Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » DCF77 óra Nixie-csövekkel
Lapozás: OK   8 / 254
(#) zoknee válasza Tom025 hozzászólására (») Máj 14, 2007 /
 
Hi!

Annak a jelölése ic, nem? Az asszem annyit jelent, hogy nincs bekötve, vagy vmi ilyesmi (a z560-ban pl a két ic tartja a számjegyek rácsait)
Zoli
(#) Tom025 válasza zoknee hozzászólására (») Máj 14, 2007 /
 
Igen, IC a neve, viszont ami érdekesség, hogy a számok alatt, a lábak belső része között egy kis üveg rudacskára tekert dróttal a DP-re azaz a tizedespontra van kötve. A www.elektroncso.hu-n van egy ilyan cső lefényképezve és animálva, és ott lent tényleg világít valami. Kipróbálnám, még mielőtt elkészítem az óra áramkört, 180V körüli egyenfeszt rákapcsolva, a pozitív az anódra egy áramkorlátozó ellenálláson át, ugye ezt minden további nélkül megtehetem?

Üdv, Tom
(#) zoknee válasza Tom025 hozzászólására (») Máj 15, 2007 /
 
igen, én is ugy csaináltam, 180V-os konverter, utánna egy ellenállás az adatlapnak megfelelően (asszem olyan 20-30k körüli poti volt) és lehet játszani a csövekkel.
(#) Szamy hozzászólása Máj 15, 2007 /
 
próbaképp 160V is megteszi,ha épp csak annyi jön össze...
(#) hegman hozzászólása Máj 15, 2007 /
 
No.

Végre nekem is ketyeg valami. Már csak a dobozolás van hátra.
Csak szerényen a nagy projekt előtt, ez csak egy egycsöves, de nekem tetszik. A kapcsolás és a program a http://www.electronixandmore.com/nixieclocks/3.html oldalról származik.
Néhány kép az órámról:
(#) Szamy válasza hegman hozzászólására (») Máj 15, 2007 /
 
jópofa nézegettem én is anno ezeket az 1 csöveseket , de honnan lehet tudni,mikor mit mutat? 2.:te a 180V -ot hogy oldottad meg?
(#) hegman hozzászólása Máj 15, 2007 /
 
Egymás után mutatja a számjegyeket
ÓRA tízes számjegy vagy semmi ~1s szünet ÓRA egyesszámjegyek ~1.5s szünet PERC tízes számjegy ~1s szünet PERC egyes számjegy ~5s szünet és kezdi elölről.
A pontos időzítést a PIC programból meg lehet nézni.
Nagyfesz: 555 10k, 1k, 2,2nF, IRF840, 100uH, dióda 3,3µF és vissza a képen is látható trimmeren és tranzisztor az 555 5-ös lábára. Így ~110V-250V között tudom szabályozni a feszültséget.
A kapcsolási rajz és a nyákterv protelben készült.
(#) Tom025 hozzászólása Máj 15, 2007 /
 
Sziasztok!

Sikerült kipróbálni a csöveket, és kikísérletezni a megfelelő anódellenállást, most jön a kapcsrajz. A következőt vágtam össze, nincs benne semmilyen extra, csak az időt mutatja. A 74141 kivezetéseit az összes nixire rákötöm, és az anódokat kapcsolgatva multiplexel a PIC. Alapvetően nem akartam túlbonyolítani, mit szóltok a megoldáshoz?

Üdv, Tom

nixie.PNG
    
(#) Tom025 válasza Tom025 hozzászólására (») Máj 16, 2007 /
 
Nem kell tovább keresni a hibát a kapcsolásomban, meg is van: az anód meghajtásához egy tranyónál kicsit bonyolultabb dolog kell, már javítottam, de nem töltöm fel.
Üdv, Tom
(#) Szamy válasza Tom025 hozzászólására (») Máj 16, 2007 /
 
ööö, most hogy jobban megnézem ,mi a különbség az enyémhez képest ,azonkívül , hogy te 628-at szeretnél használni 84 helyett?
(#) gtk válasza hegman hozzászólására (») Máj 17, 2007 /
 
Szia.

Milyen tekercs-magot hasznaltal?Hanyas huzalt?
En ugyanazt a tapot hasznalom,es 300uH-nel ertem el joforma teljesitmenyt.Ezalatt azt ertem hogy 4 MUXolt csonel a 180V ~155V -ra esett le.300uH-nel 170 korul tartja 4 msec mux -valtasi idovel.(mert ez sem mindegy).
(#) gtk válasza Tom025 hozzászólására (») Máj 17, 2007 /
 
Majdnem elkovettem azt a hibat tervezesnel, hogy 1 NPN-vel akartam anodonkent kapcsolni.Sejtem hasonlo gond volt Neked is
(#) gtk hozzászólása Máj 17, 2007 /
 
Sziasztok NIXIe rajongok
Vegre nekem is elkeszult az avr-nixie-clock -om.
'Doboz' folyamatban.

avr_nixie_clock
(#) Szamy hozzászólása Máj 17, 2007 /
 
korrekt.
forrást megtudhatjuk? középen a glimm villog vagy folyamatos? jól látom ébreszt is?
(#) hegman válasza gtk hozzászólására (») Máj 17, 2007 /
 
Szia
A magról és a menetszámról nem tudok sokat mondani mert egy bontott kapcsolóüzemű tápból szedtem ki, a nyákon 100uH felirat volt onnan tudom mennyi az értéke. A feszültség természetesen nekem is leesik ha terhelem én úgy állítottam be hogy ha a nixie egyik számjegye világít, akkor az áram a maximális állandó katódáram 3/4-a legyen, így elvileg sokáig tart és elég fényt ad. A feszültség kb. 180-190V terheletlenül, terhelve meg csak áramot mértem.
(#) Tom025 válasza Szamy hozzászólására (») Máj 17, 2007 /
 
Sziasztok!

Szamy a tiéddel a következő a bajom: nincs róla elég infóm. A kapcsrajz amit belinkeltél az csak 4 nixire szól, és én 6 csöves órát szeretnék, lejjebb van ugyan 6 csöves nyákterved de abban van még1 plusz IC, és ahhoz nincs kapcsrajz, valamint nincs forráskód a PIC-hez, és a 16F628 sokkal olcsóbb mint a 84, nem beszélve arról, hogy nekem van is itthon. Ehhez megvan a forráskód, mert az alapja nem más mint Vicsys bináris órája a kapcsolásokból. Én azért még nem tudok úgy programozni, hogy kapcsrajz alapján írjak egyet a PIC-re.
Első elgondolásom tényleg az volt, hogy 1db NPN-el kapcsolom az anódot, de ez így nem működhet, mert ahhoz akkora bázisfeszültség is kéne. Nézegettem mások hogy oldották meg, és ez tényleg túlzott egyszerűsítés, meg be is ugrott, hogy már építettem egy olyan feszstabilizátort, amiben az volt a poén, hogy az áteresztőtranyó bázisfeszével lehetett a kimenetet állítani.

Üdv, Tom
(#) gtk válasza Szamy hozzászólására (») Máj 17, 2007 /
 
Lesz forras is.
A glimm folyamatos.
Igen,ebreszt is.
(#) Szamy hozzászólása Máj 17, 2007 /
 
értem.egyébként mint már írtam ,a másik(6 csöves) kapcsolással nem vesztettél semmit. nekem egyébként a másodperckijelzés akkor tetszene,ha létezne ugyanebből a csőből kicsit kissebb,és akkor az lenne a másodpercek helyén.amúgy kapcsrajz mindhez van, máskülönben neki sem állnék. az anódrésznél általam is használt két tranyós megoldásnál egyszerübbe még nem futottam bele.

ezt Tom025-nek írtam...
(#) Szamy válasza gtk hozzászólására (») Máj 17, 2007 /
 
én pl arra gerjednék, ha másodperces ütemben villogna a glimm. sajna ilyet nem találtam.
(#) gtk válasza hegman hozzászólására (») Máj 17, 2007 /
 
Ertem,Koszi.
(#) gtk válasza Szamy hozzászólására (») Máj 17, 2007 /
 
Erre nem is gondoltam.
jelenlegi nyaktervnel a glim elotet ellenallas helyere kellene kapcs tranyot tenni,es az mcu-rol 1 sec utemben meghajtani.Megoldhato
(#) BabelFish hozzászólása Máj 24, 2007 /
 
Elkészült ez is, táp és meghajtó az elektroncso.hu-ról.

nixie6.jpg
    
(#) zoknee válasza BabelFish hozzászólására (») Máj 24, 2007 /
 
Nagyon jól néz ki
Egy az egyben az elektroncso.hu-s órát építetted meg? A vezérlő IC-ket tőlük veted, vagy valahogy beszerezted? Mert én nem találtam olyan ic-ket nálunk forgalomban.
Lassan én is nekiugrok ujra, ha lemenek a vizsgáim, már itt ülnek a panelok, hogy beültessem őket meg a dobozolás van...
(#) Gory hozzászólása Máj 24, 2007 /
 
Én is nekilátok nixi-ből építkezni. Kezdésnek vettem 4 csövet, még nem tudom hogy óra lesz-e belőle vagy esetleg hőmérő, vagy valami más. Ezenkívül még vettem EM84-es csöveket is, azokból kivezérlésjelző vagy spektrum analizátor lesz.
(#) BabelFish válasza zoknee hozzászólására (») Máj 24, 2007 /
 
Az elektroncso.hu-t üzemeltető Bozó Balázstól vettem a HV5630-as meghajtókat és a Z560M nixieket. A kapcsolóüzemű táp kapcsolás is tőle származik. A többi (PIC, real-time áramkör, nyákterv) saját. Eredetileg PWM-mel akartam szabályozni a fényerőt a külső fény függvényében, de amikor elkezdtem kapcsolgatni a csöveket, késni kezdett az óra! Semmi köze egymáshoz: nixie vezérlés PIC-ről, óra külön kvarcos RTC chip, 1 sec-es megszakítás a PIC-nek. Most sem értem...
(#) zoknee válasza BabelFish hozzászólására (») Jún 4, 2007 /
 
Megoldódott már a fényerőszabályzás?
A nyákod az egy vagy két oldalas? Mert nagyon szép munka! A héten én is be akarom üzemelni a z560-asaim, meg a z570-eseim (rögtön két órát is építek)
(#) gtk válasza Tom025 hozzászólására (») Jún 4, 2007 /
 
Szia !

A nixie ora amit en epitettem konnyen atalakithato 6 csoves oranak.Meg 2 db anodmeghajto fokozatot kell hozzaadni.,vagyis rakotni a 4028 megfelelo labaira.Erre gondolva direkt 3 bit van hasznalva a 4028 vezerlesere.A soft 2 perc alatt atalakithato.Mondjuk ha masodperc beallitas is kell az meg tovabbi 3 percet igenybe vesz
(#) BabelFish válasza zoknee hozzászólására (») Jún 8, 2007 /
 
A nyák kétoldalas, de én csak terveztem Protel DXP-vel, legyártatás profi nyákgyártónál. Fényerőszabályozás nincs, de így legalább pontos.
(#) dpeti hozzászólása Jún 20, 2007 /
 
Ezt most találtam, hátha valakinek jól jön

Eagle - Nixie Socket generator
(#) gtk válasza dpeti hozzászólására (») Jún 21, 2007 /
 
Klassz
A nyak-tervezesnel ezzel a reszevel szenvedtem a legtobbet
Kar hogy nem DT- kodot general.
Következő: »»   8 / 254
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem