Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Crystal radio - detektoros rádió
Lapozás: OK   72 / 152
(#) pucuka válasza tomi52 hozzászólására (») Márc 27, 2012 /
 
Ha szorgalmasan látogattad volna a műszaki könyvesboltot a Jókai téren, megvehetted volna.
(#) tomi52 válasza pucuka hozzászólására (») Márc 27, 2012 /
 
Nem nézted a dátumot......
Akkoriban tizenéves voltam, 8. osztályos. Ma meg már csak nosztalgiából vettem meg, mert ugyan nem igazán a végzettségem szerinti szakmában dolgoztam, de nyugdíjas villamos üzemmérnök vagyok.
(#) sz_ferko válasza tomi52 hozzászólására (») Márc 27, 2012 /
 
..és akkor még nem volt NET. Így, gondolom Te is megtapasztaltad mennyivel más érzés egy ilyen könyvbe bele lapozgatni, még évtizedekkel később is mint egy ebook-ban keresgélni valami után.
Fiataloknak csak ajánlani tudom legyenenek a könyves polcon is (nyomtatott) Kedvencek és ne feledkezzenek meg Öveges József fizika könyveiről sem.
(#) sz_ferko válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Márc 27, 2012 /
 
.. és persze ez is egy kitűnő lehetőség. sz_f
(#) pucuka válasza tomi52 hozzászólására (») Márc 27, 2012 /
 
De néztem a dátumot. Akkoriban már nekem erre nemigen volt szükségem, mert a Kandó III. évfolyamát tapostam. Ott szoktattak rá a könyvtárba járásra, és a szakkönyvek vásárlására, ami a heti 10 Ft-os zsebpénzből kellett megoldanom, sok mással együtt. (villamos hetijegy, alkatrészek az Ezermester boltokból). Persze abban a szerencsés helyzetben voltam, hogy viszonylag bőséges szakirodalom állt rendelkezésre otthon, mert édesapám is szakmabéli volt, és a szükséges irányítást is helyben megkaptam, néha nyakleves formájában. (mégis eljutottam a nyugdíjas korig)
(#) tomi52 válasza pucuka hozzászólására (») Márc 27, 2012 /
 
Nekem a nagybátyám technikus volt a TV-nél, és volt mellékfoglalkozású rádió TV szerelésre iparengedélye. Én általában az ő műhelyében szereztem be sokmindent, szencsére nem sajnálta tőlem a "kacatokat".
(#) _BiG_ válasza snigebagoly hozzászólására (») Márc 27, 2012 /
 
Itt egy Aisberg-könyv. Szintén kezdőknek
(#) snigebagoly hozzászólása Márc 27, 2012 /
 
Nem akarok én könyvet venni,minek ha tudtok segíteni,ha sokat kérdezek,és nem akartok válaszolni,azt is megértem.Csak a google nem érti amit kérdezek tőle,az induktivitás képlete helyett olyan dolgokat dob ki amit nem vágok
(#) snigebagoly válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Márc 27, 2012 /
 
Köbzoli:
Voltam a svájcibicskás weblapon,de semmit nem reagál,hiába kattintok az 1.0-ra
(#) _BiG_ válasza snigebagoly hozzászólására (») Márc 27, 2012 /
 
Mielőtt megnyitod az oldalt, törölj cookie-t, meg a temporary file-okat. Ha valamit letöltöttél onnan, akkor újat csak ezután tudsz letölteni.
(#) _BiG_ válasza snigebagoly hozzászólására (») Márc 27, 2012 /
 
De mindent a szádba rágni akkor, amikor pár ingyen letölthető könyv elolvasása segítene rajtad, mert az alapok is hiányoznak nálad.
Helyetted megtanulni nem lehet. De tudás nélkül nincs siker sem öröm. Ehhez a sikerhez az egyéni szorgalom és kitartás vezet.
(#) sz_ferko válasza snigebagoly hozzászólására (») Márc 27, 2012 /
 
Igazad van. A számodra feltöltött ebook-okat remélem nem töltötted le, mert azokat is csak olvasni kellene. Ha szavak közé meg gyakran nem raksz szóközt az is jó mert kevesebbet kell gépelned. Aztán csak kérdezz nyugodtan, mert a válaszokat megköszönni sem kell. Amihez meg nincs kedved szerintem ne eröltesd!
(#) _BiG_ válasza snigebagoly hozzászólására (») Márc 27, 2012 /
 
No, hogy a feneked a földhöz tudd verni örömödben, tessék, egy rezgőkör számító.

Megadod a huzalvastagságot, menetszámot, tekercsátmérőt, meg a párhuzamos kapacitásokat. Amit a rajz jelöl megfelelően. Amit nem kötsz be közülük, azt hagyd üresen (trimmer, padding) és azokkal nem számol. De a forgó (Cf) kell, azt ne hagyd ki.

A fekete betűs mezőket töltsd ki, a kékekben jön az eredmény. Ha tudod a kívánt frekvencia átfogást, a forgód adatait, akkor próba-cseresznye alapon meg tudod határozni hozzá a tekercset.

Mellékelek egy általam gyorsan számíttatott értéket. A mellékelt eredmény szerint pont a középhullámot fogja át a megadott tekercsadatokkal, forgóval. A régi nagy légforgók jók, persze vannak köztük kisebbek is (250-350-450 pF végkapacitásúak). Ezekhez más tekercs jó.
De feltalálták a tekercsleágazás nevű varázslatot és megspórolsz sok munkát

A progiról ne nagyon kérdezz tőlem, mert nem én írtam.
(#) _BiG_ válasza snigebagoly hozzászólására (») Márc 27, 2012 /
 
Itt egy másik tekercsszámító.
Ebben figyelembe veszi a huzal anyagát, kialakítását, meg egy- és többrétegű tekercset is számol.
Az angol megy egy kicsit?

induct.ex_
    
(#) _BiG_ válasza _BiG_ hozzászólására (») Márc 27, 2012 /
 
Mondjuk a progi szerint a megadott méretekkel nem optimális a tekercs Q-ja, de oda se neki.
(#) _BiG_ válasza snigebagoly hozzászólására (») Márc 27, 2012 /
 
Tessék a segedelem a bicskák használatához.

Kitömörgeted egy almappába és a html-ekre klattyantva a böngésző megmutatja.

Jó bicskázást
(#) Vales válasza _BiG_ hozzászólására (») Márc 28, 2012 /
 
Juhééé! Gyermekkorom kedvenc olvasmányai voltak többek között az Aisberg-könyvek, annó az "Ez a tranzisztor"-t is megkaptam egy villamosmérnök ismerősünktől. Ajánlanám még "V.G. Boriszov: Rádióamatőrök iskolája" című könyvét, a kezdőknek, ez a könyv volt a másik abszolut nagy kedvenc a témában. Esetleg meg van itt valakinek?
(#) snigebagoly válasza _BiG_ hozzászólására (») Márc 28, 2012 /
 
Na csak ennyit kérdeztem Köszi BIG,nagy vagy, ahogy ezt a neved is tükrözi
(#) _BiG_ válasza snigebagoly hozzászólására (») Márc 28, 2012 /
 
Igazán nincs mit
Fogyaszd egészséggel.

De az olvasást-tanulást nem helyettesíti!
Mikor én kezdtem érdeklődni, akkor az Ezermester folyóiratból indítottam az ismeretgyűjtést. Apám anno rendszerese járatta. És bizony átböngésztem mindet, meg kigyűjtögettem az érdekes dolgokat, és sokszor átolvastam őket, hogy értsem a témát.
(Ja, meg szeretek is olvasni )

Ezt ma sem lehet megspórolni, ha igazán tudni akarsz, meg örömöt lelni a kísérletezésben.
(#) _BiG_ válasza Vales hozzászólására (») Márc 28, 2012 /
 
Tessék, az ajánlott könyv

Van benne szó antennáról-földelésről, tekercsről, forgóról, detektoros rádióról, telepes vevőről...
Részletesen bemutatja az alapvető alkatrészeket és kialakításukat.

A végén van egy kis csőtáblázat is.
(#) _BiG_ hozzászólása Márc 28, 2012 /
 
Itt egy másik könyv: Makai - Kis rádiókészülékek építése, működése.

Van benne detektorosról is szó.
(#) Massawa válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Márc 28, 2012 /
 
Most már csak egy kérdés marad - tud-e a barátunk olvasni?
(#) _BiG_ válasza snigebagoly hozzászólására (») Márc 28, 2012 /
 
De te képleteket is kértél.
Tessék a kívánságod teljesül, kis guglizással erre bukkantam - lásd mellékelt doksi.

Alapvető ismeretek, képletek, meghatározások. Ohm törvény, Kirchhoff-törvény, párhuzamos kapcsolások, soros kapcsolások számítása, rajzjelek, színkódok, kialakítások, stb.

Benne van az is, amivel régi szakirodalomban találkozhatsz: ha a kapacitást cm-ben adják meg.
Átszámítás: 1 cm = 1,1 pF.

Ha jól emlékszem, akkor az induktivitás esetében meg:
1 cm = 1 uH. De ebben most nem vagyok biztos.
Valahol láttam az átszámítást, de nem jut eszembe, hol. Pontosítást kérek!

Aztán kiszámoló oldalak (van belőlük bőven a neten):
Egysoros tekercs menetszáma - körméretből, hosszból és induktivitásból
Egysoros tekercs induktivitása - átmérőből, hosszból és menetszámból

Főjön a fejed

egyenaram.pdf
    
(#) Marczilla válasza Massawa hozzászólására (») Márc 28, 2012 /
 
avagy értelmezni , üdv.
(#) _BiG_ válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Márc 28, 2012 /
 
Bocsánat, leálltam
Elég lesz, ha ettől nem lesz okos, akkor tényleg semmitől. De talán kap annyi infót, amiből önállóan tud kutatni. A netes korban sokkal könnyebb, de a lustaság...
(#) Marczilla válasza Marczilla hozzászólására (») Márc 28, 2012 /
 
Bővebben: Link

Üdv,! ez is érdekes lehet!
(#) sz_ferko válasza _BiG_ hozzászólására (») Márc 28, 2012 /
 
Kedves _BIG_!
Ezen a területen nem lesz okosabb, mert őt nem ez érdekli s mint ahogy megírta nekünk: nem akar ő olvasni, mert ti itt úgyis megadjátok a választ hiszen "Nagyon nagy arcok vagytok sok tudással!!!" Az infok, feltöltött dolgok amelyek csaknem meghaladják ezt a témakört, meddő erölködések voltak. Ez az oldal meg mégis csak a detektoros rádiórol szól. Segíteni annak érdemes, akiben látszik a tenni akarás és tényleg tesz is valamit. Itt az eredeti cél az ingyen energia nyerés lettvolna de mivel ez nem jött be barátunknak ezen a fórumon sem, érdektelen lett a téma iránt.
(#) sz_ferko válasza Marczilla hozzászólására (») Márc 28, 2012 /
 
Ok, elnavigáltál erre az oldalra, de mi volt a célja? Vagy csak válasz magadnak?
sz_f
(#) snigebagoly hozzászólása Márc 28, 2012 /
 
SzFerko,Érdektelenné??
Soha semmi nem érdekelt még ennél jobban.Nem tudom miért néztek le mindannyian,de nem érdekel.Én a mai világ szülötte vagyok,a mi generációnk nem olvas,nem divat már.Ezért vannak fórumok,meg topicok....

Ma volt egy kis időm végre,és a padláson kihúztam 187méter 1mm-es drót antennát.A közepénél levezettem (93.5 méternél) a 'magas antennám' a szobámba,és egyik végét rákapcsoltam egy 150 mentes(első próbálkozásokból megmaradt) ferritmagra tekert rezgőkörömre,a rezgőköröm másik végét egy OA1160-as diódán keresztül földeltem.A diódára párhuzamosan rá egy régi telefon hallgatót,és recseg végre.De nem hallatszik semmi érthető.Aki nem fikázni akar engem az segítsen már,hogy lehet javítani a vételen.Ha ellenállást kötök rá az lefojtja teljesen.Mit csináljak? Kössem át a rezgőkört(tekercset) légmagosra?Krokodil csipesszel nézzem végig a magasantennám valamennyi hurkát?
(#) Massawa válasza snigebagoly hozzászólására (») Márc 28, 2012 /
 
Én a mai világ szülötte vagyok,a mi generációnk nem olvas,nem divat már.Ezért vannak fórumok,meg topicok

Lehet, hogy idövel el kellene gondolkodni mégiscsak az olvasáson, mert a forumokon összeszedett infok mindenre jok, csak az alapismeretek elsajátitására nem.
S föleg ez a baja a modern világnak, hogy sok ember kerül olyan pozicioba, hogy döntenie kell, de nincs semilyen alapismerete.
(Csak remélni lehet, hogy a pozicioját meg az ismereteit nem valamilyen forumon szedte össze.)
Még olyan egyébként dicséretes dolgok, mint a Wikipédia sem éri el még az orosz lexikon megbizhatoságát sem, akkor mit várhatunk a forumoktol?
Egy irott (lehet az e-book is) könyv rengeteg korrekcion megy át és igyekeznek - amennyire lehet kiszürni a hibákat, pontatlanságokat - a forumok erre teljesen alkalmatlanok.

Söt vannak olyanok is, ahol a beirt informácio nem javitható vagy törölhetö - igy akár hibás is lehet. ki mondja meg neked ilyenkor, hogy az marhaság?
Vannak jeles kortársak, akik pont ilyeneknek, mint te rossz vagy félrevezetö informáciokat tesznek közzé - olvass körbe, hogy hány kapcsolás nem müködik, mert rossz helyen van egy pont, aminek a következménye akár egy tucat tranzisztor leégése is lehet.
Ide mindenki azt ir ami akar, söt ha kedved van azonnal indithatsz egy elektronikia oktato topikot is. Hidd el, lesz egy sereg olvasód, és talán töled fogják megtanulni azt is amit te nem is tudsz.

Bocs, hogy hosszu lett, de már ideje lenne elfogadni és felfogni, hogy a tudásnak ára van és legalább egy könyvet megér - ha már a suliba nem akarsz ilyesmiért fizetni.....
A tudás nem a forumon kezdödik, ide már csak akkor lenne szabad egyáltalán áktivan (kérdéssel) belépni, ha az alapok megvannak.
Következő: »»   72 / 152
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem