Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   371 / 841
(#) sirály12 válasza Ge Lee hozzászólására (») Aug 25, 2011 /
 
A jelenlegi tápom a téma elején említett egyik legelső táp, működik megfelelően, de a teljesítménye kevés már nekem.

A lényeg, amit meg akarok oldani, hogy ennek digitális legyen a vezérlése, és ezért nekem sokkal jobb lenne, ha a gnd-hez képest kellene a vezérlést megoldanom.

Közben átnéztem egy-két más megoldású tápot is, és rajzoltam egy kicsit. Ez a verzió talán kicsit jobb lesz.
A jp1-en jönne be a vezérlőfeszültség amit DAC-okkal állítok elő.

Milyen hibák vannak még rajta?

Névtelen.jpg
    
(#) Attila86 válasza sirály12 hozzászólására (») Aug 25, 2011 /
 
Idézet:
„nekem sokkal jobb lenne, ha a gnd-hez képest kellene a vezérlést megoldanom.”


Miért, ebben szerinted nem a GND-hez képest működik a vezérlés?
(#) sirály12 válasza Attila86 hozzászólására (») Aug 25, 2011 /
 
Igazad van rosszul fogalmaztam, de éjszakai műszak után kicsit kábult vagyok.

Tehát azt szeretném elérni, hogy a GND hez képest 0-5V-ig terjedő feszültséggel (amit az IC1C és IC1D-re vezetek) kitudjam vezérelni a kimeneti 30-50V feszültséget és 0-5A áramot. Remélem így érthetőbb a szándékom.
(#) Ge Lee válasza sirály12 hozzászólására (») Aug 25, 2011 /
 
Egy PC táp átalakítás szerintem neked szuper lenne. Meg tudnád oldani a digitális vezérlést és teljes egészében kapcsolóüzemű lenne az egész, nem kell nagy trafó és hatalmas puffer.

Nézd meg ezt a rajzot. A földhöz képest emelt feszültséggel tudod vezérelni a két hibaerősítő - bemenetét, vagyis szabályozni a feszültséget és az áramot. A különbség csak annyi hogy az áram szabályozásához nem kell csak max. néhány tized volt sönttől és a kívánt áramtól függően. Tehát a digitális vezérlést úgy kéne megcsinálni (vagy a kimenetét leosztani) hogy pl. 0V-nál lesz áramminimum, 0,4V-os vezérlőjelnél pedig maximum, mondjuk 5A vagy amennyit akarsz. Ezt szerintem meg tudod oldani.
(#) Attila86 válasza sirály12 hozzászólására (») Aug 25, 2011 /
 
Még mindig nem érted...
Ez a labortáp az eredeti állapotában (ahogy a weboldalamon szerepel) is már feszültségvezérelt! Na jó, pontosabban egy iciri-piciri módosítással azzá tehető.
(#) sirály12 válasza Ge Lee hozzászólására (») Aug 25, 2011 /
 
Ezt szánom előfokozatnak. Már szereztem is hozzá tápot.
(#) proli007 válasza Ge Lee hozzászólására (») Aug 25, 2011 /
 
Hello!
Ennek egy apró hibája van, hogy a söntön eső feszültséget nem veszi figyelembe a feszültség szabályozás..
üdv! proli007
(#) sirály12 válasza Attila86 hozzászólására (») Aug 25, 2011 /
 
Ezt értem is, csak azt nem tudom, hogy a söntöt ha átrakom a negatív oldalra, vagyis a gnd-be, akkor miben változik annak bekötése a comparátorba.

Amit utoljára linkeltem képet, az nem működőképes? Mi benne a hiba?
(#) sirály12 hozzászólása Aug 25, 2011 /
 
Lehet, hogy mégis ezt a tápot kellene felhasználnom? Itt már minden készen van, rosszabb ez valamiben?
Csak a tranzisztoros részt cserélem ki 1 fetre és kész is.

táp.gif
    
(#) Ge Lee válasza proli007 hozzászólására (») Aug 25, 2011 /
 
Szerinted a kimenet feszültsége (árama) hogy alakul ki nem a söntön keresztül?

Ha nem "venné figyelembe" akkor nem is tudnék tizedre ugyanakkora feszültséget mérni a kimeneten 0 és 5A terhelés esetén is. Pedig az bizony stabil, terheléstől függetlenül.
(#) sirály12 hozzászólása Aug 26, 2011 /
 
Megtaláltam a tökéletes rajzot. Mekkora hülye vagyok, hiszen mér régebben is nézegettem itt, de elfelejtettem.
Alkotó-s átrajzolat Pioneer tervei alapján nevű rajzról van szó. ebben minden úgy van, ahogy nekem az kell. Szinte tökéletes!
Egyedül a fetes véget kell ráaplikálnom, és tökéletes!
(#) misi93 hozzászólása Aug 26, 2011 /
 
Sziasztok! Megtudnátok mondani nekem, hogyEzt miért nem ajánljátok? Mármint valahol ebben a topikban olvastam, hogy ez nem olyan jó, de miért nem? (mert én megépítettem és kifogástalanul megy)
(#) emmzolee válasza Ge Lee hozzászólására (») Aug 26, 2011 /
 
Mondtad, hogy nincs a pc tápos labortápodban külön feszültség a műszernek. Terveztem tegnap egy nyákot. Egy Codegen számítógép SDBY tápját emeltem ki. Építsd meg ezt ha gondolod. Tud 5V 3A-t, és 12V-ot. Ez a rész hajtotta régen a pc tápban a TL494-et.
A bemeneti szűrőt le kell róla szedni, mert az neked meg van a tápodban.

Mit szólsz hozzá?
(#) proli007 válasza Ge Lee hozzászólására (») Aug 26, 2011 /
 
Hello!
Én nem így látom a dolgot. A referencia feszültség, a GND-vel jelölt ponthoz képest van előállítva. Tehát a feszültség szabályzó ehhez a vonatkoztatási szinthez állítja be a kimeneti feszültséget. A tényleges kimeneti feszültség, negatív pontja, pedig nem a GND, hanem Shunt másik oldalán van. Vagy is a kimeneti feszültség, a Shunt ellenálláson eső feszültséggel kevesebb lesz. Jelenleg a hogy számolom (beállításod szerint), ez végáram esetén 120mV-al kevesebb feszültséget jelent és természetesen terhelés függő.
üdv! proli007
(#) Alkotó válasza misi93 hozzászólására (») Aug 26, 2011 /
 
3 oka is van.
-visszahajló az áramszabályozás karakterisztikája, tehát nincs áramgenerátoros üzem, így nem lehet áramkorlátot állítani, csak saccra.
-Egyhén szólva is vicces az 5A egyetlen 2n3055-re.
-Pioneer nagyon frappánsan áttervezte, ahol már van egyértelmű áramgenerátoros üzemmód, illetve készült hozzá használható nyákterv (saját szerzeményem), tehát minden szempontból jobb a módosított válozata.
(#) misi93 válasza Alkotó hozzászólására (») Aug 26, 2011 /
 
OK. köszi. Gondolkozok egy jó ideje a 2.7.1-es verzión, de még nem tudom, ahhoz hűtőborda, doboz és trafó is kellene ami nekem nincs + pár apróság .
(#) Alkotó válasza misi93 hozzászólására (») Aug 26, 2011 /
 
Szerintem is elég jól sikerült a 2.7.1 változat.
Esetleg még nézd meg Proli007 tápját is, ami nekem szintén nagyon tetszik, és szintén nem kell az alapváltozathoz segédfeszültség.
(#) misi93 válasza Alkotó hozzászólására (») Aug 26, 2011 /
 
És az melyik?Talán ez?. Amúgy a 2.7.1 és a 2.7.2 között mi a különbség?
(#) Ghoost válasza misi93 hozzászólására (») Aug 26, 2011 /
 
szia!

Igen az amit linkeltel.

Tobben annyi modositassal hogy a 4db IRFZ44-et csereltuk -en - 1db IRFP460-ra

Bovebben itt olvashatsz rola.
(itt van a foliarajzolat is)
(#) Alkotó válasza misi93 hozzászólására (») Aug 26, 2011 /
 
Jól feladtad a leckét, mire kitaláltam miről is van szó. Nem tudtam 2.7.2-es verzióról. Az okozta a keveredést, hogy ezt a számot Pioneer adta és nem én. Ez a változat nálam 2.8.0-ként fut.
De a lényeg, ha a két rajzot összeveted, akkor néhány értékváltozás mellett, az áramfigyelő ellenállás "odébb csúszott", és még bekerült (szeritnem fölöslegesen), egy plusz tranyó a DC-OFF-hoz (a kapcsoló Pioneer rajzán éppen nem is szerepel), ami azt lenne hivatott szolgálni, hogy kikapcsoláskor ne ugorjon fel a feszültség.
(#) misi93 válasza Alkotó hozzászólására (») Aug 26, 2011 /
 
Köszi a választ, igen észrevettem a tranyót. Én ha úgy döntök, hogy labortápot építek akkor a 2.7.1-es verziót vagy a proli007 által épített táp lesz megépítve.
(#) misi93 válasza Ghoost hozzászólására (») Aug 26, 2011 /
 
Köszi! Megnézem.
(#) Ge Lee válasza proli007 hozzászólására (») Aug 27, 2011 /
 
Eleget téve köbzoli kérésének majd a kapcsolóüzemű labortápos topikban válaszolok ha hazaértem.
(#) VENOM hozzászólása Aug 29, 2011 /
 
Sziasztok.

attila89 labortápegységét szeretném megépíteni ami 0-30 voltig szabályozható feszültségű és 0-2 amperig szabályozható a terhelhetősége.

csak nem találtam olyan trafót amit ír hogy 3 szekundertekercses 24v/12v/12v

az lenne a kérdésem hogy külön trafókból is meglehet csinálni? mert olyat láttam aminek 2*12 voltos ága van meg akkor vennék olyat is ami 24 voltos.

csak nem tudom hogy így működne vagy mindenképp 1 trafón kell legyen a 3 szekunder? vagy olyan nem jó aminek van 24 voltos ága is meg 12 voltos is és megfelelő a terhelhetősége a táphoz? még kezdő vagyok de mindenképp 1 ilyen labortáppal szeretném kezdeni

most szerzek be minden szerszámot meg a többi kelléket vasalásos technikához és szeretném ezzel a táppal kezdeni csak szeretném ha segítenétek hogy hogy oldhatnám meg ezt a trafós gondot
(#) proli007 válasza VENOM hozzászólására (») Aug 29, 2011 /
 
Hello!
A tekercseknek teljesen mindegy, hogy egy vagy akár három külön trafón vannak. De ami fontos, mind három tekercsnek önállónak (vagy is galvanikusan elválasztottnak) kell lenni.
Tehát az nem lehet, hogy a 12V feszültség a 24V-os tekercs egyik megcsapolása lesz...
üdv! proli007
(#) VENOM válasza proli007 hozzászólására (») Aug 29, 2011 /
 
Köszi a gyors választ!
A galvanikus leválasztás miért fontos áramkörön belül? még kezdő vagyok nem tudom hogy ez miért ilyen fontos

De ezekszerint akkor szükségem lesz egy darab 24 voltos trafóra és egy olyanra amelyik 2 darab 12 voltos szekunderrel rendelkezik.

A trafók primerjeit mindegy hogy sorba kötöm e vagy párhuzamosan? vagy ez is fontos?

Előre is köszi a gyors választ!
(#) Tonybacsi válasza VENOM hozzászólására (») Aug 29, 2011 /
 
Szia!

A trafók primerjeit (tehát ahova a230V csatlakozik ) párhuzamosan KELL bekötni.
(#) proli007 válasza VENOM hozzászólására (») Aug 30, 2011 /
 
Hello!
Azért fontos, mert csak akkor nem szükséges valamiben galvanikusan független áramkör, ha van közös pontjuk. De a 24V főtáp egy híd-egyenirányítóval kapcsolódik az áramkörhöz, ráadásul ez a táp "lebegőpontos megtáplálású". (Vagy is a pufferkondi egyik lába sem közös a táp kimenetével.)
Ennek a tápnak a közös GND pontja a táp pozitív kimeneti pontjával azonos. Elvileg az SZ1 és Sz3 12V-os trafó lehetne akár ugyan az a tekercs is, hiszen mind kettő közös pontja a GND pont. De jobb a békesség, mert ha a kijelző hétszegmenses Led áramai befolynak a GND hálózatban, akkor közösen zavarhatják egymást. Tehát a táp kimenetén esetleg látható lenne a kijelző változása, valamint a kijelző mutatott értéke is ugrálhatna a táp üzemmódjától függetlenül. Tekintve, hogy jelenleg a két táp csak egy-egy ponton kapcsolódik a GND feszültségre, nem lehet, hogy a transzformátor felől érkező áramok egymásba folyjanak.
(Ha ezt most még nem érted, nem gond, majd később megérted.)
Primert az esetek 99,9%-ában soha nem kötünk sorba. Hiszen minden trafó primer a 230V-ra van kapcsolva, ami párhuzamos kötésnek számít.
üdv! proli007
(#) VENOM válasza proli007 hozzászólására (») Aug 31, 2011 /
 
Hello!

Köszi hogy így részletesen leírtad, így már értem
(#) imix77 válasza proli007 hozzászólására (») Aug 31, 2011 /
 
Sziasztok szeretnék építeni egy labortápot. Véleményeitek érdekelnének melyiket építsem esetleg egy harmadik típus t ami nektek bevált. Eddig kettőt nézzegettem a Frankye félét és az Attila86 sima labortápegységét. Ez lenne a legelső sajátkészítésű labortápegységem
Ami szempont lenne:
- egyszerű és viszonylag olcsó kivitelezés
- 0-30 V körüli szabályazhatóság ( ez nem feltétlen fontos "kábé")
- áramerőségre 2A elég lenne már ( ha több asse baj )
- mindenképpen szeretném ha kijelezné a készülék a beállított értékeket ( például 7szegmenseseken)

Előre is Köszi Válaszokat!
Következő: »»   371 / 841
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem