Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » RDS
 
Témaindító: Tonsil, idő: Ápr 4, 2006
Lapozás: OK   1 / 2
(#) Tonsil hozzászólása Ápr 4, 2006 /
 
Üdv mindenkinek!!

Érdekelne hogy kísérletezett- e valaki RDS jel sugárzásával?
(#) dilan válasza Tonsil hozzászólására (») Ápr 4, 2006 1 /
 
Hali!

Az RDS rövidítés hallatán az rádiózásban használt Radio Data System ugrik be.
Ugye itt nem erről van szó? - merthogy azt nem sugározni szoktuk.
(#) G-Lex válasza dilan hozzászólására (») Ápr 4, 2006 /
 
Ha mégis arra gondolt akkor használd a googlit! én is anno ott találtam egy dos-os progit ami a hangkártyán keresztül küldte asszem ki a jelet és azt kellett rákeverni a zenére. meg volt hozzá valami herk is ha nem menne hangkarival

Bár nem próbáltam, de nem hinném,h mezei AC97 képes az 50khz körüli frekiket kinyomni. mert ha jól emléxem ezen a frekin megy az RDS
(#) whisky válasza G-Lex hozzászólására (») Ápr 4, 2006 /
 
Megtaláltam egy újabbat is Wimdows XP sp1+ -on fut, a neve AIROMATE de fizetős, a demó letölthető, azt is felrakom (asszem nem ütközik szabályba mer' demó)
(#) whisky válasza whisky hozzászólására (») Ápr 4, 2006 /
 
Kipróbáltam, és asszem nem szereti a hangkártyámat, sípolás hallatszott, és utána nagynagy kékkéfagyás. Ennek ellenére a progi szerintem jó, csak kicsit bonyolult a beállítása.
(#) Tonsil válasza dilan hozzászólására (») Ápr 4, 2006 / 1
 
Kedves dilan!

Köszi a kioktatást,sokat törtem rajata a fejem hogy
hogy kéne ezt megfogalmazni de hírtelen nem jutott eszembe csak az hogy sugározzuk,de azt nem írtad meg hogy akkor mit is csinálunk az RDS-sel ha nem sugározzuk!Várom válaszod!!
(#) Tonsil válasza G-Lex hozzászólására (») Ápr 4, 2006 /
 
Köszi a segítséget,de én olyanra gonodltam amiben pl egy PIC-be be van töltve a szöveg,és számítógép nélkül megy a dolog,ugyanis nehéz lenne a rádióadót állandóan a géphez kötni.
(legalábbis nálam nem megoldható)
(#) dilan válasza Tonsil hozzászólására (») Ápr 4, 2006 / 1
 
Nem kioktatásnak szántam, bocsi, ha annak tűnik. Szóval ha ez az RDS az az RDS amire gondoltam, akkor ezt az FM adók sugározzák - 57kHzes vivővel -, és ezt demodulálni lehet pl. egy tda7330b tipusú icvel.
Ha nem erről van szó, akkor bocsi, hogy beleszóltam - csak a jó szándék vezérelt. :yes:

tda7330b.pdf
    
(#) Tonsil válasza dilan hozzászólására (») Ápr 5, 2006 /
 
Szia!

Semmi gond,sőt én bocs,csak kicsit meglepődtem amikor elolvastam a hozzászólásod.

Egyébkén ugyanarra az RDS-re gondolunk,én is (pl. az FM adókhoz hasonlóan) az adás alatt akarom sugározni.
Szóval először adás oldalon akarom kipróbálni,
aki pedig kíváncsi hogy mit rejt az üzenet,annak kell tda7330b
(#) gyubear válasza Tonsil hozzászólására (») Ápr 7, 2006 /
 
Kicsit szétnéztem a neten és taléltam egy cseh oldalt.
link

Itt van egy IC ami nekem úgy tűnik egy felprogramozott PIC. MRDS192
(#) Valteri válasza gyubear hozzászólására (») Ápr 9, 2006 /
 
Ez a program jónak tűnik mert ugye a sípolás a zenében az az rds-nek az 50khz-es hangja namost ha ezt ráteszed egy rádióadóra ami képes 50khz-et is sugározni akkor a rádióban lévő vevő kiszűri az rds hangját dekódolja a zene meg tiszta lesz.:
Majd kipróbálom műxik-e
(#) Tonsil válasza Valteri hozzászólására (») Máj 8, 2006 /
 
Megnéztem én is az oldalt,ez az MRDS192-vel felépített dolog egész jónak tűnik!!
(#) luxmanpower válasza Valteri hozzászólására (») Máj 8, 2006 /
 
Ha halljuk a sípolást akkor nem hinném hogy az RDS-t hallod. Mert még ha olyan fullos rendszered lenne, akkor is érdekes lenne hogy 50Khz ig hallasz.
(#) Marco_HUN válasza luxmanpower hozzászólására (») Szept 10, 2006 /
 
Sziasztok!
Lehet kissé követelőzöen hangzik denincs vkinek véletlenüól vmi működö RDS modulátor kapcsolása? sőt esetleg vmi kijelzö cucca az RDS hez?
remélen nem gáz de meg köszönném
TY
(#) Petik András hozzászólása Ápr 12, 2007 /
 
SZiasztok!
Én új vagyok itt, de van kapcsolatom az RDS-el, már telepítettem rádióadóhoz ilyet.
A www.pira.cz oldalon találsz működő kapcsolást kóderhez. Talán az ad információt dekóder építéshez is...
De ha van valakinek használható dekódere, ami megmutatja a sugárzott RDS jeleket egy adó mellett, annak én is örülnék!
András
(#) Petik András hozzászólása Ápr 12, 2007 /
 
Úgy látom, gyubear link-je is ugyanoda muat...
Nekem van olyan készülékem,és működik!
(#) LOmmPA hozzászólása Aug 15, 2008 /
 
Emberek! Azért sípol mert a programnak 192kHz-es kari kell... Csak az tudja kivinni a program által generált stereo és rds jelet egyaránt. Viszont az olyan karik vagy nagyon drágák, vagy nem lehet sehol sem találni. A pira.cz-n találtam a mini rds kapcsolást de azt az ic-t honnan lehet rendelni? Eddig sehol sem találtam. Az MRDS192-ről lenne szó. Tudja valaki hogy hol bányásznak ilyet?
(#) Madárpók válasza LOmmPA hozzászólására (») Aug 15, 2008 /
 
Mondjuk 50khz-et elég nehezen hallhat bárki is, mert tudomásom szerint az ember kb. 20khz ig hallja a hangokat.
(#) LOmmPA válasza Madárpók hozzászólására (») Aug 15, 2008 / 1
 
Ez így van, de mikor a cucc sípol, az azért van mert 44, 48 vagy 96-os kártyával próbálják működtetni a programot. Tudom. Tapasztaltam A sípolás nem az 50khz-es vivő hangja...
(#) ZsoltyFM hozzászólása Nov 22, 2008 / 1
 
Sziasztok!

látom mindíg akadnak még új érdeklödök a téma iránt
én már rég óta foglalkozom ilyesmivel. próbáltam én is az airomate progit épp most is az fut a laptopomon
eszembejutott hogy kicsit tesztelgessem ebből kifolyólag kerültem ide erre a fórumra is.
régebb óta tag vagyok már bár ritkán írok.
na de térjünk a lényegre
én használtam már az erds-t is meg a free rds is megfvan félkészen.
az MRDS192 az nem egy ilyen tipusú íc hanem egy közönséges pic felprogizva aminek ezt a nevet adták.
tehát senki ne próbálja keresni semeik üzletben.
viszatérek most az airomate progira. pontosabban most airomate 2 .
én könyű helyzetben vagyok mert a laptopomban is 192khz mintavételű hangkari van ami mellesleg optikai kimenettel is redelkezik amin szintén képes a 192-es mintára 24 biten, asztali pc-k ben is vannak erre alkalmas kártyáim. egyik gépben prodig 7.1 a másikban egy E-MU1212m kari van. amejek közül mindkettőn tökéletesen futott a program.
én találtam megoldást arra is hogy közönséges alaplapi hangkarival is tudjam használni az airomate progit.
innnen gondolom érdekessé válik a dolog mindenkinek
a trükk az egészben az hogy nem a komplett rds jelet küldöm ki az airóból hanem csak az adatjelet.
ami olyan 1.1875 khz ha jól emléxem. amit könyedén kiküld egy szokványos hangkari is.
az progiban van rá lehetőség hogy kikapocsoljuk a segédvivőt, és akkor csak az adatjel fog kijönni.
tehát ezek után nem volt más tehendő mint egy sztereókóderből kivezetni a 19khz-s pilót jelet és ezt pll-el megháromszorozni smajd ezzel modulálni az adatjelet. majd a keletkező jelet öszekeverni a sztereókóderből kijövő jellel.
amint az sejthető jelen esetben egy külső sztereókóderre van szükség amire rákerül a hang és nem az az airomate program-ról jön.
tehát jelen esetben valahogy úgy néz ki az airó hogy csak rds kipipálva segédvivő kikapcsolva. és már megy is
aki egy kicsit kutakodik a neten ezt amit én most leírtam meg is tudja valósítani kevés pénzből.aki viszont nem túl erős elektronikából az inkább vegyen hangkarit.
van egy nagyon egszerű rds is amiben egy 16f84-es pic van és csak egykét környező elem van hozzá.
meg egy program ami nagyon alap funkciókat tesz csak lehetővé.
(#) Ant hozzászólása Dec 30, 2009 /
 
Sziasztok!

Volna egy rádióadóm, amit nem érzékel a hifi, de a régi rádió igen. Gondolom az RDS jel hiánya miatt van, így szertnék hozzá modulálni egyet. Ha esetlegesen 57kHz-s négyszögjelet modulálok a HF jel mellé, akkor érzékeli majd a hifi? Úgy értem, hogy a hifi az rds vivő jel alapján állítja be magát, vagy pedig az azon jövő adataból?

Ant
(#) ZsoltyFM hozzászólása Dec 30, 2009 /
 
sziasztok!
Ant. a helyzet az hogy az rda vivő az nem olyan mint a pilót segédvivője.
azaz ismerős szituáció ha egy adó bemenetére 19khz-s jelet adunk akkor avevőn kigyullad a sztereólámpa. na ez az rds esetében nincs így. ott adat hiányában nem villan be az rds felirat.
én is hallottam arról hogy vannak olyan vevők, bár nekem autórádikról beszéltek ,ha nincs rds információ akkor továbbsiklik az automatakereső.
én ilyet még nem tapasztaltam de nem tartom kizártnak hogy egyes készülékeknél így megy a dolog.
én mondjuk rds-t is minden esetben küldök így nem is állhat elő ilyen szituáció hogy rds hiányában ne álljon meg az autokeresés az adón. tehát 57khz-s jellel nem fog változni a helyzet.
(#) Ant válasza ZsoltyFM hozzászólására (») Dec 30, 2009 /
 
Kössz! Az hogy nem érzékeli a hifi rádiója teljesen, még ha kézzel is keresem meg, az lehet az rds hiánya miatt? Mivel a régi sanyo rádióval bejött, de az új hifivel, és a mobil fm vevőjével nem.
(#) pucuka válasza Ant hozzászólására (») Dec 30, 2009 /
 
Üdv!
Az RDS -nek semmi köze hozzá.
Egyszerűen arról van szó, hogy a korszerű digitális hangolású vevők (ilyen a HIFI, és a mobil rádióvevője is) csak 100 kHz osztású csatornafrekvenciákra képesek ráállni, a te adód meg analóg hangolású, és be tud állni akár két csatorna közé, és ezt nem találják a vevőid. A régi analóg hangolású vevővel meg lehet találni, mert azt rá lehet hangolni az adód frekvenciájára. Mondanám, hogy hangold fordítva, az adót hangold úgy, hogy megtalálja a digitális hangolású vevő, de sajnos az adó frekvenciája nem elég stabil, és elmászhat, amikor már az AFC sem tartja a helyén.
(#) Ant válasza pucuka hozzászólására (») Dec 30, 2009 /
 
kössz! az a baj, hogy már 2 évvel ez előtt kiöntöttem a tekercseket viasszal, szóval újra kellene melegítenem de sebaj, majd szórakozom vele.
(#) papa22 hozzászólása Ápr 10, 2010 /
 
Sziasztok!
Napokban bütyköltem kicsit és egy autóba használatos mp3 transmitert át alakítgattam kicsit. Tetem rá antennát a belő antenna helyet és így nem csak pár méter a hatótáv hanem egész lakásban fogható az adás ami a pc-ről szól. A HI-FI képes RDS jeleket fogadni és jó lene ki íratni a szám címét valamilyen úton hogy ép mi szol nem nagyon akarok áramkört építgetni inkább valami szoftveres megoldásra gondolok mint ami előző oldalon elhangzott airomate nekem nem működik valami miatt ha a transmiter megy akkor a HI-FI jelzi hogy RDS lehetséges a transmiterbe van valami RDS encoder csak ép nincs teljesen ki építve ezért nem kap semmilyen adatot amit ki írhatna a kijelzőre.
Ha a transmiter saját MP3 egysége megy nem a pc-röl kapja a jelet akkor se írja ki a számok címét tehát nem hinném ez lenne az ok, lehetséges hogy az airomate demo verziója miatt van? Vagy csak a beállitások nem tökéletesek? esetleg tud valaki más ingyenes hasonló programot akár Linuxra is jó, jóban úgyis azt használom.
Előre is nagyon szépen köszönöm mindenki segítségét.
(#) ZsoltyFM válasza papa22 hozzászólására (») Dec 31, 2010 /
 
Szia!
Én sokáig használtam az airomate programot.
Nekem tökéletes volt.
Nyilván te követsz el valami hibát.
Eleve az airomate működéséhez 192khz-s mintavétettel dolgozó hangeszköz azaz hangkártya kell. ha ez megvan akkor igen nagy a valószínűsége hogy menni fog.
viszont ha a transzmittered audio bemenetére vezeted nem valószínű hogy megy sőtt.
Nem tudom milyen trancsmittered van, de ha egy ilyen mp3 lejátszós ami pendrive és sd kártya olvasását is tudja azzal gondod lesz. azon nemigen találsz olyan pontot ahova be vezetheted az rds jelet. na meg az rds és pilót jel szinkron működése is fontos.
(#) donder hozzászólása Jan 31, 2012 /
 
Sziasztok!

Van nekem egy Fisher FM- 223 típusú Sztereó szintézeres tunerem... Nem olyan rég kaptam egy cimborától, mert ő az anno kiberhelt táp hiányában nem tudott/akart vele foglalkozni...
Nos nekem ez épp kapóra jött, ugyanis...
Találam pár érdekességet a neten, és töltöttem le jópár RDS "dekóder" kapcsolási rajzot, de belebotlottam egy szoftverbe, ami hangkártyán keresztül is tud RDS jelet dekódolni..
A neve: RDS Spy, s ingyenes kis szoftver...
Az első indítás során kihozta nekem a beállításokat, s először a hangkártyás megoldását hozta elő, miszerint kössem be a GND-t, a leftre azt hiszem a Datát, a rightra pedig azt hiszem a Clockot...
Mondanom sem kell, a két percig gúbadt a szemem, hoyg van ilyen megoldás is, miközben én göcsörtöltem az RS-232-es (eléggé jó!!) kapcsolással...
Viszont itt problémába ütköztem... Vettem elő egy kábelt ami épp kézre akadt, beforrasztottam a 3,5"-ös Jack dugóba, a rádiónűl rátettem a testre, de nem találtam meg a Datát s a Clockot...
Nézegettem az IC-k adatlapjait, a lábkivezetéseket keresve, de nem találtam kézzel fogható használható anyagot...
A rádióban fellelhető IC-k:
SANYO LC4913 logikai CMOS (DataSh.: Link )
SANYO LA3400 PLL MPX Stereo Processor IC (DataSh.: Link illetve Link )
SANYO LA1261FM-AM tuner IC (DataSh.: Link illetve Link )
TOSHIBA TD6101P (féloldalas IC) (DataSh.: nem találtam mást csak csingcsangcsung bélit...)

Mellékelem a rádió képeit (Elnézést a minőségért)

Legyetek szívesek segítsetek rajtam... Nagyon megköszönném!

;)
(#) donder válasza donder hozzászólására (») Feb 1, 2012 /
 
senki?
(#) pucuka válasza donder hozzászólására (») Feb 1, 2012 /
 
Nem tudom segítség-e ha elmondom mit kellene keresned, lehet hogy tudod. Nem ismerem a tuneredet, úgyhogy konkrét dolgot biztos nem tudok mondani.
Következő: »»   1 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem