Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Motor fordulatszám szabályzó
 
Témaindító: Tomy666, idő: Jan 18, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   9 / 22
(#) JP21 válasza miklosch hozzászólására (») Máj 16, 2011 /
 
Az én gondolatom, ami persze lehet, hogy halva született ötlet....
Mi van ha mondjuk egy "fényorgonát" kötsz elé... És azon a három sávszűrő optocsatolója kapcsolgatná mondjuk egyszerűen a 12V-ot a kismotorokhoz...
Még azt kellene valahogy megoldani, hogy a motorok ne forogjanak "tehetetlenségüknél" fogva...
Ezt esetleg meg lehet oldani olyasmivel, hogy ellentétes polaritással lennének üresjáráskor "előfeszítve"??? Persze ez kérdés volt, mert nem vagyok fázisguru...
Mondjuk a real pontossága felejthető, de legalább nem statikus...
Még egy gondolat... Ha a fényorgona érzékenységén lehet állítani, akkor csak a komolyabb jelek jutnának el a meghajtásig... Vagy monjuk ha 2 motoros a fénytechnikád, akkor a 3. sávot lehetne a lézerre kapcsolni, hogy az kapcsolgasson ki-be... mondjuk ez meg csökkenti az élettartamát, de változatosságnak ez is jó...
(#) Szabi1 hozzászólása Aug 16, 2011 /
 
Ez működiK 20-A es táppal 12v on ?Bővebben: Link
(#) proli007 válasza Szabi1 hozzászólására (») Aug 17, 2011 /
 
Hello!
Persze! Ha a motor, legfeljebb 1A-t vesz fel a tápból..
üdv! proli007
(#) Szabi1 válasza proli007 hozzászólására (») Aug 17, 2011 /
 
De az nembaj ha 20A-ert kap a tranzisztor?
mert először egy Pc-táppal akarom megpróbálni őket
Az egyik motoromról azt tudom hogy 9v-ról megyen összesen 4 kivezetése van. Az 1. kivezetés össze van kötve a 2. kivezetéssel egy 220µF-os kondi segítségével.
A 3. és 4. is össze van kötve egy 10µF os kondival. Az első motor egy kazettalejtászóból van.
A másik motor egy tintasugaras nyomtatóban volt. (Pontosan egy cannon bjc-2000) Egy léptetőmotor. De nemlehet rendes motorként használni (azt akarom elérni hogy tudjam változtatni az irányukat és a fordulatukat ?
A léptetőmotornak is 4 kivezetése van. ez van rá irva: MITSUMI QH4-4240 M42SP-4NP 11 OHM
(#) Szabi1 válasza Szabi1 hozzászólására (») Aug 17, 2011 /
 
Az egyik motornak ezt akarom megépiteni: Bővebben: Link
Csak az a helyzet hogy nincs elég tranyóm
2 db BD 137 és 1 db. BD138
Egy motornak elég lenne
(#) proli007 válasza Szabi1 hozzászólására (») Aug 17, 2011 /
 
Hello!
- Az nem úgy működik, hogy "20A-t kap a tranzisztor", hanem maximálisan 20A-el terhelhető a tápegység. De nem kötelező annyival terhelni, lehet kisebbel is. (Kapcsolóüzemű tápoknál, esetleg van minimális terhelés is.)
- A helyzet közel sem egyszerű, mint gondolod. Mert erős a gyanúm, hogy egyik motor sem alkalmas ilyen jellegű szabályozásra. Sőt működésre sem. Mind két kapcsolás, alapvetően kommutátoros egyenáramú motorhoz való. De azoknak általában csak két kivezetése van, mert négy kivezetéssel a külső gerjesztésű motorok rendelkeznek. De kismotorokban állandó mágnes helyettesíti a gerjesztést.
- Ha a 9V-os motor esetleg egyszerű magnóba való meghajtó motor volt, akkor működne, de abban a fordulatszabályzó áramkör eleve be van építve. De annak is szintén csak két kivezetése van. (A kazettajátszó, nem tudom micsoda)
- Vannak még kommutátor nélküli motorok, ahol a kommutátort Hall elemek és tranyók pótolják. Pld. a PC ventilátora. Ezek fordulata is szabályozható, kisebb tartományon belül ha egyenáramról működnek, vagy ezekhez is külön vezérlő kell, mert alapvetően háromfázisú kismotorok.

De lehet egy-két fotó beszédesebb lenne, legalább is a kollégák számára. A léptető motor számára, külön vezérlő kell, ami teljesen nem ez a kategória, tehát van hozzá, külön topik is..
üdv! proli007
(#) Jax hozzászólása Aug 17, 2011 /
 
Sziasztok!

Segítség kellene! Sikerült találnom egy oldalt, ami részletesen leírja, hogyan lehet készíteni Lézer show-t házilag, 2-3 motorral. De szeretném, ha a motorok fordulatszámát, automatikusan változtatná az eszköz, és nem kellene belenyúlkálni állandóan a potikkal.
Nagy baj, hogy nem tudok programozni, és lehetőségem sincs rá. Valaki nem tudna esetleg valami olyan eszközt, vagy kapcsolásirajzot, ami magától, automatikusan mondjuk felgyorsít, és lelassít egy motort?

A válaszokat előre is köszönöm.
Üdv.: Jax
(#) Peter65 válasza Jax hozzászólására (») Aug 17, 2011 /
 
Szia!
Jó lenne pontosítani az elvárásokat.
Meg tudod adni az említett oldal linkjét?
Milyen, és mekkora teljesítményű motorokról van szó?
Az jó, ha valamilyen oszcillátor, vagy jelgenerátor periodikusan változó jele szabja meg a fordulatszámot?
(#) Jax válasza Peter65 hozzászólására (») Aug 17, 2011 /
 
Persze, itt a link vagy ez

Motornak, 3 db egyszerű, 12voltos PC ventillátort szeretnék használni.
Nem tudom az jó-e, ha elég csak megépíteni, és magától teszi a dolgát, akkor tökéletes.

Most még gondoltam arra, hogy egy hűtőborda ventillátor vezérléséhez hasonlóan, talán meglehetne oldani viszonylag egyszerűen, poti helyett egy NTC ellenállással, és egy 12-voltos kis izzó lámpát kapcsolgatnék mellette, amit eltakarnék mondjuk alufóliával, vagy egy kis burokba, hogy ne kavarjon be a fénye, és ahogy melegszik, úgy lassul az egyik motor, ahogy hül, úgy gyorsul.
Szerinted kivitelezhető?
(#) Peter65 válasza Jax hozzászólására (») Aug 18, 2011 /
 
Lehet termikus elven működő oszcillátort készíteni, de szerintem inkább legyen elektronikus.
Az első linken található kéttranzisztoros motorszabályzó szerintem ide teljesen jó. A poti helyére kellene valamilyen viszonylag lassú, kb. 0,1 Hz körüli háromszögjel generátor, aminek be tudod állítani a frekijét, amplitúdóját, esetleg még az offszetjét, és a szimmetriáját. Ilyet műveleti erősítőkkel lehet legegyszerűbben összehozni. Most hirtelen nem találtam ilyet, de ha más nem tesz fel, akkor este talán lesz annyi időm, hogy lerajzolok neked egyet.
(#) Szabi1 válasza proli007 hozzászólására (») Aug 18, 2011 /
 
Na beszereztem 3 db 2 kivezetéses kismotrot és is Lézershow-t akarok belőle csinálni
(#) Jax válasza Peter65 hozzászólására (») Aug 19, 2011 /
 
Azt megköszönném
Tanultam valamit az oszcillátorokról, de most vissza gondolva, se kép, se hang. Amikor tanultuk se értettem, most meg végképp nem.
Ha tudnál segíteni, akkor azt nagyon megköszönném.

(amúgy találtam még egy módszert, de ez a kapcsolás sokkal jobban illik ehez. remélem, hogy ezt a színváltóst is össze tudom hozni, ahogy a lézer show-t is, amihez, majdnem minden meg van, csak a lézer dióda kell, meg pár apróbb alkatrész.

Imádom ezeket építeni, már a szobámba van egy PC-ről üzemeltethető 8 LED-es diszkófény, ( a kapcsolások között ott van minden róla) és az is gyönyörűen üzemel, akár WINAMP-ról is, adott freki tartományra.
Barátnőmnek egy Tranzisztoros kivezérlésjelzőt építettem, amit Szív alakba helyeztem, így futkos körbe a led, 4 piros, 4 kék, 4 piros színben az lett a legjobb, amit eddig építettem. Bár csináltam már neonfényt is a biciklimre (kicsit se néztek meg éjjel..)
most az első, ez a Lézer Show, aztán a színváltó lámpa lesz, és aztán tervezek két-két db kivezérlésjelzőt, a két 60*60*100 cm-es 80/100-as videotonomra. Máar a 120 centis, 40 W-os UV cső is megvan, alakul a szoba ^^

vissza térve, ha ráérsz, megköszönném a segítséged.
Üdv.: Jax
(#) Peter65 válasza Jax hozzászólására (») Aug 30, 2011 /
 
Elnézést, hogy csak ilyen sokára válaszolok, nyaralni voltam.
Mellékelek egy kapcsolást, amit nem tudtam kipróbálni, csak lerajzoltam. Mielőtt nyákot csinálsz neki, előbb ki kellene próbálni.
Néhány megjegyzés:
nmax (10K), a maximális fordulatszám beállítására való, a kimenő háromszögjel "felső" csúcsát állítja.
nmin (100K), a minimális fordulatszám beállítására való, a kimenő háromszögjel "alsó" csúcsát állítja. Az nmax változtatása ezt is változtatja.
nmax és nmin változtatása kihatással van az oszcillátor frekvenciájára is.
szim (10K), a felfutási és lefutási idő arányát állítja. Mekkora legyen a motor gyorsulásának és lassulásának aránya.
frek (1M), az oszcillátor frekvenciáját lehet vele állítani.
A kapcsolás egy motorhoz való, ezért az U/2 feszosztó kivételével mindent duplázni kell kettő motorhoz.
Nincs a rajzon feltüntetve az IC-k 100nF-os szűrőkondija, amit persze be kell építeni.
A szimmetria beállító körben lévő diódák lehetnek 1N4148, de shottky jobb lenne, a kisebb maradékfesz érdekében.
A TLC2272-t azért választottam, hogy a kimeneti jel közel 0V és közel 12V is lehessen (rail to rail output).
A TLC2272 visszacsatoló körében lévő kondi nem lehet elkó, valamilyen fóliakondenzátorra volna szükség. Elég nagy kapacitás érték kellene, de kísérlet képpen 1µF vagy 2,2µF értékkel is megpróbálhatod, hátha azokkal is elég lassú lesz a feladathoz.
(#) Jax válasza Peter65 hozzászólására (») Aug 31, 2011 /
 
Szia!
Ez tökéletes lenne.
A TLC kimenetét a szabályzó áramkör potijának a helyére kell kötni? Gondolom..
Ha megkapom a fizut, megépítem. majd írok, hogy milyen lett.
Köszönöm a segítséget.

Üdv.: Jax
(#) Peter65 válasza Jax hozzászólására (») Aug 31, 2011 /
 
Igen, a poti csúszkája helyett a TLC2272 kimenetére kellene kötni a motorszabályzó bemenetét.
Örülök, ha segíthettem.
(#) Jax válasza Peter65 hozzászólására (») Szept 1, 2011 /
 
köszi
(#) mezei dávid hozzászólása Dec 4, 2011 /
 
Sziasztok!
Azt szeretném kérdezni ,hogy fúrógépet lehet -e varrógép fordulatszabályzóval működtetni?
Üdv ávid
(#) VIM válasza mezei dávid hozzászólására (») Dec 4, 2011 /
 
Szia! Szerintem nem. A varrógép az közel állandó nyomatékon dolgozik változó fordulatszámmal. A fúrógépnél mindkettő váltakozik, ezért a szénoszlopos szabályzó hamar tönkre menne a nagy áramfelvételek miatt.
(#) fleta hozzászólása Ápr 26, 2012 /
 
Üdv!
Van egy csónakmotorom, 5 fokozatú kapcsolója van neki, ami rendszerint meg szokott olvadni. Ki szeretném váltani valami fordult szám szabályzós megoldásra. Ha valakinek van ötlete, vagy csinált már ilyent...
A motor 60-70 A max áramfelvételű 12 Volton.
(#) gerikeh96 hozzászólása Máj 18, 2012 /
 
Sziasztok!
Van egy 6V-os 300mA-es mini fúrógépem és szeretnék építeni hozzá egy fordulatszám szabályzót. Ha van ötletetek vagy kapvsolási rajz ami működik akkor légyszi küldjétek már el. Ja és hogyan kössem az aksihoz mert azt akkor az egész fúróból ki kéne szednem.

Üdv.
(#) baloghzoli1 válasza gerikeh96 hozzászólására (») Máj 18, 2012 /
 
Szia
Inkább itt nézelödj
(#) bankimajki válasza fleta hozzászólására (») Máj 18, 2012 /
 
Egy 555-össel és pár passzív alkatrésszel és hozzá egy min. 100A-es FET-tel meg lehet oldani. Minél kisebb átmeneti ellenállása van a FET nek annál jobb a hatásfok. Érdemes lehet többet párhuzamosan kötni. ha viszont kell irányváltás is, akkor már elég sokat bonyolódik a helyzet.

Üdv.: Miki
(#) Pigi hozzászólása Jún 4, 2012 /
 
Sziasztok

12V-os Autó ablaktörlő motorjának a fordulatszámát szeretném szabályozni, tudok rá valami megoldást ajánlani?
Köszi
(#) proli007 válasza Pigi hozzászólására (») Jún 4, 2012 /
 
Hello!
Építesz hozzá egy PWM kapcsolást. Ha egyszerűt ezt, ha komplikáltabbat, akkor pld. ezt.
A tényleges fordulat szabályozáshoz a fordulatról visszacsatolás kell. Az egy másik eset. De általában a fordulat szabályozás alatt, vezérlést gondoljátok, ahol nincs visszacsatolás a fordulat felől. A megoldást még változtathatja is, hogy milyen tartományban szeretnéd "szabályozni"..
üdv! proli007
(#) Pigi válasza proli007 hozzászólására (») Jún 4, 2012 /
 
Köszönöm a válaszod.
(#) crazybob hozzászólása Júl 25, 2012 /
 
Sziasztok!
Egy elég egyszerű kérdésem lenne. Adott nekem 12V 3,5A -es motor és ennek szeretném a fordulatszámát változtathatóvá tenni, azaz a feszültséget állítani 6-...-12V-ig. A kérdés inkább az, hogy hogyan lehet ezt megoldani egy bazinagy poti nélkül?
Egy 4W-os potival próbáltam, de ez nem húzza sokáig még extra hűtéssel sem.
Előre is köszönöm.
(#) crazybob válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Júl 29, 2012 /
 
Köszi szépen!
Más is ezt ajánlotta és meg is csináltam. Nekem csak az jutott eszembe, hogy tele hányom 480mOhm-os ellenállással meg kapcsolóval, de ez sokkal jobban szuperál, na meg egyáltalán nem melegszik.
(#) poda hozzászólása Aug 9, 2012 /
 
Üdv!
Egy fényerőszabályzót alakítottam át elméletben motor fordulatszám szabályzónak.
230V 450W motorhoz kellene.
Kérdésem az lenne hogy az ilyen módon beillesztett graetz híd-al működőképes-e.
Köszi előre is.
(#) proli007 válasza poda hozzászólására (») Aug 10, 2012 /
 
Hello!
Milyen módon? Hova? Milyen típusú a motor?..
üdv! proli007
(#) poda válasza proli007 hozzászólására (») Aug 10, 2012 /
 
De buta vagyok.. elfelejtettem feltölteni a képet...
Konyhai mixerbe kellene.

szabalyzo.png
    
Következő: »»   9 / 22
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem