Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1407 / 2208
(#) Kicsa hozzászólása Aug 8, 2012
Sziasztok! Új vagyok ebben a témában,szeretnék építeni egy csöves erősítőt ittoni zenehallgatás céljából. Nagyon sok minden zavaros számomra,hogy mi miért és miért pont úgy van,de igyekszem minnél többet olvasni a témában.

Kaptam egy 'építőszettet',ami szerintem hibádzik. 4 db ECC82 illetve 2 db GU50 valamint egy PY88 egyenirányító. Egyik kedves fórumtársunk, Tóth Attila segítségével kiderítettük,hogy a kép jobb szélén az első sorban látható táptrafó igen soványka a feladathoz. Ráadásul a feszültségek sincsenek teljesen rendben. A középen illetve bal szélen látható két kimenőt is hozzájuk kaptam,jó lenne kideríteni,hogy ezek használhatóak-e ehhez a csövekhez? 4 Ohmra szeretném illeszteni őket. Kapcsolásnak az elektroncso.hu oldalon talált egyszerű kapcsolásra gondoltam,hangerő és egyéb szabályzók nélkül,csak a végfokozat. Mivel az egyenirányító cső teljesítményben kevés,tápnak elsőre graetz hidas egyenirányítás lenne, CRC tagos szűréssel.

A kérdésem : a bal hátsó sarokban látható mikrótrafó áttekerése után alkalmas lenne egy hálózati trafónak? Szétszedni nem egyszerű a heggesztés miatt...A kép középső sorában pedig 2 db 50 VA-es ,21 V-os trafó látszik,esetleges kimenőnek való áttekerés céljából.

Tehát a kérdéseim összefoglalva a 'rövid' bevezető után : A jobb oldali hálózati trafó teljesítménye kevés a sztereó rendszerhez? Ha igen,mikrótrafóból lehetne megfelelő hálózatit készíteni?
A kimenők alkalmasak teljesítményben a feladathoz? Valami gyári orosz trafóknak tűnnek.

Köszönöm szépen!

trafók.jpg
    
(#) küzmös Gergely válasza Kicsa hozzászólására (») Aug 8, 2012
Szia! Ilyen kis szovjet trafóm nekem is van.. 230-ból csinál 13,3V-ot illetve 34V? Kimenőnek szerintem nem jó,de majd megmondják akik jobban tudják. Üdv:Sok sikert az építéshez! Elsőre szép feladat lesz..

P1090031.JPG
    
(#) Kicsa válasza küzmös Gergely hozzászólására (») Aug 8, 2012
Szia! Megmondom őszintén,én ezt a GU50-ekhez való kimenőtrafónak kaptam. Hálózatra nem kötöttem még. De valóban van egy primer tekercs és secunder..ami 3 kivezetéses.
Köszönöm szépen,igyekszem!
(#) Szpisti válasza küzmös Gergely hozzászólására (») Aug 8, 2012
Pedig csak becsüljétek meg azokat a ruszki kis vasakat (65-ösnek nézem ezeket is).
Nálam nagyon szépen muzsikálnak kimenőként.
Sol bulgár meg lengyel készülékben ilyenek voltak, kár hogy már rég leselejtezték őket.
(#) sturbi hozzászólása Aug 8, 2012
Közzéteszem a 6E5P SE erősítőm végső kapcsolását. A rojzon a kimenőtrafó légrésmentes 110 V/ 8 ohm-os kis illesztőtrafó. Légréses kimenőtrafó esetén természetesen nem kell bele az offszet áramkör (pirossal bekerített rész komplett). A 6E5P-k rácsához a 220 pF-os kondik azért kellettek, mert hangszóró nélkül az üres oldal gerjedt nélkülük. (A kapcsolás végeredményben a légrésmenetes kimenőtrafó felmágneseződésének megakadályozását szemlélteti egyfajta szokatlan módon.)

6E5PSE.jpg
    
(#) Kicsa válasza Szpisti hozzászólására (») Aug 8, 2012
Akkor jó eséllyel ezek kimenőknek vannak megtekerve?
A primer tekercs 258 Ohm,a szekunder - ahova elvileg a hangszórót kellene kötnöm két kivezetés - pedig 2.9 Ohm.
Én méretre kicsit kevesellem,mondom úgy,hogy csöves erősítőt nem építettem,láttam még. Csak képek alapján,amit neten nézegettem...
(#) Szpisti válasza Kicsa hozzászólására (») Aug 8, 2012
Nem azt mondtam hogy úgy ahogy van alkalmas illesztett kimenőnek, én csak a vasról beszéltem. Ettől függetlenül megszólalhat a jelenlegi állapotában is valamilyen szinten, de ha valamilyen minőséget szeretnél, nem lehet megúszni a tekercselést. Ha SE-nek készül, akkor még a légréssel is játszadozni kell.
Hacsak sturbi előbb mutatott megoldását nem alkalmazod.
Szerintem 8-10 W-ig bőven elég az a vas.
De majd a tapasztaltabbak még úgyis megmondják.
(#) Szpisti válasza sturbi hozzászólására (») Aug 8, 2012
Ügyes megoldásnak tűnik. Majd azért a megszólalását illetően is megoszthatnád a tapasztalataidat.
(#) mayky válasza Szpisti hozzászólására (») Aug 8, 2012
Az a vas ránézésre nagyon kicsi, kb. 2-3 cm2-es magkeresztmetszettel. Igazán még egy pcl86 SE-nek is kevés. Egy GU50-nek 10 cm2 feletti vas illene, mondjuk egy SM85B méretű.
(#) sturbi válasza Kicsa hozzászólására (») Aug 8, 2012
A mikrotrafót (ha jól látom koreai), ha szétszeded, kerítesz hozzá csévét és megtekered, jó lesz hálózati trafónak sztereóban is. Kimenőnek szerintem nem lesznek jók a vasaid, nagyon kicsik, még parafeed-be is (a menetszám a primer váltófesztől, és a magkeresztmetszettől függ (magyarul a magkeresztmetszettől függ a voltonkénti menetszám, amit tulajdonképpen csak a vasra megengedett mágneses indukció befolyásol), a huzalátmérő, amit alkalmazni kell, pedig az áramtól és a hűlési lehetőségtől. Azokra a vasakra megfelelő vastagságú huzallal nem fér fel a szükséges menetszám. Sajnos a Mayky által javasolt vasakra lesz szükséged, vagy SU75-re, vagy EI130-ra...
(#) Szpisti válasza mayky hozzászólására (») Aug 8, 2012
Pedig ha egyről beszélünk Kicsával, akkor az több mint 6 ncm-es vas, most mértem egy külsőre ugyanilyent- és a feszek ezen is 2x13,5 körüliek. Monitorokban volt eltérítő meghajtó ha jól emlékszem.
Attól persze lehet hogy a GU50-hez nem ártana mégnagyobb...
(#) Szpisti válasza mayky hozzászólására (») Aug 8, 2012
Vasárnap vettem egy öreg csöves rádiót a zsibin.
Azt hittem nem jól látok: nem találtam a kimenőt elsőre!
Olyan pici hogy alig vettem észre a belső részen.
Ha lesz időm teszek fel képet, hihetetlen - kb. 3 cm a vas magassága.
A mélyhangok meg eszméletlenül szólnak mégis.
Na jó, nem hifinek készült, de meglepő akkor is.
Azt is ecl86 hajtja.
(#) sturbi válasza Szpisti hozzászólására (») Aug 8, 2012
Ha ilyenek (philips amúgy), akkor a legkényesebb igényeket is kielégítik 3 W alatti hi-fi-ben. :yes:

kimenők.jpg
    
(#) Szpisti válasza sturbi hozzászólására (») Aug 8, 2012
Aha*, pontosan ilyen ! :yes:
(#) sturbi válasza Szpisti hozzászólására (») Aug 8, 2012
Jól látod a kérdést, azok a vágott szalagmagok 7,3 cm2-esek (nem is tul vastag szalagból), de GU 50 SE-nek sajnos nem lesznek jók. Képtelenség feltekerni rá a szükséges mentszámot megfelelő huzallal (kicsi az ablak) még egyenáram nélkül is. Alacsonyra illesztett 6SZ19P-hez, vagy más rövid karakterisztikán is jól működő triódához lenne jó...
(#) sturbi válasza sturbi hozzászólására (») Aug 8, 2012
Namégegyszer a 6E5P SE kapcsolása, mert az előbb meg el volt csúszva a lap a szkennerbe, és fele rajz lemaradt.
(#) Orbán József válasza sturbi hozzászólására (») Aug 8, 2012
Amindenit, nekem van egy-két ilyen trafóm, fogalmam nem volt, mire készítették. Azonnal hozzálátok a megbecsülésükhöz.
(#) sturbi válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Aug 8, 2012
Köszönöm Zoli, most már jó. Én szúrtam el a szkennelést, nincs miért mentegetőznöd.
(#) sturbi válasza Orbán József hozzászólására (») Aug 8, 2012
Javaslom, hogy ehhez az egyszerű kapcsoláshoz ragaszkodj, lábtól-lábig légszereléssel. Kifejezetten ezekhez a kimenőkhöz fejlesztettem ki. Nagyon gyors, részletes, gyönyörűek a mélyei, közepei magasai.

ECL 86 SE.jpg
    
(#) Kicsa válasza sturbi hozzászólására (») Aug 9, 2012
Mikrótrafó szétszedése még csak-csak,csévét pedig az oldalon található videótárban lévő hálózati transzformátor készítés videó alapján gondoltam kivitelezni. Nem hiszem,hogy kész megoldás volna rá...nem tudom,szabványos-e maga a trafó.

A konkrét adatokat a vasakra nézve köszönöm szépen,el tudok indulni. Első körben nézek Vatera meg hasonló oldalakon,aztán addigra talán majd tudok feladni hirdetést itt az apróban is. (Bosszantó ez az aktivitás dolog)
(#) Orbán József válasza sturbi hozzászólására (») Aug 9, 2012
Nagyon köszi, az irodalmat máris elhelyeztem a kincstárba.
"Csöves cucc" mappa.
Érdemes kipróbálni CCCP gyártmányú csővel? Jobbára azok vannak egyelőre nekem.
(#) Orbán József válasza Orbán József hozzászólására (») Aug 9, 2012
No, aki keres...meg aki nem tudja, miket kukázott eddig össze:
Abból a pirinkó trafóból 2-ő is van.
Találtam 2 db bontatlan Tungsram EL84 csövet és 3 db nagyobb kimenőnek kinézőt.
Remélem van helyes megfejtő a Csapatba, aki tudja, mire és hogyan...

DSC02380.JPG
    
(#) Szpisti válasza sturbi hozzászólására (») Aug 9, 2012
No, akkor érdemes volt mégiscsak mexólalnom :hide: :vigyor5: Ki fogom próbálni én is ezt a kapcsit. Volt még ugyanilyen rádió egy ezresért, vasárnap hozom a másikat!
(#) sturbi válasza Orbán József hozzászólására (») Aug 9, 2012
A képen látható sajnos korántsem olyan trafó, mint amit mutattam (Philips 108 WA). A tied szerintem talán a tünde (vagy tudomisén mi volt a neve kistévé) TV -ből való, egészen más kategória. :no:
A másik meg talán ugyanebbe a kis TV-be való képkimenő...
(#) Orbán József válasza sturbi hozzászólására (») Aug 9, 2012
Ó, be sajnálás van... Annyit látok a kicsin, hogy 1-1 (primer-szekunder) tekerccsel rendelkezik, nagyon vékony a felső és vastagabb az alsó tekercs, valamint a vasmag nem zárt, van egy prespán darabka a C magok közt. A másikat nem akarom idő előtt szétverni, de hasonló a kialakítás, esetleg a lemez szorító levételével még nem bomlik meg és ha ez is "légréses" akkor csak kimenő lehet,l nem? Mármint audio.
Mit méricskéljek esetleg rajta, hogy beljebb legyünk eggyel?
(#) Orbán József válasza Orbán József hozzászólására (») Aug 9, 2012
No, a kicsi 220/9V hálózatról próbálva, és 1 cm2 a vas.
0.9k Ohm a primer.
A nagyobbik is légréses, 220/15V 2 cm2 a vas és 1.62k Ohm.
Mondjatok valami biztatót, felemelőt.
[OFF]Azt ne, hogy gyí te és daru...
(#) sturbi válasza Orbán József hozzászólására (») Aug 9, 2012
A kisebbik 16 ohmos hangkimenő, a nagyobbik ugyanebbe a TV-be (talán Tünde...?) képkimenő. Szerintem pont ugyanilyenek...

trafók.jpg
    
(#) sturbi válasza Orbán József hozzászólására (») Aug 9, 2012
Megerőltettem magam, és leolvastam a trafók feliratait.
A kisebbik: AA-TU 24/13 0,5W/11Kohm/15 ohm.
A nagyobbik: AB-TM 42/15 11Kohm/30 ohm.
(#) Orbán József válasza sturbi hozzászólására (») Aug 9, 2012
Azért majd kipróbálom alkalomadtán 1 csővel őket.
Köszönöm a segítséget!
(#) spirik hozzászólása Aug 9, 2012
Szia mindenki.
Ennek a nyákrajznak szeretném elkérni a kapcsolási rajzát ,köszönöm szépen .

el84.1.gif
    
Következő: »»   1407 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem