Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Szervó vezérlés
 
Témaindító: drbubo, idő: Nov 23, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   4 / 12
(#) Josi777 válasza lorant hozzászólására (») Szept 30, 2010 / 1
 
A 3 potival beállítod a 2 végállást és a közepét. Egymást kiváltó nyomókapcsolóval célszerű vagy ha csak sima gombokat használsz, akkor megfelelő ideig kell nyomva tartani, a szervo motor típusától függően kb. 1 sec-ig minimálisan.

servo1.JPG
    
(#) lorant válasza Josi777 hozzászólására (») Okt 1, 2010 /
 
köszönöm szépen a bekötést de úgy kéne megoldani hogy ha megnyomom az egyik gombot akkor mondjuk jobbra és ha már nem tartom akkor vissszaállna középállásba és ugyan igy bal oldalra is.Volna egy elméletem hogy a 10k s poti helyett 2x 5k s trimmert tennék és 2 tranzisztorral egy pnp és egy npn el rövidre zárni őket . szerintetek működhetne?
(#) Josi777 válasza lorant hozzászólására (») Okt 1, 2010 / 1
 
Ugyanaz a kapcsolás, egy kicsit módosítva. A felső nyomógomb nyugalmi helyzetben nyitott, az alsó nyomógomb nyugalmi helyzetben zárt.

servo2.JPG
    
(#) lorant válasza Josi777 hozzászólására (») Okt 3, 2010 /
 
Értem köszönöm szépen.Még anyi, hogy meglehet oldani azt, hogy a gombok helyett tranzisztort teszek?
(#) gabor0713 hozzászólása Okt 19, 2010 /
 
Hali!
Van 1 távirányítós autóm amihez szeretnék készíteni 1 csörlőt.Egy szervót szeretnék használni hozzá ,és nem tudom hogy lehet e működtetni csak simán egy háromállású kapcsoloval?
Valami haszonló csörlőt szeretnék:
http://www.youtube.com/watch?v=oRaDvTnRcDw&feature=related
És ha tudtok javasolni egy olcsó szervót azt megköszönném.
(#) puli122 válasza gabor0713 hozzászólására (») Okt 19, 2010 /
 
A szervót vezérelni kell, nem elég neki hogy tápot adsz meg kapcsolót. Neked valami sima kis motor elég: Bővebben: Link
Azt nem tudom viszont hogy ez menyire erős.
(#) JoHnnii hozzászólása Nov 4, 2010 /
 
Üdv!!

Azt szeretném megoldani, hogy a szervo motor feszültség ráadásával húzzon be egy kart, mondjuk úgy hogy elmegy a végállásig. Ezt hogy lehet megoldani? Előre is köszi.
(#) lorant hozzászólása Dec 11, 2010 /
 
Sziasztok !Segitséget szeretnék kérni.
Szükségem lenne egy szervo vezérlésre akár pic es akár más megoldás.1 szervot szeretnék vezérelni úgy hogy elforduljon teljesen mind két irányba de visszaáljon mindig alap helyzetbe.Egy RC modellauto kanyarodására kellene.Köszönöm várom az ötleteket
(#) saspisti hozzászólása Jan 10, 2011 /
 
Üdv! Ha egy szervót rákötök a vevőre akkor azt belehet úgy állítani, hogy amíg az adón tolom a kart csak annyit mozduljon el vagy a két végállás között fog ugrálni? Egy kormány lapátot akarok vezérelni. Lényeg az lenne, hogy csak lassan forduljon el és változtatható mértékben. Vagy ezt a távirányító vezérli? Mondjuk Lóránt előző kérdéséből nekem úgy tűnik, hogy nem. Gondolom nagyon alapvető kérdés de kezdő vagyok.
(#) G-Lex válasza saspisti hozzászólására (») Jan 11, 2011 /
 
Szia,

Ha a távirányítód és a hozzá kapcsolódó vevő olyan, akkor mindig annyira és akkora sebességgel fog fordulni a szervó, ahogy Te a távirányító karját tolod.

Tehát ha hirtelen félállásba tolod a távirányítót akkor a szervó is így reagál, ha lassabban tolod akkor lassabban éri el a félállást. Magyarán a szervó mindig felveszi a távirányító joystickjának pozícióját.

Ha meg a vevőd és a távirányítód nem olyan hogy szervót tudjon vezérelni, akkor csak egy elektronika közbeiktatásával tudod a szervót meghajtani.
Akkor viszont csak úgy fog működni, hogy meghatározott sebességgel, meghatározott pozícióba áll ha megnyomod a megfelelő gombot a távirányítón. ha elengeded meg vissza közép állásba (persze a visszatérési pozíciót is programból lehet szabályozni).
(#) saspisti válasza G-Lex hozzászólására (») Jan 11, 2011 /
 
Köszönöm a segítséget, sokat segítettél!!
(#) hm hozzászólása Máj 6, 2011 /
 
Sziasztok,

a következő szervovezérlést szeretném megépíteni: http://www.sentex.net/~mec1995/circ/archive/servo4.htm ehhez a motorhoz: http://rcmodellbolt.unas.hu/spd/Ws655660/Dynam_micro_szervo_8_gramm

A probléma annyi, hogy soha nem csináltam még hasonlót se, a vezérléshez elkezdtem összeválogatni a HeStore-ból az alkatrészeket, de amikor beütöttem, hogy 220k, akkor nem tudtam dönteni. Így inkább kérdezek.

Egyrészt jó-e ez a kapcsolás? Másrészt milyen alkatrészeket kell összeválogatnom?
(#) G-Lex válasza hm hozzászólására (») Máj 6, 2011 /
 
kezdjük azzal hogy konkrétan mit szeretnél építeni és mennyi elektronikai ismerettel rendelkezel
(#) hm válasza G-Lex hozzászólására (») Máj 6, 2011 /
 
Gyakorlatilag nulla ismerettel rendelkezem. Amit szeretnék, az egy olyan anemosztát, amely ventilátorral együtt fordul el, tehát nyit, ha a termosztát lelövi a ventit, akkor egy rugó visszahúzza a szelepet. A szelep 2 db polisztirol táblából lesz kifaragva, hasonlóan 2 db 3 lapátos ventilátorlapáthoz, és ezek fordulnak el egymáson. De míg nem tudom, hogy hogyan sikerül vezérelni, nem kezdtem el a faragást. Erre ajánlottak szervomotort, utánanéztem, eddig jutottam, a szervo teljesítménye bőven elég, mert csak forgat, és nem emel semmit, a 60 fok is elég, a rugós feszítés meg a végén visszahúz. Tudom, hogy ezt is meg lehetne oldani elektronikusan is valahogy, de túl bonyolult lenne szerintem, meg drága is valamilyen időrelét beépíteni, míg be nem zár a szelep, hogy aztán kapcsoljon ki az áram, stb...
(#) R-110 hozzászólása Máj 23, 2011 /
 
Sziasztok kedves fórumozok !
Szeretnék építeni egy vezeték nélküli szervó vezérlőt (egyszerre három szervómotorrol lenne szó)
Analóg már sikerült megépitennem , de digitális részéhez nem értek , ebben tudna valaki segíteni hogy lehet kivitezelni hogy vezet nélkül írányitani tudjam ?
Köszönöm
Ui.: Esetleg egy meglévő analóg több szervósirányitót is át lehet alakitani digitálisá (mert akkor nem kellene újra épitenem az egészet) ?
(#) gabitoronto válasza googa hozzászólására (») Jún 12, 2011 /
 
azt szeretnem kérdezni hogy a kapcsolás amire a választ írom működik e?
ezzel a szervot lehet-e a két végállas között mozgatni?
a válaszokat előre is köszönöm

(#) lux hozzászólása Szept 2, 2011 /
 
Tisztelt Fórumozók!!
Segitséget szeretnék kérni tőletek.
Vettem egy SOPREL TRANSDRIVER-t + motort.
Sajnos nemtudom hogyan kell életre kelteni,
nincs hozzá bekötési(kapcsolási) rajz.
Ha valaki tudna segiteni, adatokat is közölnék róla!
Ez egy hobbi gépre lenne főorsó hajtás!
(#) kulzol60 válasza lux hozzászólására (») Szept 2, 2011 /
 
Szia

Számomra ismeretlen de ez még nem ok arra hogy ne induljon el .

Kellene egy foto a vezérlöröl és a motorrol is .

Mielyen redszerü a vezérlö ( step-dir ? ) .Gondolom a Mach3-al szeretnéd hajtani , de az csak sztep-dir rendszerü kimenetekkel rendelkezik .

Csinálj pár fotot .
Ahonnét vetted nem tudnak segiteni a bekötésben ? Honnan származik ?
(#) lux válasza kulzol60 hozzászólására (») Szept 3, 2011 /
 
Tisztelt kulzol60!
Küldtem képeket a vezérlőről és amotorról:
privátban!

Előre is köszönöm !!!
(#) tmarcell hozzászólása Okt 24, 2011 /
 
Sziasztok!
Egy kis segítséget szeretnék kérni. Egy PIC-el szeretnék meghajtani több szervó motort (legalább 6-ot). Tanulmányozva a működésüket sikerült egy egyszerű kódot összeütni, azonban több sebből is vérzik. Egyszerre max 2-vel boldogul, és csak 20 pozícióba állítható 1-1 szervó.

A timer beállítása:
setup_timer_1(T1_INTERNAL|T1_DIV_BY_1);

és ezt hajtja végre (1 szervó esetén):
void isr_timer1(void) {
set_timer1(65286); // sets timer to interrupt in 50us
t++;
if( t==irany ) {
Output_Low( PIN_D1 );
}
if( t==450 ) {
t=0;
Output_High( PIN_D1 );
}
}

Több szervónál tömbbel és for ciklussal próbálkoztam, de megfeküdte a 20MHz-en menő PIC processzorának gyomrát.
Elég kezdő vagyok a témában. Segítenétek egy jól működő verziót összehozni?

Előre is köszönöm!
(#) Szergej2 hozzászólása Dec 20, 2011 /
 
Sziasztok!
Nekem az lenne a kérdésem, hogy bírnám megoldani, hogy csak egyetlen nyomógombbal vezéreljem a szervómat. Szóval ha lenyomom, akkor kitér, amíg nyomva tartom a gombot, addig megtartja a helyzetét,
és ha elengedem, akkor visszatér alapállásba. Csak egy irányba kellene mozognia. Esetleg a sebességét és a kitérését valahogy lehetne szabályozni?

Üdv: Tamás!
(#) Axel válasza Szergej2 hozzászólására (») Feb 15, 2012 /
 
Mivel szeretnéd vezérelni? Processzorral vagy csak valami egyszerű analóg cuccal?
(#) Axel hozzászólása Feb 15, 2012 /
 
Sziasztok!
Továbbra is komoly gondjaim vannak egy SG-90-es szervóval. Rángat a cucc és állandóan pozicionálna, eközben persze melegszik is. A vezérlése 45.76 Hz-es négyszögjellel történik. Belogolom a kódot is ami fut az ATmega8-ason, de ebben szerintem nincsen hiba, az impulzushosszak is stimmelnek.
  1. #include <avr/io.h>
  2. #include <avr/interrupt.h>
  3. #include <util/delay.h>
  4.  
  5. ISR(USART_RXC_vect){OCR2=UDR;}
  6.  
  7. int main(){
  8.  
  9. DDRB=(1<<PB3);
  10.  
  11. TCCR2 |= (1<<WGM20) | (1<<WGM21) | (0<<COM20) | (1<<COM21);//nem invertáló fast PWM üzemmód
  12.  
  13. TCCR2 |= (1<<CS20) | (1<<CS21) | (1<<CS22);//1024-es órajel előosztás és a timer indítása. (Frekvencia~45.76,Hz)
  14.  
  15. OCR2=18;//induláskor a szervo középállásba áll
  16.  
  17.  
  18. UCSRB |= (1<<RXCIE)|(1<<RXEN);//csak a vevő áramkör és az "adat érkezett megszakítás" van bekapcsolva
  19.  
  20. UBRRL=(624);
  21.  
  22. UBRRH=(0<<URSEL);
  23.  
  24. UBRRH=(624>>8);
  25.  
  26. sei();
  27.  
  28. while(1){_delay_ms(1);};
  29.  
  30. }

Én már a szervo hibájára gondolok, azon belül is a potmétere. Vagy esetleg végállások közé vezérelve minden szervo ezt csinálja? (Bár ezt kétlem.)
(#) Zuzmo_farok válasza Axel hozzászólására (») Feb 15, 2012 /
 
Próbáld ki, hogy ki is küldje a szervó pozicióját(nézd is meg), lehet a szervó rángatja a tápját, és azt hiszi, küldesz neki adatot.
Próbáld külön tápról is.
(#) Axel válasza Zuzmo_farok hozzászólására (») Feb 15, 2012 /
 
Frekvenciamérővel kimértem a frekit meg a kitöltést is, hibátlan. Külön tápról megy egyébként a szervo mert maga a logika egy uart konverterről kapja a tápot, a szervót erre már nem mertem rákötni nehogy túlterhelje.
(#) Szergej2 válasza Axel hozzászólására (») Feb 15, 2012 /
 
Csak egy 555-el, semmi komoly dolgot nem szeretnék bele. Csak egy terepasztalon kellene tevékenykednie.
Egy rudat mozgatna fel-le amikor nyomkodom
(#) G-Lex válasza Szergej2 hozzászólására (») Feb 15, 2012 /
 
nem értek az avr-ekhez, így nem nagyon értem pontosan mi történik a kódodban.
k ezdetnek ne bonyolítsd a dolgot PWM-mel és megszakításokkal. egy egyszerű ciklus delay-ekkel megtűzdelve.
h a úgy jól megy a szervó hibátlanul akkor kezdheted a bonyolítást.
a szervó táplábjára mindeképp rakj kondit. gyakran előfordul hogy annyira megrántja a tápot hogy magától remeg és elmászkál.

kis olvasnivaló
(#) Axel válasza G-Lex hozzászólására (») Feb 15, 2012 /
 
Szerintem ezt a választ inkább nekem szántad A kóddal egészen biztos nincsen gond, ki is lett minden mérve. A probléma talán onnét gyökerezhet, hogy 45.7Hz alá nem tudok menni a 12 MHz-es kvarc miatt. Ki kell próbáljam pl. majd egy 8MHz-essel. Olvastam olyat, hogy kényes lehet a szervo a túl gyakori impulzusokra vagyis ha kevesebb az eltelt idő mint 20ms. A linket köszi, holnap elolvasom!
(#) Mau hozzászólása Márc 11, 2012 /
 
Sziasztok!

Segítségre lenne szükségem:
Építettem egy szervó vezérlő áramkört, de túl gyorsan mozog egyik állásból a másikba, szeretném lelassítani, de nem tudom hogyan oldhatnám meg egyszerűen. 20-30 db-ra lesz szükségem, úgyhogy tényleg nagyon egyszerűnek, és olcsónak kell lennie, mikrokontrollerek kizárva. Köszönöm.
(#) G-Lex válasza Mau hozzászólására (») Márc 11, 2012 /
 
m ikrokontroller nélkül is meg lehet oldani, de bonyolultabb. a lényeg, hogy ne egyből mozdítsd 900-ról 1400-ra a kitöltést, hanem szép fokozatosan.
Következő: »»   4 / 12
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem