9 v ról.

ha meg trafód lesz akkorse kell szimmetrikus... jó az asszimetrikus is, kell hozzá 2 db 3 amperes dióda pl 1n5408 és 2 db puffer elkó +100nf és a 7805 no meg a 7905 stab kockák.

üdv

ui.
Idézet:
„Az 50 mA-t az invertáló rövidzárán mértem, elemmel.”

rövidzárral, úgye tudod, hogy 0v a fesz kerdőjel. :yes:
(#) lgyk válasza szabi83 hozzászólására (») Okt 19, 2006 /
 
Üdv!

Igen, az a feszmérő.

A 6. oldalon, a táplálásnál van egy kapcsolás 18 V-ról, de nem igazán értem. Ott van egy hurok, ami 2kOhm-mal zárja a telepet, nem?

Hogy néz ki ez a diódás/feszstabos módszer?
(#) lgyk válasza szabi83 hozzászólására (») Okt 19, 2006 /
 
"rövidzárral, úgye tudod, hogy 0v a fesz kerdőjel."

Igen, de gondoltam, ha az 50 mA sem elég, akkor már tökmindegy a fesz...
(#) Ödönke válasza lgyk hozzászólására (») Okt 21, 2006 /
 
Üdvözlet mindenkinek!
A következő gondom akadt - amihez a segítségeteket kérném:
Szeretnék számítógépbe olyan elosztót készíteni, ahol a tápból kijövő vezetékek egy nyák-ra csatlakoznának, ott szét lennének osztva több bontható csatlakozóhoz... Az egész csak a kábeldzsungel redukálása miatt.
A fő gondom az - mivel nem foglakoztam soha elektronikával, - nem tudom, hogy kell a panelen futó vezetékeket a feszültség és áramerősség ismeretében méretezni. (Milyen vastagnak kell lenni a vezető rétegnek a panelen, mi az ajánlott, milyen vastagok legyenek az egyes ágak, van-e rá v.mi szabály?) Próbáltam utána járni, a vége az lett, hogy csak ezt az oldalt találtam, ahol ilyen szintű kérdésre válaszolnak.
Előre is köszönöm!
(#) tbence3 válasza Ödönke hozzászólására (») Okt 21, 2006 /
 
Én egyszerőbbet csináltam ennél.Én egy tépkébelt hosszabítottam meg.Kiszedtem belőle a vezetéket és párhuzamosan bekötömmet egy másikat.és ezt tettem meg többször.Remélem érthető volt.
(#) tbence3 válasza Ödönke hozzászólására (») Okt 21, 2006 /
 
telán a kép alapján tudom jobban szemléltetni!

bwkötni.JPG
    
(#) fureszk válasza tbence3 hozzászólására (») Okt 21, 2006 /
 
és a nyákos módszerrel is ugyanennyi kábel lenne.
(#) Programmer válasza fureszk hozzászólására (») Okt 22, 2006 /
 
Adott két hangfal. Legalább húsz éves csheszlovák gyártmány. Csakhogy nincs megjelölve mék a + - kivezetés. És ha a két hangfalat fordítva kötöm akkor ugyebár egymás ellen dolgoznak és lőttek a stereo hatásnak. A kérdés az lenne meg tudnám e állapítani a kivezetéseket a hangfal szétszedése nélkül? Esetleg figyelni merre "üt" a membrán?
(#) lgyk válasza Programmer hozzászólására (») Okt 22, 2006 /
 
Üdv!

Hát én úgy csinálnám, hogy rákötnék egy stereo jelet, aztán figyelném, hogy mikor jobb a hangja.

Vagy ha sima egyenfeszt kapcsolsz rá, akkor elmozdul a membrán az egyik irányba. Ha a másik hangfal membránja ugyanarra üt, akkor a rákötött feszültség polaritását veheted jónak. Szerintem.

Én pl. 4,5 V-os elemmel nézem a kisebb gagyi hangszórók polaritását. (Hogy mennyire tesz jót a hangszórónak, az már más kérdés...)
(#) szabi83 válasza lgyk hozzászólására (») Okt 22, 2006 /
 
Idézet:
„Vagy ha sima egyenfeszt kapcsolsz rá, akkor elmozdul a membrán az egyik irányba. Ha a másik hangfal membránja ugyanarra üt, akkor a rákötött feszültség polaritását veheted jónak. Szerintem.”


jó 5let, DE ha kiprobálod simán az elemre teszel egy ellenállás pl 10ohmossat, akkor az forró lesz, ergó a hangfal tekercse is beízithatod és az nem jó..
szal kell korlázotni az áramot -> nagyobb ellenálláskell.

üdv
(#) ZaMaR hozzászólása Okt 22, 2006 /
 
hy all!!!!

Én még új vagyok de nagyon érdekel az elektromosság és az h mien nagyszerű dolgokat lehet kihozni belőle. Én teljesen amatőrenek számítok szerntem. indulásként szeretnék vmi legyszrerű de látványos dolgot összehozni. Valami villogós dolgot. Lehetőleg kis áramellátású és egyszerű kapcsolűssal rendelkezőt. Ami ithoni dolgokból is összehozható. Előre is kössz!!!!!
(#) Balázs válasza ZaMaR hozzászólására (») Okt 22, 2006 /
 
Ajánlom figyelmedbe ezt a cikksorozatot: [link=http://hobbielektronika.hu/kapcsolasok/_alapkapcsolasok.html]http://hobbielektronika.hu/kapcsolasok/_alapkapcsolasok.html[/link]
(#) ZaMaR válasza Balázs hozzászólására (») Okt 22, 2006 /
 
köszi
(#) ZaMaR válasza ZaMaR hozzászólására (») Okt 22, 2006 /
 
hy!
mI az uf,????? és a nyák?
(#) fureszk válasza ZaMaR hozzászólására (») Okt 22, 2006 /
 
uF= kondenzátor kapacitása. nyák=nyomtatott áramkör.
de olvasd el a cikksorozatot!
(#) isamisa válasza ZaMaR hozzászólására (») Okt 22, 2006 /
 
µF az mikro farád
a nyák: nyomtatot áramköri lemez. egy bakelit vagy üvegszál erössítésü lap amin van egy vékony rézfolia
(#) ZaMaR válasza ZaMaR hozzászólására (») Okt 22, 2006 /
 
a nyákra megkaptam a választ ..........(apukám villanyszerelő)
(#) ZaMaR válasza isamisa hozzászólására (») Okt 22, 2006 /
 
kösz de még mindig nem értem
(#) isamisa válasza ZaMaR hozzászólására (») Okt 22, 2006 /
 
a rézlemezre szoktak rajzolni a legegyszerübben alkoholos filcel. az áramkört amit elörre megterveznek. megtervezik az alaktrészeket hogy helyezik el.
aztán kimaratják. Vas III. kloriddal ez egy barna löty. Ahova rajzolva van ott megmarad a rézcsik.
aztán egy kis fúróval kiforják a forrasztási pontokat. aztán beülteik az alkatészeket és forrasztják

Igy a legegyszerübb kezdöknek
(#) fureszk válasza ZaMaR hozzászólására (») Okt 22, 2006 /
 
ha a µF-ot nem érted olvasd el ezt:
Katt ide!
(#) ZaMaR válasza fureszk hozzászólására (») Okt 22, 2006 /
 
köszönöm szépen de láttam egy egyszerűvillogót és ha nem akarom ilyen nyákra akkor sima vezetékekkel is meg lehet oldani ugye???
(#) Balázs válasza ZaMaR hozzászólására (») Okt 22, 2006 /
 
Persze! Vagy létezik ilyen univerzális dugaszolós panel is.
(#) fureszk válasza ZaMaR hozzászólására (») Okt 22, 2006 /
 
vegyél próbapanelt. ha esetleg kérdeznék, 1 pontost. Ezt a boltot ajánlom, itt segítenek, ha esetleg nem tudnád pontosan mit is akarsz venni.
[link=http://lomex.hu]http://lomex.hu[/link]
A próbapanel az egy "lyukakkal teli lap, rézkörökkel" a lyukakaba az egyik oldalról bedugod az alkatrészt, a másikról odaforrasztod. ezeknek a rézköröknek köszönhetően könyebb az alkatrészek beforrasztását "összehúzni".
Olvasd el ezt a cikket, ebben látod mi a próbapanel, és a használatának módját is. Egyszerűbb kapcsolásoknál(mint pl ez) nem szükséges a kábelezés. Természetesen ha kábelezni kell se ijedj meg, mindenki kábeldzsungel-projektekkel kezdi. Ha van egy kis gyakorlatod és tudsz szépen forrasztani megpróbálkozhatsz a nyák-készítéssel is. Énis így csináltam. És sztem mindenki ezen az oldalon. A "nagyok" is.
Sok sikert!
ha valami nem tiszta, itt ez a topik kérdezz nyugodtan!
(#) ZaMaR válasza Balázs hozzászólására (») Okt 22, 2006 /
 
köszi kb mennyiből toom kihozni?
-
-
-
-
-
-ha van egy hőmérős órám abból ki akarom venni a hőmérőt és ki akarom rakni az ablakom mellé azt sima vezetékkel meg toom oldani és hgy néz ki a hőmérő?
(#) fureszk válasza ZaMaR hozzászólására (») Okt 22, 2006 /
 
a hőmérős óráról jól jönne egy fotó. azaz kettő a belsejéről is kérünk képet
de sztem kevés az eséllye. általában "egyben vannak" ezek a dolgok.
(#) ZaMaR válasza fureszk hozzászólására (») Okt 22, 2006 /
 
most csak webkammal tudnák csinálni majd holnap rendeset kívül-belül
(#) isamisa válasza ZaMaR hozzászólására (») Okt 22, 2006 /
 
szerinem ki lehet szedni.
egy kis ellenállásfélét kell nézni ami majdnem ugy néz ki mint egy kerámíakondi.
Álltalában,
(#) ZaMaR válasza isamisa hozzászólására (») Okt 23, 2006 /
 
Hello!

Már megoldottam ki is vezettem kifogástaanul működik nyákot hogy lehet ponta kkorát és olyat venni amien nekem kellene. Meg szeretném csinálni azt az egyszerű villogoót de először nyák nélkül szeretném de utána rögzíteni is szeretném ehhez meg ugye kell. Szóval kb mennyi egy ilyen mekkora jll hogyan kérjem stb......
elre is köszi
(#) ZaMaR válasza ZaMaR hozzászólására (») Okt 23, 2006 /
 
mennyibe kerülne:
2 db 150 Ω-os ellenállás
2 db 10 kΩ-os ellenállás
2 db LED
1 db univerzális nyák v. próbanyák
2 db BC182, NPN tranzisztor
2 db 100 ľF-os elektroli:nezze:t kondenzátor
:nezze:
Következő: »»   44 / 3945
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem