Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Lemezjátszó motor (vezérlés)
Lapozás: OK   1 / 3
(#) sk95 hozzászólása Nov 6, 2011 /
 
Sziasztok!
Szeretnék építeni egy lemezjátszóhoz (Pioneer PL-X21Z) motor sebesség vezérlőt (lehetőleg valami egyszerűt, amihez nem kell sok alkatrész) amin két sebesség van (33, 45) és potméterrel lehet beállítani a sebességeket, a sebességek közt egy kapcsolóval lehet váltani.
Hogyan tudnám ezt megcsinálni?
(#) Medve válasza sk95 hozzászólására (») Nov 6, 2011 /
 
Hello, miféle motor van abban a lemezjátszóban???
(#) scooby_ válasza sk95 hozzászólására (») Nov 6, 2011 /
 
Először is meg kéne tudnunk,hogy milyen fajta meghajtása van a lemeztányérnak? Ékszíjas,vagy Direct Drive. A kettő közt annyi a különbség,hogy az ékszíjas hajtást egy sima 3-9V-os egyenáramú villanymotor képzi,aminek nem túl nehéz a szabályozását megoldani. Gyakorlatilag egy feszültségosztóval is megoldható /silányabb készülékeknél EZT erőszeretettel használják,de nincs vele gond/. Evvel szemben a Direct Drive meghajtásnak egy elég komoly vezérlő elektronika szükségeltetik,amivel a quartz kristály /azt hiszem a frekvenciáját/ változtatod. Ahogy a Te készülékedet elnézem,ez ékszíjas,egyszóval mázlista vagy! De azért erősíts meg minket.
(#) sk95 válasza Medve hozzászólására (») Nov 6, 2011 /
 
Hello, a motorról sokat nem tudok csak annyit hogy, Pioneer márkájú.
(#) sk95 válasza scooby_ hozzászólására (») Nov 6, 2011 /
 
A lemeztányér ékszíjas meghajtású, és a lemezjátszó 12V-os.
(#) scooby_ válasza sk95 hozzászólására (») Nov 6, 2011 /
 
Ha 12V-os a lemezjátszó,akkor még nem biztos,hogy sok az neki. Tudsz képet feltenni a belsejéről? Inkább a motor lenne az,ami igazándiból érdekelne.
(#) sk95 válasza scooby_ hozzászólására (») Nov 6, 2011 /
 
Itt vannak a képek.
(#) scooby_ válasza sk95 hozzászólására (») Nov 6, 2011 / 1
 
Áhhá! Pont erre gondoltam. Ha a motort megküldöd 12V-tal,elvileg el is kell indulnia valamilyen sebességgel. Tudok ajánlani két megoldást.
A) Áteresztő tranzisztoros,ahol a trommerekkel és a váltó kapcsolóval egy tranzisztor előfeszítését állítod be. Ez a megoldás annyiból bizonyul csak jobbnak,hogy itt nem égnek el a trimmereid.
B) A trimmereket feszültségosztóként használod,és a róla lejövő feszültséget egyből a motorra vezeted. Na most itt fennáll a veszélye,hogy elég a trimmer,mert nagyobb áram folyik rajta a megengedettnél. Elméletben 100-150mA-nál többet nem vehet fel ez a motor. Ha nem tudod pont olyan sebességre beszabályozni a motort,akkor játszani kell a trommer értékével.
Az utóbbi megoldást láttam már alkalmazva egy régebbi hifi tornyomban.
Szerk: Ahogy elnézem a váltó kapcsolónak csak az egyik állása volt kihasználva. Ergó: Ha ráadod a tápfeszültséget a motorra,elméletileg 45-ös fordulattal fog forogni.
(#) sk95 válasza scooby_ hozzászólására (») Nov 6, 2011 /
 
Megpróbálom mind a kettőt, valamelyik csak jó lesz...
(#) scooby_ válasza sk95 hozzászólására (») Nov 6, 2011 /
 
Várom az eredményt!
(#) Massawa válasza sk95 hozzászólására (») Nov 6, 2011 /
 
Most hogyan van vezérelve a lemezjátszo. Hogyan kapcsolod a fordulatszámot?

Ugyanis az az érzésem, hogy egy ez közönséges magnomotor belsö mechanikus fordulatszámszabályzóval (akár mechanikus is lehet), igy ezt nem fogod tudni kivülröl szabályozni. Ahhoz szét kellene szedni a motort és kiiktatni a szabályozást
(#) sk95 válasza scooby_ hozzászólására (») Nov 6, 2011 /
 
Most néztem a lemezjátszót és nem váltókapcsoló van benne.
(#) scooby_ válasza sk95 hozzászólására (») Nov 6, 2011 /
 
Értem. Akkor ez azt jelenti,hogy ha a motor megkapja a 12V-os feszültséget,akkor beszélünk 45/min sebességről. Ezt ellenőrizd le egy kislemezzel,ha tudod. A motornak nem lesz baja.
Szerk: Egyébként ez is egy váltó kapcsoló,csak nem akként volt használva. Műszer csipogójával a kapcsoló "kikapcsolt" állapotban az alsó és a középső lábakon kell,hogy vezessen,míg "bekapcsolt" állapotban a felső és középső lábakkal.
(#) sk95 válasza scooby_ hozzászólására (») Nov 6, 2011 /
 
Leellenőrizni sajnos nem tudom mert nincs benne tű,
de az előbb nem néztem a kapcsoló alját és azt hittem, hogy ez nem váltókapcsoló, de rájöttem,hogy mégis az.
(#) scooby_ válasza sk95 hozzászólására (») Nov 6, 2011 /
 
Tű nincs benne,vagy az egész hangszedő?
Ha hangszedő nincs,akkor az Audió-Technika hangszedőket tudom ajánlani,nekem bevált.
(#) sk95 válasza scooby_ hozzászólására (») Nov 6, 2011 /
 
A hangszedő az megvan de nem biztos, hogy jó is... Shure M92E típusú.
(#) scooby_ válasza sk95 hozzászólására (») Nov 6, 2011 /
 
Na azt ki ne cseréld semmire! Az a hangszedő nagyobb értéket képvisel MÉG ÚGY TŰ NÉLKÜL IS mint maga a gép. Újonnan bolti ára 30 lepedőtől indul. Eléggé jó a frekvencia átvitele,már szinte prémium minőség! Abba megéri akár mennyiért is tűt venni! Lehet hozzá kapni még!
(#) sk95 válasza Massawa hozzászólására (») Nov 6, 2011 /
 
Most nincs sehogy se vezérelve mert nincs ami vezérelje.
A motorban nincs belső fordulatszámszabályzó.
(#) Massawa válasza sk95 hozzászólására (») Nov 6, 2011 / 1
 
Nyomtasd ki ezt a képet és 50 Hz-es fényben hangszedö nélkül is meg tudod mondani a fordulatszámot.
(#) Massawa válasza sk95 hozzászólására (») Nov 6, 2011 /
 
Akkor külsö szabályozo van valahol (vagy már nincs meg), mert anélkül semilyen lemezjátszo nem menne (nyávogna - de nagyon)
(#) sk95 válasza Massawa hozzászólására (») Nov 6, 2011 /
 
Külső szabályozó lehetett csak valaki kiszedte
(#) Saggitarius válasza scooby_ hozzászólására (») Nov 6, 2011 /
 
HA 30e Ft, akkor ott biztosan nem szabad megvenni, eBay-en 18Euroert (durvan 6eFt) mar kapni, eredeti gyari csomagolasban!
(#) Massawa válasza sk95 hozzászólására (») Nov 6, 2011 /
 
Akkor viszont jól fel kell kötni az alsonemüt, mert egy ilyen motor szabályozás visszacsatolás nélkül nem éppen akváriumi haletetés.
Elöször azt kell elérni, hogy egyenletesen forogjon, majd utánna meg azt, hogy ezt 2 különbözö fordulatszámon is megtegye.
Nem lesz egy leányálom...

Arrol nem is beszélve, hogy lehet, hogy azért tünt el az eredeti, mert nem jol ment - ami az esetek 90%-ban motorhibára vezethetö vissza.
(#) sk95 válasza Massawa hozzászólására (») Nov 6, 2011 /
 
Az eredeti azért tünt el mert egyszer oda lett adva valakinek az egész hifi torony potmétercsere miatt
de ő kibelezte a az egészet és a lemezjátszót, pedig annak nem volt semmi baja csak a tű hiányzott belőle...
(#) Saggitarius válasza Massawa hozzászólására (») Nov 6, 2011 /
 
Ez nem direct hajtasu, ugyhogy a pontossagra nem igazan adtak, annal is inkabb, mert az attetel nagyon nagy, azaz ilyen aranyban csokken a fordulatszam ingadozas is. A motor tengelyen kb 5-10 mm a csonk atmeroje, mig a meghajtott tanyeron kb 15-20cm atmeroku a hajtoperem.

Ugyanigy, szimpla stabilizatorral voltak megoldva a kazettas magnok motorainak meghajtasa, pedig ott ha a hangtengely nem egyenletesen porgott volna, akkor igencsak hallhato lett volna (volt is bizonyos tipusoknal)
(#) Massawa válasza sk95 hozzászólására (») Nov 6, 2011 /
 
Itt van néhány ötlet, innen nehßez megmondani melyik lesz nálad müködöképes.
http://www.radio-ghe.com/DZR811.html
http://bwir.de/downloads/L200_deutsch.pdf (8. rajz)


Sok sikert!
(#) Massawa válasza Saggitarius hozzászólására (») Nov 6, 2011 /
 
Tudom, hogy nem direkt hajtás (az kiderült a motorból), de azért nyávogni nem szabad, mert az élvezhetetlen, igy a fordulatszámot mindenképpen stabilizálni kell.
Egy ilyen harmatgyönge motor meg nagyon tud nyávogni (ha nehéz a tányér percekig is eltarthat mire eléri a névleges sebességet.)
(#) proba válasza sk95 hozzászólására (») Nov 6, 2011 /
 
Régi VIDEOTON rádiósmagnók magnó részében volt egy egyszerű motorvezérlő IC talán azzal érdemes volna próbálkozni. Egyszerű feszültség/áram szabályzók biztosan nem jók ide.
(#) Saggitarius válasza sk95 hozzászólására (») Nov 6, 2011 /
 
En is talaltam mar: Bővebben: Link

Meg keresek tovabb...
(#) Saggitarius válasza proba hozzászólására (») Nov 6, 2011 /
 
Erre gondoltal? Bővebben: Link
Most szedem le a szervizkonyvet, mindjart megtudom milyen is volt...
Következő: »»   1 / 3
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem