Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Transzformátor készítés, méretezés
Ha kérdésed van, az alábbiak segítenek a hatékony választ megadni: Mag típusa: M, EI, UU/LL esetleg I-kből összerakott, tekercselt, toroid. Lehetőség szerint képpel. Méretek: magkeresztmetszet a*b (amit a tekercs körbeölel) ablakméret, lánc és toroidnál, belső-külső méretek. Primer-szekunder feszültség(ek), teljesítmény igény.
Lapozás: OK   19 / 368
(#) Sergei válasza Collector hozzászólására (») Szept 9, 2007 /
 
értem és köszi az infot pedig olyan egyszerünek tünt a dolog
(#) lidi hozzászólása Szept 9, 2007 /
 
Nah, ki lett próbálva, jó lett, 230 ra kötve, szekunderen 7.45V volt van, 1-1 diódával stabilizátorokkal épphogy elég +- 5V ra.
Fel is használtam a műterhelésem tápjához.

Ami fura volt, az az hogy a piros vezetékeken nemcsak műanyag szigetelés van, hanem alatta vmi szövet féle, két rétegben.
(#) kissbazsi1984 hozzászólása Szept 10, 2007 /
 
Szijasztok!

Szereztem egy tarfót egy régiMátrix prinerből!
Kérdésem az tudja valaki hogy mit tudhat ez?
A primer oldalon 3 ér van (1 fázis, 1 null, 1 föld) a szekunkder oldal a necces,:
Alul: 2 fekete+két fehér;
Felül piros,kék,fehér,zöld



Íme egy két kép:
(#) witti hozzászólása Szept 12, 2007 /
 
Hello! Most komoly segítség kellene, mert már nagyon csinálnám a végfokom! Kb.: 2x20 Watt-os sztereó gitár végfokot szeretnék építeni! 2db 20VA-es 15 Ohm-os hangszórót kellene meghajtani. De külön-külön szóval nem akarom hídba kötni!

Most van végre két trafóm ami közül lehetne választani!
Az kisebbiken ez áll: 16,5V (0,8A) _ 0V _ 16,5V (0,8A) ami elvileg azt jelenti, hogy 2x0,8 Ampert bír! Most vagy olyan IC-éket keresek aminek elég ez a kevés Amper és 25W körüliek, mert ugye a 15 Ohm-os szórók miatt úgyis visszaesik a teljesítmény!
Vagy olyan IC-éket keresek ami bírja a feszültséget! Mert van egy böszme nagy trafóm is ami egy 2x120W-os / STK 4241 V. / IC-ét hajtott. De ez a trafó 2x50V váltót ad! És ezt a több, mint 70V egyenfeszültséget nem sok IC bírja asszem... Eredetileg TDA -t akartam, de várom a fejleményeket!
Előre is köszi!
(#) szabi83 válasza witti hozzászólására (») Szept 12, 2007 /
 
egyik trafó semm jó, keres másikat
(#) witti válasza szabi83 hozzászólására (») Szept 12, 2007 /
 
Lehet létezik mégis; csak mi nem tudunk róla? Mert az előbb említett STK IC (amihez ez a nagyobbik trafó gyárilag volt), az adatlapján: max +-78V egyenfeszt bír.

Van még egy 220/24 Voltos trafóm ami 250 Watt-os és 10A-ert tud! Ehhez szeretnék egy olyan elektronikát ami kettéválasztja vagyis megkétszerezi az 1x24V-ot, mert (IC-és)végfokot szeretnék építeni és kellene a + - !
De ahogy az ezzel foglalkozó topicot olvasgattam, hát erre sincs túl nagy esély...
Építenék olyan végfokot is amihez nem kell +- ........., (viszont az előfokom meg igényli a +- ot!)
Esetleg ehhez valami ötlet?
(#) Kovidivi válasza witti hozzászólására (») Szept 16, 2007 /
 
hello.
"Ehhez szeretnék egy olyan elektronikát ami kettéválasztja vagyis megkétszerezi az 1x24V-ot, mert (IC-és)végfokot szeretnék építeni és kellene a + - ! De ahogy az ezzel foglalkozó topicot olvasgattam, hát erre sincs túl nagy esély... "
nem tudom,miért írtad,hogy a feszkétszerező nem működik, mert elvileg kell,hogy menjen,meg gyakorlatilag is megy nem kevés embernek.
Itt a kép hogy egyre gondoljunk. ez biztos működik,csak én kihagynám az ellenállást.
(#) Sergei hozzászólása Szept 28, 2007 /
 
sziasztok.

van nekem 5-6 darab fojtotekercsem(remélem igy hivják) amit anno jonéhány utcai lámpábol termeltem ki.az lenne a kérdésem hogy mennyire kellene ezeket átalakitani hogy 12v 10-15A-t teljesitsen?

A válaszokat elöre is köszönöm.
üdv Sergei
(#) fongab válasza Sergei hozzászólására (») Szept 28, 2007 /
 
Ha EI magos ezeket kb1960. környéken használták, akkor jó esélyed van, hogy tudod trafónak használni. kb 80W fojtó volt. ezekből készítettem trafót, de csak 80W ra.
Ha fehér, és kalapács kell a szétszedéshez, ne próbáld, mert a huzal nem fér rá. Inkább használd Hg lámpához. Úgy jobban jársz.

Esetleg kép van róla?
üdv.
(#) Sergei válasza fongab hozzászólására (») Szept 28, 2007 /
 
szerintem EI magos kalapács nem kell hozzá mellékelem a képeket a filctollat a méret miatt tettem oda
(#) fongab válasza Sergei hozzászólására (») Szept 28, 2007 /
 
Ez jó anyag. Ebből tudsz csinálni.

A vas mérete kellene. Az I milyen magas és egymás mellé rakva milyen széles. Vagy lecsavarozod az I és a tekercsbe lévő, vas mérete kell. Abból lehet számolni a meneteket.
(#) Sergei válasza fongab hozzászólására (») Szept 28, 2007 /
 
na kérlek alássan a mag mérete 28x42 mm

a mag magassága 50 mm.

picit avétos a "trafo" de megoldhato a tisztitása akkor ebböl lehet kihozni valamit? mert örülnék ha az erösitömhöz jo lenne 2x25 watt

DSC00008.JPG
    
(#) fongab válasza Sergei hozzászólására (») Szept 28, 2007 /
 
Ez kb 80W fojtó volt, talán 120W. De várjál, hátha a méret alapján mondanak, jobb wattos értéket. Elvileg elég.
Primer voltonkénti menetszám 5menet/V= 230Vx5menet=1150menetet kell rátekerni.
Szekunder voltonkénti menetszám 5,5menet/V =12Vx5,5menet=66menet.
Huzal átmérő primer 0,4mm, szekunder 2mm
De ha egyen irányítod és kondi is kerül rá akkor 15V lesz.
Amilyen feszültség kell egyenirányítás után, el kell osztani 1,25-tel és azt a számot szorozd 5,5-tel.
A másik 12-15V soha nem lesz 25W.
Milyen erősítő nem +/- tápfez? Ha most tekered, még lehet változtatni.
(#) Sergei válasza fongab hozzászólására (») Szept 28, 2007 /
 
tda7265-ös ic böl készült az erösitö. +- 25 volt és 4,5A kell neki.a fent emlitett 12v 10-15A csak példaképpen hoztam fel.
(#) mex válasza Sergei hozzászólására (») Szept 28, 2007 /
 
Ha áttekercselted ügyelj a lemezelésre! Váltakozó irányban rakd be a lemezeket,nem úgy ahogy szétszedéskor láttad. Ez fojtó volt ezért egyirányba rakták a lemezeket,mert egyébként nem lehet légrést kialakitani,márpedig az kellett az üzemszerű működéshez.
(#) Sergei válasza mex hozzászólására (») Szept 28, 2007 /
 
na ezt ebben a formában nemértem az I lemezt csak ugy tudom visszatenni ahogy kivettem.
(#) Pafi válasza fongab hozzászólására (») Szept 28, 2007 /
 
Én kicsit merészebb lennék, és elmennék 0,25 V/menet-ig is. Az még mindig csak 1 Tesla.

Szóval 920 menet primer, 2*72 menet szekunder. Szerintem kényelmesen elfér 0,5-ös primer, és 1,25-ös szekunder. Így kb. 110 VA-es lesz a trafó. Ha több kell, lehet kicsit kisebb menetszámot, és kicsit nagyobb átmérőt használni, csak nagyon kell figyelni, hogy szorosan össze legyen rakva a vasmag.
(#) Pafi válasza Sergei hozzászólására (») Szept 28, 2007 /
 
Nézz meg egy normális trafót! Az E lemezek fele fölülről, a másik fele alulról van betéve, egyenként felváltva. A kimaradó résekbe meg bele kell tenni az I lemezeket.

Persze ez nem egyszerű meló, az utolsó 2 lemezt baromi nehéz lesz betolni, de mégis meg kell tenni, különben zúgni fog a trafó! Közben vigyázni kell, hogy az éppen behelyezés alatt lévő lemez párhuzamos legyen a többivel, ne szakítsa át a csévetestet.
(#) mex válasza Sergei hozzászólására (») Szept 28, 2007 /
 
Úgy is lehet,hogy a vége felé a lemezelésnek egyszerre egyirányból betolsz 2 E formát,és a legvégén szemből a kettő egyoldalról betolt lemez közé ütögeted be kiméletesen az utolsó E lemezt. Igy kissebb a cséve sérülés veszélye.
(#) Sergei válasza Pafi hozzászólására (») Szept 28, 2007 /
 
ahhaaa szoval forgassam egymással szembe az E lemezeket az I lemezeket meg füzzem bele a résekbe igy már értem

köszi fiuk a sok segitséget.sokat segitettetek.

pedig majdnem kidobáltam ezeket a tekercseket.mondván ugyse nem lehet használni semmire öket

és ha nem forgatom össze a lemezeket akkor mitörténik? zörögni fog? rossz lesz a hatás foka?
(#) mex válasza Sergei hozzászólására (») Szept 28, 2007 /
 
"és ha nem forgatom össze a lemezeket akkor mitörténik? zörögni fog? rossz lesz a hatás foka? " Igen.
(#) Sergei válasza mex hozzászólására (») Szept 28, 2007 /
 
értettem ezt is köszi
(#) Peti_85 válasza Sergei hozzászólására (») Szept 29, 2007 /
 
De vigyázz, mert hasonló folytóm volt nekem is, és abban nem feltétlen réz drót van! Lehet hogy csak alumínium, arról meg könnyen lepattog a zománc és zárlat is lehet, úgyhogy mindenképpen hazsnálj új, réz huzalokat!
Peti.
(#) fongab válasza Sergei hozzászólására (») Szept 29, 2007 /
 
A TDA7265 max +/-25V/4,5A neked nem kell a 10A. Vagy két TDA akarsz használni?
Sima lemezeknél, ellehet menni 1,1Teszláig de akkor nagy lesz, a szórt mágneses tere.
Tehát a trafó közelébe ne rakd az érősítőt mert bummos lesz.
Tekerd le a vezetéket a csévetestről. mérd meg azt a részt, ahol a vezeték volt. És számolj, ha egymásmellé rakod a vezetékeket 1sorba hány menet fér el. ha 0,4mm drót 50mm csévetest szélesség akkor a 0,4 huzalt, 0,42mm számolod (szigetelés) de jobb ha 0,44 számolod, mert egymásmellé tekerni nagyon nehéz. tehát 50/0,44=113menetnek, kell egy sorba lenni. Ha az én általam megadott, menetet tekered fel 1150 akkor 1150/113= 10 sor ennek a magassága 10X0,44=4,5 mm.
A pafi által adott menetszámmal csak 3,6mm magas lesz.
A szekunder tekercs: 2xDC 23V/10A akkor 2x104menet nálam. Ha továbbra is 10A akkor 2mm huzal 50/2,1= ~24 menet egy sorba. 208menet kell 208/24=8,6sor ennek a mérete 8,6x2,1=18mm.
palfi nem tudom milyen feszültségre számolt. De ha DC24V számolok akkor nekem 2x83menet.
A 10A nál 2mm huzal 50/2,1=~24menet 166menet kell egy sorba 24menet 166/24=6,9sor 2mm huzal 6,9x2,1=14,5mm magas lesz.
A primer 4,5mm+ szekunder 18mm =~23mm tehát ha a csévetested mélységének 23mm kell lennie hogy bele férjen.
palfi számolása DC24V/10Aszekunderre, 4mm primer + 14,5 szekunder =19mm
Ha nincs ekkora helyed, neki se kezdj. Mert nem tudod, bele tekerni. De ehhez a pontos méretek kellenek. A számolás menete ugyan ez. Ha több vasat teszel, vagy jobban gerjeszted, kevesebb lesz a menet szám, így el lehet jutni addig amíg bele, fér.
Tekeréshez kellene a csévetestbe egy fát faragni. A primert és a szekundert mindenképen el kell szigetelni.( ha nem más, mint sima írógép papír, de valami legyen, a primer és szekunder között)
Ne használj szigetelőszalagot. A cellux jobb.
A csévetest oldalán van két furat neked öt furat kell ezeket tekerés előtt fúrd ki esetleg reszelővel oválisra formáld hogy ki tudd vezetni a huzalt.
Énnálam maximum ezeket a számokat választanám: a primer 4,25menet/V a szekunder 4,67menet/V
Esetleg skori weblapján, van trafo.xls fájl, lent. Ott, ha beírod, akkor huzalt is ad, az áramhoz.
skori
(#) mex válasza Sergei hozzászólására (») Szept 29, 2007 /
 
Egy hálózati feszültségű transzformátor házilagos elkészitésénél is nagy gondot kell forditani a menetek szigetelésére,rögzitésére. Ettől függ az élettartama (no meg a felhasználóé is). Ha gyári szigetelőanyagok nem állnak rendelkezésre (hostafán,triflexil,varnisch cső, stb..) akkor a sorok közé pauszpapirt,zsirpapirt is lehet tenni,a primer és a szekunder közé több réteget is. Lakk hiányában a plasztik70 spraly megfelel,ezzel minden sort lefújva,ezenkivül a papirszigetelést is lekezelve jó eredmény érhető el. Ezenkivül a transzformátor vasmagját a védőfölddel össze kell kötni,és természetesen védőföldeléssel ellátott hálózati csatlakozóról táplálni....
(#) Sergei válasza Peti_85 hozzászólására (») Szept 29, 2007 /
 
természetesen uj réz drotot szeretnék használni csak azt lenne jo megtudnom hogy hány méter kellene belöle
(#) Sergei válasza fongab hozzászólására (») Szept 29, 2007 /
 
A 10-15A-t csak példaképpen hpztam fel

természetesen böven elég az 5 A-er. több nem kell.ha erösebb trafo kell akkor tekerek másikat hiszen van még jopár ilyen fojtom.1 darab tda7265-öt szeretnék halytani rola. aminek +- 25V kell.
anno valahol megvolt a számolás hogy mekkora trafo kell az erösitönek pufferelés és egyenirányitás nélkül,csak már nem tudom hová tettem.
öszintén megmondom amit leirtál nekem az kinai ennyire nem értek az elektronikához.valahol van ithon trafo méretezö progim azzal majd megprobálkozok remélem sikerülni fog.köszi az infot neked is
(#) Sergei válasza mex hozzászólására (») Szept 29, 2007 /
 
ugy gondoltam hogy tekercselés közben lakk spray-t is fujok a menetekre.fö a biztonság. a cséve testet valamilyen vékony (max 1 mm-es) bakelitböl szeretném csinálni.ha ezt nemkapok sehol akkor marad a zsirpapir lakkal átitatva több rétegben. köszi a jotanácsokat jol jönnek az ilyen hasznos infok
(#) fongab válasza Sergei hozzászólására (») Szept 29, 2007 /
 
Ha eldöntötted mennyit akarsz rátekerni az is meglesz. Sima kerületszámítással.
Ha még nem tekerted le tekerj le 1sort mérd meg hány cm, vagy tekerj a tekercsre egy papír csíkot jelöld meg ahol elérte a papír elejét, leszedve mérd meg ez 1menetnek a hossza. Ahány menet annyiszor kell szorozni ezt a számot.
Gondolj a kivezetések hosszára is.
Természetesen belül, rövidebb kell. Lehet, hogy marad 2-3m vezeték. De inkább maradjon, mint kevesebb legyen.
(#) Sergei válasza fongab hozzászólására (») Szept 29, 2007 /
 
akkor majd letekerek egy sort és megmérem milyen hosszu. jol mondod inkább maradjon mint kevés legyen.
köszi szépen
Következő: »»   19 / 368
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem