Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Muzeális készülékek-alkatrészek restaurálása
Lapozás: OK   249 / 577
(#) MateKrisz válasza pucuka hozzászólására (») Aug 5, 2012 /
 
Igen, ezeket a képeket én is nézegettem, pattintós verziót próbáltam, de sikertelen :/
(#) Dániel X válasza gkari hozzászólására (») Aug 6, 2012 /
 
Üdv!

Itt a 425-ös képen látható a tok.
Szignállal nem rendelkezem, Pestre meg egy darabig nem jutok fel, de köszönöm a segítséget.
Feszeket mértem ECH81 nál 1-es lábon 72.5 V, 2-es lábon 0.45 V, 3-6 os lábon semmit nem mértem, 7-es lábon 2.6 V 8-as lábon 135 V míg a 9-es lábon 2.6 Vot mértem a földhöz képest. Fűtőfeszültsége rendben van. eggyenlőre nem jött be több adó de még próbálkozok. Van egy cserecsövem Melodyn-ból de nem tudom hogy az jó-e., majd kipróbálom. Ellenállást cserélem.
Később jelentkezek.
(#) Dániel X válasza pucuka hozzászólására (») Aug 6, 2012 /
 
Üdv!
Köszi az információt. Én is felfigyeltem rá hogy elég érdekes kialakítású.
(#) Dániel X válasza Dániel X hozzászólására (») Aug 6, 2012 /
 
Ellenállást és csövet cseréltem. Most 2 külföldi adó jön be meg egy magyar. Vélhetően a Kossut-rádió.
Jó lenen ha több adót is betudnék fogni. Külső antennának megteszi egy hosszabb vezeték is?
Van egy vékony téglalapkondi ami átvezet meg tiszta trutyi semmi felirat nincsen már rajta, mállik szét az egész, jelenleg ennek a helyét keresem a kapcsolási rajzon de eddig még nem találtam meg.
(#) gkari válasza Dániel X hozzászólására (») Aug 6, 2012 /
 
Ha "tok"-nak az 1. külön KF serleget nevezed, annak 9. lábára megy az 1kohm, az ECH81 6. lábán 220V-nak kellene lennie, a többi nagyjából stimmel. Lehet, hogy az az 1kohm ismét szakadt?
(#) Dániel X válasza gkari hozzászólására (») Aug 7, 2012 /
 
Üdv!

240 V-ot mérek az ECH81 6-os lábán. 1 K-s ellenállás sértetlen. Az említett kondit még mindig nem tudom milyen értékű, de kapcsolási rajz szerint vagy 33 pF vagy 240 pF.
Az egész rádiót átnézve csak egy darab 33 pF-os kondit találtam- rajz szerint kettőnek kell lennie- de 240 pF-osat egyet sem.
(#) alioka hozzászólása Aug 8, 2012 /
 
Üdv
Van nekem egy suprafon GE-080 típusú táskás lemezjátszóm, de van benne két szétrepedezett kondi meg a hangszedő is kuka gyanús hangszedőt ehhez kapni még valahol egyáltalán?
Előre is köszönöm a válaszokat
üdv
alika
(#) kérdező hozzászólása Aug 8, 2012 /
 
Sziasztok!
Van egy Videoton R4932 rádióm. A Hosszú, Közép, Rövid hullámokon egyáltalán nem szól, az URH-n (OIRT) susog, és különféle fütyülésen és pittyegésen kívül nem jön be semmi. Bár gondolom az URH jó, csak nincs adás a keleti sávon. Az, hogy a többi sáv nem szól, lehet csőhiba?
Ezen kívül hallani egy erős 50 Hz-es brummot, hangerőtől függetlenül. A végfokozat és a kimenőtrafó jónak tűnik. A hangolásokhoz senki se nyúlt hozzá, ezért szerintem ott biztos nincs hiba.
(#) maci80 válasza alioka hozzászólására (») Aug 8, 2012 /
 
Ne temesd még a hangszedőt, sokat kibírnak. Börzén biztos kapsz, nekem olyan mint ha Terta rádiókban lett volna hasonló, de lehet tévedek. De a V@terán is van
Suprafon
(#) Dániel X válasza Dániel X hozzászólására (») Aug 8, 2012 /
 
A keresett kondenzátor értéke 240pF-os. Ezt pénteken pótolom- akkor megyek a városba- .
EL84 2-es lábán 0 V-ot, 3-as lábán 4.5 V-ot, 7-es lábán 270 V-ot, 9-es lábán 230 V-ot; EABC80 1-es és 2-es lábán 0 V-ot, 3-as lábán -0.775 V-ot, 8-as lábán 0 V-ot, 9-es lábán 95 V-ot mértem. EF89 2-es lábán -0.05 V-ot, 3-as lábán 0,6 V-ot, 7-es lábán 220 V-ot, 8-as lábán 150 V-ot míg a 9-es lábán 0 V-ot mutatott a műszer.
EABC80 8-as láb mérésekor elhalkult a rádió és éles zúgást hallatott.
Előfordult 2 alkalommal hogy magától elhalkult a készülék majd visszaállt az általam beállított hangerőre. Ez a módosulás minek tudható be? Tán csőhiba? Érdemes lenne-e a csőkészletét a rádiónak kicserélni?
Mindenképpen hangolni kell a rádiót ahhoz hogy ne csak a Kossuth-ot tudjam befogni, mint magyar adót?
(#) alioka válasza maci80 hozzászólására (») Aug 8, 2012 /
 
Üdv
A vaterában nem bízom a hangszedőt meg kicseréltem a tesla lemezjátszómból nem ugyanolyan de sztereo az erősítője s furán búgott na meg nem szeretem az elektroncsövet kicsi a műhely kevés a levegő meg még az is fűt Kap Riaa-t meg tda erősítőt és így már príma lesz nem az volt a cél hogy eredeti legyen hanem az hogy jó!
(#) gkari válasza Dániel X hozzászólására (») Aug 9, 2012 /
 
33pF a KH modulátorkőrben van, 240pF a HHoszcillátorkőrben-nem jellemző, hogy hibásak. Az EL84 kapcs.rajza -szerintem- hibás. a 150ohm/100µF inkább a katód alá való, a fékezőrács inkább a testre! A vezérlőrácson negatívabb fesznek kell lennie(a katódhoz képest). Az "elhalkulás" bizony lehet csőhibától is.
(#) _BiG_ válasza gkari hozzászólására (») Aug 9, 2012 /
 
Bocsi a belevauért: az EL84 bekötése jó, a gyári adatlap is ilyen, a fékezőrács a csövön belül van összekötve a katóddal (3-as láb, a rádió rajzán is így van ábrázolva, de lásd mellékelt kép, montázsoltam egyet). Többnyire a fékezőrácsnak a katód potenciálján kell lennie, az a 0 V neki. Ebben az esetben, ha a földpontra (közös pontra) lenne kötve, akkor a katódhoz képest negatív potenciálon lenne!
(Érdekesség: az EF89 KF-erősítőcső esetében a fékezőrács negatív potenciálra kerülhet, mert ezzel oldják meg néhol az erősítés-szabályozást. De pl. a GK71-es csőnél a fékezőrács pozitív 50V-ot is kaphat. Gondolom a grafitanódból erősebb a szekunder elektron emisszió, amit el kell kapkodni...)

Ha Dániel azt írta, hogy a 3-as lábon (plusz) 4,5 V van, az jó, mert ez azt jelenti, hogy a rács meg ennyivel negatívabb a katódhoz képest, mert ez a 3-as láb a katód a g3-mal együtt - mint a mellékelt rajzon látható.

el84_zoom.JPG
    
(#) _BiG_ válasza _BiG_ hozzászólására (») Aug 10, 2012 /
 
Idézet:
„Ha Dániel azt írta, hogy a 3-as lábon (plusz) 4,5 V van, az jó, mert ez azt jelenti, hogy a rács meg ennyivel negatívabb a katódhoz képest”

Mármint a vezérlőrács negatívabb.
Csak azért emelem ki, mert itt annyi rács van, hogy beléjük lehet gabalyodni
(#) Dániel X válasza gkari hozzászólására (») Aug 10, 2012 /
 
Üdv!

Ez pedig hibás mert átvezet. Jövőhét pénteken kapok kondit akkor lesz cserélve.
Volt pár kérdésem amire nem kaptam még választ:
Külső antennának megfelel egy hosszabb vezeték?
Érdemes teljes csőkészlet cserét csinálni?
Mindenképpen kell konverter agy hangolás ha nem csak Kossuth-ot akarom hallgatni?
(#) frecsko válasza Dániel X hozzászólására (») Aug 10, 2012 /
 
Szia.
1. Egy hosszú merev vezeték tökéletes antennának. Én 1,5m vezetékkel szoktam kipróbálni a rádióimat. Kicsit beárnyékolnak a panelházak.
2. Elég, ha csak a hibásat cseréled.
3. Sajnos elkerülhetetlen a konverter vagy hangolás.
(#) Dániel X válasza frecsko hozzászólására (») Aug 10, 2012 /
 
Úgy tudtam hogy ez a rádió CCIR-sávos. Itt tárgyaltuk.
A panelházak engem itt falun-domb tetőn- nem zavarnak.
Lehet bárgyú kérdés de antenna csatlakozásnál 2 hüvely van. elég egyik hüvelybe bedugni a vezetéket vagy kéteres kell és mindkét hüvelybe?
(#) pucuka válasza Dániel X hozzászólására (») Aug 10, 2012 /
 
Két antenna csatlakozója van. Az egyikbe az URH szimmetrikus antennájának tápvonalát dughatod, a másikba a hosszú drót (longwire) antennát, meg földet. (NEM A HÁLÓZAT VÉDŐFÖLDJÉT!)
A normáról még az jutott eszembe, hogy bár eredetileg EBU -s normával készült, (a kísérleti adás anno nálunk is ilyen normával történt, és csak később vezették be az OIRT normát (mindkettő CCIR ajánlásai alapján)) igen valószínű, hogy át lett alakítva. Úgyhogy most lehet vissza kellene alakítanod.
(#) Dániel X válasza pucuka hozzászólására (») Aug 10, 2012 /
 
Antennás dolgot értem. Akárhogy nézem a legegyszerűbb egy konvertert építenem.
A linkelt "berendezés"-t használta már valaki?
Köszönöm az eddigi segítséget.
(#) pucuka válasza Dániel X hozzászólására (») Aug 10, 2012 /
 
Szerintem inkább nézd meg alaposan az ECC85 környékét. Az áthangolás anno sok esetben csak néhány kondi rápakolásával történt, ha ezeket leszeded, akkor előállhat némi utánhangolás után az eredeti állapot.
(#) Iszkakof István hozzászólása Aug 10, 2012 /
 
Tisztelt uraim
A múltkor a padláson a kezembe akadt a mellékelt képeken levő Orion R4330 belső. Valamikor réges-régen szerelhettem szét. Már csak ennyi van belőle. Se doboz, se hangszóró, se csövek.
A múltkor oly nagy tisztelettel beszéltetek az Orion rádiókról, hogy nem volt szívem visszadobni a kacatok közzé. Felajánlom annak a fórumtársnak, akinek többet jelent, mint nekem. Jövő hét végén még el is vihetem Szatmárcsekére, ott átvehető. Ára egy kézfogás, semmi több.
(#) frecsko válasza Dániel X hozzászólására (») Aug 10, 2012 /
 
Azt nem olvastam.
(#) frecsko válasza Dániel X hozzászólására (») Aug 10, 2012 /
 
Ilyenem nekem is van. Jó kis ketyere.
(#) Dániel X válasza pucuka hozzászólására (») Aug 10, 2012 /
 
Üdv!
A rajz és a valóság maximálisan elüt egymástól. Teljesség igénye nélkül leírok párat.
1-es láb egy tekercsre és 33/25 feliratú kialakításából ítélve kondenzátoron keresztül földre csatlakozik.
3-as és 9-es láb földre van bekötve.
8-as lábon 18 HF feliratú alkatrésszel szintén földre csatlakozik.
Az itt lévő antenna bemenetre párhuzamosan van kötve egy 27 EF feliratú mütyür és egy tekercs két kivezetése.
7-es láb 500 Z feliratú polarizált -egyik oldalán +jellel ellátott- kondenzátorral földre van kötve.
2-es láb 470 K-val földre van kötve, ezenfelül 10 pF-os kondival 7-es lábra van kötve.
Szó ami szó elég kusza a belseje.
Holnap kipróbálom külső antennával és majd jelentkezek.
(#) silent15 válasza Iszkakof István hozzászólására (») Aug 10, 2012 /
 
Ha még Pestre és nem lenne 8! felújítandó rádióm, nagyon szívesen elfogadnám.
Nálam mi vár felújításra?:
1db Orion 115A
2db Orion 313A
1db Orion type 444
3db Bulgár M10-0 Melódia

A 444 és a 115A már majdnem kész.

Szerk.: Tudom, ez csak 7 , de van egy 8. aminek nemtudom a típusát, még hozzá sem nyúltam.
(#) Iszkakof István válasza silent15 hozzászólására (») Aug 10, 2012 /
 
Az utazásomig még van egy hét, addig hátha jelentkezik más is. Nálunk a néprádió, az én fénykoromban a Carmen 3 és 4. Van is néhány, abból szeretnék egyet -kettőt szépre felújítani.
(#) Janó bácsi válasza Iszkakof István hozzászólására (») Aug 10, 2012 /
 
Csak a pontosítás végett, ez nem Orion rádió, hanem Videoton abból is már a "fogyasztói társadalom"-nak. készített tucatárú. Az Orion embléma azért került rá, mert központi utasításra, az akkori időben a jobban csengő Orion névvel exportálták a hiradástechnikai termékeket, bárhol is készült az országban. Üdv.
(#) gkari válasza Dániel X hozzászólására (») Aug 10, 2012 /
 
Ezek szerint pucuka sejtése jó lehet, kapd ki a mellépatkolt kondikat, vagy cseréld az "eredetire", akkor CCIR sávon (cca.100Mhz-ig) szólnia kell(-ene). A (legalább KF) hangolást valószínű, hogy nem lehet így sem megúszni.
(#) Iszkakof István válasza Janó bácsi hozzászólására (») Aug 10, 2012 /
 
Romániában élek és kis faluban, ezért az itteni rádiókat ismerem, azok közül is azokat, amit a szegényebb réteg is meg tudott vásárolni. Csöves rádió volt a faluban, szinte minden házban, de olyan amelyikben EZ 80 vagy 81 egyenirányított, olyan csak nagyon kevésnél volt. Magyar gépeket nem is ismerek csak egyet-kettőt.
(#) gkari válasza _BiG_ hozzászólására (») Aug 10, 2012 /
 
Igaz, ezt most benéztem.
Következő: »»   249 / 577
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem